Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Nedovoljno cikliran akvarijum (mozda) Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Običan Čovek
Akvarista



Registrovan: 07 Jul 2017
Poruke: 38
Lokacija: Topola

PorukaPoslao: Ned Dec 03, 2017 3:50 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Imam oko 70 malih gupija (neke vec imaju boju) i drzim ih u akvarijumu dva meseca bez problema. Akvarijum je od 80L, filter spoljasnji oko 17L (perlon vata-keramika-aktivni ugalj-sundjer). Medjutim, akvarijum nije bio sredjen jer nisam imao vremena. Nije bilo podloge, niti bilo cega samo nekoliko saca sa biljkama. Juce sam povadio ribe i vodu, stavio podlogu i posadio biljke (neke kupio nove, neke iskoristio svoje iz casa koje su bile u akvarijumu) i ponovo vratio ribe u sada sredjen akvarijum. Medjutim, vec danas sam primetio da se ribe cesu o podlogu i predmete! Meni se to i ranije desavalo i bilo je smrtonosno sto posto! E, sad nakon svog tog premestanja filter je ostao isti i preko 50 posto vode sam iste vratio. Da li je moguce da je ovo posledica slabog cikliranja iako sam se trudio da im vratim sto vise stare vode ili ipak nesto drugo. Ako je nedostatak pozitivnih bakterija (tj. slabog cikliranja), sta da radim? Molim vas za pomoc, mnogo ce mi biti zao ako ne prezive... Crying or Very sad
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Ned Dec 03, 2017 3:50 am Snimi Poruku Nazad na vrh

Lenji Lisac
Akvarista



Registrovan: 08 Avg 2015
Poruke: 825
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Ned Dec 03, 2017 5:20 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Običan Čovek ::
...stavio podlogu...

...i ponovo vratio ribe u sada sredjen akvarijum.


Kad stavis podlogu u, da kazemo "cikliran", akvarijum koji je prazan on ima jedan balans, cim je dodata hranjiva elementi su razliciti sto ribe osecaju i samim tim se cešu vise, jer skidaju visak zaštitnog omotača iliti sluzi sa sebe, jer se regenerise i pravi malo jace i brze nego uopsteno radi njihove sopstvene zastite bas zbog disbalansa vode u kojoj su bile do sada, promena prebivalista, mesto i adresa stanovanja pa im je mali sok.. Laughing

Akvarijum mozda jeste sredjen, ali samo vizuelno u tvojoj zelji kako si ga ti zamislio, dok sam akvarijum nikako nije sredjen, jer je ubacena i hranjiva podloga i podloga i dodate nove biljke itd.. nadam se da ga jos nisi i prao pre sredjivanja, tj. skinuo pozitivne bakterije sa stakla.

Sta bih ja radio na tvom mestu svaki dan u narednih nedelju dana menjao po 20-25% vode da izvucem hranjive elemente dok bakterije ne kolonizuju podlogu i donekle onemoguce izbijanje elemenata u vodu i samim tim pravi se neki mini balans posle nedelju dana, inace mogu gupike da prezive mnogo gore uslove od tih koji su ti trenutno u akvarijumu. Ukoliko nisi prao staklo kad si sredjivao pejzaz u akvarijumu iskljuci filter na pola sata, sada obrisi sundjerom i iscedi taj isti sundjer direktno u akvarijum, sacekaj tih pola sata do sat vremena da taj talog padne na podlogu i upali filter, ubrzaces proces stvaranja pozitivnih baktrerija u podlozi, ukoliko filter radi za to vreme usisace vecinu i trajace duze.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Običan Čovek
Akvarista



Registrovan: 07 Jul 2017
Poruke: 38
Lokacija: Topola

PorukaPoslao: Ned Dec 03, 2017 11:09 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Prao sam, ali nisam prao filter. Nisam bacio case koje su do tad bile sa biljkama, njih sam vratio u akvarijum. One imaju svoju podlogu koja je bila u casama, a case u akvarijumu poslednja dva meseca. Samo sam ih spustio. Ako ste me razumeli. nadam se da ima bakterija u podlozi casa
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Lenji Lisac
Akvarista



