Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Svetlo u akvarijum i jos par pitanja Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
goran012
Akvarista



Registrovan: 22 Avg 2020
Poruke: 12
Lokacija: pozarevac

PorukaPoslao: Sre Okt 14, 2020 7:33 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Kako da pocnem e ovako prosli akvarijum sto je trebao da stoji na sanku samo problemi od samog pocetka od samog sastavljanja lepljenja akvarijuma pa do mesta gde bi trebalo da bude. u Pozarevcu svi znaju to da rade kad ga urade akvarijum nikakav aljkavo sam se raspada na moje oci i na oci majstora sto ga pravio tako da posle dva akvarijuma i pregrst problema obratim se coveku u Smederevo po preporuci pitam jel moze on kaze moze i ja sada zadovoljan kako je to on odradio.
Malo sam listao po internetu i resim da napravim postolje za akvarijum i zadovoljan sam kako sam to odradio testirao levelisao sve je kako i treba da bude.
Akvarijum ima nove dimenzije 88 - 40 - 35 sa haubom 50cm a vidno polje 40cm filter ima tri komore taloznik - masa,sundjeri,keramika.. - pumpa. Pumpa ima protok od 280 litara . Filter je krupan sundjer - keramika i ostalo neki kamenjcici-krupan sundjer-vata-sitan sunjdjer-vata sitan sundjer. Grejac HF-50 potapajuci. Pumpa za vazduh i dva stapa rasprsivaca. U akvarijum planiram da stavim minimun 10 -20 biljaka. Ribice bi bile platike crvene japanke,rosi barb .. . slatkovodne klasika ribice. Podloga je glina-supstrat -pesak sitan-pesak krupan i neki kamenji.
E sada idu pitanja prvo pitanje je kako da odredim koliko je potrbno jako svetlo da bi zasitilo to sve koristio bi obicne led sijalice.
Drugo pitanje imam UV lampu koja se stavlja u filter koliko je potrbno ona dnevo da radi i jel mi je uopste potrebna.
Cikliranje akvarijuma kada pocnem da li ukljucim sve sto imam znaci svetlo,pumpu, rasprsivac,grejac i koliko to traje vremenski gasim li svetlo nocu normalno ili je sve to svo vreme dok traje cikliranje upaljeno.[url=https://ibb.co/GTNc3cz]
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Sre Okt 14, 2020 7:33 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Lenji Lisac
Akvarista



Registrovan: 08 Avg 2015
Poruke: 825
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Sre Okt 14, 2020 11:16 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Slobodno 3 ili 4 led E27 grlo sa rasponom od 120° (zavisi da li pokrivas i coskove sa tepih biljkama), oko 15W i plus, 6500K (minimum) i 1300lm, sa tim mozes da sadis koji god hoces tepih da uspe na dubini od 35 cm.

Nema potrebe za UV lampom.

Kad nalijes vodu u akvarijum povezes pumpu da radi filter islobodno pusti vadusnu da imas taj evekat sto zelis tj mehurice po celom akvarijumu, mozda je bolje da si uzeo ona creva za vazdusne zavese al aj sad moze i ovo da posluzi i slobodno ih zakopaj malo, nadje vazduh put da izadje napolje, grejac podesis na temperaturu koja bi odgovarala ribama koje ces da ubacis, svetlo podesis na tajmer da radi kao sto bi radilo kao da su ribe unutra, mada prvih dve nedelje ne moras da ga palis da se pre vremena pojve braon alge, za nijansu akvarijum brze sazri, zatim druge dve nedelje krenes od 6h dnevno pa na svakih nedelju podizi za po pola sata dok ne dodjes do 8 dnevno (sve zavisi od biljaka sta ces imati).
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Bombadil
Akvarista



Registrovan: 24 Okt 2017
Poruke: 119
Lokacija: Požarevac

PorukaPoslao: Čet Okt 15, 2020 7:53 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja bih prokomentarisao izbor riba.

