----------------------------------- _Petar_ Sre Sep 23, 2015 1:36 am Zašto slatkovodni akvaristi izbegavaju more? ----------------------------------- Sve cesce nalecem na postove slatovodnih akvarista, koji kazu kako dosta dugo prate morske teme i nemaju hrabrosti da se upuste u morsku akvaristiku. Vecina je mahom uplasena da ce se desiti nesto lose sa tim akvarijumom, pa ne zele da se zalecu, a opet imaju zelju, kako tvrde da "jednog dana" imaju morski akvarijum. Evo otvaram ovu sekciju kako bi smo malo produskutovali na ovu temu. Ono cega sam svestan je visoka cena popularnih morskih akvarijuma, koja odlazi i u hiljade i hiljade eura, medjutim vecina ljudi na forumu ima skromne i jako lepe i interesantne manje litraze koje kostaju koliko i bolji biljni akvarijum, a neki cak i mnogo manje. Voleo bih da popricamo i o strahu od testiranja i o neminovnosti. Da li je potrebno testirati, ili samo menjati vodu? Adekvatna rasveta, da li je neophodna i kako uspevaju akvarijumi bez adekvatne rasvete? Voleo bih da popricamo o svim temama koje su "zastrasujuce" i da na njih nadjemo odgovore od akvarista koji trenutno imaju svoje morske akvarijume. Eto, mozda pomogne da nas u buducnosti bude vise, sa mnogo vise vrsta korala za razmenjivanje i vrednih iskustava na ovim prostorima. ----------------------------------- VusaBEJBE Sre Sep 23, 2015 3:27 am ----------------------------------- Iskreno nije me strah samo je problem kako doci do opreme. Za led diode i stream pumpe nije problem - aliexpress radi posao ali kamen, korali, ribe... Nisam cesto u Beogradu da mogu da pazarim sta mi treba ali od Boga zdravlje, sledece godine u ovo neko vreme cu gledati da izlepim kocku makar za par klovnova i neke korale... ----------------------------------- nickname Sre Sep 23, 2015 7:44 am ----------------------------------- Mozda neko i ne voli more. Ja iskreno ne volim da mi akvarijum izgleda kao hrpa decjih igracaka sareno. Vise mi prijaju boje kao zelena, braon... nego ljubicasta, crvena... mnogo su mu sarene i napadne. Od morskih akvarijuma mi se svidjaju fish only jer se mnogo lepih riba moze drzati ali to ne daje neku preteranu prednost u odnosu na slatkovodnu akvaristiku. I u njoj ja nalazim razne lepe ribe koje tamo ne postoje... Tako da nije samo da li se plase, ima da ljudi i ne vole. :) ----------------------------------- HORUS Sre Sep 23, 2015 7:56 am ----------------------------------- Meni takođe više prija kombinacija zelene i braon. Zatim, u morskoj akvaristici hemija ima mnogo veći značaj. Moram priznati da sa hemijom ne stojim baš najbolje. Takođe, cene u morskoj akvaristici su ipak više u odnosu na slatkovodne. Kada živiš u Srbiji onda to ima veliki značaj. Još kada živiš u nekom malom mestu kao ja onda je misaona imenica obezbediti ribe, korale...Morski akvarijum se jakooooo sporo razvija. ----------------------------------- TeoDos Sre Sep 23, 2015 9:31 am ----------------------------------- Po meni, prvi i osnovni problem su finansije i mozda taj "strah" od vecih obaveza oko hemizma vode i sl. Mozda nije za poredjenje ali evo dacu primer kada su Diskusi u pitanju. Mnogo puta sam cuo komentar "Da, ekstra su Diskusi ali brate to je velika obaveza!". Doduse, za nase prilike i oni su mnogima skupi. Ljudi, sve sto zelimo da bude lepo i da uzivamo u tome je obaveza. Ne bih sad davao primere i kad je kinologija u pitanju ali sve se svodi na isto. Licno bih voleo u nekoj perspektivi da se isprobam i u morskoj akvaristici ali ja sam od onih koji ne bi uzivali u nekoj maloj kocki vec bih voleo da imam akvarijum od minimum 300 litara, a to kosta. Ja sam znaci u grupi ljudi koja ne moze da se upusti u tu igranku jer treba dosta novca. ----------------------------------- TheDoVla Sre Sep 23, 2015 9:55 am Re: Zasto se slatkovodni akvaristi plase mora? ----------------------------------- Mene odusevljavaju morski akvarijumi zbog svoje lepote. Nekako, stvarno plene, onako sareni. S druge strane, malo razmislim i shvatim da bih u sobi radije drzao lep biljni akvarijum. Sva ta plava boja mi deluje nekako hipnotisuce, pa svo to sarenilo. Ne kazem da morski akvarijum nije lep, ali jednostavno imam utisak da uopste ne bi imao onakav efekat na moju psihu kakav bi trebalo. Plasim se da ne bude posle :shock: :D S druge strane, tu je i onaj problem stalnog sirenja. Kad imas jedan biljni, koliko god zeleo da uradis morski, uvek ce tu biti nekog bilja viska, taman za jedan novi. Pa jos neki lep hard, itd. Btwm googlao sam juce malo. Googlajte "ada 60f reef", i pogledajte fotke. Ja sam se odusevio! ----------------------------------- nzivkovic Sre Sep 23, 2015 10:24 am ----------------------------------- Odlični komentari , ja bih samo da pitam koliko je ljudi videlo hobistički morski akvarijum uživo? Mislim na akvarijume do 200 l ----------------------------------- nickname Sre Sep 23, 2015 10:29 am ----------------------------------- Video sam 3, jedan je cini mi se bio oko 400l i ni jedan mi se nije svideo. Jedino sto mi se svidelo je zelena anemona(nisam siguran da je taj naziv), jer lepo se ljulja na wavovima ali to je to. Ko voli nek izvoli ali ne treba se morska akvaristika predstavljati kao vrhunac same akvaristike za jednog akvaristu. Posto sam stekao takav dojam citajuci razne teme. ----------------------------------- nzivkovic Sre Sep 23, 2015 10:45 am ----------------------------------- Ne postoji vrhunac akvaristike. Svako drži šta voli, ova tema je pomoć onima koji imaju želju da se informišu a ne rasprava slatkovodni vs morski. Koga interesuje neka pita šta ga interesuje. Što se tiče pitanja šta može skupljeno iz mora, može dosta toga poneke ribe iz plićaka, kozice, puževi, kamen, makro alge. Znači svako ko je bio na moru ili mu neko ovo donese ima besplatni moraki akvarijum. Što se tiče hemije ona je pespotrebna u većini manjih sistema. Cena održavanja je slična kao kod biljnog akvarijuma koji koristi CO 2, mikro i makro elemente, oko 3 e mesečno za aq do 200 l. ----------------------------------- nickname Sre Sep 23, 2015 10:51 am ----------------------------------- Znas kako ja sam izneo samo svoje misljenje(uz odgovor na pitanje koliko je ljudi videlo akvarijum). Nema to veze jedno VS drugo niti sam to napisao. Mozda se ljudi boje cene odrzavanja, a mozda im se jednostavno ne svidja to je bila inicijalna poenta moje price. ----------------------------------- amsterdamxxx Sre Sep 23, 2015 12:39 pm ----------------------------------- ^potpuno se slazem,i isto razmisljam..jer Naslov teme govori,kao da 'Mora' da se predje jednog dana na Morsku,a ljudima frka... Lepa je Morska,naravno da je lepa,ali cini mi se da ni slatkovodnu u Srbiji ne mozemo da otkrijemo kako treba,kad se uglavnom nude vasarske ribice(da se razumemo,postujem svaku ribicu,pa cak i smora manica)ali smo tanki, da nema De.... svako za svoje pare bira,sta zeli da drzi...i svaka akvaristika je Blago koje imamo,pa drzali makar i barsku suncicu...riba je riba...ali da ne pravimo neki bauk oko cele price... Ziveli... ----------------------------------- Djokic Sre Sep 23, 2015 12:59 pm ----------------------------------- Slazem se sa kolegama iznad: nije morska vrhunac i nesto sto se mora imati pre ili kasnije, uzivo nisam video a ovo sto gledam na kompu vidim ima bas nekih da se pomislim "zasta li je ovaj dao pare...", dalje u Timockoj Krajini od opreme moze da se nadje jedino najobicnija Atmam pumpa na kojoj pise da moze i za slanu vodu... :) E sad, ne kazem da nekad necu probati, ali ako dodje finansijski bolje vreme. Dobro je sto su upuceni(nzivkovic) napisali cenu mesecnog odrzavanja cisto da imamo neku predstavu. Ja konkretno imam prostora na raspolaganju mnogo, nije problem ni akvarijum pribaviti(onu kocku od 200 litra sam zamenio), ali nemam para za skupu opremu i ribe(ne bih sveo to na dva klovna) i cesto radim po 12-14h mesecima pa i bez slobodnog dana, tako da neko strogo redovno odrzavanje je malo teze izvodljivo. Kod slatkovodnog desi se da preskocim nedelju pa zamena vode bude na 15 dana.Sipam direkt iz vodovoda. Sta bi u tom slucaju bilo sa morskim?Kako se tu menja voda i koliko? Ajd ubedjujte nas, dajte neke ukratke osnove odrzavanja. ----------------------------------- Andjelija Sre Sep 23, 2015 1:17 pm ----------------------------------- Mislim da je malo promasen smisao ove teme... Mislim da ideja nije bila da se vodi polemika sta je bolje, posto tu nema odgovora, vec da se diskutuje o predrasudama i problemima koji postoje, i cijim osvetljavanjem i iznosenjem licnih iskustava mozemo pomoci onim ljudima koji imaju zelju da predju na morsku akvaristiku... ----------------------------------- nickname Sre Sep 23, 2015 1:28 pm ----------------------------------- @Djokic "zasta li je ovaj dao pare..." Bas sam se i ja pitao, odgovor je bio ma mora to da se zasoli. Nema nista bez dok ne zasolis vodu... Tako da mi se malo smucilo to favorizovanje morske akvaristike i uzdizanje iste. Mislim realno koju god da odaberes ne mozes da pogresis, a pitanje zasto se neko boji deluje kao dobar trgovacki trik. Nemas EHEIM professional 4+ kanister? Pa cega se bojis... Svede se na isto. Moglo je lepo da se kaze osnove morske akvaristike, cene odrzavanja jednostavnijih sistema pa da se lepo raspisu upuceni. A mi laici da procitamo nesto konkretno informativno o tome. ----------------------------------- _Petar_ Sre Sep 23, 2015 2:22 pm ----------------------------------- Evo me, i ja da se javim. Bas mi je drago sto vidim da ste se ovako aktivno ukljucili u temu. Nemojte pogresno da me shvatite, sa tim sto sam napisao da se neko "plasi" mora, to su samo reci hobista sa foruma. Daleko od toga da je morska akvaristika vrhunac, to je samo jedna od grana akvaristike. Medjutim postoji ta finansijska fama o tome, zbog koje mi koji smo zaljubljenici u prirodu i akvaristi, sa morem ispadamo neki burzuji koji bacaju pare za sarenis. Ni ta konstatacija nije u redu. Evo ova tema ima za cilj da pomogne onima koji su zainteresovani da uplivaju i u morsku varijantu, i da srusimo te lose komentare koji se vukljaju po forumima. Mi "morski" ispadosmo sad hobisti koji su "otisli korak dalje" i koji sada slatkovodnima sole pamet kako moraju da ulazu milijarde ili nisu ozbiljni u akvaristickom hobiju. Samo zelim da srusimo ove sulude podele i razmenjujemo iskustva kao hobisti i prijatelji. JA licno ne volim sarenis, i to me nikada nije privlacilo. Mene privlaci autenticnost i biotop. Isto tako me je privlacila i slatkovoda akvaristika. Morska meni licno pruza vise izbora za slicne pare, i to je moja licna odluka. Mislim da ce vam svaki morski akvarista vise pricati o ponasanju organizama u svom akvarijumu nego o bojama, ako bi smo krenuli da kmentarisemo na tu stranu. Ko nije probao kod sebe, taj zaista misli da je samo pitanje bacanje para za sarenis, a to je pogresno. Sto se tice finansija i prihvatljivosti, ja bih voleo da pomenem NZivkovica koji je uradio veliku stvar na forumu i zalozio se za poklanjanje organizama sa Mediterana. Veliku stvar je covek uradio za ovaj hobi i ja mu skidam kapu. Tu recimo nije stvar u sarenisu i parama, vec samo u jednom novom vidu akvaristike, koja je podjednako zanimljiva kao i bilo koja druga. Sto se tice hemije i odrzavanja, te gluposti datiraju od starih morskih akvarista koji su se pravili "pametni" i "klasa iznad", tvrdeci kako su oni mnogo posveceniji i obrazovaniji u svom hobiju nego slatkovodni akvaristi. Cista glupost! Zamena 10% vode mesecno je sve sto je potrebno za BILO KOJI morski akvarijum. To je jedino pravilo. Sto se tice "komercijale", to nije slucaj u ovoj prici, jer niko ovde ne zeli nekome da uzima pare iz dzepa, vec da srusimo neke nedoumice oko ove grane akvaristike. Nismo "mi morski" dosli da "vama slatkovodnima" uzimamo pare i natrljavamo na nos da morate da odete "korak dalje". Budimo realni, samo zelim da prodiuskutujemo kao ljudi i popricamo otvoreno o svemu. Suludo je praviti klanove i izmisljati hijerarhije u ovom predivnom hobiju, slanom ili slatkom. ----------------------------------- Flojd Sre Sep 23, 2015 2:53 pm ----------------------------------- Ja mislim da ste u svojim temama lepo prostudirali početke i da ste otišli i uveliko dalje od toga.To je ono što može da opredeli nekog da napravi sebi komad mora,ili ne. Sa druge strane,čini mi se,da ova tema ima više za cilj da uzmuva slatkovodnu akvaristiku,nego da pridobije nekog. Moj vam je savet da nastavite da radite kao i do sada,a ne ovako.Ne samo da je lepše,nego je i daleko kvalitetnije.. Pozdrav ----------------------------------- _Petar_ Sre Sep 23, 2015 3:07 pm ----------------------------------- Daleko od toga, da sam pokrenuo ovu temu kako bih izazvao bilo kakvu nestabilnost. Mislim da nema nista lose u tome da razmenimo iskustva medjusobno. Voleo bih kada bi smo demistikovali i Diskuse, Tropheuse, Biljne biotope...itd. ----------------------------------- ivojovo Sre Sep 23, 2015 3:12 pm Zasto se slatkovodni akvaristi plase mora? ----------------------------------- "Zasto se slatkovodni akvaristi plase mora?" Sam naslov teme je vrlo provokativan....Te stoga i takve reakcije-vs-.Niko se ne plaši akvaristike na forumu !Svi uživamo u ovom čarobnom, fascinirajućem i humanom hobiju .Neko voli korale, neko biljke,neko zvezde i klovnove,neko ribice, puževe ,alge, i svi smo podjednako u tome....Samo premeniti naslov teme !!!! ----------------------------------- _Petar_ Sre Sep 23, 2015 3:18 pm ----------------------------------- U pravu si, treba promeniti naslov teme. Ja to ne mogu ali apelujem na administratore da to urade na ovoj temi. Taj naslov je nastao samo iz tog razloga jer se ljudi javljaju masovno sa tom konstatacijom. Masovno pisu "jako mi se svidja morska akvaristika, ali nemam hrabrosti da se upustim u to". Otud i taj naslov, koji ima za cilj da demistifikuje sve te lose informacije i taj pogresni trend u kome sve ovo ide. ----------------------------------- nickname Sre Sep 23, 2015 3:19 pm ----------------------------------- U svakom slucaju novi naslov teme :) ----------------------------------- nickname Sre Sep 23, 2015 3:20 pm ----------------------------------- @Petar da li ima negde da se pogleda lep morski only fish akvarijum