Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Problem sa svetlom i algama Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
IvanaJankovic
Akvarista



Registrovan: 10 Jan 2019
Poruke: 22
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Jan 18, 2019 12:14 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Dobar dan svima!

Treba mi savet, jer izgleda nešto sa svetlom nije uredu. Jedino je taj parametar promenjen.

Imam akvarijum 35L skoro godinu dana. Imam biljke (Anubias, Microsorum, Valisneria i Cladophora) i za sad imam dosta ribica. Čistim ga 1 nedeljno (promenim 2/3 vode, isperem filter, usisam šljunak, aktivni ugalj menjam 1 mesečno).

Nakotile su mi se končaste, zelene alge, a biljke mi propadaju. Anubias ima svetlije listove, Microsorum tamne mrlje (kao se oporavlja, ali i inače sporo raste), Valisneria je sva u konnčastoj algi i sporo raste.

Prvih par meseci sam imala od rasvete običnu štedljivu sijalicu i biljke su normalno rasle i bile lepe i zelene, a zadnjih par meseci imam svetlo od 5W (plave, crvene i bele led diode) i tri dodatne žute koje smo sami dodali od oko 4W. Da li je to previše svetla? Image


Meni je svetlo delovalo slabo, i reko biljke su etiolirane, pa je fotoperiod 12 h. Ne dodajem nikakvu prihranu biljkama, ali od danas sam počela da dodajem Easycarbo.


Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Pet Jan 18, 2019 12:14 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Valter
Akvarista



Registrovan: 11 Jan 2013
Poruke: 94
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sub Jan 19, 2019 12:38 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Akvarijum nije igračka, zato izbaci dvorac i te pahuljice koje su zalepljene na staklu. Što se tiče biljaka, jako je teško podesiti osvetljenje kod malih akvarijuma. Igraj se, isprobavaj razne varijante, pa odaberi ono što ti se učini kao najbolje. Meni lično su se pokazale kao najbolje, obične štedljive sijalice, a algi nemam dovoljno, jer dunavske nerite pojedu sve, pa me je strah da sirote gladuju.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Sub Jan 19, 2019 2:38 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Imaš jedne od najboljih algara u hobiju, crne moli. Hrani malo manje ribice.
Možda da probaš sa dodavanjem co2 za pocetak(kvasac+ šećer) da vidiš da li će pomoći da biljke dobiju boju. Obično kod prelaska na led rasvetu dolazi do potreba za dodavanjem nekog izvora ugljenika.

2/3 vode je bas velika promena. 5 do 10l nedeljno na tu litrazu je sasvim dovoljno.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
sputnik8
Akvarista



Registrovan: 02 Sep 2018
Poruke: 185
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sub Jan 19, 2019 2:48 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja takođe mislim da je 5-10L na nedeljnom nivou dovoljno. Inače zelena končasta se javlja usled mnogo svetlosti
i to intezivne svetlosti sa previše lumena i dugotrajne svetlosti , dok braon se javlja usled manjka svetlosti i previše hranjenja,
sad vidi napravi neki balans u tome će najpre biti nešto što nije po meri. Poz.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
IvanaJankovic
Akvarista



Registrovan: 10 Jan 2019
Poruke: 22
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Čet Jan 24, 2019 11:49 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Valter ::
Akvarijum nije igračka, zato izbaci dvorac i te pahuljice koje su zalepljene na staklu.


Naravno da akvarijum nije igračka i nerviram se što nisam radila sve kako treba, pa sad hoću da ispravim.

Kako ću dizajnirati akvarijum, a da ne utiče na zdravlje ribica to je moja lična stvar. Čistač obožava taj svetionik i to je njegova baza. Svetionik ne bi trebalo da bude toliko loš za ribice. Valjda vode računa od čega se pravi. Kao drugo pahulje su sa spoljne strane.

Hvala na ostalim savetima i odgovoru.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
IvanaJankovic
Akvarista



Registrovan: 10 Jan 2019
Poruke: 22
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Čet Jan 24, 2019 11:50 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Peku ::
Imaš jedne od najboljih algara u hobiju, crne moli. Hrani malo manje ribice.
Možda da probaš sa dodavanjem co2 za pocetak(kvasac+ šećer) da vidiš da li će pomoći da biljke dobiju boju. Obično kod prelaska na led rasvetu dolazi do potreba za dodavanjem nekog izvora ugljenika.

