----------------------------------- WoodyAllen Čet Jul 11, 2013 5:31 pm Zašto mi je kamen požuteo? ----------------------------------- http://www.web-planeta.net/kamen.jpg Ovaj je kamen bio sivo-beo kao što i sada jeste sa strane, ali je na vrhu požuteo. Da li se to dešava belom kamenju ili mi nešto hvali. Imam 5 gupika i biljke za početnike. Nemam ni jednu kozicu ili ribicu za čišćenje algi. ----------------------------------- Doc Čet Jul 11, 2013 6:39 pm ----------------------------------- :lol: :lol: :lol: Kamen ti izgleda kao slanina... Izvini morao sam... :D :D ----------------------------------- gotika Čet Jul 11, 2013 6:47 pm ----------------------------------- a jel se skida to sa kamena ?kakvo je kad pipnes jel masno ljigavo ili ... ----------------------------------- jovica Čet Jul 11, 2013 6:58 pm ----------------------------------- Kakvo je osvetljnje? Po ovome je slabo svetlo, a hoce i kod sveze formiranih akvarijuma da bukne braon alga. Ubaci mladog ancistrusa i gledaj kako nestaje alga. Pojacaj jacinu svetla ako ti je slabo za tu litrazu koju imas. ----------------------------------- WoodyAllen Čet Jul 11, 2013 8:44 pm ----------------------------------- Nije masno i ljigavo Imam 4x16w osvetljenja, 8h fotoperiod. čini mi se da je počelo da žuti kad sam pojačao svetljenje sa 32 na 64w ----------------------------------- jovica Čet Jul 11, 2013 9:39 pm ----------------------------------- Koliko litara ima taj akvarijum? ----------------------------------- WoodyAllen Čet Jul 11, 2013 10:42 pm ----------------------------------- 112 litara ----------------------------------- nesha barajevac Čet Jul 11, 2013 11:32 pm ----------------------------------- Usput, kolega, mogao bi već da otvoriš temu o svom akvarijumu i da nam ga predstaviš. ----------------------------------- netcrush Čet Jul 11, 2013 11:34 pm ----------------------------------- pa kakvo je na dodir? jel se skida ako pređeš prstom? ako zagrebeš noktom? ako je baš zabetonirano, da ne može ni nožem da se sastruže, onda je verovatno kamenac. Mada mi stvarno izgleda čudno ceo taj kamen. Gde si ga našao? Znaš li koja je stena u pitanju? Jesi li ga testirao na kiselinu? Možeš li još koju, malo širu fotku da vidimo i ostatak akvarijuma šta se dešava? ----------------------------------- WoodyAllen Pet Jul 12, 2013 12:33 am ----------------------------------- pa kakvo je na dodir? jel se skida ako pređeš prstom? ako zagrebeš noktom? ako je baš zabetonirano, da ne može ni nožem da se sastruže, onda je verovatno kamenac. Mada mi stvarno izgleda čudno ceo taj kamen. Gde si ga našao? Znaš li koja je stena u pitanju? Jesi li ga testirao na kiselinu? Možeš li još koju, malo širu fotku da vidimo i ostatak akvarijuma šta se dešava? Ma ne skida se ni struganjem pincete. Kamen sam kupio u radnji za ribice i nisam ga testirao. Ovo je slika od pre 10 dana. U međuvremenu sam ubacio 5 gupika. Vidi se kako je kamen savršeno beo, a onda... Inače, ovo mi nije dekoracija. Ubacio sam neke biljke da se malo zanimam dok se ne vratim sa mora, onda kupujem CO2 i ide prava stvar http://www.web-planeta.net/kamen1.jpg ----------------------------------- netcrush Pet Jul 12, 2013 2:23 am ----------------------------------- pa eto, ja bih rekao da je kamenac, ali mi nekako čudno da se za 10 dana nahvata kamenac preko celog kamena, tako da ne znam šta da kažem... meni se dešavalo da se tu i tamo nahvata kamenca po kamenju, staklu, čak i po grejaču, ali to su vrlo male količine naspram ovog tvog slučaja. možda će neko iskusniji moći konkretnije nešto da ti kaže, sačekajmo :) ----------------------------------- netcrush Pet Jul 12, 2013 2:28 am ----------------------------------- moram da dodam: sad opet gledam onu prvu fotografiju. Da li je moguće da je površina kamena "korodirala"? Odnosno da je usled neke reakcije sa vodom ili nečim što je bilo rastvoreno u vodi jednostavno površina kamena požutela? ----------------------------------- milance Pet Jul 12, 2013 8:42 am ----------------------------------- I ja sam pomislio da je oksidirao, ali onda bi oksidirao i sa strane, a ne samo gde je osvetljen... Verovatno je neka alga je u pitanju... ----------------------------------- gotika Pet Jul 12, 2013 9:06 am ----------------------------------- probaj da prevrnes kamen to sto ti je gore neka bude dole i obrnuto sacakaj par dana pa ces da vidis da li ce i druga strana da pozuti ili ce ovo da pocne da otpada nabavi par malih ancistrusa ! ----------------------------------- jovica Pet Jul 12, 2013 4:18 pm ----------------------------------- Ljudi