Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Paludarium Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
respectre
Akvarista



Registrovan: 09 Sep 2011
Poruke: 100
Lokacija: Srem

PorukaPoslao: Sub Okt 20, 2018 9:35 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Zamislite levu i desnu stranu prizemlja u kuci (nekada davno bese velika kafana). Leva veca strana je trenutno prazan prostor, dok je druga manja magacin u koji se silazi sa pet stepenika. E sad zamislite da se leva strana pretvara u stan i da taj prolaz mora da se zatvori i odvoji od magacina. Ostaje rupa do zida dimenzija od prilike 2m duzina, 1m sirina od prvog gazista do buduceg zida i nekih 1m dubina u zadnjem delu . Dobijam savet da se ta rupa zatvori. Gledam nesto pa razmisljam sta bi se desilo kada bi se tu sipala voda i napravio paludarium (naravno po DOBRO osmisljenom planu)? E, sad, moj akvarijum ima haubu, tako da nemam mnogo iskustva sa "barom" na sred kuce. Sta se desava kada napravimo paludarijum, ili bilo kakvu vrstu fontane u zatvorenom prostoru. Voda naravno mora da isparava. Kako sve to utice na kondenzaciju recimo, kako utice na uredjaje tipa tv komp itd... Sta se uopste radi u tim situacijama? Ima li ko sta da kaze o ovome?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Sub Okt 20, 2018 9:35 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Bojan
Vlasnik
Vlasnik



Registrovan: 25 Feb 2009
Poruke: 6720
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Ned Okt 21, 2018 8:39 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

S obzirom na velicinu ja ne bih zurio vec bih dobro razmislio. Nemam nikakva iskustva sa paladarijumom pa iznosim samo licno razmisljanje.
Ono o cemu bih prvo razmisljao je nazovimo to ventilacijom. Naime ako ne postoji ni jedan prozor u prostoriji koji bi se malo otvarao kako bi dolazilo do osvezavanja prosorije svezim vazduhom odustao bih od te ideje odmah u startu jer bi isparavanje dovodilo do stvaranje vlage u prostoriji. Ako se redovno luftira onda bih mozda i nastavio da razmisljam dalje mada sam ja vise za klasican akvarijum jer mi je sigurnija varijanta mada je dobra ideja sad koliko je realna ne mogu da kazem nista.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
respectre
Akvarista



Registrovan: 09 Sep 2011
Poruke: 100
Lokacija: Srem

PorukaPoslao: Ned Okt 21, 2018 8:53 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala na odgovoru Wink
Bukvalno ovako nesto, samo sto bih ja imao vise tipa "pond" nego akvarijum jer bi bilo u nivou patosa. Ili bih eventualno improvizovao pa okolo podigao stranice nekoliko centimetara.

https://youtu.be/VQPW6Qz5QZI

Vidim ovaj lik drzi tv tik pored, moram mu poslati pm da vidim da li je imao problema jer je blizu zbog kondenzacije. Mada sam i sam malo istrazivao, kazu da dosta biljaka koje se uklapaju u sam paludarijum upija visak vlage iz vazduha.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Nikolac
Akvarista



Registrovan: 08 Apr 2014
Poruke: 912
Lokacija: Beograd, Vracar

PorukaPoslao: Ned Okt 21, 2018 10:49 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Evo ja da kazem nesto po ovom pitanju, kao neko ko je imao paludarijum, doduse dosta manji od toga sto ti planiras. Sad imam otvoren akvarijum 125X55 osnova, gde je isparenje 5-10L dnevno. kao sto je vec napisano, ventilacija je obavezna. Bez dobre ventilacije bi mogao ozbiljne probleme da imas. E sad kolicina isparenja najvise zavisi od povrsine koja isparava, koliko se povrsina talasa i razlike u temperaturi. Zavisi i od vlaznosti vazduha u samoj prostoriji. paludarijum sva sreca dozvoljava da voda miruje, najbolje bi bilo da bude sto manja razlika u odnosu na sobnu temperaturu i tako uz neko solidno provetravanje ne bi imao problema sa vlagom. TV nije nikakav problem. Uredjaji su ti poslednja briga. Mnogo je vise za brigu budj i zdravlje ljudi koji bi taj vazduh disali, ali da je izvodljivo, izvodljivo je.
Sve ovo moze da resi jedna klima u DRY modu.
Osim isparenja, drugi veliki problem su insekti, kojih ce neminovno biti, i to u velikom broju. Mene nisu previse nervirali, ali spremi se na gomilu paukova, komaraca, nekih buba koje nisi ranije ni vidjao, itd. jbg one ne razlikuju baru od tvog paludarijuma. Ako im odgovara tu ce da se nastane.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
respectre
Akvarista



Registrovan: 09 Sep 2011
Poruke: 100
Lokacija: Srem

PorukaPoslao: Ned Okt 21, 2018 11:57 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala Nikolac. 5-10L dnevno, uf :O . Ostaje dosta toga da se istrazi i cuju razlicita iskustva pre pocinjanja bilo cega. Za bube si definitivno u pravu Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Pon Okt 22, 2018 8:24 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Uredjaji nizu u problemu dok rade, ako se retko plae onda jesu. Komp imaju ploče koje ga pele kad osete veću vlagu u prostoriji a možeš i da ga programiraš da se pali na 30tak min.
Ako si neko ko voli svež vazduh ili razmišljaj o nekoj klimi koja će raditi na dry modu ili ventilaciji iznad postavke.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Paludarium Fiber Razno 10 Sre Feb 15, 2012 1:08 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License