ili mesavina fish i malo korala? Da nije preterano sareno nego onako skladno? ----------------------------------- nemanjask Sre Sep 23, 2015 3:22 pm ----------------------------------- Jeste li vi ljudi svesni da veliki broj ljudi nema para ni za održavanje sebe u životu a ne nekog hobija? Znam, sada ćete mi reći kako morska akvaristika košta isto koliko i slatkovodna a ja ću vam reći da je to notorna glupost! Ljudi se plaše za egzistenciju i svaki dinar je ogroman, smatram malo neumesno prozivanje nas koji se plašimo da izvučemo 100 eur. (koje nemamo) iz džepa i krenemo u more... Dakle, ne krećem u morsku akvaristiku jer ne mogu da je ispratim finansijski, slatkovodna me košta koliko potrošim struje mesečno i to je kraj, toliko mogu da priuštim, sve preko toga NE MOGU i mislim da mnogo članova ovog foruma deli situaciju samnom. Svoj slatkovodni hobi izdržavam prodajom sitnih viškova koje sam proizvedem i to JEDVA uspeva da pokrije trošak. ----------------------------------- Flojd Sre Sep 23, 2015 3:31 pm ----------------------------------- Neko je ovde već dobro rekao;svako bira šta voli i može. Mene kao slatkovodnog akvaristu uopšte ne tangira da li neko prelazi na morsku akvaristiku,ili ne.Tako bi trebalo i vi da se odnosite prema tom pitanju,a ne da neko ispadne kukavica što ne voli slano. U stvari ovo sam hteo da kažem:ako bi me išta nagnalo da napravim more,to bi bili vaši postovi o mogućnostima,tehnici,problemima i vašim akvarijumima,a ne ovakve rasprave.A da budem iskren,razmišljao sam o jednom mališi od 60 l,ali me finansije ubijaju :evil: I još da dodam,u akvaristici,bilo kojoj,treba se bojati jedino svoje žene...i tašte sa sekiricama :mrgreen: Živi bili drugari,bez obzira da li ste slatki ili slani :rukovanje: ----------------------------------- nickname Sre Sep 23, 2015 3:32 pm ----------------------------------- jedan dobar trik, posaljes zenu kod njenih i dovuces novi akvarijum kuci, pali :D ----------------------------------- TeoDos Sre Sep 23, 2015 3:41 pm ----------------------------------- Stvarno mi nije jasno zasto toliko "skacete"? I ja bih pre rekao da se mnogi "plase" da se upuste u morsku akvaristiku nego sto sad npr. im se to ne svidja. Ja licno, postujem svaki trud i svako od nas ima svoje ukuse ili sta vec. Od starta ste skocili u fazonu "Aj' da ga merimo" a covek jednostavno zeli da dokuci zbog cega je toliki animozitet prema morskoj akvaristici. Ponavljam, mene "plasi" novac jer poznajem sebe, a pored svega cime se bavim i sta sve zelim da postignem, mislim da mi je sad to previse. Nikad ne reci nikad ali za sada je ovako. Pored toga, odbrana tipa da odrzavanje kosta 3 evra mesecno, meni ne pije vodu. Struja, hrana, voda..... i eto ti vise od tih famoznih 3 evra. Pored toga, lico sam osoba koja uvek pokusava da ide u necemu korak vise. Kako se tu stoji sa mrestom morskih riba? Ovo pitanje postavljam, ne zbog komercijale ili cega vec, kao sto mnogi odmah pomisle da se preko noci obogate pa nakupuju tonu ribe i sad misle, ma kad krenu mrestovi ima da budem burzuj. Tesko ce se neko u ovoj nasoj zemlji obogatiti od bilo kog hobija vec svi nesto presipamo iz supljeg u prazno i ispunjavamo sebi dusu. Molim vas da ne napadate coveka vec ako znate svoj razlog "straha", iznesite ga, a ako vam se to ne svidja ili sta vec, preskocite temu i svi zadovoljni. ;) p.s. Mogu vec da kazem da sam dugo na forumu i da sam dosta tema citao, cini mi se da se i oko ovoga polemisalo i da je zakljucak da je novac ta kocnica. ----------------------------------- DevilFish Sre Sep 23, 2015 3:41 pm ----------------------------------- u morskoj akvaristici hemija ima mnogo veći značaj. Moram priznati da sa hemijom ne stojim baš najbolje. Takođe, cene u morskoj akvaristici su ipak više u odnosu na slatkovodne. Kada živiš u Srbiji onda to ima veliki značaj. Još kada živiš u nekom malom mestu kao ja onda je misaona imenica obezbediti ribe, korale...Morski akvarijum se jakooooo sporo razvija. Potpisujem. ----------------------------------- _Petar_ Sre Sep 23, 2015 3:49 pm ----------------------------------- Da, cinjenica je da sam ubo prst u oko mnogima sa nepromisljenim naslovom teme, i zbog toga se iskreno izvinjavam. Nije trebalo da zvuci kao provokacija, vec sam zeleo direktno da "spustim loptu" oko polemike i pravljenja klanova. Ja licno ne zelim da slani akvaristi budu na meti porugivanja jer ispadaju burzuji koji drugima sole pamet. Sto se finansija tice, istina je, morska akvaristika ima tendenciju da izvlaci sve vise i vise para, medjutim to ne mora da bude slucaj i o tome zelim da diskutujemo u ovoj temi. Videcu da nadjem neke lepe i jeftine primere morskih akvarijuma i postavim ih u ovoj temi. ----------------------------------- VusaBEJBE Sre Sep 23, 2015 3:51 pm ----------------------------------- @ nickname je lepo reko, žena kod svojih, samo je na kraju obavestiš šta je čeka kad se vrati. http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_103072554_Screenshot_2015-09-14-02-32-58~2.jpg ----------------------------------- nickname Sre Sep 23, 2015 3:59 pm ----------------------------------- Ahahah, to je to :) ----------------------------------- HORUS Sre Sep 23, 2015 3:59 pm ----------------------------------- Nema jeftinije varijante od one kada ti neka živorotka, u nikakvim uslovima, okoti gomilu malaca. To je varijanta koja veseli dečicu, a ne košta skoro ništa. Nađi mi morsku ribicu koja košta manje. Srbija je ovo brale. Ljudi bre žive od 20 000 dinara mesečno. ----------------------------------- TheDoVla Sre Sep 23, 2015 4:27 pm ----------------------------------- Ja licno ne zelim da slani akvaristi budu na meti porugivanja jer ispadaju burzuji koji drugima sole pamet. Sto se finansija tice, istina je, morska akvaristika ima tendenciju da izvlaci sve vise i vise para, medjutim to ne mora da bude slucaj i o tome zelim da diskutujemo u ovoj temi. Videcu da nadjem neke lepe i jeftine primere morskih akvarijuma i postavim ih u ovoj temi. Mene konkretno interesuje definicija jeftinog. Naravno, 300e je jeftino kad pogledamo akvarijume koji kostaju 3000e, al kad zivis u Srbiji, to je necija prosecna plata, cak je mnogo onih koji imaju i manje od toga. S druge strane, ovo je hobi, nesto sto nam pruza zadovoljstvo, nesto sto nismo obavezni da radimo, ali radimo jer nas ispunjava. Meni ne pije vodu da odrzavanje morskog kosta koliko i dobrog biljnog. Nadjes kamen, nadjes drvo, nadjes pesak, sklepas filter, rasvetu, akvarijum kupis (napravis, kako god). Ribice, puzevi, kozice, po par komada pa se nakoti i namnozi. Da dodam i to da se skoro sve moze naci polovno, bilje mnogooo jeftinije nego u prodaji, pa koliko puta akvaristi pomazu jedni drugima, prodaju po simbolicnim cenama, poklanjaju. To u morskoj mnogooo slabije ide, i zato sto je mnogo manje morskih akvaristika, ali i zato sto se sve u morskom akvarijumu mnogo sporije razvija. O tome koliko kostaju ribe i ostale zivuljke u morskom ne smem ni da razmisljam. Za te pare cu da odradim co2 sistem i to je to. Kao sto rekoh, postujem morsku akvaristiku, grana je akvaristike kao i