Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 (DIY) Aqua-regal made by Aquamen ;) Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Aquamen
Akvarista



Registrovan: 19 Dec 2011
Poruke: 411
Lokacija: Lazarevac

PorukaPoslao: Ned Jan 15, 2012 2:08 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

(DIY) Aqua-regal made by Aquamen Wink

Drugovi i drugarice, doslo vreme da zapocnem svoj planirani Aqua-regal.
Gradja je nabavljena jos pre nove godine, ali zbog malih tehnickih problema nisam mogao ranije da pocnem sklapanje.
Glavni krivac je bila gradja, evo kako su problemi vezani za nju poceli.

Kada sam sve lepo isplanirao, nacrto i spremio spisak sa merama koje meni odgovaraju ja trk kod mojeg starca da mi preporuci dobrog stolara.
Starac pogleda spisak i rece "slusaj imam ja suvu hrastovu talpu na tavanu koju struzem ovih dana za mene i imace dosta i za taj tvoj regal sto planiras.
Drvo je 100% suvo i ja castim gradju i stolara.
Idi kuci kad bude sve gotovo javicu da dodjes po nju."

Tu se prica zavrsila, ja kec kuci da cekam gradju.

Tri dana kasnije dobijam gradju, medjutim sasvim druge mere od onih koje sam planirao.
Stubovi treba od 2m, ja dobio 1,9m, poprecne gredice pisao 3x5cm a dobio 4,2x4,2cm, duzinu koju sam pisao 99cm dobio sam 110cm, a one od 45cm dobio isto u komadima od po 110cm da secem sam na meru.
Da veselje bude jos vece, glavni stubovi od 1,9m secene sa kraja talpe koja je vremenom od stajanja pocela da puca, tako da ni tih vec kratkih 1,9m nemogu celih da iskoritim.
Znaci sve u svemu totalna ludnica.
Posle dugog razmisljanja da kupim drugu gradju morao sam da odustanem od te namere, jel bi se u tom slucaju starac sigurno uvredio.

Resio sam sledece:
Posto se poklonjenom konju u zube ne gleda, uzeo sam ponovo metar, papir i olovku u ruke i sve iz pocetka.

Evo sta je posle dugih noci provedenih crtanjem i merenjem na kraju ispalo.

Visina 182cm
Sirina 46cm
Duzina 101cm
Glavni stubovi 4,2x6cm
ostalo 4,2x4,2cm
Ukupno 3 police 92x45cm

Akvarijumi su planirani 45x30x30, tako da mogu u pocetku 2kom po duzini a kasnije 3 po sirini da stanu na policu, visak od 2cm je namerno ostavljen.

Vazna napomena:

Garanciju ne dajem, aqua-regal sa kompletnom opremom po mojoj proceni imace blizu 500kg, zato dobro vodite racuna gde ga postavljate i na koji nacin sta i kako spajate.
Nisam stolar i prvi put pravim ovakvu jednu konstrukciju.
Posto ovde na forumu na moje predhodno postavljeno pitanje u temi "Aqua-regal" niko nije mogao da mi pomogne sa predlozima, sta, kako i na koji nacin spojiti, morao sam odluku o tome sam da donesem.
Ukoliko resite da pravite nesto slicno, radite na sopstvenu odgovornost.

Posto je ovo DIY-tema vreme je da se predje sa price na dela.

Evo sta je meni sve bilo potrebno od alata:


Image

Testera, Aku-busilica, obicna busilica, metar, vaservaga, vinkla, razni bitovi za srafilicu ..........

Image

dalje treba vam cekic, olovka, razne burgije za drvo, tutkalo, drvene tiple i razni srafovi i male vinklice za podupiranje.

To je uglavnom sve od alata sto je potrebno da se sklopi glavna konstrukcija.
Prvi problem koji se kod mene pojavio jeste to sto imam samo jednu aku-busilicu.
Stalno sam morao da menjam izmedju burgije za potapanje srafova i uloska za bitove, sto je proces sklapanja dosta usporilo.
Ako imate mogucnost da pozajmite jos jednu aku-busilicu od komsije, znatno ce te skratiti vreme sklapanja.

Image

Krenuo sam od bocnih stranica, koji su ujedno i glavni nosaci cele moje konstrukcije.

Image

Posle razmeravanja sve sam izbelezio i krenuo sa busenjem rupa.

Image

Koristio sam burgiju 3,2mm.
Hrastovo drvo je prilicno tvrdo zato predlazem da u samom startu nabavite jos 1-2 rezervne burgije, meni je se npr. jedna zalomila.

