Autor |
Poruka |
dk
Akvarista
Registrovan: 13 Sep 2019
Poruke: 14
|
Akvarijum je formiran početkom avgusta uz dosta početničkih grešaka koje se sada trudim da ispravim.
Dimenzije su 45x25x30, zapremina oko 33L
Od opreme ima resun magi200 unutrašnji filter sa siporexom umesto aktivnog uglja i crevom za ubacivanje vazduga i 13W LED konzolu.
Foto period je 12h.
Podloga je sitan beli pesak, bez ikakve hranljive podloge.
Biljke:
- 5 limunova
- 5 nekih drugih biljaka sličnih limunu
- jedna kripta
- dva žbuna mahovine
- žbun gupi trave
- malo ricie na površini
Ribice:
- 1 Borac
- 2 Black molly
- 2 Orange molly
- 2 Platty
- 3 Plave neonke
- 3 Kraljevske neonke
- 2 X-Ray tetra
- 1 Cory
Tetre, 3 neonke i cory su dodati juče, ostale su od prvog dana u akvarijumu.
Od preparata je korišćen easy life na svaka 3/4 dana po jedan čep dok se nije ispraznila bočica.
Za pripremy vode koristim sera aquatan i menjam trećinu vode svakih 7 dana.
Od algi sam imao braon algu na početku, koja je buknula nakon prve zamene vode, ali se povukla posle druge.
Nakon toga se pojavila zelena tačkasta, koja postojii sada, kao i neka dlakava, končasta i neka zelena po podlozi.
Juče sam počeo da dodajem 1ml easy carbo koji planiram da dodajem svakog dana dok se alge ne povuku.
Pre par dana se orange molly okotila, međutim malih ribica nije bilo nigde, osim toga i platy je trudna.
Juče sam primetio da se mala moly krije u mahovini i prebacio sam je u mrestilicu sinoć.
Trenutno stanje je da mrestilica zauzima osminu akvarijuma i ženka black molly se ponaša čudno, zauzela je prednju gornju polovinu akvarijuma, do mrestilice i ne dozvoljava drugim ribicama da pridju, pa me zanima da li ste imali sličnih iskustava sa ovakvim ponašanjem moly?
Osim toga, koliko je bezbedno da trudnu platy ubacim u mrezicu sa malom moly?
Nitriti i nitrati su izmereni jutros, 5 dana nakon izmene vode, nitriti 0, nitrati 10, temperatura vode 25C.
Slike su prevelike da bi stale u post, pa ću ostaviti samo linkove.
https://i.imgur.com/arWvmCg.jpg
https://i.imgur.com/epBXjiZ.jpg
https://i.imgur.com/KpSAeSX.jpg
https://i.imgur.com/lPDdytU.jpg
Ne znam ime biljke najbliže filteru na poslednjoj slici.
Ukoliko imate neki savet ili primedbu, cenio bih to, s obzirom da sam tek počeo da se bavim ovim prelepim hobijem. |
|
|
   |
 |
AquaShop
Sponzor
|
|
|
 |
chaosad
Akvarista

Registrovan: 27 Avg 2017
Poruke: 156
Lokacija: Beograd
|
Zdravo kolega,puno ti je to ribica sa tim malim filterom,verovatno ih puno hraniš tako da imaš fosfata viška što uz predugačak foto period ti pravi alge.Smanji svetlo na 8h,smanji hranjenje,Carbo se sipa stalno a ne dok ne nestanu alge jer ti on pomaže rast biljaka i borbu protiv algi,čim prestaneš vratiće se.Biljke deluju dosta nezdravo osim ako nije slikano odmah posle sađenju, verovatno će ti trebati i hrana za njih microelementi.Nije sigurno da staviš platy sa bebom može da je pojede,eventulano da mrestilicu napuniš gupi travom i mahovinom po dnu da imaju gde da se sakriju male kad se rode.Mogao bi vodu da menjaš češće na 5 dana zbog algi i zdravlja ribica jer je mali filter.
Koje je svetlo?
Srećna borba sa algama i zdrave ribe i bilje u buduće. |
|
|
    |
 |
dk
Akvarista
Registrovan: 13 Sep 2019
Poruke: 14
|
Hvala na savetima
Svetlo je Atman LG LED 13W, probao sam da nadjem informaciju koliko lumena, ali ne pise nigde.
Biljke su vec mesec dana u akvarijumu i stari listovi su zahvaceni nekom dlakavom algom, dok su novi cisti.
Ne hranim ih previse, jednom dnevno izmedju dva prsta, odmah pojedu sve i nista ne stigne da padne na dno.
Video sam da u pet shopu imaju tablete koje se stave kod korena biljke, a s obzirom da nemam nikakvu hranljivu podlogu, te tablete mi zvuce kao dobro resenje. |
|
|
   |
 |
chaosad
Akvarista

