Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Za pocetnike Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temu
Objavi na Facebook
Autor Poruka
krcko
VIP



Registrovan: 14 Avg 2010
Poruke: 416
Lokacija: novi beograd

PorukaPoslao: Čet Avg 26, 2010 3:19 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Iskoristiću jedan post korisno prikupljenih iskustava i saveta Hobi-akvariste sa Nickom "Goblin", članom jednog Akvaforuma, sa naslovom " Za apsolutne početnike". Može pomoći u nečemu i onima koji se smatraju iskusnijim.

"Mesto za akvarijum
Akvarijum je poželjno postaviti na mesto gde nije velika fluktuacija,odnosno treba izbegavati prostore u hodnicima ili pored vrata.Takodje,akvarijum nikako ne treba biti postavljen na mestu gde je izložen direktnom suncu jer usled delovanja direktne sunčeve svetlosti rizikujemo pojavu algi,koji su jedan od najvećih neprijatelja akvarijuma,a naročito dobro ubiljenih.

Zapremina
Kada smo pronašli pogodno mesto za naš akvarijum,treba odlučiti koju litražu nabaviti.Naravno,izbor litraže pre svega zavisi od prostora sa kojim raspolažemo,ali treba imati u vidu da akvarijum nije igračka nego «komad nekog jezera»,kako ja to volim da kažem,pa shodno tome treba gledati da litraža bude relativno velika...Prva greška koju početnici prave,jeste da nabavljaju male akvarijume (20-30 L).Ljudi misle da je bolje početi sa malim akvarijumom,pa da kasnije,po stečenom iskustvu,nabave neki veći.Iskusniji akvaristi kažu:»Manji akvarijum-veći izazov».Mali akvarijumi su mnogo zahtevniji od velikih,zato što je prostor za život riba znatno manji i voda se,usled hranjenja i metaboličkih aktivnosti riba,mnogo brže zagadjuje.Neko moje mišljenje je da optimalna početnička litraža treba da bude oko 50 L.

Podloga.
Pošto smo odabrali litražu,na red dolazi podloga.Druga uslovno rečeno greška kod početnika je da daju puno novca u akvarističkim prodavnicama na,tobože «specijalan akvaristički pesak».To je čista laž!Poseban pesak je posebno pakovan.Šta to znači?To znači da na kesi u kojoj je upakovan pesak stoji ime firme koja ga proizvodi i eventualno spisak bakterija,a ono što možemo naći u lokalnoj akvarističkoj prodavnici(čast izuzetcima) je pesak koji je pakovan u obične PVC kese.
Neka optimalna granulacija podloge je 4-6mm i možete je nabaviti na svakoj separaciji peska i to besplatno,pošto za litrazu od 50-ak L vam je potrebna jedna kofa peska,a u separaciji se isti prodaje na kamione.Podlogu je potrebno DOBRO oprati vrelom vodom i ispirati dokle god postoji prljavština u njoj.Poželjno je i dobro usoliti vodu u kojoj se nalazi pesak radi dezinfekcije.Nemojte koristiti varikinu,Domestos ili neke slične preparate jer za tim neme potrebe.Dovoljno je dobro isprati pesak i dezinfikovati ga vrelom vodom.Treća greška kod početnika je,da bi dobili na litraži nanose podlogu u tankom sloju.Optimalna debljina podloge,za lep rast i razvoj biljaka, bi trbala da bude oko 5cm.Podlogu bi trebalo s vremena na vreme usisavati kako bi sprečili nagomilavaje i raspad raznih otpadaka.Prilikom usisavanja bi trebalo voditi računa da ne povredimo biljke.Usisivač se može kupiti ili napraviti.Ja sam svoj usisivač napravio.