svaka druga, ali nije bauk, nije nista ni vise ni manje od bilo koje druge grane akvaristike. Kao sto sam vec rekao, u ovom trenuu me ne interesuje i ne svidja mi se kako to sve izgleda (sto ne znaci da se to nece promeniti), ali oko nekih stvari budimo realni. Cena odrzavanja kako-tako sklepanog morskog akvarijuma je ista kao cena dobrog, high light/high tech biljnog akvarijuma, pa sta onda ima da se razmisljam. ----------------------------------- gotika Sre Sep 23, 2015 5:13 pm ----------------------------------- da uzmem i ja ucesce u ovoj temi moj razlog je [quote="DevilFish"][quote="HORUS"]u morskoj akvaristici hemija ima mnogo veći značaj. Moram priznati da sa hemijom ne stojim baš najbolje. Takođe, cene u morskoj akvaristici su ipak više u odnosu na slatkovodne. a ja se u hemiju jako slabo razumem (nikada koristio u svom akvarijumu )sem co2 a u ono sto se nerazumem nediram (mrzi me da ucim) drugi razlog je negde nadji=o da u toj morskoj akvaristici ima i opasnih korala koji mogu da nastete ljuckoj kozi prilikom lepljenja postavljanja na kamen ako ja nemogu da gurnem ruku u akvarijum i da ga cackam pola sata nedaljno(a to svi mi manje vise radimo )onda ?sto se tice mresta izvodjenja riba malo njih znam da im je to poslo za rukom i tu je opet hemija stao se tice para pa skrpio bi nekako ako bi resio ali jednostavno ja nisam za to ----------------------------------- Igor1980 Sre Sep 23, 2015 5:15 pm Zasto slatkovodni akvaristi izbegavaju more? ----------------------------------- Ja licno jesam za promociju bilo koje grane akvaristike kao jednog od najlepsih hobija . Sam naslov teme je neprimeren iz razloga koji su nabrojani ali i zato sto je kopiran sa drugog sajta . To celoj temi daje novu dimenziju . Ako je vec ovako koncipirano trebalo je ici u sponozisani deo foruma ----------------------------------- nzivkovic Sre Sep 23, 2015 5:50 pm ----------------------------------- Tema se baš razvila. ... i vidim da mnoge "žulja" ni sam ne znam šta , reč u naslovu "plaši" ? Što se tiče same teme, lično ja sam rekao Petru da je pokrenuo na pogrešnom forumu i da je ovo pravi forum za tu temu ali sam očigledno pogrešio. Da krenem redom Ljudi van Bg imaju morske akvarijume jedina hemija u većini akvarijuma sa ovog foruma su hrana za ribe i so pri zameni vode. Itekako ima poklanjanja korala među kolegama. Ribe su skuplje ali žive i do 20 godina. Svašta iz okoline(morske) može da se stavi u akvarijum. Postoje bodljikavi i otrovni organizmi, ko ih neće u avom akvarijumu ne mora da ih stavlja. ----------------------------------- amsterdamxxx Sre Sep 23, 2015 6:02 pm ----------------------------------- opet neki potenciraju Rec'Strah'..a sta je sa opcijom,da me Nikako ne plasi,nego me ne zanima...mozda bi pored slatkovodnog kupio jos Iguanu....:)..ja bre kapiram da je akvaristika kao Hrana...nesto volis ,nesto ne,a nesto i mozes da popases....godinama se stice iskustvo,i znam dosta ljudi(vise od 20 god)koje na zanimaju forumske price,i potencijalna pametovanja,sta,kako,i slicno...i jako su uspesni sa svojim AQ... iskreno,ako bi se jednog dana odlucio za More,mora da bude solidno veliki,nikako Nakindjuren,i samo jedna riba dolazi u obzir....slike ispod..:)a za lovu...nemam nesto ni sad,al se covek snadje:) http://i57.tinypic.com/2usy5mx.png ----------------------------------- The_Duke Sre Sep 23, 2015 6:45 pm ----------------------------------- Ajd' da se ukljucim i ja... Prvo, ja sam bio prvi koji je pricao da nema petlju da udje u morsku pricu i da nema finansije kao student. Jeste, imao sam srecu da imam prave prijatelje i da dobijem morski na poklon i to je definitivno bila olaksavajuca okolnost jer nisam imao neophodne troskove oko starta. Drugo, bilo koji pokusaj -vs- je smesan. Ako cemo da gledamo kao uporedjivanje, toga imamo u slatkoj mnogo cesce. 'Ma kakav malawi, tanganjika je zakon.' , 'Sta?! Ja da tu nesto cackam pincetom oko biljaka i pevam im dodolske pesmice da rastu?! Ne pada mi na pamet.' Svako se pronasao u onome sto mu se svidja, ali je fakat da ljudi vise prezaju od pokusaja morske nego od prelaska sa vrste na vrstu u slatkoj. I da, prica da se ovde zivi od 20.000 nije realna, jer ljudi koji su na rubu egzistencije strahuju za racune i dal' ce deca da imaju sta da im obuku kad dodje zima, nikome ne pada na pamet da u takvim uslovima pravi akvarijum... Niti koga planiram da ubedjujem da je bolja morska ili slatkovodna. Ne svidja se nekom? Super, nemam problem sa tim, svako cuva sta hoce i to je potpuno kul sa moje strane. Igrom slucaja, sa kolegom sa drugog foruma vodim pricu par dana jer je resio da pravi morsku kockicu. I sad mi tu lepo racunamo sve sta mu treba i dodjemo na lupam cenu od 100 evra (znaci lupam, ali vise nije izaslo sigurno). Znaci full kocka od 50L. Plug and play varijanta. Jeste da ce se cekati par meseci da se to ciklira ali Boze moj. Znaci ovde pricamo o operativnom akvarijumu, bez organizama ako ne racunamo zivi kamen i zivi pesak... Ko god napravi lep, skladan slatki biotop ili biljni za jeftinije pare, skidam kapu. Znaci sto se toga tice dodjemo na isto. E sad, jesu 'problem' organizmi i njihova cena. Ali sta ako vam kazem da zahvaljujuci Vladi Jegdicu, Zivkovicu, Mimiju, Andjeliji, Popaju, No.1-u, Rudiju i jos jednoj ekipi ljudi nisam kupio koral do sada? A imam ih vise od 10 novih... Jeste, dao sam 25 evra za par klovnova i to stoji. Par kvalitetnih diskusa kosta ptiblizno ako ne i isto toliko. Kvalitetne malawce sam placao po 5e komad. Ne ulazim u pricu neonke i gupi, jer ste vi stariji akvaristi raskotili dovoljno dobrih primeraka i omogucili da mogu da se prodaju po 60 dinara. I to stoji. Ajmo poredjenje: Slatki : Slani Fontanska pumpa = Fontanska pumpa Grejac = Grejac Neonke > LED rasveta (em manje trose, em su jeftinije) Hranljiva podloga + pesak <= Zivi pesak (jeste pesak skuplji oko 1,5e po kilogramu, ali ako uzmemo kolicinu koja je potrebna, dodjemo na oko isto) Motorna glava < Stream (nije neophodno imati motornu glavu u slatkoj, tako da ovde morska gubi) Kamen < Zivi kamen (i ovde gubi, jer 90% nas uzima kamenje iz prirode, cak i ako idemo sa Dragon stone, jer je zivi kamen skuplji za nekih 9e po kilogramu) Organizme ne racunam, jer cu dole da objasnim sve... Da li je veca obaveza? Meni licno ne predstavlja nista vecu obavezu od slatkog. Jedina razlika je sto u moru moram da dolijem litar vode dnevno. Da li me vise nerviraju korali koji setaju i ne stoje gde sam resio da ih stavim? Da, nerviraju me. Ali kad pogledas da to covece MRDA - odusevis se. Sto se tice tendencije o prosirivanju, to je Petar maksimalno u pravu. Vec mesec dana smekam malawi i spremam se da solim. Mnogo brze mi je dosla ta faza od prelaska sa prve kocke od 49l na 160l. I to moze da bude jedini realan problem. Svi mi krenemo da guglamo morske akvarijume od par stotina ili hiljada litara i kazemo 'Vid' budalu na sta je sprcao 15-ak hiljada evra.' I to stoji. A onda vidimo rainbow mushroom korale i 17 razlicitih boja koje imaju, pa bude, jeste ovo super, ali 2cm korala kosta 50 dolara. Ali pazite sledecu situaciju: Morska moze da bude