2/3 vode je bas velika promena. 5 do 10l nedeljno na tu litrazu je sasvim dovoljno.


Hvala na savetima. Manje vode ću menjati.

Počela sam da dodame EasyCarbo. Nadam se da će biti dovoljno biljkama. Za sad držim ugašeno svetlo da bi se alge povukle i uspeva. Ovih dana ću opet upaliti svetlo ali kraći period.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
vlada_va
Akvarista



Registrovan: 29 Mar 2015
Poruke: 166
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Čet Jan 24, 2019 1:53 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Za anubije ti treba slabije svetlo, valesnerija i kladofora mogu da rastu i bez svetla, a zelena koncasta hoce od jake svetlosti... Probaj da regulises foto period, tj. da smanjis da ti npr. ne radi ceo dan vec da u toku dana gasis na par sati. Ako si u mogucnosti, moj predlog ti je da nabavis neki digitalni tajmer, ukljucis rasvetu na njega i onda podesis kada svetlo da se pali i gasi.

Image

ja koristim ovaj i sto kazu, nit brige nit pameti.
Poz
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
IvanaJankovic
Akvarista



Registrovan: 10 Jan 2019
Poruke: 22
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Čet Jan 24, 2019 2:10 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Imam tajmer. Analogni doduše, ali za sad je ok.

Fora je što sam ja mislila da mi je svetlo slabo, pa sam produžila fotoperiod. Ustvari je došlo do destrukcije hlorofila, a ne do etioliranosti. Sad ću početi svetlo da palim na 5 sati samo.

A kako Vam izgleda ovo svetlo što imam? Jel ok jačina? Ili da probam da stavim nešto mrežasto preko površine stakla da malo zasenčim.


Hoće li se anubija oporativi odnosno mogu li ovi svetli listovi da povrate boju?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
vlada_va
Akvarista



Registrovan: 29 Mar 2015
Poruke: 166
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Čet Jan 24, 2019 2:29 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Deluje ok rasveta, bar ovako sa slike ali ako anubia gubi boju u vecini slucajeva je zbog jakog svetla. Mozes da je stavis ispod microsoruma kako ne bi bila direktno izlozena svetlu. Za neonke i ostale sijalice jos uvek vazi ono nazovi pravilo 0.5-1W po litru, ali za led stvarno ne znam.... Mozes da kupis Lemna minor plutajucu biljku pa malo da zatamnis i estetski ce biti lepse.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
cecam
Akvarista



Registrovan: 12 Jun 2015
Poruke: 209
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Čet Jan 24, 2019 7:45 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja mislim da si sa produženim fotoperiodom napravila nesklad za dobar rast biljaka. Easy carbo je ok, ali mislim da se bledunjavost lišća javila usled nedostatka mikro ili makroelemenata. Pogotovo ako si pravila takve izmene vode, (2/3). Da li Anubija ima svetlije nove listove ili su posvetleli stari? Imaš i na forumu slika za deficit kod biljaka... Ako misliš da im treba senka, imaš od mene Valisneriju amerikanu i pistiju.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
IvanaJankovic
Akvarista



Registrovan: 10 Jan 2019
Poruke: 22
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Čet Jan 24, 2019 9:08 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Od starta sam menjala 2/3 vode zato što tako piše skoro svuda. A evo vi ovde kažete da je mnogo. U svakom slučaju normalno je rasla anubija i cvetala je par puta.

Novi listovi su svetli. Stari su i dalje lepo zeleni i ne propadaju. Anubija raste.