Filtracija.
U lokalnim radnjama(čast izuzetcima) u glavnom možete naći kineske potapajuće pumpe koje su skuplje, i korner filtere koji su jeftiniji.Ja sam u svom 70 L akvarijumu koristio dva korner filtera,tako da ću se bazirati na njemu.Za razliku od potapajućih pumpi,protok vode kroz korner filtere je manji(Treba naglasiti da je bolji protok vode = bolja filtracija),ali da nudi mogućnost stavljana više različitih filter masa(takodje,više različitih filter masa = bolja filtracija).Početnici uglavnom misle da filter služi da bi odstranio fizičke nečistoće,medjutim filter je jedna mala laboratorija nastanjena korisnim bakterijama koje za svoj život koriste hemijska jedinjenja u vodi,koja inače štete ribicama.Četvrta greška je da početnici jednom nedeljno peru filter mase.Naravno,filter mase se moraju prati,ali ne sve.Peru se samo one filter mase koje su na vrhu,a ostale se ne diraju,izuzev jednom u mesec dana kada se peru u akvarijumskoj vodi radi očuvanja korisnih bakterija.Zbog toga preporučujem da se na vrh stavi sundjer,a tek posle perlon vata.

Svetlo.
U zavisnosti od toga šta zelimo od svog akvarijuma (da li želimo dobro ubiljeni ili ne) biramo svetlo.S obzirom da sam i sam probao nekoliko rešenja,preporučio bih isključivo neonsko svetlo.
Naime,obične (sa volframskim vlaknom) sijalice puno greju,što i nije neki problem zimi,ali leti velika je verovatnoća da od akvarijuma napravite riblju čorbu.Osim toga,primetio sam da se pod svetlom običnih sijalica brže razvijaju alge.
Sa radom tzv. «štednih sijalica» (to su one koje daju neonsko svetlo,a šrafe se u obično sijalično grlo) nisam preterano zadovoljan,jer sam na akvarijumu od 100 L imao 100W osvetljenja (što je,kažu,idealno) i nisam primetio nikakav bolji napredak biljaka.Istina,biljke nisu propadale,ali nisu ni bog zna kako napredovale.
Kada sam promenio svetlo i postavio 100W neonskog svetla bilje je počelo da raste kao ludo.Bukvalno sam one «brzorastuće biljke» morao da obrezujem jednom nedeljno.

(Naglašavam da sam prilikom različitog osvetljenja uvek imao slične uslove u akvarijumu,što će reći,koristio sam djubrivo i CO2 u približno istim količinama.)

Pozadina.
U principu,ja sam uvek za pozadinu(Obratite pažnju na slike i biće vam jasno,zbog čega imam ovakav stav.)Trebalo bi izbegavati pozadine na kojima su aqua pezaži,jer uz vetrenjače,zamkove i plastično bilje to je jedan veliki kič.Preporučujem jednobojne pozadine i to crnu ili teget,zbog većeg kontrasta koje prave sa biljkama.

Sadjenje biljaka.
U principu tu nema grešaka.Jedino,što se sadjenja tiče,možete u podlogu dodati treset,koji ja lično ne koristim.Takodje,ja neke biljke sadim u saksije.Saksije pravim tako što odrežem dno flaše i u njih sadim neke biljke iz familije Cryptocorina i Higrophila zbog svog razgranatog korena.

Kamenac.
Naša voda(bar ova Beogradska) je prilično tvrda pa je neminovno da na staklenom poklopcu ostaju fleke usled kondenzacije.Za skidanje tih fleka se preporucuje 3% rastvor sone kiseline(HCl) koju možete kupiti u svakoj prodavnici robe široke potrošnje.Ja lično za tu namenu koristim najobičnije sirće.Ono sadrži 4% sirćetne kiseline (CH3COOH).S njime skidam samo tanke slojeve kamenca,a za tvrdokorne naslage ipak treba koristiti rastvor HCl-a i naravno,sve lepo isprati.Treba naglasiti da nikako ne preporučujem sredstva kao što su Domestos,jer ona pored HCl-a imaju i druga jedinjenja koja nikako nisu poželjna u našem akvarijumu.

Grejači.
Zimi su grejači vrlo aktivni.Ja u svom akvarijumu imam kineski grejač sa termostatom i mogu vam reći da prilično dobro radi.Jedino,termostat nije naročito precizan,pa ako hoćete da se grejač isključi kada voda dostigne 25oC,morate da ga podesite na 23oC.Prilikom zamene vode poželjno je isključiti grejač,da ne bi došlo do pregrevanja istog.