skupa ako zelis da bude skupa. Jednostavno je. Ako se skupimo nas petorica i kupimo koral od 100 evra, za par meseci kad krene da se deli, shvatis da je svako dobio koral od 100 evra za 20 evra. Isto je i sa solju, RO vodom ili hemijom (ko zeli da udje u tu pricu). Opet, napominjem, nit' koga ubedjujem da predje na morsku jer je lepsa, bolja ili ne znam koje gluposti. Niti koga odgovaram da prestane sa slatkovodnom. Niti smatram da sam 'iznad' bilo koga jer imam morski 6-7 meseci. To je glupost. Postoje akvaristi kojima nikad necu moci vodu da donesem, a kamoli da pricam da sam bolji od nekog.Ali da, definitivno bi mi bilo drago da ima vise ljudi u morskoj, sa kojima mozemo da delimo i troskove i iskustva i fragove. Dal' sam burzuj jer imam morski? Pa da jesam, kupio bih MaxSpect Razor rasvetu i pljusnuo 600 evra, a ne bih se zezao dva meseca sa pravljenjem svoje koja me je izasla 10x jeftinije (i to samo zbog mojih gresaka, da ih nije bilo, izaslo bi mnogo jeftinije). Kao sto rekoh, ako hoces da bude skupa, morska akvaristika ce biti skupa... Toliko od mene :D ----------------------------------- The_Duke Sre Sep 23, 2015 6:48 pm ----------------------------------- A da, zaboravih a nemam opciju za edit... Kada zavrsimo pravljenje morske kocke za kolegu, izbacicu ovde apsolutno sve sto je potrosio, pa da mozemo u evro da vidimo sta koliko kosta i kako to sljaka... :) Plus sto krecu njih dvojica u isto vreme, tako da ce im sve biti duplo jeftiniije... ----------------------------------- Gangster Sre Sep 23, 2015 8:16 pm ----------------------------------- Ja kao slatkovodni akvarista najvise se plasim ajkula :-) :wink: Salu na stranu, mada je ovoj temi i vise nego potrebna jer zapeniste bzvz, moja zelja kao i verujem vecini ljudi je da se jednog dana dokopam parceta mora. Da li je skuplje ili ne, lakse ili ne u odnosu na slatkovodni meni to nije vazno...ne zato sto sam pun para nego sto kada nesto zelim ja to vremenom i ostvarim naravno kada se steknu uslovi i ustede pare za to. Moje misljenje je da stariji moreplovci u velikoj meri mogu pomoci polaznicima i popularizaciji morske akvaristike tako sto ce na samom startu pokloniti po koji koral, stari komad opreme ili nesto trece...time znatno smanjuju pocetne troskove polaznicima a ja se u zivotu vodim da se dobro dobrim vraca :-) Verujem da ce i morska kao i slatkovodna vremenom zaziveti mnogo vise pa ce samim tim postati i dostupacnija, potrebna je samo kriticna masa i nasa zelja da nekome pomognemo :-) a dobrih ljudi na ovom forumu je mnogo :bravo: Nema mesta za svadju i prepirke na forumu ovoga tipa, jer svi posecujemo ovaj forum u slobodno vreme i kao vrstu razonode koja ne treba da dodatno povecava stres i negativan naboj u nasim zivotima! ----------------------------------- amsterdamxxx Sre Sep 23, 2015 8:59 pm ----------------------------------- a ko se svadja...:)..samo se iznose misljenja na zadat naslov... ----------------------------------- TheDoVla Sre Sep 23, 2015 9:10 pm ----------------------------------- Ko zeli, nacice nacin, ko ne zeli, nece. Prosta stvar. Ako je ovo pokusaj da se promovise morska akvaristika, moze to i bolje. Ako nije, tema je nepotrebna. Bolje je svu ovu energiju bilo iskoristiti za sva moguca pitanja, predstavljanje svih tih low cost akvarijuma u jednoj temi sa cenama kostanja svakog, cenama mesecnog odrzavanja i sa napomenama da li je oprema i ostalo dobijeno, ili je placeno. Mislim da bi to mnogo bolji efekat postiglo nego ovo nase naklapanje i mlacenje prazne slame. ----------------------------------- Ciskela Sre Sep 23, 2015 9:22 pm ----------------------------------- Ja licno jesam za promociju bilo koje grane akvaristike kao jednog od najlepsih hobija . Sam naslov teme je neprimeren iz razloga koji su nabrojani ali i zato sto je kopiran sa drugog sajta . To celoj temi daje novu dimenziju . Ako je vec ovako koncipirano trebalo je ici u sponozisani deo foruma Ja moram sa da iskazem ogromno neslaganje oko gore napisanog. U najmanju ruku, nije fer preme Petru napisati ovako nesto. Naime, kao pocetnik, svasta sam ga pitao putem privatnih poruka, i uvek dobijao brze i konkretne odgovore, koje nikako nisu bile u duhu " imas to ovde da kupis" . Takodje ima ljudi koji su na jednom forumu ali ne i na drugom a poenta je cuti ih sto vise. I za kraj ako vas ja pitam Burek ili Pica, hocete li da pomislite "ovaj radi ha neku pekaru, sad cu da mu skresem" . P. S. Izvinjavam se na trovanju teme, necu se ljutiti ako se obrise, prosto mi doslo da napisem... ----------------------------------- _Petar_ Sre Sep 23, 2015 9:22 pm ----------------------------------- Ne slazem se da je tema nepotrebna. Ima za cilj da odgovori na pitanja svih zainteresovanih, i nikako nije usmerena ka popularizaciji, prodaji ili necemu slicnom. Sta je to sto vas licno odbija a voleli bi ste da se okusate u ovoj grani akvaristike? - Mnogo kosta. * Ne mora mnogo da kosta, jer startni akvarijum moze kostati i do ispod 100 eura. - Mnogo mora da se odrzava i oduzima vremena. * Ta konstatacija nije tacna, jer se jednom mesecno zameni 10% vode, i to je jedina briga pored hranjenja riba. - Korali su skupi. * Jesu skupi, ali vise hobistamoze kupiti jedan koral i podeliti ga, ili se razmenom raznih vrsta korala moze doci do novih vrsta besplatno. - Ribe su skupe. * Hobisti sa ovih prostora su vec izmrestili uspesno prvu vrstu morske ribe, a uskoro ce doci i druge vrste i kozice, sto ce spustati cene i dovesti i besplatne primerke za hobiste. - Ja se u hemiju ne razumem, a morski akvarijum se mora testirati i dozirati. * Nije istina, jedina briga oko hemije vode u morskom akvarijumu se bazira na redovnoj zameni 10% vode na mesecnoj bazi. To je sve. - Plasim se otrovnih organizama u morskom akvarijumu. * Takvi organizmi se ili ne uzimaju, ili se rukuje sa njima u rukavicama. O ovome sam zeleo da pricamo u ovoj temi i to je bila inicijalna ideja. Voleo bih da konstruktivno nastavimo u ovom pravcu. ----------------------------------- TheDoVla Sre Sep 23, 2015 9:43 pm ----------------------------------- Ne slazem se da je tema nepotrebna. Ima za cilj da odgovori na pitanja svih zainteresovanih, i nikako nije usmerena ka popularizaciji, prodaji ili necemu slicnom. Sta je to sto vas licno odbija a voleli bi ste da se okusate u ovoj grani akvaristike? - Mnogo kosta. * Ne mora mnogo da kosta, jer startni akvarijum moze kostati i do ispod 100 eura. - Mnogo mora da se odrzava i oduzima vremena. * Ta konstatacija nije tacna, jer se jednom mesecno zameni 10% vode, i to je jedina briga pored hranjenja riba. - Korali su skupi. * Jesu skupi, ali vise hobistamoze kupiti jedan koral i podeliti ga, ili se razmenom raznih vrsta korala moze doci do novih vrsta besplatno. - Ribe su skupe. * Hobisti sa ovih prostora su vec izmrestili uspesno prvu vrstu morske ribe, a uskoro ce doci i druge vrste i kozice, sto ce spustati cene i dovesti i besplatne primerke za hobiste. - Ja se u hemiju ne razumem, a morski akvarijum se mora testirati i dozirati. * Nije istina, jedina briga oko hemije vode u morskom akvarijumu se bazira na redovnoj