Image

Usrafio sam ove vinklice u nadi da dodatno ukrutim ceo ram.
Ujedno ce sluziti i kao podupiraci kako bih malo rasteretio srafove koji drze poprecnu gradju na kojima ce stajati glavni teret (akvarijumi).

Image

Zatim su sledile rupe za gredice koje nalezu na vinlice.
Posto su planirani srafovi precnika 6mm, rupe sam busio sa 5mm burgijom.
U neko mekse drvo najverovatnije moze i tanja burgija, ovde to nije bilo moguce zbog toga sto je hrastovina bila suva i tvrda kao kamen.

Image

Nakon izbusenih rupa, iste rupe sam nekoliko milimetara prosirio i podubio sa 8mm burgijom kako bih srafove malo utopio u drvo.
Ovde ujedno vidite da na vinkli fali jedan mali sraf, tu mi je se zalomila gore spomenuta burgija burgija 3,2mm.

Image

Na svakom spoju sa nosecim gredicama 4x6cm stavio sam po 2 srafa.

Image

Evo kako to izgleda kada se srafovi malo utope sa vecom burgijom.

Image

Probusio sam izmedju dva srafa jos jednu trecu rupu fi.10mm, izmerio dubinu i nakon toga u nju stavio nesto tutkala.

Image

Skratio drvenu tiplu fi. 10 mm na ogovarajucu meru, namazao tutkalom i ucuko je celu u za to vec pripremljenu rupu.

Image

Image

Evo dve slike na kojima se lepo moze videti kako zavrseni spoj izgleda.
Ceo spoj je 4 x osiguran, 2 srafa, drvenom tiplom, jednom vinklom i tutkalom.

Image

Izgled gotove bocne stranice

Image

Sa spoljne strane nema vidljivih spojeva

Image

Sve to puta 2 i bocne stranice za regal su zavrsene

Image

Prelazim na spajanje ove dve bocne stranice.
Gredice 4,2x4,2 skracene su na 99cm.

Image

Spajano takodje sa unutrasnje strane, evo kako spoj izgleda

Image

Regal polako ali sigurno dobija oblik

Image

Prva polica je podignuta 21cm od poda, prostor je predvidjen za fijoku gde ce sitna oprema naci mesta.

Image

izgled sklopljene konstrukcije

Napravljena je mala pauza zbog drugih obaveza.
Osim farbanja i postavljenih ploca na police nije se mnogo desavalo.

Image

Evo kako izgleda sa uradjenim podvima.

Image

Ceka se na akvarijume i rasvetu, pa posle prelazim na zatvaranje dela koji sluzi za rasvetu i rad u akvarijumu.

nastavak uskoro.................................



PAZNJA:

Na pitanja i sve ostalo vezano za Aqua-regal i njegovu izgradnju odgovaram iskljucivo u temi.

"Aqua-Regal"

Koja se nalazi u rubrici "Početak u akvaristici"



http://www.akvarijum.org/forum.....=aquaregal


pozdrav svima
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Ned Jan 15, 2012 2:08 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Pon Jan 16, 2012 12:10 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Skroz pogresno i riskatno.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Aquamen
Akvarista



Registrovan: 19 Dec 2011
Poruke: 411
Lokacija: Lazarevac

PorukaPoslao: Pon Jan 16, 2012 12:15 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Na sta tacno mislis da je pogresno, a sta riskantno ?

Jos nije kasno da se nesto dopuni ako treba.

Upravo nanosim prvu ruku zastite.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Pon Jan 16, 2012 12:28 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Trenutno radim ali cu pokusati da sto pre odgovorim i objasnim nasta mislim.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Pon Jan 16, 2012 1:53 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

DA ne bih previse pametovao ( to mi i nije ideja ), postavicu dva video snimka coveka koji je sve sto je moglo da se odradi odradio od drveta ( tipican amerikanac ).
Inace kad god pogledam ove snimke ja se odusevim :
Napomena :
Obrati paznju na sledece vreme tokom prikaza :
1 : 30
2 : 50
3 : 50
4 : 00
4 : 40
U principu odlusajte ceo tekst autora.

