Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Ženka Borca - Sumnjam na Velvet (piscinoodinium) Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
henrymcdo
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 14 Jul 2018
Poruke: 9
Lokacija: Brcko BiH

PorukaPoslao: Pet Feb 08, 2019 3:41 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav svima, prije 5 dana sam kupio putem interneta ženku borca (Betta) prodavac mi je rekao da izgleda malo ofucano ali da je bila u akvarijumu sa mužjakom pa da sumnja da je je on malo napadao, i poslao mi par slika. Ipak sam je kupio s obzirom da u mom gradu niko ne prodaje i da ih je u BiH baš teško naći.

Kada je stigla izgledala mi je baš bolesno, nezainteresovana za plivanje prilično flegmatična malo oštećenih peraja, i po tijelu kao gljivice braon-sivkasta materija koja mi se čini kao da se nalazi samo na sastavima krljušti.
Pretražio sam ogromnu materiju vezano za bolesti i na osnovu nekih slika zaključio da se radi o Velvet bolesti (ne znam kako se to zove kod nas inače sve pretrage vršim na engleskom).

Na par mijesta sam naišao na informaciju da je to relativno slična parazitska bolest koju prouzrokuje protozoa koja vrši foto sintezu pored toga što se hrani sa ribice i da se može tretirati slično kao i bijele tačkice sa povećanjem temperature i zatamnjivanjem akvarijuma kako se parazit više ne bi razmnožavao.

Šta vi mislite i šta predlažete?

Slika u prilogu (slikana je u većoj plastičnoj čaši a inače je držim u kanti od jupola u koju sam ubacio par biljaka i crijevo sa vazduhom):
Slika 2 dan
Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Pet Feb 08, 2019 3:41 am Snimi Poruku Nazad na vrh

Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Pet Feb 08, 2019 7:09 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sve to sad što vidiš na njoj su posledica trovanja NH4 a lako je moguće i smrzavanja. I da je oporaviš život će joj biti najverovatnije teško mučenje.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
henrymcdo
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 14 Jul 2018
Poruke: 9
Lokacija: Brcko BiH

PorukaPoslao: Sub Feb 09, 2019 2:21 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala puno na odgovoru. Šta predlažete da preduzmem po tom pitanju?

Inače trenutno je držim u kanti od jupola sa poklopcem kako bih bio mrak u slucaju da se stvarno radi o Velvet bolesti,
U kanti je i grijač koji drži temperaturu na oko 28 stepeni, kameni raspršivač koji je uključen na vazdušnu pumpu, 1x velika Kripta čisto da se ribica ne osjeca monotono da ima makar nekakvu zanimaciju.
U kanti je nekih 10ak litara vode, koju svakodnevno mijenjam sa novom bunarskom vodom sa prilagođenom temperaturom.
Hranim je samo onoliko koliko može pojesti, da se hrana ne nakuplja na dnu.

Primijetio sam da joj zadnja dva dana apetit polako pada i čini mi se kao sve više i više flegmatična sa čestim boravkom na listovima kripte ili na samom dnu dodirivajući dno stomakom a repom u polu lebdećem položaju iznad. Izgleda mi kao da joj se boja polako vraća, jer kada je tek stigla i na slikama koje mi je poslao prodavac izgledala je kao tamno ljubičasta varijanta, a sada tek vidim da je u pitanju plava, pokušaću sutra prilikom promjene vode da je ponovo pod istim uslovima slikam kao i slika u prvom postu kako bismo mogli uporediti napredak. Iz tog razloga smatram da ipak bar nije riječ o smrzavanju u transportu jer i kod prodavca se ponašala i izgledala slično.

Dok nisam ubacio kameni raspršivač svakih manje od minut je sa dna isplivavala na površinu da udahne vazduh, nakon čega sam odmah ubacio raspršivač da joj uštedim energiju i da vazduh uzima iz vode ukoliko može, od tada ne izlazi na površinu da udahne, eventualno s vremena na vrijeme. Po čitav dan je prilično mirna i rijetko se kreće ali kada priđem kanti ili kada posegnem rukom ka unutra, počne da se kreće gotovo kao normalno, bez nekih znakova nemoći ili otežanog kretanja ili održavanja na površini.