Registrovan: 27 Avg 2017
Poruke: 156
Lokacija: Beograd
|
Jesu te tablete ok ali nisu baš jeftine,možeš i da naručiš iz Rainforesta prašak za mućkanje sa vodom micro, macro ,kalijum itd šta hoćeš i taj 1 litar ti traje oko 3-4 meseca na tvoj akvarijum smo što treba da sipaš svaki dan dozu.To svetlo bi trebalo da je dobro nije prejako ni slabo samo da smanjiš period i uz carbo valjda će alge nestati,jedino što možeš da dodaš još 1 ancistrusa ili puževe da jedu te alge. |
|
|
    |
 |
chaosad
Akvarista

Registrovan: 27 Avg 2017
Poruke: 156
Lokacija: Beograd
|
napiši odakle si, možda ima neko iz tvog mesta da ti pomogne u buduće |
|
|
    |
 |
dk
Akvarista
Registrovan: 13 Sep 2019
Poruke: 14
|
Smanjen je foto period na 8 sati, 3 ujutru + 5 uvece i poceo sam sa dodavanjem 0.66 ml easy carbo.
Sinoc je promenjena trecina vode, nitriti su bili 0, nitrati 10 pre zamene, jutros je jedna pristella uginula, dva dana nakon sto je ubacena u akvarijum.
Beba je i dalje ziva, ostale ribice plivaju svuda po akvarijumu, druga pristella se krije u cosku ispod filtera.
Ovako je izgledalo sinoc
 |
|
|
   |
 |
corvus
Akvarista
Registrovan: 23 Okt 2013
Poruke: 237
Lokacija: Beograd-Krnjaca
|
Bas je lep akvarijumcic , svidja mi se sto sve detaljno opises tako da je onda zaista lakes pomoci , preporucio bih ti da nabavis puzeve, po meni su oni najbolje resenje za alge jer Im to I jeste posao u prirodi, medjutim mala preporuka je da se pazljivo razmisli koju vrstu ces naseliti.
Svaki akvarijum treba da tezi da postane manje vise odrziv ,zatvoren sistem I sa biljkama koje trenutno imas nisam siguran da ti treba ikakva dohrana a alge mozes kontrolisati I tako sto par Dana mesecno zatamnis akvarijum(ne palis svetlo jednom nedeljno recimo) |
|
|
   |
 |
dk
Akvarista
Registrovan: 13 Sep 2019
Poruke: 14
|
Hvala na savetima, malezijske puzeve sam slucajno naselio prilikom sadjenja prvih biljaka i sada se trudim da ih izvadim kada ih primetim.
Nisam bas ljubitelj puzeva i voleo bih da drzim samo ribice.
Ovako je izgledalo sinoc:
https://imgur.com/iXHqNZK |
|
|
   |
 |
dk
Akvarista
Registrovan: 13 Sep 2019
Poruke: 14
|
Pre dva dana sam menjao vodu, parametri pre promene su bili NO3 10, NO2 0, nakon promene i jedno i drugo 0, temperatura vode i pre i posle izmene 25 stepeni.
Dodao sam grejac i temperatura je stabilna na 25.
Takodje sam poceo da ubacujem po pola tablete spiruline u nadi da ce koridoras jesti, ali jedu svi osim korija i pristelle.
Juce je jedna plava neonka nestala, pretrazio sam ceo akvarijum, nigde je nema. Nema promena na drugim ribama, nema cudnog ponasanja.
Prilikom promene vode primetio sam da je mreza na mrestilici dosta prljava, a ne znam kako da je ocistim, ima li neko neku ideju? U mrestilici je i dalje mala platika, oko 6mm dugacka. |
|
|
   |
 |
dk
Akvarista
Registrovan: 13 Sep 2019
Poruke: 14
|
Nestala ribica je nadjena, na zalost van akvarijuma.
Danas sam radio testove, 4 dana nakon promene vode:
NO3 = 10
NO2 = 0
NH3/NH4 = 0
PO4 = 0 !? (tri puta ponovljen test, svaki put je rezultat bio skroz proziran, kako je ovo moguce?)
Postavio sam CO2 drop checker i trenutno je tamno plav, cak i nakon dodavanja easy carbo.
Temperatura je stabilna na 25.
Ribice hranim dva puta dnevno, ujutru listici, uvece pola tablete spiruline. Takodje ujutru i uvece dodajem po 0.4ml easy carbo, medjutim posle 10 dana se nista nije promenilo osim sto su alge na listovima postale jos duze.
Poceo sam sa doziranjem AlgExita, dodao sam 3ml (akvarijum je 33L).
Posto nisam znao sta da radim sa mrestilicom, kupio sam rezervnu i prebacio sam bebu plati  |
|
|
   |
 |
dk
Akvarista
Registrovan: 13 Sep 2019
Poruke: 14
|
|
   |
 |
chaosad
Akvarista