Registrovan: 08 Avg 2015
Poruke: 825
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Ned Dec 03, 2017 1:33 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Razumem te u potpunosti, ima tu bakterija i svega, ali ti treba vremena, tacnije da si makar jednu od tih casa prosuo po celoj podliozi da bude svuda po malo opet bi se brze kolonizovale kroz celu podlogu. I ovako ce ici samo par dana vise, menjaj vodu i bice u redu.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Običan Čovek
Akvarista



Registrovan: 07 Jul 2017
Poruke: 38
Lokacija: Topola

PorukaPoslao: Ned Dec 03, 2017 4:18 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

A za menjanje vode, da necu mozda tako samo gore da pravim. Tako vadim sa vodom i to malo bakterija sto ima ili gresim?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Običan Čovek
Akvarista



Registrovan: 07 Jul 2017
Poruke: 38
Lokacija: Topola

PorukaPoslao: Ned Dec 03, 2017 4:18 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

I da li mozda da dodam dve kasike soli?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
oldwolf
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2016
Poruke: 307

PorukaPoslao: Ned Dec 03, 2017 4:37 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Zemo , so neće zameniti korisne bakterije Ičak može i naštetiti ako je loša koncentracija), samo poslušaj Lisca i neboj se, čovek zna znanje.Budi malo strpljiv, problem se nije javio preko jedne noći ,pa neće biti ni rešen za jedan čas.Poz.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Lenji Lisac
Akvarista



Registrovan: 08 Avg 2015
Poruke: 825
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Ned Dec 03, 2017 10:17 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Neces pogorsati, vadices visak elemenata iz vodene kolone plus ces da uzburkavas podlogu sa novom vodom. Tacnije crevom izvuces gornji sloj vode, ne sifoniras jer ces podici jos vise hranjivih elemenata u vodenu kolonu, oko 20-25% vode, kao na slici gore levo. Trebao bi da dobijes nesto kao na slici gore desno. Zatim kad dolivas novu svezu vodu, kao na slici dole levo, sipaj samo sa jedne strane, ne malo levo malo desno, jer ce sama voda podici bakterije sa taloga u vodenu kolonu sa pojedinih mesta na kojima se trenutno vec nalaze. Zatim ce se sve izmesati, kao slika dole desno, pa ce posle odredjenog perioda sve to da padne u podlogu na vise mesta i s tim ce se brze koloniovati po celoj podlozi. Za taj period spustanja "podignutih" bakterija sa podloge ne pali filter pola sata do sat vremena, jer ce usisati vecinu toga sto ce se nalaziti od bakterija u vodenoj koloni i kao sto sam vec rekao proces ce biti za par dana duzi. Kazem da ne palis filter dok se ne slegne, jer ti je on vec kolonizovan svakakvim mogucm bakterijama.

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Lenji Lisac
Akvarista



Registrovan: 08 Avg 2015
Poruke: 825
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Ned Dec 03, 2017 10:21 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

..zaboravih da kazem so ne dolazi u obzir, ponovo ces promeniti balans u vodi, s tim da ce im so jos dodatno pomoci da prave zastitni omotac/sluz i jos vise ce se cesati o podlou, dekoraciju itd. pokusavajuci da skinu visak sa sebe.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Običan Čovek
Akvarista



Registrovan: 07 Jul 2017
Poruke: 38
Lokacija: Topola

PorukaPoslao: Pon Dec 04, 2017 10:47 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Primecujem da se manje "cesu" danas i nema uginuca za sad. Nadam se da je to dobar znak. Ako preguraju narednih 10 dana, valjda su se izvukle iz gluposti koju sam napravio.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Biljke za Južnoamerički biotop akvarijum BlackRaven Biljke 0 Sre Apr 10, 2024 10:44 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Novi akvarijum Onix21 Uradi Sam (DIY) 0 Uto Apr 09, 2024 3:38 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Potpuni početnik i moj prvi akvarijum Popac86 Početak u akvaristici 1 Čet Mar 07, 2024 9:37 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Filtracije vode u akvarijum Viktor Kotor Početak u akvaristici 2 Čet Dec 14, 2023 9:39 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Preporuka za led rasvjetu akvarijum o... brankorad Rasveta 2 Ned Okt 01, 2023 10:33 am Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License