Ne hrani se mnogo, ali u kanti nisam primijetio izmet, pa sam pokušao i da joj dam četvrtinu zrna graška koje je blago prokuvano kako bi iz sebe izbacila sadržaj iz crijeva ukoliko se slučajno radi i o zatvoru, ali nije pojela sav grašak samo jedan mali dio.

Oprostite na ogromnom postu, ali se trudim da ovo ispratim maksimalno precizno koliko je moguće jer možda jednog dana nekome i pomogne.

Radujem se Vašim savjetima i opažanjima. Pozdrav.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Voja85
Akvarista



Registrovan: 11 Mar 2015
Poruke: 110
Lokacija: Novi Beograd

PorukaPoslao: Sub Feb 09, 2019 4:21 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Kako pliva? Jer normalno ili je samo na dno te posude? Cime je hranis? Jel znas koliko je stara? Smanji teperaturu ako nije pod nekim tretmanom!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
henrymcdo
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 14 Jul 2018
Poruke: 9
Lokacija: Brcko BiH

PorukaPoslao: Sub Feb 09, 2019 6:09 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala na savjetu smanjicu temperaturu. Pliva s vremena na vrijeme, cesto boravi na dnu posude, a ne rijetko ili na nekom listu kripte ili na povrsini uz kablo od grijaca. Hranim je sa nekim proteinskim granulicama koje sam uspio pronaci ovamo kod nas u pet shopu. Trenutno ne dajem nista od lijekova, jer u gradu imam samo dva pet shopa sa ribicama, u jednom mogu kupiti samo hranu i ribice a u drugom imaju i odredjeni lijekovi, nisam siguran sta od tih lijekova bi pomoglo u ovakvoj situaciji. Juce i danas odbija hranu.

Lijekovi koje imaju su:
FMC /koristi se kod bakterioloskog raspadanja peraja,spoljnih bakterija i sa njim se mogu leciti i bele tacke/.
IHTIO /koristi se kada se pojave jasne bele tacke na ribicama/po telu i perajama/.
FFM /poseduje na hiljadu prirodnih materijala koji imaju 30 pozitivnih efekata u slatkoj vodi.Eleminise stres,koristi se pri promeni vode/.
ALGEXIT /sredstvo protiv zelenih algi,bezopasan za ribice/.
EASYCARBO /ubrzava rast biljaka,smanjuje rast algi/.
EASY START /sadrzi visokoaktivne kulture bakterija koje ubrzavaju razvoj korisnih bakterija.Zamucenje vode nestaje posle par casova/.

(kopirao sam sa njihove stranice) i to je sve sto je dostupno u gradu.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
henrymcdo
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 14 Jul 2018
Poruke: 9
Lokacija: Brcko BiH

PorukaPoslao: Sub Feb 09, 2019 9:08 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Evo još par fotografija i video trenutnog stanja, sa kojim uopšte nisam zadovoljan, ovo je peti dan kako svakodnevno mijenjam vodu i držim je u tamnoj posudi.

Slika 1: Prikazuje trenutno stanje.
Image


Slika 2: Prikazuje kako obično provodi vrijeme na dnu, sa repom podignutim u vis
Image


Video prikazuje kako to sve izgleda uživo, inače nema ovako ubrzano disanje mislim da je to od prebacivanja u čašu dok sam mijenjao vodu u kanti.
https://www.youtube.com/watch?v=XAeZFj5Pw58
(iz nekog razloga neće da prikaže video sa youtube tagovima)

Unaprijed hvala na svim prijedlozima i mišljenjima.

Čitao sam negdje da predlažu slane kupke, da li postoji način da se to kako izvede bez klasične akvarijumske soli, odnosno sa nekom drugom s obzirom da nećete vjerovati, ni to nije dostupno u mom gradu.

Pozdrav.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Voda Borca vuce ka povrsini EmEmily Bolest 3 Uto Jul 11, 2023 2:23 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Da li su ovo zenke borca? Maridza Ribe 4 Pet Jul 07, 2023 9:46 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Čudno ponašanje borca mužjaka i ženke? Maridza Ribe 0 Uto Jun 13, 2023 6:28 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Blede krljušti borca. Zmaj Bolest 0 Sre Jun 23, 2021 6:53 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Ich kod Borca BojanaP Bolest 4 Čet Mar 18, 2021 6:07 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License