Ne idu baš biljke sa japankama, bar većina ne ide, dosta toga će da vade iz podloge. Takođe, sve tri vrste su iz različitih voda, a nije nemoguće da japanka proba da poručka platike kad poraste.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
goran012
Akvarista



Registrovan: 22 Avg 2020
Poruke: 12
Lokacija: pozarevac

PorukaPoslao: Sub Okt 17, 2020 9:23 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Necu japanke bas sam pročitao nesto o njima ... UV filter nisam stavio ne BiH znao ni gde i da hoci. Trenutno rade dve led sijalice od 15 wati plašim se Trecu da stavim da nesto ne sjebem oko tih algi svetlo palim oko 11 sati ujutro oko 5 sati ga smanjimo na pola oko 10 ga smanjimo još onako jedva svetli. Grejac radi podesio na oko 25 stepeni malo zajebano na grejac ima samo okrugli brojevi pumpa radi i posadio biljke oko 25 komada verovatno ce neka da uvene sad videh jednu sam posadio napalo. Jedan raspršivač vazduha sam izvadio jer je poveo da se raspada u vodi verovatno je kvalitetan. E sad imam još dva pitanja pošto sam apsolutni pocetnik mene brine svaka sitnica pa sam primetio da se greje staklo od akvarijuma od sijalica jel nece možda da pukne staklo zbog toga i drugo pitanje za sada toplomer sto merim vodu on od kako je kupljen sve stoji na istom mestu i dok nije stavljen u akvarijum on pokazivao neku temperaturu od 27 stepeni sto nema Sanse voda u akvarijum je dosta hladnija od toga verovatno je i on kvalitetan. El mogu ja sa obicnim toplomerom da merim temperaturu vode imam neki sto smo koristili dok dete bilo malo kada se kupa jer ja trenutno blage veze imam kolika je temperatura u akvarijum.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
goran012
Akvarista



Registrovan: 22 Avg 2020
Poruke: 12
Lokacija: pozarevac

PorukaPoslao: Sub Okt 17, 2020 9:25 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Kad odem na komp. Da pokušam da pustim sliku kako to izgleda.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Lenji Lisac
Akvarista



Registrovan: 08 Avg 2015
Poruke: 825
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Sub Okt 17, 2020 9:55 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Batali taj kameni rasprasivac uzmi one gumene sto prave zavese, izmeri duzinu zadnje strane i naruci duzinu koliko ti je zadnja stranica, izgledace mnogo lepse a i nece se videti jer je crn pa ce se uklopiti u pozadinu.

Sve neonke i sve led sijalice mi dodiruju staklo, na jednom vec 5 godina konstantno po minimum 6h dnevo a bilo je i po 12h tako da ne brines da li ce staklo puci, moze samo malo da greje akvarijum pa ti grejac nece toliko raditi, ukoliko je vise podignes malo da ne greje toliko i to je to.

Koji god toplomer da uzmes svaki je isti, npr znam ljude koji su merili temperaturu tela sa nekim za akvarijum u nedostatku "toplomera za ljude", tako da ako je onaj sa zivom slobodno mozes ceo da potapas isti je kao i pomenuti ziva unutra meri i to je to, ako je digitalni naravno samo metalni deo izmeris i vadis, nema dodatnog ubacivanja.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
goran012
Akvarista



Registrovan: 22 Avg 2020
Poruke: 12
Lokacija: pozarevac

PorukaPoslao: Sub Okt 17, 2020 11:38 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Image

Image

Image


Image


Image
Evo i neka slika akvarijum, biljke, grejac ,rasprsivac koji se raspada a i ovaj drugi nesto muljavi , toplomer na kome je uvek ista temperatura. Trenutno je voda jos uvek mutna ali mnogo manje nego sto je bila ne vidim da ima alge ili ima al ja to neprimecujem.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Lenji Lisac
Akvarista



Registrovan: 08 Avg 2015
Poruke: 825
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Ned Okt 18, 2020 12:39 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Testitaj ga sipaj ladnu vodu u casu ubaci i vidi sta pokazuje.. ako imas grejac voda i treba konstantna da bude na koliko si namestio da bude sem u letnjem periodu kad bi ti trebali kuleri ali pojacas aeraciju i nema problema. Ne razmisljaj sad o tome, o tome kad leto dodje dobro je sad ovo. Polako sto se tice algi tek si pokrenuo sistem. Voda ce da se razbistri prilikom redovnog menjanja.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
goran012
Akvarista



