Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Da li je morska akvaristika za mene? Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
peconis
Akvarista



Registrovan: 19 Sep 2018
Poruke: 116
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Čet Maj 04, 2023 3:31 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Da probamo da oživimo morsku sekciju foruma ovim filozofskim pitanjem. Smile

Pre nekoliko godina sam na forumu otvorio temu Low Budget Reef 120l, gde sam predstavio svoj akvarijum i samu mogućnost da se dođe do morskog akvarijuma i opreme relativno povoljno. Od tad mi se javilo više ljudi nadahnuti mojom idejom, tražeći savete za početak. Forum je neaktivan, ali ga definitivno dosta potencijalnih morskih akvarista lepo pročešlja.

Kroz ovih nekoliko godina "plivanja u moru" sam se susreo sa raznim (ne)hobistima i ispratio gomilu propalih pokušaja bavljenja morskom akvaristikom. Ali sam takođe upoznao ljude sa jako uspešnim i vrednim akvarijumima, voljnih da podele i iskustva i korale. Saveti koje sam ja davao ljudima su možda malo pristrasni i idu više u korist morskim organizmima nego samim hobistima, pa bih ovom prilikom pokušao da ispravim stvar. Smile

Voleo bih da podelim svoja iskustva ali bih takođe voleo da čujem i iskustva drugih članova. Morska akvaristika kao takva važi za papreno skup hobi, počevši od cene morskih organizama. Ali takođe i gomile opreme, koja je većinom neophodna i komplikovana, pa samim tim i mnogo košta.

Pošto je cilj svega da se prođe što jeftinije i morska akvaristika približi čoveku prosečnih primanja, ne bih komentarisao "komercijalne" varijante gde se za cenu solidnog polovnog ( neretko i novog ) automobila, dobije gotov sistem koji posle neko drugi održava.

Napisaću razloge za ulazak u hobi sa kojima sam se ja susretao, u vidu pitanja i odgovora. Postoji šablon ponašanja kod ljudi koji je iz mog iskustva osuđen na propast i kojima hobi preraste u propalu investiciju. Ali takođe i onih koji sa više znanja nego novca uživaju u ovom hobiju.

Pa da počnemo.

Pitanje:
Bavio sam se ( ili se i dalje bavim ) slatkovodnom akvaristikom, malo mi je postala dosadna i želeo bih da pređem na neki viši nivo. Volim da čitam forume i dobro se informišem pre kupovine bilo kog organizma ili komada opreme. Ne bih da trošim puno novca na hobi, ali bih ispoštovao sve da bih imao lep i stabilan akvarijum i spreman sam na neplanirane troškove. Da li je morska akvaristika za mene?

Odgovor:
Naravno da jeste! Ti si pravi hobista i ovakav scenario se skoro uvek završava (bar Twisted Evil ) jednim kvalitenim i stabilnim akvarijumom u kome cela porodica može da uživa duži niz godina.

Pitanje:
Deca hoće Nema i Dori, kupio bih akvarijum da im ispunim želju a taman i sebi malo da popunim slobodno vreme. Da li je ovo hobi za mene?

Odgovor:
Na žalost, ovo nije hobi za tebe. Koliko god da akvaristima ovo deluje smešno, zapravo je jako čest scenario, u 100% slučajeva osuđen na propast. Obično se završava utamničavanjem ovih prelepih riba u male akvarijuma, bez osnovih uslova za život. Uglavnom ljudi budu nadahnuti za ovaj potez od strane prodavaca akvarističke opreme, zaboravljajući da je njima jedini cilj da zarade novac.

Pitanje:
Nikad se nisam bavio akvaristikom, video sam na internetu morski akvarijum i želeo bih da imam takav kod kuće. Da li je ovo hobi za mene?

Odgovor:
Zavisi. Ako si spreman da sve detaljno istražiš i dobro se naoružaš znanjem, video si cene opreme i organizama i sposoban si sam da doneseš odluku šta želiš od ovog hobija, onda ovo jeste hobi za tebe!
Ako misliš da se oslanjaš samo na savete drugih, mrzi te da malo dublje istražuješ i uz to nisi spreman na određen trošak da bi došao do svog cilja, onda ovo definitvno nije hobi za tebe. Moj savet je da se prvo oprobaš u slatkovodnoj akvaristici, koja je daleko jeftinija i jednostavnija.

