Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Masna voda na povrsini Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Doksas
Akvarista



Registrovan: 11 Jun 2015
Poruke: 585
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Sre Apr 06, 2016 2:01 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Da podelim moje iskustvo...

Akvarijum formiran 13.01 ove godine, sve super funkcionisalo voda bila bistra do pre nekih 15ak dana i odjednom se pojavio taj "film: tj masnoca po povrsini vode.
2 spoljna filtera sa mlaznicama usmerenim ka povrsini su samo muljala taj film tj masnocu ali ne i rastapali i uklanjali.
Pomislih da je do neke hrane pa pokupih taj film isecenom flasom i nisam hranio 2 dana ribe ali opet se pojavio taj film.

Da skratim pricu jer sam svasta pokusavao, slucajno primetih da je crevo sa jedne potopne pumpe sto vraca cistu vodu spalo i da u stvari radi samo jedan filter, namestio sam to i masnoca je nestala za sat-dva.

Dakle, mozda ima jos razloga za nastanak te masnoce ali definitivno je i slaba filtracija jedan od razloga.

Eto, mozda nekome pomogne...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Sre Apr 06, 2016 2:01 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

djuraa
Akvarista



Registrovan: 27 Dec 2010
Poruke: 193
Lokacija: beograd, vidikovac

PorukaPoslao: Sre Apr 06, 2016 2:10 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Masnoća na površini se javlja kod gotovo svakog novoformiranog akvarijuma u kome je hranljiva podloga na dnu. Vremenom se uz redovnu izmenu vode ta masnoća izgubi. U borbi protiv skrame na površini možeš koristiti skimer, (varijanta-uradi sam ili fabrički).
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Doksas
Akvarista



Registrovan: 11 Jun 2015
Poruke: 585
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Sre Apr 06, 2016 2:19 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hteo sam cak i da kupim skimer ali mi je bitnije bilo da nadjem uzrok nego da lecim.

Inace, akvarijum je u funkciji 3 meseca a pri formiranju je ubaceno oko 1/3 vode iz aktivnog akvarijuma kao i deo filter mase i plus dodate startne bakterije u filtere tako da mozda i ne spada u kategoriju novoformiranih akvarijuma.
Kako god, citajuci razne forume o tom problemu videh da se javlja masnoca i kod starijih akvarijuma i verovatno ima vise uzroka ali eto ja navedoh jedan od proverenih u mom slucaju.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Serene Sky
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2013
Poruke: 790
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Sre Apr 27, 2016 10:34 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Kao što Đura kaže razlog je višak organske materije. Ta "masnoća" je biofilm i to je sasvim normalno. Biofilm čine zajednice bakterija i plesni, najčešće nastaje na granici dva agregatna stanja. Javiće se uvek gde nije dobro uzburkavanje površine vode i kretanje vode kroz akvarijum. Lako se rešava ako se napravi dobar sprejbar a može i skimmer. Prelivni levak odmah ispod površine a pumpa pri dnu isto nije loše rešenje ako je nivo vode u akvarijumu konstantan. Neki ovaj problem rešavaju antibioticima.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
goran012
Akvarista



Registrovan: 22 Avg 2020
Poruke: 12
Lokacija: pozarevac

PorukaPoslao: Ned Dec 06, 2020 12:38 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Serene Sky ::
Neki ovaj problem rešavaju antibioticima.
koji antibiotici ja mučim muku već nedelju dana i ne mogu da se resim masnoće u akvarijum.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Bela mutna voda Maridza Početak u akvaristici 5 Uto Sep 12, 2023 12:06 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Voda Borca vuce ka povrsini EmEmily Bolest 3 Uto Jul 11, 2023 2:23 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Mutna voda i ribe na povrsini Bagzi80 Početak u akvaristici 12 Sre Okt 27, 2021 2:39 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Mutna voda Likan Početak u akvaristici 7 Pon Feb 15, 2021 2:03 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Masna skrama goran012 Početak u akvaristici 7 Uto Dec 01, 2020 12:48 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License