Registrovan: 22 Avg 2020
Poruke: 12
Lokacija: pozarevac

PorukaPoslao: Ned Okt 18, 2020 2:38 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Evo sad sam citao na forumu cikliranje akvarijuma i nesto mi nista nije jasno jel ja treba dok se ciklira akvarijum da vadim vodu koliko i kada ili ne. Negde procita da valja da se stavi jabuka u filter da stoji neko vreme.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Lenji Lisac
Akvarista



Registrovan: 08 Avg 2015
Poruke: 825
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Ned Okt 18, 2020 3:12 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Naravno, u zavisnosti od podloge i raznoraznih faktora menja se odredjen % vode, npr svake nedelje u nedelji (mozes ti i ponedeljkom, koji god ti je dan zgodno) zamenis 1/3 ili 30% vode akvarijuma, sve zavisi od podloge, broja riba, velicine, koliko biljaka itd koliko se % menja i na koliki vremenski period, al da te ne bih dodatno zbunjivao kreni ti vec od danas pa svake nedelje po (ne)pisanom pravilu 30% minimum jednom nedeljno i ribe zdrave, zameni po trecinu vode, slobodno sa cesme ukoloko je dobra za pice dobra je i za akvarijum, samo pazi na razliku u temperaturi vode da se ribe ne sokiraju (naravno sad nemas ribe tako da ne moras da brines, trenutno), kasnije ukoliko si u mogucnosti da imas par balona vode ili bilo gde da je stovaris da makar bude sobna temperatura vode pre nego sto je dolijes u akvarijum ili kroz par sati da dolijes ono sto si odlio sa cesme tipa na svakih h po 5% dolivas dok ga ne "popunis", bilo bi pozeljno da nabavis lakmus papir, par traka cisto da proveris kakvo je stanje ph u prvih par menjanja vode dok se akvarijum ne dovede u red, kasnije ti ni nece trebati, al sto je sigurno sigurno je za pocetak. Preskoci jabuku, ubacio si ti deo dobrih bakterija prilikom sadjenja tih biljki u akvarijum.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Bruno
Akvarista



Registrovan: 16 Sep 2020
Poruke: 10
Lokacija: Obrenovac-Srbija

PorukaPoslao: Ned Okt 18, 2020 9:30 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Dodao bih da vodu koju spremiš za zamenu ostavi da odstoji 24h da ispari hlor iz nje!
Takodje stavi neki grejač te zagrej tu vodu na temperaturu koja ti je u AQ Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
goran012
Akvarista



Registrovan: 22 Avg 2020
Poruke: 12
Lokacija: pozarevac

PorukaPoslao: Ned Okt 18, 2020 3:58 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Lenji Lisac Bombadil Bruno hvala svima pa ako nesto zaskripi eto mene.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Bombadil
Akvarista



Registrovan: 24 Okt 2017
Poruke: 119
Lokacija: Požarevac

PorukaPoslao: Ned Okt 18, 2020 6:07 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Srećan početak!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Lenji Lisac
Akvarista



Registrovan: 08 Avg 2015
Poruke: 825
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Ned Okt 18, 2020 7:38 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Slobodno pisi i kaci koju fotku kako napreduje, nece se bunimo.. Wink ..nemoj da se vidjamo samo kad zagusti.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Ned Okt 18, 2020 8:23 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ako imaš testove kontroliši NH4 i NO2. Kada pređju 5 cikliranje kreće da se usporava. Svetlo je najbolje da držiš ugašeno jer je bakterijama kao i drugim bićima potrebno malo fosfata za razvitak. Podizanje temoperature će dodatno ubrzati ceo proces. Dodavanje organskih izvora ugljenika šteti ciklirnju. Organske izvore ugljenika će iskoristiti heterotrofe koje se dosta brže razmnožavaju pa će usporiti i potisnuti autotrofe koje mi zelimo da gajimo u filteru.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Biljke za Južnoamerički biotop akvarijum BlackRaven Biljke 0 Sre Apr 10, 2024 10:44 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Novi akvarijum Onix21 Uradi Sam (DIY) 0 Uto Apr 09, 2024 3:38 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Potpuni početnik i moj prvi akvarijum Popac86 Početak u akvaristici 1 Čet Mar 07, 2024 9:37 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Filtracije vode u akvarijum Viktor Kotor Početak u akvaristici 2 Čet Dec 14, 2023 9:39 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Preporuka za led rasvjetu akvarijum o... brankorad Rasveta 2 Ned Okt 01, 2023 10:33 am Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License