----------------------------------- Baia Sre Apr 17, 2019 6:41 pm ----------------------------------- Jbg ako bas hoces da omeksavas vodu onda nabavi RO aparat....to je jedino realno resenje, sve druge varijante ima da ti pojedu vise para i zivaca samo na malko duzi period.... Secam se mojih borbi sa spustanjem karbonata i u osnovi svakog pokusaja je bio problem puferski kapacitet vode, tj sposobnost da povrati u ravnotezno stanje pH vrednost nakon zakiseljavanja. Ja sam pokusavao i sa kiselinom....oborim pH na 2-3 i ostavim vodu da se stabilizuje a ona povrati prethodnu vrednost....isto ces da dobijes i sa tresetom....nista bolje neces proci....los sam hemicar ima tu jedan diplomirani inzenjer skojim sam u losim odnosima pa ne znam dal ce se javiti da nam pojasni situaciju ali eto zdravorazumski gledano vrv postoji odredjena kolicina kiseline potrebna da neutralise ili da odreaguje sa karbonatima iz vode nakon cega vide nece dolaziti do rasta pH.....e sad recimo ako tada dobijes vodu koja ima stabilnih 2 stepena pH....onda je lagano doziras sa cesmom dok taj pH ne skoci na zeljenu vrednost....ako preteras sa karbonatima preko 4 kH opet ce ti pH da ode na predjasnju vrednost...7-8 koliko si vec imao i onda si se sjebao kao dzoger.....necu da kazem da ovako rade jonoizmenjivacke smole ali nije daleko od ovog principa jer se one regenerisu kiselinama.....kao sto rekoh krajnje sam uprostio pricu bez nekih naucnih dokaza ali imas vec sa cim da radis ako volis da se igras. Jos jednom bih naglasio ako zelis da krenes u komercijalan uzgoj ribe onda kupi RO i u opste nemoj da stedis jer ce ti se isplatiti u roku od godinu dana. Ako uzmes u obzir i amortizaciju zivaca onda mozes da usvojis da ce ti se isplatiti u roku od mesec dana. Naravno ja pretpostavljam da ti komercijala nije trenutni cilj e u tom slucaju najjeftinija opcija je da odes kod nekoga ko ima RO i kupis od njega bure RO vode ili varijanta 2 da kupis Vlasinsku rosu koja je koliko se secam, a neka me neko ispravi ako gresim, najmeksa voda na nasem trzistu i onda sa njom probaj to sto zelis da probas.