Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Savet oko uredjivana Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
StefanPN
Akvarista



Registrovan: 11 Jun 2019
Poruke: 40
Lokacija: Paracin

PorukaPoslao: Uto Nov 19, 2019 7:39 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav drustvo...hteo bih da cujem vase savete oko uredjivanja akvarijuma.U prilog dostavljam sliku mog akvarijuma, pa bih hteo vas, kao iskusnije, da cujem sta mi predlazete, koje biljke da ubacim.Da napomenem, napravio sam armaturu za 4 fluo cevi od po 18w, sutra ih konacno kacim u haubu.Uzeo sam 3 DayLight i 1 Original tropical pro.Dakle imacu osvetljenje oko 72w.
Akvarijum je oko 100l i visina vodenog stuba je 40cm.Nemam hranljivu podlogu, ali bih mogao da obezbedim osmokot i ubacim ga naknadno.Ubacujem EL Carbo i Profito.Za sada nemam CO2 mada u planu mi je neka DIY varijanta.
Hteo bih da mi pomognete i kazete koje bilje da ubacim.Mozda neki predlog za ovaj dragonstone, da li da ga podelim u vise komada?

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Uto Nov 19, 2019 7:39 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

boskonet
Akvarista


Opomene: 1
Registrovan: 12 Dec 2010
Poruke: 98
Lokacija: Beograd, Zemun

PorukaPoslao: Uto Nov 19, 2019 7:55 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav! Od biljaka ti iskreno mogu preporuciti Bacopu Monnieri ili Carolianu, koja ti se vise svidja. Krajnje jednostavna biljka, po meni vise uzima iz vodene kolone nego preko korena, sto je u tvom slucaju i bolja varijanta zbog podloge Smile Biljka je za zadnji plan svakako, ne raste preterano brzo i neces morati da orezujes cesto.
Za dragonstone ti ja licno ne bih savetovao da ga lomis. Ima raznih kod nas, nekih kao domacih, kineskih, nemackih. Neki kad se polome ostanu da izgledaju lepo, dok vecina izgleda jos gore nego sto je bio ceo komad. Razbijao sam ih i tako je meni ispadalo, ne mora da znaci da ce i kod tebe, al cisto malo upozorenje. Ja bih ga licno pre zamenio Redmoor-om i nekim manjim primercima dragona Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
StefanPN
Akvarista



Registrovan: 11 Jun 2019
Poruke: 40
Lokacija: Paracin

PorukaPoslao: Uto Nov 19, 2019 8:07 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

U zadnjem planu imam usterianu, koju sam podelio na 3 pelcera, posadio levo, desno i ova koja se vidi u sredini.Iskren da budem problem mi je sto ne znam koju biljku da postavim u prednjem i srednjem planu.Znam da je velika greska sto nemam podlogu, ali hteo bih da ga dosta pobiljim.
Sto se kamena tice, cini mi se da je malo veci za ovu velicinu akvarijuma ili je meni jednostavno dosadio... Mozda bih nekom biljkom koju bi vezao za njega, malo razbio tu monotoniju.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
boskonet
Akvarista


Opomene: 1
Registrovan: 12 Dec 2010
Poruke: 98
Lokacija: Beograd, Zemun

PorukaPoslao: Uto Nov 19, 2019 8:15 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Za prednji plan bez podloge mislim da je slab izbor. Vezivanje mahovine za inox mrezicu ti moze biti napred, anubias petit koji se ne sadi. Mislim da bez podloge i jednostavnije biljke prednjeg plana tipa Staurogyne, Alternanthera mini, Eleocharis ne bi rasle. Mozda Crypta Wilisii bi prosla, ja bih na primer to probao. Za kamen ima raznih Microsoruma koje mozes da vezes ili Anubia, mada onda gubi malo poentu kamen, barem po meni Smile
Takodje cini mi se da imas doata svetla za akvarijum sa nekomalo biljaka, ako je jos i fotoperiod dug, fin poziv za alge
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
StefanPN
Akvarista



Registrovan: 11 Jun 2019
Poruke: 40
Lokacija: Paracin

PorukaPoslao: Uto Nov 19, 2019 8:50 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Mozda se samo cini na slici da je svetlo jako, inace to su LED trake u 4 reda po 70cm, i to one najobicnije bez sociva.Foto period jeste dug, cak 12h dnevno, ali za sad nemam problem sa algama.Smanjicu fotoperiod od sutra kada budem ubacio neonke.
Reci mi molim te, kako sad ne bih sve vadio iz akvarijuma i pravio ogroman posao da bih ubacio podlogu, da li postoji nesto cime bih mogao da ih prihranim u vec formiranom akvarijumu.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
boskonet
Akvarista