[youtube:bbb425f566]http://www.youtube.com/v/3ffely-t4iw&feature=plcp&context=C3c437d5UDOEgsToPDskKUxxCYz2cIuCcKqSMHCE8C[/youtube:bbb425f566]

Drugi video snimak je istog autoraali o drugom problemu.
U prvu ruku vecina nas zanemari to, ili vec sta, ali je detalj veoma bitan za ovakvu prostoriju punu vode i drveta.
On je to resio na sledeci nacin :

[youtube:bbb425f566]http://www.youtube.com/v/xEUYhMsWjTA&feature=mfu_in_order&list=UL[/youtube:bbb425f566]

Aquamen, ti si svoju konstrukciju pogresno postavio tj pogresno si '' skelet '' opteretio. Samo drvo bi trebalo da nosi teret a ne srafovi , vinklice i ostali pomocni pribor.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
chavke
Akvarista



Registrovan: 12 Okt 2011
Poruke: 305
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Uto Jan 17, 2012 12:55 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

na 3.10 se vidi hamburski filter
izvinite na off
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
Karadjozbg
Akvarista



Registrovan: 03 Jan 2011
Poruke: 30
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Uto Jan 17, 2012 1:54 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Drago mi je kad bidim da se neki ljubitelji upustaju u malo ozbiljnije bavljenje ovim hobijem. Podrzavam...

Kad neko spomene hamburg. sundjer i fishroom, na pamet mi pada jedan sajt/blog, koji sam iskopao koa zna kad i ko zna kako, ali bar jednom nedeljno otvorim stranicu i divim se ovom coveku, i sta je uradio od svog podruma.

Evo linka pa pogledajte, u delu Articles, pa My Basement...naparite oci
http://www.brianstropicals.com/index.html
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Aquamen
Akvarista



Registrovan: 19 Dec 2011
Poruke: 411
Lokacija: Lazarevac

PorukaPoslao: Pet Jan 27, 2012 2:41 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Posle duzeg zastoja prica se nastavlja.

Zbog reklamacije kolege "nikouro" da je rizicno sto sav teret na polici drze samo srafovi, morao sam da nadjem drugo resenje.
Nisam hteo sve ponovo da rasklapam, a ojacanje je trebalo da se uklapa u policu, da je ojaca, da nesmeta i ujedno da lici na nesto.

Posle dugog razmisljanja dosao sam na sledecu ideju.

Image

Od preostale hrastove gradje sam kod stolara isekao stafnice 3x3 cm i podupreo sa bocnih strana sve preke gredice koje drze police.

Image

Krenuo sam od poda na gore i stafnice 3x3 cm sam ukrajao knap.

Image

Tako su ojacana sva cetiri coska.
Nadam se da su sada police dovoljno ojacane za teret koji treba kasnije da nose.

Konacno prelazim na zavrsne radove.

Image

Na podove sam ukroji tvrdopresovani stiropor debljine 1cm na kojim ce kasnije stajati akvarijumi.

Image

Montirao sam magnete koji treba da drze oblogu police, bocne i zadnje stranice su mogle i da se srafe ali sam hteo da imam lak pristup sa svih strana pa sam sve obloge pravio montazne/demontazne.

Image

Oblagao sam je laminatom 7mm debljine i boje hrast.


Image

Evo slike kako izgleda polica po zavrsetku oblaganja laminatom.

Image

Rucke montirane i polica postavljena na svoje mesto.

Image

Regal je kompletiran, sada prelazim na izgradnju akvarijuma i rasvete koji ce biti objavljeni u nekoj drugoj temi.

Nadam se da ste uzivali pratececi ovu temu.

pozdrav svima
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
skalar 10
Akvarista



Registrovan: 05 Dec 2011
Poruke: 79
Lokacija: Kragujevac

PorukaPoslao: Pet Jan 27, 2012 2:53 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

E momci svaka vam cast na ovome.Ovaj forum zlata vredi e da je ovoga bilo u moje vreme.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Cyrix
Akvarista



Registrovan: 18 Nov 2011
Poruke: 298
Lokacija: Kraljevo

PorukaPoslao: Pet Jan 27, 2012 4:38 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

s obzirom na krpljenja i koriscene materijale (laminat) to ispade jos i lepo, skroz prirodna polica ako je zakljucivati po slici. svidja mi se! Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autoraMSN Messenger
Aquamen
Akvarista



Registrovan: 19 Dec 2011
Poruke: 411
Lokacija: Lazarevac

PorukaPoslao: Pet Jan 27, 2012 8:54 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala drugari, sve u svemu za sada sam vise nego zadovoljan izgledom police.

Pod krpljenje trenutno spada samo ovo dodatno ojacanje, oblaganje laminatom i sve ostalo bilo je planirano vec na samom pocetku.