Pitanje:
Bavio sam se ( ili se i dalje bavim ) slatkovodnom akvaristikom. Majstor sam za DIY, mislim da to sve može u sopstvenoj režiji i bez ikakvih dodatnih troškova na opremu i preparate. Imam tu neke opreme i kamena koje mogu da iskoristim, iscimaću forumaše ili ću se iscenkati na oglasima za neki koral i stvar rešena. Ovaj hobi je za mene.

Odgovor:
Ovaj hobi nije za tebe. Beskonačno dugo ćeš pokušavati da stabilizuješ akvarijum i gledati kako ti ribe i korali umiru "bez razloga". Umesto uštede, trošak će se samo gomilati, agonija će trajati i na kraju će se završiti neuspehom.


Zašto je ovaj tekst većinski usmeren ka mogućem trošku? Ne želim da uplašim novopečene reefer-e, samo da im dam do znanja da ovo nije jeftin hobi, koliko god se potrudili da uštedimo. Da svaki peh skupo košta i da je jako ružno i neodgovorno prema samim organizmima, koji su proputovali pola sveta da bi bili u našim akvarijumima. Da je hobi jako komplikovan i zahtevan, i da postoji beskonačno mnogo stvari koje vam mogu izvući novac iz džepa da bi spasili akvarijum. Ili otići neispavani na posao jer smo celu noć proveli iščitavajući forume i tražeći rešenje problema.

Sa druge strane novac i skupa oprema ništa ne znače ukoliko nedostaje volje za istraživanjem i hobista se oslanja samo na tuđe savete.

Treba naći balans i pametno uštedeti, dobro se informisati i ispratiti osnovna pravila za formiranje akvarijuma. Kasnije, kad hobi "uđe pod kožu" i akvarijum "stasa", postoji mnogo načina da se povrati novac prodajom korala i razmnožavanjem morskih organizima. Ili jednostavno nastavite da ulažete u svoj akvarijum do trenutka kada vas bračni partner istera iz kuće zbog predanosti ovom hobiju. Cool
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Čet Maj 04, 2023 3:31 am Snimi Poruku Nazad na vrh

peconis
Akvarista



Registrovan: 19 Sep 2018
Poruke: 116
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Čet Maj 04, 2023 2:06 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nastavljamo serijal. Very Happy

Prevazišli smo gore navedena egzistencijalna pitanja, odlučili da imamo finansijskih uslova i dovoljno slobodno vremena da se bavimo ovim hobijem. Krenuli smo sa istraživanjem, gledanjem videa, iščitavanjem foruma. Šta dalje?

Dalje svako po svojoj volji! Very Happy Ali ja mogu skrenuti pažnju na par početničkih greški, koje možda na početku ne deluju kao greške, ali jako brzo dođu na naplatu.


Greška br. 1 Impulsivna kupovina gotovog akvarijuma u prodavnici, u basic varijanti.

Ušli ste u neku akvarističku radnju i zaljubili se u morski akvarijum. Prodavac vam je prodao priču da sve to može biti vaše po relativno niskoj ceni. Vi ste srećni kupili akvarijum i sve što u tom paketu dolazi uz njega, napunili, formirali, ubacili prve organizme ali onda polako kreću stvari po zlu. To je uglavnom zato što se ovim početničkim - jeftinijim paketima ne dobija skoro nikakva oprema, nema sumpa i odeljka za filtraciju. Filtracija se svodi na živi kamen, koji zapravo i nije pravi živi kamen, već samo kamen koji je odležao neko vreme u buretu sa morskom vodom. Ovakav sistem nije uvek osuđen na propast, samo je potrebno mnogo više strpljenja i skoro uvek zahteva dodatna ulaganja. Krajnji ishod je dosta skuplji i manje funkcionalan akvarijum ,nego u varijanti kada bi sami isplanirali i kupili opremu za njega.