Opomene: 1
Registrovan: 12 Dec 2010
Poruke: 98
Lokacija: Beograd, Zemun

PorukaPoslao: Uto Nov 19, 2019 8:58 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Aha ok, napisao si 4 neonke da stavljas, sto je dosta, doduse imas 40cm vodenog stuba, ajde neka bude i srednje osvetljenje, svakako kreni sa malim fotoperiodom pa pojacavaj postepeno, npr 6 sati za pocetak po meni bi bilo ok Smile

Ima fora da se stavi u odsecenu casu ili saksijicu malo hranljive podloge pa tako biljki i ogranici koren, i sve to zajendno stavi u podlogu. Iskreno nisam to nikad pokusavao, a jedina stvar koju bih stavljao na taj nacin da moram je tropica soil, sve ostalo ce najverovatnije zamutiti vodu i napraviti belaj.
Pogledaj tankove sa anubijama i mikrosorimima kako skejp moze odlican da bude, bez ikakve podloge i mnogo skupog svetla Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Tanjicak79
Akvarista



Registrovan: 01 Nov 2019
Poruke: 38

PorukaPoslao: Sre Dec 04, 2019 2:58 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja sam isto pocetnik mogu da kazem samo da mi u manjem akvarijumu bez podloge lepo uspeva valisneria. Ona ide u zadnji plan visoko raste. I Nana naravno . Ja bih mozda stavila tu neki panj i vezala nanu a iza valisneriju
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
sputnik8
Akvarista



Registrovan: 02 Sep 2018
Poruke: 185
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sre Dec 04, 2019 7:29 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

StefanPN ::
......... Sto se kamena tice, cini mi se da je malo veci za ovu velicinu akvarijuma ili je meni jednostavno dosadio... Mozda bih nekom biljkom koju bi vezao za njega, malo razbio tu monotoniju.


Po meni je kamen preveliki, razbiti kamen je umetnost (to nije samo macola u ruke i udri), da nebi ispala sića od kamena
uzmi špic veoma oštar (da nekažem zaoštren najdeblji ekser) i razbij kamen na 3-4 komada, možeš sa tim i par panjeva
napraviti fantaziju od akvarijuma, praviti neki reljef, vezivati mahovinu i za kamen a i panj. Što se tiče hranljive podloge,
ako hoćeš da se igraš napravi plitku saksiju od nekog kamena uz pomoć bilo kog silikona i samo u nju sipaj hranljivu podlogu
(da je nebi rasipao uzalud svuda). Pozdrav !
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
StefanPN
Akvarista



Registrovan: 11 Jun 2019
Poruke: 40
Lokacija: Paracin

PorukaPoslao: Pet Dec 06, 2019 1:25 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Resio sam, cim ugrabim malo slobodnog vremena, da ispraznim akvarijum i ubacim hranljivu podlogu (Tropica growth), pa sto se kaze da krenemo ispocetka, kad vec nisam mislio na vreme 🙂 Kamen cu da podelim na 3-4 dela, jer i ja mislim da je prevelik. Rasvetu sam resio, instalirao 4x18w T8 neonke i to je to.Javljam se slikama kada zavrsim.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
StefanPN
Akvarista



Registrovan: 11 Jun 2019
Poruke: 40
Lokacija: Paracin

PorukaPoslao: Pet Dec 06, 2019 1:25 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Resio sam, cim ugrabim malo slobodnog vremena, da ispraznim akvarijum i ubacim hranljivu podlogu (Tropica growth), pa sto se kaze da krenemo ispocetka, kad vec nisam mislio na vreme 🙂 Kamen cu da podelim na 3-4 dela, jer i ja mislim da je prevelik. Rasvetu sam resio, instalirao 4x18w T8 neonke i to je to.Javljam se slikama kada zavrsim.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Potreban savet MilanM Početak u akvaristici 2 Pon Mar 11, 2024 2:00 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Početak - Rio 125l savet za odabir ri... MiskoBG Početak u akvaristici 2 Ned Avg 06, 2023 9:48 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Savet o nutrijentima Panta1991 Biljke 0 Ned Maj 23, 2021 12:18 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka 40 L akvarijum, savet za broj riba uki01 Ribe 4 Čet Apr 15, 2021 4:10 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Izbor pumpe - Savet Milan Bakic Filteri i pumpe 5 Uto Feb 09, 2021 1:17 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License