Registrovan: 27 Avg 2017
Poruke: 156
Lokacija: Beograd
|
Odlično čista voda, nitrata taman malo za biljke,a šta će ti drop čeker kad nemaš CO2.Carbo sipaj ujutru kad se upali svetlo celu dnevnu dozu ne treba ti uveče po mraku.Probaj još da bar 1-2 dana ugasiš skroz svetlo da ubrzaš nestajanje algi. |
|
|
    |
 |
Baia
Akvarista

Registrovan: 18 Apr 2010
Poruke: 909
Lokacija: OBrenovac-Srbija
|
Ja bih na tvom mestu malo namnozio biljke koje imas ili od kolega akvarista nabavio jos biljaka i popunio zadnji deo ako ne ceo akvarijum. Kada to uradis onda krenes sa trimovanjem listova koji su zahvaceni algama i na taj nacin redukujes kolicinu algi u akvarijumu....ako budes uporan i odrzavao higijenu na nivou (kao sto sad to radis) i uz redovne izmene vode (bar jednom nedeljno 20-30%) doci ce do stabilizacije i dugorocnog hvatanja ravnoteze i to bez algi. Mislim da ti hemija (osim easyCarbo-a) nije neophodna sa biljkama koje trenutno imas....naravno mozes da probas da je koristis ali oprezno. |
|
|
   |
 |
dk
Akvarista
Registrovan: 13 Sep 2019
Poruke: 14
|
Proslo je nedelju dana od prvog doziranja algexita i crna alga se definitivno povukla, ali je dlakava zelena jos po listovima, i pojavila se neka duga u nitima.
Parametri vode mereni pre promene vode, pre 4 dana su bili NO2: 10, NO3: 0, NH3: 0, PO4: 0.
Takodje se alge po dnu povlace, a po staklu se skoro uopste ne pojavljuju.
Primecujem po listovima bele ostatke, kao kamenac ili nesto praskasto.
Ribice izgledaju normalno, normalno plivaju, nema nikakvih promena na njima.
Nasao sam jednog okruglog puza, verovatno je ubacen sa gupi travom. Jednog malezijca od 1cm sam izbacio.
Hvala na savetima, poceo sam samo ujutru da dodajem 0.8ml easyCarbo i biljke lepo napreduju, bar po nekim mojim procenama
Planirao sam da postojeci unutrasnji filter zamenim spoljnim trokomornim, koji bi trebalo da bude gotov sledece nedelje.
Da li se nakon dodavanja filtera, koji bi bio zapremine 20L i zapremina filtera ukljucuje u kalkulaciju procenta vode koji treba da se zameni? Trenutno menjam 12L, da li nakon dodavanja filtera treba da menjam 18L vode?
Ovako sada izgleda:
Ovde se vidi kako se crna alga povukla:
Ovo je druga alga koja se pojavila:
Platika je opet trudna:
Mala platy:
 |
|
|
   |
 |
hattrick1980
Akvarista
Registrovan: 06 Sep 2019
Poruke: 15
Lokacija: Zenica
|
dk :: |
Hvala na savetima
Svetlo je Atman LG LED 13W, probao sam da nadjem informaciju koliko lumena, ali ne pise nigde.
Biljke su vec mesec dana u akvarijumu i stari listovi su zahvaceni nekom dlakavom algom, dok su novi cisti.
Ne hranim ih previse, jednom dnevno izmedju dva prsta, odmah pojedu sve i nista ne stigne da padne na dno.
Video sam da u pet shopu imaju tablete koje se stave kod korena biljke, a s obzirom da nemam nikakvu hranljivu podlogu, te tablete mi zvuce kao dobro resenje. |
s obzirom na veličinu akvarija ne bi bilo loše da dodaš tu 5-6 otocinclusa, mislim da bi oni dobar dio problema sa algama riješili jer su zaista neumorni algojedi. |
|
|
   |
 |
|
|