Voda
Voda za akvarijum mora da odstoji bar 24h pre sipanja u akvarijum.Zamena vode se vrši jednom nedeljno.Peta greška koja se pravi jeste da prilikom zamene vode izbacuje sva voda iz akvarijuma.Prilikom promene,dovoljno je da zamenimo samo 1/3 akvarijuma.Pre ubacivanja u akvarijum u vodu možemo dodati i neki od preperata za pripremu vode,koji će istu osloboditi teških metala,ali to nije neophodno.
Zašto moramo da menjamo vodu?
U prirodi voda neprestano kruži,što u našem akvarijumu nije slučaj.Prilikom zamene vode mi simuliramo kišu i osvežavamo naš akvarijum.Još jedan dobar razlog je taj što naš akvarijum predstavlja rastvor amonijaka(NH3),nitrita(NO2),nitrata(NO3) i još koječega u vodi.Kada koncentracija tih jedinjenja postane valika naše ribe su osudjene na smrt.Redovnom zamenom vode mi taj rastvor razblažujemo i sve te parametre držimo na jednom niskom nivou.


Ribice.
Naravno,na kraju dolaze na red i stvorenja zbog kojih smo i radili ovoliku pripremu-ribice.NAJVEĆA GREŠKA koju pravi većina početnika je da posle samo nekoliko dana od sipanja vode u akvarijum ubace i ribice.Te ribice brzo uginu i mi moramo ponovo u prodavnicu po nove.
Zašto se to dešava?
Akvarijum je jedan zatvoren sistem i kao takav vrlo osetljv na nagle oscilacije.Kada ubacite puno riba od jednom,sistem(akvarijum) se šokira i počinju naglo da se menjaju parametri vode.Usled procesa raspadanja hrane i metaboličkih procesa riba,dolazi do povećanja koncentracije pre svega amonijaka (NH3),kao i drugih parametara.Kako u filteru,još uvek nema dovoljno bakterija koje bi tu vodu preradile,ribice su osudjene na smrt.
Da bi ste to sprečili ili nabavite filter masu(sa sve prljavštinom) od nekog ko već ima stabilan akvarijum,ubacite u svoj filter i čekajte koju nedelju; kupite korisne bakterije u akvarističkoj prodavnici (mada ja to baš i nisam često vidjao) i ubacite ih u svoj akvarijum; ili ubacite par riba kako bi one započele proces «cikliranja akvarijuma».Za cikliranje akvarijuma treba naći izdržljive i jeftine ribe(jer je velika mogućnost da će uginuti).O cikliranju neću govorit,zato što bi opisivanje tog procesa zahtevalo još nekoliko strana kucanog teksta.
Po završenom procesu cikliranja treba nastaviti sa postepenim dodavanjem ribica.Prilikom kupovine ribica trebalo bi izbegavati princip :»Daćete mi ovu zelenu,crnu i onu žutu:»,nego treba videti koje se ribe s kojima slažu.Preporučujem da ribice budu iz jedne porodice,recimo:ako držite neonke,onda možete da nabavite još neke ribe iz porodice tetri.Takodje,prilikom kupovine,treba obratiti pažnju da li u akvarijumu u kome se nalaze ribe za prodaju ima uginulih riba,a ako ima bežite od tog prodavca glavom bez obzira.Ja volim da kupujem stalno kod istog prodavca,zato što sam siguran da su mu ribice zdrave,a i sada me čovek poznaje,pa neće da mi uvali neke ribe na samrti."

Post je prilično dug, a ko bude imao strpljenja da ga pažljivo pročita, pronaći će veliki broj korisnih informacija.
Izvinjavam se članu sa nickom stefkoss, i ostalim članovima ovog Foruma, što izlazim iz okvira teme. Pozdrav
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Čet Avg 26, 2010 3:19 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temu
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Biljcice za pocetnike Sanja Ignjatov Tražnja 0 Ned Mar 17, 2024 7:31 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Ribe za pocetnike?? andrija88 Početak u akvaristici 4 Uto Apr 03, 2018 9:39 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Uzgajanje kozica za totalne pocetnike Veki Ostali Stanovnici 5 Uto Okt 03, 2017 3:14 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Na poklon biljke za pocetnike poklanj... chavke Arhiva Malih Oglasa 2 Uto Avg 23, 2016 10:47 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Diskusi za ,,pocetnike'' Sukile3 Akvarijumi 10 Sub Jul 23, 2016 9:39 am Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License