Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 unutrasnji ili spoljni filter ? Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
ljiki
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 17 Jul 2018
Poruke: 9
Lokacija: Jug

PorukaPoslao: Sub Nov 19, 2022 11:26 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

imam aq od 60 lit. savet mi treba za filter, koji je bolji spoljni ili unutrasnji, i koji bi mi vi preporucili.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Sub Nov 19, 2022 11:26 am Snimi Poruku Nazad na vrh

bolan970
Akvarista



Registrovan: 20 Dec 2012
Poruke: 691
Lokacija: Zemun

PorukaPoslao: Sub Nov 19, 2022 5:22 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja imam manji akvarijum slične litraže i unutrašnji filter, pregradni. On je napravljen u sklopu akvarijuma.
Ostale varijante unutrašnjih filtera ti možda neće "završiti" posao.
Ranije sam imao akvarijum od 100litara a iza njega sam dodao pregradni filter celom dužinom.

Pitanje je šta planiraš u akvarijumu i koliko mesta imaš iza njega.
Sa dodatnim pregradnim filterom koji bi stavio iza, ne bi izgubio na litraži akvarijuma.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
ljiki
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 17 Jul 2018
Poruke: 9
Lokacija: Jug

PorukaPoslao: Ned Nov 20, 2022 9:52 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

u aq bi islo neka biljka i gupike neki koridors i to bi bilo to nemam mesta za pregradni to me naj vise i muci, znaci dolazi u obzir samo motorni, sad dali je to unutrasnji, koji se meni svidja (manje bi bio upadljiv) ili spoljasnji( jedna crna dzomba koja je okacena na aq:) ), ali moramo voditi racuna i o stanovnicima aq sta je za njih dobro.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
chaosad
Akvarista



Registrovan: 27 Avg 2017
Poruke: 157
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Ned Nov 20, 2022 10:28 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

unutrašnji je samo pregradni sa komorama dobar,svi ostali fabrički nikakva filtracija sa parčencetom sunđera i obično prejake pumpe i protok naspram nikakvog filter materijala.za tu veličinu bi bio ok i najveći hangon atman 600 ali modifikovan bez fabričkih kertriđa a sa boljim filter matrerijalom naslaganim u njega ili mali kanister.
naravno može i prelivni trokomorni spolja cela leđa ako ima mesta iza.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Ascaron
Akvarista



Registrovan: 06 Avg 2019
Poruke: 44
Lokacija: Batajnica

PorukaPoslao: Ned Nov 20, 2022 2:31 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Evo druže da te rešim dileme. Imam akvarijume iste litraže, i na njima Hang on filter Tidal 55. Koristio sam svašta od filtera od kanistera, unutrašnjih, raznih HOBova, za ovu litražu bolji nisam imao.

Cena mu jeste malo jača, cca 7000, ali vredi svaki dinar. Lak je za održavanje, sjajna filtracija (1000l/h), bešuman, i ima ugrađen skimer.

Od kanistera sam bio zadovoljan JBLom, konkretno sam imao 402 greenline, i Echeim-om.

Veliki pozdrav.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Ascaron
Akvarista



Registrovan: 06 Avg 2019
Poruke: 44
Lokacija: Batajnica

PorukaPoslao: Ned Nov 20, 2022 2:36 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

chaosad ::
unutrašnji je samo pregradni sa komorama dobar,svi ostali fabrički nikakva filtracija sa parčencetom sunđera i obično prejake pumpe i protok naspram nikakvog filter materijala.za tu veličinu bi bio ok i najveći hangon atman 600 ali modifikovan bez fabričkih kertriđa a sa boljim filter matrerijalom naslaganim u njega ili mali kanister.
naravno može i prelivni trokomorni spolja cela leđa ako ima mesta iza.


I slažem se sa kolegom oko filter materijala, treba pojačati. Konkretno kod Tidala se dobija sunđer i bio materijal (matrix). Ja sam dodao još jedan sloj sunđera, i sloj vate, i sve je kako treba.

Imam na jednom akvarijumu i Atman HF600... radi posao, ali je bučniji i teži za održavanje.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Baia
Akvarista



Registrovan: 18 Apr 2010
Poruke: 930
Lokacija: OBrenovac-Srbija

PorukaPoslao: Ned Nov 20, 2022 3:14 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ovo je verovatno extreman slucaj ali cisto da vidis da moze i ovako

Image

Aq je 30 litara, filtrira ga samo ovaj ehejmov skimer koji od materijala ima jednu kockicu sundjera unutra. Dodajem CO2 malo intenzivnije a od riba imam smao mladj gupika i mladj mikrorazbora. Dakle ribe sigurno ne prave veliko biolosko opterecenje ali zbog biljaka dodajem nitrate malo intenzivnije pri svakoj zameni vode pa mu to dodje na isto kao kad neko hrani ribe malo jace ili ima vise riba od preporucenog... Nitrate zbog biljaka drzim na oko 25ppm.

Na pocetku tebalo je nekih 20ak dana da se uhvati ravnoteza i prodju diatome i zelene alge.

Eto cisto da skontas da je bioloska filtracija vrlo vazna ali da pregradni, trokomorni, dvokomorni, kanister i drugi filteri nisu jedina mesta gde se ona odvija. Ovo je razlog zasto kod fabrickih akvarijuma dobijas samo jaku pumpu sa malo mesta za filter materijal... Kontaju da je to sto su ti dali dovoljno za mehanicku filtraciju a da ce se bioloska desavati i na drugim mestima a ne samo unutar filtera. Ovim nikako ne osporavam ono sto su kolege gore napisale, niti osporavam ucinkovitost bilo kog ponudjenog resenja vec samo zelim da ti ponudim alternativu za razmisljanje.

Image

Image

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Ascaron
Akvarista



Registrovan: 06 Avg 2019
Poruke: 44
Lokacija: Batajnica

PorukaPoslao: Ned Nov 20, 2022 3:39 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

@Baia , ovo je odlično. Hvala što si podelio sa nama.

I naravno, sve si u pravu što se tiče biološke filtracije. U 2 mala akvarijuma sa kozicama (10l) imam samo Atman HF0100 sa mehaničkom filtracijom. Biološka je sama uspostsvljena kad su akvarijumi ciklirani.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Sunjer za filter Aleksandar193 Filteri i pumpe 5 Ned Jun 25, 2023 7:30 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Vazdusna pumpa za sundjer filter Milivoje Lampa Filteri i pumpe 6 Čet Nov 24, 2022 2:08 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Kanister filter od cevi fi 110 Milivoje Lampa Uradi Sam (DIY) 21 Sre Jun 01, 2022 10:51 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Sundjer filter ili unutrasnji filter ... Milivoje Lampa Filteri i pumpe 6 Ned Mar 20, 2022 9:48 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Slavina za Atman ef4 kanister filter Zivadin Tražnja 3 Čet Sep 30, 2021 1:53 am Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License