Za sada su pare date samo za razne srafove, drvene tiple, vinkle, stiropor, lak, magnete i nesto sitnog alata.
Od sitnog alata kupljene su samo razne burgije i rucna testera sa prve slike koja je posle laka (800din) bila jedna od skupljih stavki (700din na popustu).

OSB ploce, laminat i ostale sitnice su vec bile preostali visak u kuci, a glavni troskovi bice rasveta za koju nemam nista i staklo za akvarijume koje jos treba sklopiti.

Toliko za sada, nastavak sledi...........
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
deki022
Akvarista


Opomene: 1
Registrovan: 24 Nov 2010
Poruke: 552
Lokacija: Nova pazova

PorukaPoslao: Pet Jan 27, 2012 9:26 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Jako lepo izgleda bice tu dosta vode i prostora za igranje,samo napred
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Aquamen
Akvarista



Registrovan: 19 Dec 2011
Poruke: 411
Lokacija: Lazarevac

PorukaPoslao: Pet Jan 27, 2012 2:51 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

deki022 ::
Jako lepo izgleda bice tu dosta vode i prostora za igranje,samo napred


Da-da, to je i bila moja namera, od 300-360L vode, sve zavisno od dimenzija akvarijuma trebalo bi da bude na raspolaganju.

Za pocetak su planirana 3 akvarijuma (D)45 x (S) 30 x (V) 34 koji ce kasnije stajati na jednoj polici, voda ce biti punjena do nekih 30cm visine ostalih 4cm prostora ostaju slobodna.

Ostali akvarijumi bice pravljeni po potrebi i po merama koje mi budu odgovarale, sve zavisi na koju me stranu zelja povuce.

Stakla su porucena i trebala bi danas da budu gotova, da se nebih zezao sa 4mm stakletom i ojacanjima presao sam na 6mm staklo bez ojacanja.

Prosli akvarijumi su bili od 4mm debljine i na jednom mi je posle nekog vremena puklo dno, to sam ovoga puta hteo da sprecim.

Posle pregovaranja staklorezac je napravio jos jedan popust i razlika u ceni je samo 200din po akvarijumu, sto se u svakom slucaju isplati Wink (jeftinije od poplave).

pozdrav
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Anboy
Urednik
Urednik



Registrovan: 16 Feb 2011
Poruke: 1311
Lokacija: Becej

PorukaPoslao: Pet Jan 27, 2012 4:41 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja ovako nesto ne smem ni da gledam. Cim vidim busilice, srafove, drvo i neko majstorisanje pa to jos sve u stanu dodje mi odmah da nesto pravim. E super je tebi Very Happy Sve je lepo osmisljeno, podrzavam nikourov savet za pojacanje (zlu netrebalo). Polica je prakticna i estetski lepo izgleda a sto je jos vaznije moze dosta akvarijuma da stane. Moj jedini savet ti je da na vrh police stavis akvarijum (tank za vodu) u kom ce ti stojati voda barem 24h pre zamene, po meni je jako bitno imati uvek pripremljene vode za zamenu. Sve ostalo je manje vise zezanje a gore moze da stane celom duzinom i sirinom a ne visi od 30cm jedan akvarijum sa poklopcem koji bi ti mogao sluziti za zamenu vode. Obicno se pretera sa ribom ili hranjenjem i potrebno je cesto menjati vodu mada i bilju ne skodi cesta zamena vode.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
veljko023
Akvarista



Registrovan: 07 Jul 2011
Poruke: 97
Lokacija: zrenjanin

PorukaPoslao: Pet Jan 27, 2012 4:55 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

A sta ces drzati od ribica? Ako nije tajna.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Bucephalandra sp. aqua artica Milivoje Lampa Biljke 0 Sub Maj 21, 2022 8:06 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Aqua Zonic ili Atman LGM respectre Rasveta 1 Čet Okt 10, 2019 11:32 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Aqua Zonic nosaci popindeed Arhiva Malih Oglasa 0 Pet Jul 19, 2019 1:56 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Aqua Zonic Super Bright T5 HO 24w + 2... Aquamaniac Arhiva Malih Oglasa 1 Uto Nov 27, 2018 8:56 am Pogledaj zadnje poruke
Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati Aqua Zonic Super Bright T5 HO 2 X 39w... Aquamaniac Arhiva Malih Oglasa 0 Pon Jun 18, 2018 8:01 am Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License