----------------------------------- IVANRO Čet Avg 29, 2019 7:46 pm ----------------------------------- Zanimljiva tema. Ja definitivno obožavam jako ubiljene akvarijume sa kristalno čistom vodom jakim svetlom i CO2 ali volim i ove sa obojenom. Nisam do sad imao akvarijum sa vodom punom tanina (delimično obojen jednom prilikom da) ali sam video jako lepe takve akvarijume. Čak mi biljke u takvom akvarijumu u nekim većim količinama ne bi ni bile lepe. Po koja biljčica, dosta panjeva i boja tanina meni izgleda sjajno. Imao sam pokušaj sa blago obojenom vodom, tad sam pri promeni vode prelivao šišarke i suve listove ključalom vodom i puštao da odstoje. Nakon toga taj litar vode sa sve šišarkama i listom mešao sa 10 litara normalne vode i dodavao u akvarijum. Voda je bila blago obojena po nekoliko dana a čini mi se da su mi ribice tad bile daleko srećnije i lepše obojene. Problem je što od kad koristim denitratne smole one jednostavno pokupe svu boju u roku od dana pa i nema mnogo smisla da pokušavam sa tim više. Inače želju imam dok prostor i uslove trenutno nemam ali biće jedan blackwater akvarijum jednom prilikom najverovatnije. Problem je i što treba malo pažljivije pratiti parametre i naći način da se pri promeni vode ubode količina tanina zbog PH i stabilnosti kao što si i sam primetio. Naravno da nije nerešivo ali zahteva malo više opreznosti od izvadim 50 litara vode i dodam nazad toliko što otprilike sad radim gde mi je najveći problem da pogodim temperaturu česmuše da se ne razlikuje previše od one u akvarijumu.