Greška br. 2 Pravljenje akvarijuma u skladu u skladu sa postojećim nameštajem

Imate lepu policu kod kuće, i odlučili ste da napravite morski akvarijum koji će stajati baš na njoj. Prilagođavate sve polici, na uštrb veličine akvarijuma i opreme koja će biti u njemu.
Ovo je jako česta greška , koju sam i ja na početku napravio. Ishod ovoga uglavnom rezultuje propalom komodom/policom i akvarijumom koji nije sposoban ni za kakvu nadogradnju opremom. Ako je to jedina opcija, treba unpred jako dobro isplanirati sam akvarijum i računati na stvari koje vam u budućnosti mogu zatrebati. Druga strana ovakvog odabira je što uglavnom cenovno ispadne približno kao da ste novi akvarijum i policu isplanirali i napravili od početka.

Greška br. 3 Štednja na opremi

Planirate da se bavite hobijem gde osnovni organizmi i preparati ( so, bakterije, testovi) koštaju više desetina hiljada dinara. Ali ste ipak odlučili da zadržite stari akvarijum sa ispucalim silikonom, stari kineski grejač, neki lep kamen iz slatkovodnog akvarijuma. Ili stavljali metalne fitinge i ventile na cevi do sumpa, jer su vam namenski bili skupi. Mogu ovako pisati u nedogled, ali poenta je jasna.
Sve je ovo recept za havariju, i nije vredno bilo kakve uštede.

Greška br. 4 Ne razmatranje sumpa kao opcije za filtraciju

Takođe greška koju sam i ja napravio, jer mi je na prvi pogled delovalo nepotrebno komplikovano i skupo. Bilo da se odlučite za akvarijum bez preliva ili akvarijum sa filtracijom sa zadnje/bočne strane akvarijuma, imajte na umu ograničenja koje takvi vidovi filtracije donose. Izbor opreme je daleko manji, prvobitna ušteda može rezultovati skupljom opremom a i samo održavanje akvarijuma je značajno komplikovanije i iziskuje više vremena. To sve utiče na manji izbor organizama koje možete čuvati u akvarijumu, zbog nemogućnosti stvaranja adekvatnih uslova.

Greška br. 5 Manji akvarijum radi veće uštede
Manji akvarijum u početku može delovati kao velika ušteda, ali kako vreme bude prolazilo i vi napredovali u hobiju, apetiti će porasti pa ćete samim tim dodavati neke zahtevnije organizme i opremu. Pored ograničenja koja dolaze sa manjim akvarijumom od početka ( drastično manji izbor organizama ), jako brzo će ponestati prostora. A oprema kao oprema će slično koštati i za akvarijum od 50l kao i za akvarijum od 200l. Da bi izbegli pravljenje novog i većeg akvarijuma, zamenu opreme i ponovno čekanje da se akvarijum formira i stabilizuje, bolje je od početka isplanirati malo veći ukoliko okolnosti to dozvoljavaju. Takođe, manji akvarijum je dosta nestabilniji i podložniji potencijalnim problemima, zbog manje količine vode i velike oscilacije u parametrima ( ako voda ispari, nešto ugine, prehrani se, korali potrose neki element, itd..).

Zaključak:
Dobro se informisati i istražiti sve mogućnosti, isplanirati sebi svoj akvarijum u skladu sa mogućnostima. I iskoristi maksimum iz prostora u kome će se nalaziti akvarijum, kao i iz samog akvarijuma i opreme. Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Baia
Akvarista



Registrovan: 18 Apr 2010
Poruke: 930
Lokacija: OBrenovac-Srbija

PorukaPoslao: Ned Maj 07, 2023 2:08 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Bravo bravo👏👏👏

Zamalo da preskocim morsku podsekciju jer me cesto svrbi da krenem sa morskom pa mi lakse da se ne izazivam dodatno🙂

Jako lep tekst i fina analiza. Svaka cast na ulozenom trudu👍
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka tanjgarika akvaristika nikouro Akvarijumi 3 Pon Nov 30, 2020 3:51 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Akvaristika NOVI SAD Dare021 Upoznavanje 0 Ned Okt 18, 2020 9:12 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Akvaristika u doba korone Baia Akvarijumi 70 Sub Mar 21, 2020 9:58 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pozdrav i od mene Ajvanho Upoznavanje 0 Pet Maj 10, 2019 10:12 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Akvaristika u dijaspori Baia Upoznavanje 0 Sub Feb 02, 2019 3:16 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License