ne razvlacimo pitu bez potrebe, imao sam identican problem kada sam formirao akvarijum. Pojacao sam svetlo, ubacio ancistrusa i pojacao biljni fond. Normalno je da se javlja kod sveze formiranih akvarijuma, voli tvrdju vodu. Moze se javiti i po staklu, ali se lako skida karticom, a vec je problem kad je na kamenu, tu jedino ancistrus pomaze. http://www.akvarijum.org/forum/braon-alge-po-podlozi-hitno-t10088.html?highlight=braon ----------------------------------- netcrush Pet Jul 12, 2013 4:43 pm ----------------------------------- Mene buni ova konstatacija: Ma ne skida se ni struganjem pincete. Imao sam braon alge puno puta do sad (takođe kao posledica slabog osvetljenja), ali su se one uvek lako skidale.. pa i prstom malo jače da pritisnem, ona se obriše sa kamena. Još jedno potencijalno rešenje moglo bi da bude: izvaditi kamen, oprati ga i očetkati nekom ribaćom četkom. ----------------------------------- WoodyAllen Pet Jul 12, 2013 6:11 pm ----------------------------------- Evo juče sam primetio da mi se nešto kafenkasto pojavljuje i na staklima i na podlozi. Ovo nas taklu se skida grebanjem noktima ----------------------------------- pallmall Pet Jul 12, 2013 7:49 pm ----------------------------------- Definitivno, braon alga, slabo svetlo i filtracija. ----------------------------------- WoodyAllen Pet Jul 12, 2013 8:28 pm ----------------------------------- Definitivno, braon alga, slabo svetlo i filtracija. Jel možda valja da povećam fotoperiod sa 8 na 10 sati? ----------------------------------- pallmall Pet Jul 12, 2013 8:39 pm ----------------------------------- Nije bitna samo dužina osvetljenja, nego i jačina. ----------------------------------- rainforest Sub Jul 13, 2013 4:35 pm ----------------------------------- Ma ne skida se ni struganjem pincete. Kamen sam kupio u radnji za ribice i nisam ga testirao. Ovo je slika od pre 10 dana. U međuvremenu sam ubacio 5 gupika. Vidi se kako je kamen savršeno beo, a onda... Inače, ovo mi nije dekoracija. Ubacio sam neke biljke da se malo zanimam dok se ne vratim sa mora, onda kupujem CO2 i ide prava stvar http://www.web-planeta.net/kamen1.jpg 64W na 112L je dobro svetlo kad ima biljaka. Kad nema biljaka, (kao na slici sto nema) onda ce pri tom svetlu na svakom cm2 poceti da raste nesto sto voli svetlo i voli ono sto ima rastvoreno u vodi. Zavisno od slucaja to mogu biti alge raznih vrsta i dezena, bakterije i ostale ljige. ----------------------------------- WoodyAllen Sub Jul 13, 2013 4:46 pm ----------------------------------- Ma ne skida se ni struganjem pincete. Kamen sam kupio u radnji za ribice i nisam ga testirao. Ovo je slika od pre 10 dana. U međuvremenu sam ubacio 5 gupika. Vidi se kako je kamen savršeno beo, a onda... Inače, ovo mi nije dekoracija. Ubacio sam neke biljke da se malo zanimam dok se ne vratim sa mora, onda kupujem CO2 i ide prava stvar http://www.web-planeta.net/kamen1.jpg 64W na 112L je dobro svetlo kad ima biljaka. Kad nema biljaka, (kao na slici sto nema) onda ce pri tom svetlu na svakom cm2 poceti da raste nesto sto voli svetlo i voli ono sto ima rastvoreno u vodi. Zavisno od slucaja to mogu biti alge raznih vrsta i dezena, bakterije i ostale ljige. Imam 4 x18w al od toga su mi 2 sylvania gro lux f18w / gro t8 (crvenkaste su boje). Jel se ove dve računaju kao 36w osvetljenja ili služe samo da daju lepu boju i nisu korisne za biljke? Sad nisam pametan da li da smanjim svetlo paleći samo 2 neonke dok ne ubacim puno biljaka, ili da palim svih 4 ----------------------------------- dundee Sub Jul 13, 2013 5:11 pm ----------------------------------- filozofija je jednostavna: mnogo biljaka + kvalitetno osvjetljenje = akvarijum bez (ili sa vrlo malo) algi (biljke absorbuju hranjive materije i co2, malo toga ostane za alge) malo biljaka + kvalitetno osvjetljenje = hranjive materije ostaju neiskoristene od strane biljaka ali ih alge prihvataju rasirenih ruku mnogo biljaka + slabo osvjetljenje = manje zahtjevne biljke (i neke alge) se odrzavaju dok one zahtjevnije propadaju ----------------------------------- jovica Sub Jul 13, 2013 5:36 pm ----------------------------------- Ljudi ne razvlacimo pitu bez potrebe, imao sam identican problem kada sam formirao akvarijum. Pojacao sam svetlo, ubacio ancistrusa i pojacao biljni fond. Normalno je da se javlja kod sveze formiranih akvarijuma, voli tvrdju vodu. Moze se javiti i po staklu, ali se lako skida karticom, a vec je problem kad je na kamenu, tu jedino ancistrus pomaze. http://www.akvarijum.org/forum/braon-alge-po-podlozi-hitno-t10088.html?highlight=braon