Odlucio sam se da pravim LED rasvetu za biljni akvarijum, dimenzija 80x35x40cm.
Gledajuci seme boja od nekih poznatijih proizvodjaca rasvete, odlucio sam se za 29 led dioda od 3w (Epistar)
10 x 6500k,
6 x 3500k,
4 x 10 000k,
3 x ROYAL BLUE,
3 x DEEP RED,
3 x FULL SPECTRUM,
u tri kanala:
Belo(6500k)
Plavo(10 000k+ ROYAL BLUE)
Crveno(3500K+DEEP REED+FULL SPECTRUM)
Koristicu Arduino nano za kontrolu svakog kanala odvojeno , kao i za tajmer (izlazak, zalazak sunca). Sam arduino i pravljenje skripti ne bi trebalo da mi bude problem, ali mi manjka iskustva sto se tice elektronike.
Dole je sema sa elementima koje cu koristiti. Ono sto meni nije najjasnije je koriscenje otpornika od 10k na izlazu PWM signala iz LDD-700H drajvera. Listajuci strane forume video sam da ga svi ubacuju kao pull-down otpornik koji treba da spreci slucajno propustanje maksimalne struje i to mi je jasno. Ali nisam uspeo da shvatim gde mu je mesto u mojoj semi. Zato je stavljen na dva mesta i treba sa jedne linije da se izbaci. Negde pise povezati PWM preko otpornika sa masom, a negde da ga treba staviti izmedju PWM drajvera i PWM arduina. Kod mene ce drajveri i arduino imati isto napajanje, pa samim tim nema potrebe za dodatnim povezivanjem mase.
Ako neko ima iskustva sa ovim ili se malo vise od mene razume u elektroniku, molim da mi pomogne.
Takodje, sve sugestije oko samog projektovanja rasvete su dobrodosle.
Arduino ploca nema RTC to je poseban modul, treba ti ako hoces da pali i gasi rasvetu u odredjeno vreme. Treba ti hladnjak i to dobar ako ćeš ledove preko drajvera napajati. Ja licno koristim aluminijumske hladnjake svaki od po skoro kg i već na 15-20 lesova na 100% mora cooler da se pali. Mana drajvera je zagrevanje leda.
Otpornici ti nisu potrebi al su poželjni. Služe kao zaštita ništa više. Većina modula ih ima već ugradjene.
Ako ne koristiš ekran imas visak pvm kanala, koristi 24v napajanje i 6 ledova po kanalu.
Kad već praviš kontrolor za akvarijum kupi i 4x ssr module pa povezi pumpe grejač i sve sta imas.
Koje napajanje hoćeš da koristiš. 36v će arduino unistiti.
Imas i mosfet module, preko njih možeš da kontrolišeš druge načine napajanja leda. Svašta može sa arduino da se pravi za akvarijum.
peconis Akvarista
Registrovan: 19 Sep 2018
Poruke: 116
Lokacija: Beograd
Sto se tice tih elemenata, na slici se sve vidi. Uz arduino nano koristicu data logging shield koji ima RTC. Hladnjak u vidu alu profila i termalna pasta se podrazumevaju.
Ovo su diode od 3w, ne bi trebalo bas toliko da se zagrevaju, pogotovo sto nece raditi na 100%. Zato i ide ova kolicina na tako mali biljni akvarijum. Ali ako bude morao kuler, povezacu ga na arduino u kompletu sa senzorom za temperaturu.
36v ce biti glavno napajanje. Izmedju arduina i njega ce biti step down konverter (vidi se na slici) koji ce da spusti napon na radni napon arduina.
Sa mojim poznavanjem elektronike, ovi drajveri su mi najjednostavnija i najpouzdanija solucija, a i generalno vidim da ih po stranim forumima 90% ljudi koristi.
Funkcija otpornika mi je jasna, samo mi treba neko da pojasni njegovo pozicioniranje u ovoj semi.
Gledao sam i te drajvere, ali cini mi se da mora vise komada sa manje dioda i onda to dodatno komplikuje i otezava.
Taj deo gde pwm ide preko otpornika na masu je neka vrsta zastite dioda.
Taj deo mene buni. Neko stavlja izmedju pwm arduina i pwm drajvera otpornik, a neko izmedju pwm linije i mase. Znaci jedan komplet otpornika na mojoj slici je visak.
Evo ga klip, gde proizvodjac akvaristicke opreme, koji proizvodi plocice za bas ove drajvere, ima na ploci taj pull down otpornik sa pwm na masu. Cenim da oni znaju sta rade.
Ok kontam sada. Ni moje znanje nije nešto, ali sam apsolutno siguran da ne bi trebalo da sve vratiš iza stepdown.
90% siguran:
PWM "signal" kojiu šalješ razbijaš na ulaz u pin 22 i na struju koji prolazi kroz 10k otpornik ide ka GND arduino i stepdown. Pin 1, 2 i 23, 24 idu u napajanje, 11, 12 i 13, 14 u led.
Mrzime da se zezam nema snimljeno ništa od programa trenutno tako da dobijaš 5min dobrog Painta za vizualno objašnjenje.
Moguće rešenje 50/50% sumnjam da ti trebaju otpornici, svakako posle pwm izlaza ne bi trebalo da škodi:
Zasto se mucis ovim kad braca kinezi napravili kontroler...
na aliexpress trazi tc420 led controller, naruci za 2-2500 dinara, programiraj sa njegovim software-om na racunaru kad ces koji kanal da se pali i kojim intezitetom i kraj...
Ne znam sto se mucis sa arduino ako ces samo da kontrolises svetlo...
Ko hoće da se oproba može da potraži na netu kod za Arduino Typhon LED Controller. Ima ceo postupak izrade i kod da se nađe na riferskim ali u Arduino forumima.
Inače čekam Godoa da stigne iz Kine, ako nekim čodom Božijim stigne, posle višmesečnog putovanja oko sveta, objavaću postupak izrade. Neki je plan bio da do kraja januara nakačim rasvetu a do kraja leta završim aplikaciju radi lakšeg podešavanja i programiranja: 7 led kanala(12max), ato, dugme pauza za hranjenje, senzor za temperaturu&gašenje grejača.