zameni 10% vode na mesecnoj bazi. To je sve. - Plasim se otrovnih organizama u morskom akvarijumu. * Takvi organizmi se ili ne uzimaju, ili se rukuje sa njima u rukavicama. O ovome sam zeleo da pricamo u ovoj temi i to je bila inicijalna ideja. Voleo bih da konstruktivno nastavimo u ovom pravcu. E ovo vec ima poente! Sad se moze diskutovati u pravom smeru i konstruktivno. Kad rekoh da je ovo pokusaj da se promovise morska akvaristika nisam mislio nista lose niti na bilo kakav trgovacki potez. Petra znam i sa drugih sajtova i foruma i postujem coveka i njegov rad. Danas je retko da se neko toliko iscrpno bavi ovom temom (ili bilo kojom drugom). Ne znam da li je trgovac ili ne, ali realno, da su nam svi trgovci ovakvi, bilo bi mnogo lakse i bolje. Samo sam zeleo da skrenem paznju da je tema skrenula sa puta iz besmislenih razloga kao sto je raspravljanje oko naslova... ----------------------------------- TheDoVla Sre Sep 23, 2015 9:46 pm ----------------------------------- Ja bih voleo da vidim fotke tih low cost akvarijuma i ako je moguce neki video. Gledao sam na netu neke nano u ada 60f akvarijumima i super su, ali ja ne mogu da ocenim da li je t low cost ili ne. ----------------------------------- nzivkovic Sre Sep 23, 2015 9:55 pm ----------------------------------- Po meni je tema otvorena da ljudi koji bi počeli mogu da pitaju šta ih zanima ali je nekako skrenula u pravcu u kom nije trebalo, skupo, ne volimo šareno itd. Skoro u svakoj temi o morskim akvarijumima ima komentar nekoga ko kaže : i ja bi ali... Ova tema je namenjena ljudima koji bi uplovili u morsku pa da razreše neke nedoumice a ne za one koje ne interesuje. ----------------------------------- _Petar_ Sre Sep 23, 2015 10:16 pm ----------------------------------- Bas mi je drago da se vecinom slazemo oko toga kako cemo nastaviti sa ovom temom. :) Ja trgovac nisam, i nisam ni dinara zaradio od morske akvaristike. Medjutim, istina je da se profesionalno bavim istrazivanjem na polju morske akvaristike, u okviru ReefrooM-a a i za jednu Nemacku kompaniju koja proizvodi akvarijumsku opremu. Cilj mi je da svi testovi koje radim ja, a i kolege forumasi pomognu svima nama hobistima ovde da STO JEFTINIJE priustimo sebi ono za sta ljudi u belom svetu daju milijarde. Da li je moguce? Itekako je moguce, samo treba dobro istraziti. Ja kad sam poceo sa morskom akvaristikom, to je pocelo kao testiranje Low Budget morskog akvarijuma od strane ReefrooM-a kako bi se ova grana akvaristike popularizovala na ovim prostorima. Cim sam "zagrizao" zarazio sam se, i onda sam poceo da se pitam.... "Aha, stream pumpa 30 evra, rasveta za 60L 100 evra, kamen, korali ribe.....Dobro, skupis pare, malo se stisnes i imas more". Medjutim znajuci mene, znao sam da necu zavrsiti sa 60L, vec cu pozeleti vise, i tu proracuni vrtoglavo skacu. "Aha, dobra rasveta za 450L je oko 2500 eura.....ma nema sanse" Otud je krenulo istrazivanje i dolazak do saznanja da su svi ti marketinski potezi preuvelicana prica za uzimanje para burzujima. I dan danas mucim korale i ribe u sistemima koji se baziraju na raznim filtracijama, raznim nivoima osvetljenja, raznim zamenama vode i doziranjima. Ta saznanja ce nam svima pomoci da budemo u mogucnosti da napunimo 400-500L i ubacimo unutra murine, ajkule, meduze, morske konjice, oktopode, skoljke....i sve sto pozelimo, a da opet bude prihvatljivo. Primera radi, skimmeri su jako skupi za velike litraze i idu do 1500 eura. Medjutim uz pomoc "skrabera za alge", vi mozete SAMI napraviti kod kuce svoj filter za veliku litrazu morskog akvarijuma, gde ce zamene vode biti jednom godisnje! Sve je moguce, i voleo bih da prodiskutujemo o svemu ovde. Ja cu se svakako potruditi da cim ugrabim malo vremena, pronadjem fotografije realno jeftinih morskih akvarijuma sa procenom opreme i odrzavanja, sto cu postaviti u ovoj temi za vas. ----------------------------------- paja patak Sre Sep 23, 2015 10:25 pm ----------------------------------- Po meni je tema otvorena da ljudi koji bi počeli mogu da pitaju šta ih zanima ali je nekako skrenula u pravcu u kom nije trebalo, skupo, ne volimo šareno itd. Skoro u svakoj temi o morskim akvarijumima ima komentar nekoga ko kaže : i ja bi ali... Ova tema je namenjena ljudima koji bi uplovili u morsku pa da razreše neke nedoumice a ne za one koje ne interesuje. apsolutno, tema je namenjena ljudima koji zele morski akvarijum ali se plase svih tih "hemija, skupoce, organizama, itd..." da razjasnimo te stvari, da se objasni ljudima da nije zapravo toliki bauk morski akvarijum, ja stvarno ne znam sta se pucaju ovde kolege koje ne zele morski, preskupo im je i uopste nece da slusaju o tome kako zapravo nije tako slupo, ili neko ko misli da je ovde rec "morski akvarijum je vrhunac akvaristike"?!?!? vrhunac akvaristike si dostigao kad si sebi stvorio akvarijum kakav ti stvara zadovoljstvo i zelis da provedes ceo dan ispred njega, dal to bio ciklidni, morski, biljni, diskus, kozicnjak ili kakav god vec akvarijum... niko ne kaze da je najskuplja oprema i najveci akvarijum vrhunac!! ja sam se isto tako plasio svega o morskoj akvaristici, ljudi su culi da zelim morski a ne mogu jer je skupo, javio se kolega da ima akvarijum idealan za more, menjali smo staklo za staklo akvarijume, imao je polovnu pumpu i prodao mi je za 20e, rasvetu sam isto tako dobio za male pare jer je radila na drugom akvarijumu koji je rasformiran i sad ne radi jer nema gde... suvi kamen sam dobio na poklon i kupio sam 2kg zivog kamena i 2kg soli i zapoceo cikliranje, korale nesto sam dobio, nesto pazario po smesnim cenama od kolega koji su imali viska (jer koral isto raste, kao i biljka, i moze da se "pelcuje" i udeli nekome), sledeci mesec stigle ribice i gle cuda imam morski akvarijum po sasvim razumnoj ceni... pocela je da se siri morska akvaristika, sto vise akvarijuma, to vise korala i ribica i vise je zainteresovanih za uzgajanje istih i deljenje i menjanje, automatski pada cena i mnogo je laksi doci do raznih organizama! stvarno je suvisno prepucavati se ovde sa nekim ko ne zeli morski akvarijum ili mu je kic sve to ili je samo dosao da bapise nesto i zapali forum... izvinjavam se kolegama, nikom nista licno, samo je mnogo ljudi krajnje pogresno shvatilo temu, pa cak ni naslov nije pogresan, nego su ga pogresni ljudi pogresno protumacili! ----------------------------------- No 1 Sre Sep 23, 2015 11:06 pm ----------------------------------- Pošto nastavljamo temu da održimo sa namerom da možemo pisati o svemu vezano za morsku akvaristiku, potrudiću se da na osnovu napred iznesenog malo prokomentarišem. U potpunosti se slažem s poslednjim postom nzivkovica. Medjutim, tema može da se usmeri i na delove poslednjeg Petrovog posta a to je razmena iskustava iz oblasti morske akvaristike, raznorazna dešavanja u moru, nejasnoće, možda neki experimenti, razmena iskstava i slično. Svi oni koje imalo privlači morska akvaristika mogu uzeti učešće u temi i možemo im pružiti pomoć i usmerenje u svakom trenutku. Moramo poći od jedne stvari a to je da je na našim prostorima morska akvaristika prisutna veoma