Sočivice mi se nisu održale iako bi one trebalo da se kote kao lude. Ali valjda mi se površina vode previše mrda. Ioak je to mala površina i od filtera i raspršivača se pomera.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
cecam
Akvarista



Registrovan: 12 Jun 2015
Poruke: 209
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Čet Jan 24, 2019 9:30 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nedostatak azota, kalijuma i gvožđa može prouzrokovati slabiju obojenost listova, za nedostatak gvožđa kažu da stari listovi ostaju zeleni, a novi su bledunjavi. Predlažem ti da kupiš neku tečnu prihranu za biljke, iako imaš nezahtevne. I moje su Anubije počele da pate posle nekog vremena, a sad uz prihranu jako lepo napreduju. Pistija nije sočivica (Lemna minor). Nju sam čula da zovu 'kupus', mnogo je veća i meni uspeva i pored talasanja...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
IvanaJankovic
Akvarista



Registrovan: 10 Jan 2019
Poruke: 22
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Čet Jan 24, 2019 9:34 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Da da znam za razliku izmedju Pistiu i sočivicu engo je neko bio napisao da stavim sočivicu pa sam tako odgovorila.

Pobaću sa Pistiama mada koliko znam i one vole mirnu vodu.

Onda ću kupiti i nešto za mikroelemente. Imate preporuku?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
vlada_va
Akvarista



Registrovan: 29 Mar 2015
Poruke: 166
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Pet Jan 25, 2019 1:32 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

cecam ::
Nedostatak azota, kalijuma i gvožđa može prouzrokovati slabiju obojenost listova, za nedostatak gvožđa kažu da stari listovi ostaju zeleni, a novi su bledunjavi. Predlažem ti da kupiš neku tečnu prihranu za biljke, iako imaš nezahtevne. I moje su Anubije počele da pate posle nekog vremena, a sad uz prihranu jako lepo napreduju. Pistija nije sočivica (Lemna minor). Nju sam čula da zovu 'kupus', mnogo je veća i meni uspeva i pored talasanja...


slazem se za ove nedostatke zbog kojih se gubi na intenzitetu boje listova, ali ne mora da znaci za anubiu koja je totalno nezahtevna biljka, moze cak i na povrsini vode da raste, samo joj treba slabo svetlo ili ako je pod vodom, rizom da se ne sadi u podlogu, zato sam i napisao da "u vecini slucajeva je kod nje u pitanju svetlost" zbog koje dobijaju nove listove svetlije boje koji se takodje slabije razvijaju ili pozute skroz. Uz makro i mikro u tom aq kako sam procitao 35l, ce samo valesnerija da pobesni, naravno i ostale biljke ce se razvijati ali ce to morati da dodaje stalno i cim prestane, opet ce se pojaviti isti problem, kao i alge koje ce ostati.

@Ivana
lemna minor ili kako je zovete socvica dobro pokriva povrsinu akvarijuma bas zato sto je sitna pa sam je zato predlozio, mada je kod mene u drugom aq porasla cak i preko 2cm, a ako ne odgovara moze bilo koja plutajuca, bitno je samo osenciti akvarijum i ublaziti to novo led svetlo zbog kog se predpostavljam javljaju silne alge...
P.S. Menjaj 1/3 vode i da se ja pitam, kladoforu bih izbacio van
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
cecam
Akvarista



Registrovan: 12 Jun 2015
Poruke: 209
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Jan 25, 2019 12:00 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja imam Anubije koje su patile dok nisam počela sa prihranom, zato sam to i napisala. Dodajem im mikro i makro po preporuci proizvođača (Rainforest), mada imaš gomilu raznih proizvođača i proizvoda, Akvarijum mi je srednje ubiljen. Možda bi trebalo da u početku ideš sa manjom dozom od preporučene zato što imaš manje biljaka i sve su nezahtevne, pratiš situaciju i koriguješ ako počne da se dešava nešto što ti se ne sviđa (da neka biljka 'podivlja', krenu neke alge...). Povlačim ponudu za Valisneriju amerikanu samo zbog litraže (nisam obratila pažnju), ali ako budeš pravila veći akvarijum, možeš da računaš na nju.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Problem sa strujanjem vode Maridza Početak u akvaristici 4 Pon Jun 19, 2023 2:39 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Problem sa ponasanjem ribica Milivoje Lampa Bolest 11 Pet Jan 27, 2023 12:53 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Problem sa algama Milivoje Lampa Alge 16 Uto Jan 10, 2023 11:35 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Problem širih razmera Daniel Filipovich933 Početak u akvaristici 11 Sub Dec 03, 2022 7:20 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pomoc problem sa black moly Milivoje Lampa Ribe 1 Sre Sep 28, 2022 9:01 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License