Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Plazma akvarijum za pocetnika da ili ne Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Vulebeograd




Registrovan: 15 Dec 2018
Poruke: 1

PorukaPoslao: Sub Dec 15, 2018 7:22 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdram svima, ja sam Vule, zivim u Beogradu i treba mi misljenje Vas koji se u akvaristiku razumete, tj. vec ste pravili greske koje bih ja pokusao da izbegnem. Naime, zavrsio sam sa renoviranjem stana i jako sam se zagrejao da u dnevnu sobu tj. na zid okacim jedan zidni ( plazma ) akvarijum. Napominjem da me samo takav akvarijum zanima, mislim da su daleko lepsi od klasicnih i da ce, ukoliko se bude pravilno odrzavao, oduzimati dah gostima. Uostalom, gde god sam ga video, nisam mogao da odvojim pogled sa njega. Nasao sam akvarijum dimenzija 150×70×20. To su ukupne spoljne dimenzije, tj. sa okvirom, lajsnama, tako da je zapremina verovatno nesto manja ali ipak grubo receno, nesto ispod 200 litara. Volim zivotinje, i one koje laju i mjaucu, i one koje cute kao ribe pa me pre svega zanima da li se u akvarijumu ovog oblika i dimenzija mogu uspesno drzati manje ribe a da imaju optimalne uslove? Takodje me zanima jos nesto, primetio sam da je vecina plazma akvarijuma prilicno siromasna sa biljkama a u nekima ih skoro i nema. Da li to znaci da su, iz prakticnih razloga, ovakvi akvarijumi pre svega namenjeni ribama naviknutim na visok PH i tvrdu vodu. Dakle, pre nego sto uzmem akvarijum ( uzeo bih formiran akvarijum, dakle u upotrebi ) zanima me da li potpuni pocetnik sa ovom vrstom akvarijuma moze da se snadje ili bi to bilo mucenje i za te zivotinje i za mene. Samo jos da napomenem da mi je zastita zivotne sredine struka, dakle sve vezano za hemizam vode, uslove za rast biljaka, svetlost itd poznajem u teoriji. Svako misljenje mi mnogo znaci!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Sub Dec 15, 2018 7:22 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

ViK
Akvarista



Registrovan: 05 Mar 2012
Poruke: 172
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Sub Dec 15, 2018 7:53 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ako ti se to svidja uzmi. Mogu sitne jatne ribe unutra. Probas da dekorises s nekim granama, imitiras amazon...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
ViK
Akvarista



Registrovan: 05 Mar 2012
Poruke: 172
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Sub Dec 15, 2018 7:56 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Biljaka pretpostavljam da nema po takvim aq je zato sto nemas mesta da gurnes ruku unutru, da odrzavas. Mozda da probas sa mahovinama na granama, velikim jatom neonki i cistacima. Mozda nesto plutajeceg bilja po povrsini.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
peconis
Akvarista



Registrovan: 19 Sep 2018
Poruke: 116
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sub Dec 15, 2018 11:36 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Po mom nekom licnom misljenju ti akvarijumi su mucenje i za ribe i za osobu koja odrzava isti. Bilo koja sitnija vrsta riba na tolikoj povrsini je skoro pa nevidljiva. A opet uzimati neke vece riba tipa ciklida (kao sto to obicno rade) je tek uzasno, jer tim ribama treba prostora i kad porastu bukvalno ne mogu da se okrenu u takvom akvaijumu. Uz to si i ogranicen po pitanju pozadine i dekoracije, kao i po pitanju odrzavanja istog. Ljudi kada kupuju takve akvarijume zaboravljaju da te iste akvarijume koje vide po kaficima i trznim centrima odrzavaju ozbiljne firme, koje su ozbiljno placene, i da je njima najmanji problem da svakih par meseci postave drugu turu ribica.

Prvo pravilo u akvaristici za drzanje bilo kakvih ribica, biljaka i ostalih organizama je sto veca povrsina dna. Kad ti kod kuce drzis ribice malo duzi vremenski period, i odgajis ih od samog pocetka, bice ti zao kad vidis da im je ipak neprirodno u takvom akvarijumu i da im u velikoj kolicini manjka slobodnog prostora.

Drugo pravilo je vezano za visinu vodenog stuba. Sto je veca visina vodenog stuba, akvarijum je nesigurniji i potrebno je deblje staklo sa dobro isprojektovanim ojacanjima. Prednje i zadnje staklo u ovom slucaju trpi veliki pritisak a nije moguce postaviti iole funkcionalna ojacanja. Praviti takav akvarijum od neke sulude debljine stakla , samo da bi spavao mirno, je po meni bacanje novca.

Moje misljenje je da je su ti uski plazma akvarijumi prevazidjena stvar, da im je smisao pokazivanje prestiza i da nemaju nikakve veze sa akvaristikom kao hobijem. Za taj novac moze da se napravi savrsen normalan akvarijum, sa sve postoljem i ostalom pratecom opremom.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Ned Dec 16, 2018 12:03 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ako voliš zivotinje ili zeliš da ulepšaš prostor kupi normalan akvarijum. I manji sistem može izgledati mnogo lepo. Imaš gomilu primera u
http://www.akvarijum.org/forum.....f983ad084e

i slika

http://www.akvarijum.org/forum/viewtopic.php?t=389

Plazma je kič, nista drugo. Žvaka... brza para za prodaca. Akvarijum na zidu je isto jako nepraktičan za održavanje i surov po većinu životinja koje ljudi uglavnom ubacuju u takve postavke.

Biljne "plazma" postavke prodavci ne prave jer nema fabričkog ili brzog rešenja za osvetljavanje akvarijuma koji ima 10tak cm širine a oko metar visine.

Razmisli dobro da li želiš da ti iznad ili u visini glave stoji nešto što ima 250-300kg.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
alex_innuendo
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 25 Apr 2014
Poruke: 9
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Ned Dec 16, 2018 1:09 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Delim misljenje sa kolegama, po meni je to mucenje ribica jer im je to premalo mesta za okretanje u akvarijumu. Ti plazma akvarijumi uopste nisu prakticni i po meni, osim "atraktivnog izgleda", nemaju nista korisno po zivi svet u njemu vec donose samo patnju. Ukoliko stvarno zelis da ulepsas stan, pa da i tebi i ribicama bude lepo, uzmi normalan akvarijum gde mozes bez problema da zamenis i vodu, da posadis po koju biljku, da namontiras adekvatnu rasvetu, filter itd.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Biljke za Južnoamerički biotop akvarijum BlackRaven Biljke 0 Sre Apr 10, 2024 10:44 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Novi akvarijum Onix21 Uradi Sam (DIY) 0 Uto Apr 09, 2024 3:38 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Potpuni početnik i moj prvi akvarijum Popac86 Početak u akvaristici 1 Čet Mar 07, 2024 9:37 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Filtracije vode u akvarijum Viktor Kotor Početak u akvaristici 2 Čet Dec 14, 2023 9:39 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pomoc za pocetnika peravsp Početak u akvaristici 17 Ned Okt 01, 2023 6:54 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License