dugo. Koliko_ ne znam ni sam podatak ali vise od 10 godina sigurno. U to vreme cena koštanja jednog akvarijuma je u odnosu na sadašnje vreme bila neuporedivo visa. To sam propratio jel sam imao priliku da upoznam ljude koji se kod nas veoma dugo bave morskom. Ali.. i u sadašnje vreme za mnoge ljude je mnogo da izdvoje 50.e i vise. Primetili ste vezujem se za matematku, da, možete primetiti. Kako bih približio temu onima koji žele da naprave morski i krenu izneću neke osnovne podatke. Kao i svaki biljni , tako važi i za svaki morski akvarijum da je posebna priča za sebe. Za jedan kako bih ga nazvao osrednji akvarijum potrebno je : akvarijum, stream pumpa, skimmer, rasveta, pesak , kamen …+ kasnije ribe , korali … i sve to nabrojano košta vise od 100 eura., čisto da bih imali okvirnu cenu , da kako sam ja nazvao za tkz. Start i on nikako ne može da košta ispd 100 eura, nikako ! Sama smisao teme navodi na različita tumačenja , zato ja i apelujem da tema ne preraste u Tupljenje. Osećam i predpostavljam šta je Petar hteo da kaže, jer sam i ja započinjući s morskom imao taj strah.Taj strah je strah od nepoznatog, strah jednostavno iz ne znanja, odnosno ko bi me usmerio na pravi i pošten način, i koliko će sve to mene da košta. Tako da ne mislim da tema mora da se menja! Kao što je već rečeno , trudim se da najrealniji način pomognem budućim morskim akvaristima kako da na najpristupačniji način započnu sa ovim hobijem. Nemanja je veoma lepo objasnio razliku izmedju morske i slatkovodne. Stim da slatkovodna akvaristika može da kod nas hobista pokrije jedan deo troškova održavanja akvarijuma, dok morska ni u kom slučaju, trenutno. Jednostavno, mali je broj ljudi kod nas koji mogu sebi da priušte morski akvarijum. ----------------------------------- _Petar_ Čet Sep 24, 2015 2:44 am ----------------------------------- Evo da podelim sa vama neke od naj jeftinijih morskih akvarijuma, a ujedno i interesantnih za one kojima korali nisu isprva privlacni. U pitanju su morski akvarijumi bez korala. Ovi akvarijumi se mogu bazirati na slatkovodnoj filtraciji koju vec imate i rasveti koju vec imate. Umesto zivog kamena, mozete koristiti i bilo koji kamen, ako vam je filtracija sredjena na principu siporexa, ili bio kugli...itd. Bukvalno vam samo treba so i ribe. E sad, neko ce reci da ovde mora ici protein skimmer, mada se ja ne bih slozio u potpunosti. Uz redovnu mesecnu zamenu vode, mozete odrzavati ove akvarijume fantasticno. Takodje, ako ne zelite da menjate vodu tako cesto, onda preporucujem pravljenje skrabera za alge, koji se moze napraviti u kucnoj radinosti. Naravno skimmer pomaze da voda bude cistija, pa i ta opcija postoji. U pitanju je balans izmedju odrzavanja ciste vode, i otpornijih ili delikatnijih vrsta riba. U ovakvom slucaju, nema potrebe da brinete o protoku vode (ali da zadovoljava dovoljnu koncentraciju kiseonika u vodi), da brinete o rasveti uopste. Bas kao i u osnovnoj slatkovodnoj akvaristici. http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_240509199_53a3aa93.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_160339468_2583770627_b98efe7f32.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_49760526_Blue-Tang-SFfvVZ.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_60127302_fish1_zpsc9bc1a88.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_53446491_fish3_zpsf38d26f4.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_160339474_hqdefault.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_65593422_IMG_1766.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_240509214_maxresdefault%20%281%29.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_80169738_maxresdefault%20%282%29.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_131186845_maxresdefault.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_51537690_P1010006-1.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_103075380_P1010034.jpg ----------------------------------- DevilFish Čet Sep 24, 2015 4:49 am ----------------------------------- ^ Prelepi su, pogotovo prvi :) ----------------------------------- nzivkovic Čet Sep 24, 2015 8:52 am ----------------------------------- U duhu povratka teme na pravi put, ja bih da poklonim jednog tetraodon nigrividinisa (9. Slika) , par kamena i par fragova. Trenutno živi u akvarijumu od 25 l SAMO sa vazdušnim raspršivačem, akvarijum je formiran u aprilu sa kamenom donešenim sa mora, 10 l vode iz Jadranskog mora i ostatkom iz mog akvarijuma , voda se samo doliva kad ispari, nije bilo zamena do sada, taj akvarijum koristim kao prihvatni centar za stvorenja koja donesem sa odmora(i kolege koji ih nemaju gde dok ih ne razdelimo) : kozice, puževe, ribe, alge , trenutno je tu jedna Jadranska anemona uz pufera. Ko ga bude hteo može da mu kupi društvo u jednoj radnji u Bg za nekih 500 din. Svi zainteresovani neka se jave u temi i neka kažu zašto baš oni da budu dobitnici. Nije bitno ko se prvi javi, nego sam razlog zašto baš oni. Siguran sam da će u paketu biti još štošta od kolega. Srećno ----------------------------------- nesha barajevac Čet Sep 24, 2015 9:27 am ----------------------------------- Evo kako ja to vidim kada se malo odaljim. Razmotrimo prvo situaciju na terenu. Mi smo kontinentalna zemlja, nemamo obalu, tako da smo po prirodi nezainteresovani, neupućeni i nemamo pojma o morskom svetu. Ko i uspe da ode na letovanje tri dana pijanči, tri dana mamurluk, malo se prošeta, sunča i aj kući. Jesi ronio? Nisam što pitaš? Jesi obišao neki javni akvarijum? Nisam al sam se vozio skuterom... To nas po prirodi ne zanima. Pogledajmo Hrvatsku akva scenu. Drže morsku jer imaju more, žive na moru, rade na moru, vole more. Finansijski su u sličnim g kao i mi. Dakle mi ljudi nemamo prirodni preduslov i nagon da držimo morski akvarijum u kući. Ono što bi trebalo kod nas da se desi da bi se morska iole omasovila je kalemljenje. Imamo dobru i zdravu osnovu u slatkovodnoj i treba nam samo dobar i zdrav kalem. Ja verujem da će vremenom sve doći na svoje mesto jer postoje ljudi koji su krenuli dobrim putem. ----------------------------------- Popaj Čet Sep 24, 2015 9:33 am ----------------------------------- Nikola sine ovo mora da je neka navlakuša ili marketinški trik :smeh: , šalu na stranu, to je lep poklon, za one koji hoće da startuju jedan manji morski akvarijum. Evo i od mene će tobiti neke korale na poklon ----------------------------------- Popaj Čet Sep 24, 2015 9:38 am ----------------------------------- Ni mi ne držimo ribe iz Save i Dunava, mada ima izuzetaka. Tako ni hrvati ne drže ribe iz jadrana. Vrlo su retke "jadranske" postavke. ----------------------------------- Gangster Čet Sep 24, 2015 9:40 am ----------------------------------- E o tome sam pricao, bravo momci :bravo: ----------------------------------- nesha barajevac Čet Sep 24, 2015 10:18 am ----------------------------------- Popaje, nisam to ni rekao. ----------------------------------- No 1 Čet Sep 24, 2015 10:42 am ----------------------------------- Sve u duhu raspolozenja i sirenja morske akvaristike i od mene na poklon korali ! ----------------------------------- paja patak Čet Sep 24, 2015 11:47 am ----------------------------------- vidi sto se ovde deli... ajde i ja da ubacim jednog raka u paket, dal ce da prezivi pored pufera? :) ----------------------------------- nickname Čet Sep 24, 2015 11:48 am ----------------------------------- Sto se tice puffera(imam slatkovodnog velikog) ne bi se kladio... Pojesce i kamen a ne nesto sto trckara po dnu :) Lepo je videti da se ljudi dele, pozz ----------------------------------- amsterdamxxx Čet Sep 24, 2015 11:53 am ----------------------------------- ^mislis da je lepo videti,kako ljudi Dele:),za svaku pohvalu... ----------------------------------- nickname Čet Sep 24, 2015 11:54 am ----------------------------------- Hahaha da, na poslu sam sta ces :) ----------------------------------- paja patak Čet Sep 24, 2015 12:01 pm ----------------------------------- ne dele se ljudi, nego ljudi dele ko sta ima jer se poklanja akvarijum... ti si prvi podelio ljude na morske i slatkovodne na ovoj temi, totalno bespotrebno... hvala za info za pufera ----------------------------------- _Petar_ Čet Sep 24, 2015 12:17 pm ----------------------------------- Sad moram i ja da poklanjam korale, kad ste krenuli masovno. :) Ja bih bio malo praktican ovde pa bih dao mekane korale koji dobro vade fosfate iz vode i vrse dodatnu filtraciju. Videcu da slikam taj akvarijum gde su samo korali koji vrse filtraciju sa malo kamena. Meni se bas svidja kako izgleda. Totalni naj jeftiniji sistem ikada. ----------------------------------- nickname Čet Sep 24, 2015 12:41 pm ----------------------------------- @paja patak, nisam podelio samo sam prodiskutovao naslov teme i na sta me podseca. To sto ste vi kasnije poceli da dizete galamu nisam ja kriv. Nije samo meni zasmetalo tako da... U svakom slucaju sam u zurbi pisao sa posla preposlednji post pa greske se dese, ali ako bas zelis da se hvatas za slamku... Ako nekoga nesto zanima oko puffera moze da pita posto imam i jos 5-6 komada malih isto slatkovodnih ali mislim da im je ponasanje svima manje vise isto. ----------------------------------- paja patak Čet Sep 24, 2015 12:46 pm ----------------------------------- eto... ja digo galamu... ok, necu vise ----------------------------------- The_Duke Čet Sep 24, 2015 1:56 pm ----------------------------------- Evo pridruzujem se Nidzi i poklanjam nesto parazoantusa i par litofitona... :D ----------------------------------- profiterole Čet Sep 24, 2015 5:59 pm ----------------------------------- Sto su ovi mornari divni...bas. evo ja sam se plasila godinu dana da krenem u pricu iako sam osvojila reef nagradu od 100e,kad se ispostavilo da sa 100e mogu da uzmem samo kamen za 80l. Na nagovor kolege koji sad ovde deli korale krecem ovih dana da ga praznim i da se oprobam, pa kud puklo.. ----------------------------------- VusaBEJBE Čet Sep 24, 2015 6:22 pm ----------------------------------- Jaaaaaao! Brže-bolje cu da izlepim jedan aq za more! Makar 60ak litara dok sve niste razdelili! Jel može neko od iskusnih morskih preko pp-a da me kontaktira i objasni šta mi sve treba za low budget varijantu... ----------------------------------- The_Duke Čet Sep 24, 2015 8:23 pm ----------------------------------- Napravice neko od nas temu sa realnim cenama za par varijanti, nije frka... ----------------------------------- Djokic Pet Sep 25, 2015 4:27 am ----------------------------------- ...Moramo poći od jedne stvari a to je da je na našim prostorima morska akvaristika prisutna veoma dugo. Koliko_ ne znam ni sam podatak ali vise od 10 godina sigurno... Ako pod "nasim prostorima" racunamo i ex-yu onda je prisutna preko 30 godina.Imam primerak casopisa SAM koji je izlazio 80-ih i u jednom broju je pisalo kako do morskog i sta je sve potrebno. ----------------------------------- Aleksandar Mitrovic Sub Sep 26, 2015 9:44 am ----------------------------------- Ja bih se prijavio za tog pufera :) imam akvarijum od 50 l , šta bi mi još trebalo od opreme, fiteta , itd... Imam biljni akvarijum, pa bih dodao i jedan slani, čisto da zamiriše sobu 8) , do sada sam držao svašta od riba a neke i mrestio. Ako ja dobijem ovaj start za more, otvaram novu temu . Nadam se da će biti čitana tema i da će pomoći još nekome da se upusti u ovu avanturu :) Puno pozdrava morskim akvaristima ----------------------------------- No 1 Sub Sep 26, 2015 10:44 am ----------------------------------- Au, jel si ti siguran da hoćeš morski :shock: ?!, moraćeš posle na veći morski 8) :lol: , salim se ! :D Treba ti pesak, rasveta, korali, pumpa i kamen, ostali živi svet. :D :bravo: :bravo: :bravo: Dobrodošao u more ! ----------------------------------- Thunderbeast Sub Sep 26, 2015 11:59 am ----------------------------------- Mene interesuje iskustvo onih koji imaju morski akvarijum u stanu. Koliko je to cimanje posto ne postoji prostorija (ili dvoriste) za odlaganje pomocnih stvarcica, mesanje vode... ----------------------------------- No 1 Ned Sep 27, 2015 10:11 am ----------------------------------- Velika većina ima akvarijume u stanu. Kao i za sve, stvar je organizacije što se tiče prostora i mogućnosti. Nema tu nešto preterano cimanja, osim mesto gde bi odlagao so, ro aparat i vodu.Ako mišliš na nešto konkretno, kaži. ----------------------------------- Thunderbeast Ned Sep 27, 2015 1:02 pm ----------------------------------- Mislio sam bas na odlaganje vode i prostor koji zauzima. ----------------------------------- nzivkovic Ned Sep 27, 2015 10:07 pm ----------------------------------- Ako imaš Ro napraviš koliko ti treba za zamenu, razmutiš so i zameniš vodu, jedan balon za dolivanje vode. Ako nemaš onda ti sve zavisi koju količinu vode hoćeš da skladištiš. Ako bi da koristiš vodu sa česme onda ti treba samo posuda u kojoj mešaš so i vodu. ----------------------------------- _Petar_ Pon Sep 28, 2015 3:56 am ----------------------------------- Inicijativu koju je pokrenuo nzivkovic, ja podrzavam svim silama. Za sve vas koji bi ste voleli da napravite svoj autenticni mediteranski biotop, evo nekoliko videa koji mogu da vas inspirisu. Akvarijum vam se sastoji od svega sto recimo licno donesete sa mora. Kamen, ribe, korali, ostali organizmi... https://www.youtube.com/watch?v=twvrKs5ikoI https://www.youtube.com/watch?v=warZ9b7SQ-w https://www.youtube.com/watch?v=ugRWvX1vQos https://www.youtube.com/watch?v=GsNwSgfI6Kg https://www.youtube.com/watch?v=do0Ps0P7nFw https://www.youtube.com/watch?v=64z01tsPxgQ ----------------------------------- amsterdamxxx Pon Sep 28, 2015 11:01 am ----------------------------------- evo da dodam jedan video,iako nisam na Morskom...ali mislim da se ovde vide jos skromnije fore,za eventualno neki Pocetak,a cini se i da su ove ribe iz Jadrana(Krk je u pitanj)...a moze mi neko reci koja je ovo riba sa slike ispod(mozda neka barakuda:) http://i61.tinypic.com/33yp2yh.png [youtube]http://www.youtube.com/watch?v=HUewthFPu5Q[/youtube] ----------------------------------- _Petar_ Pon Sep 28, 2015 12:12 pm ----------------------------------- Stvarno ne znam koja je ovo riba, ali mogli bi smo da iskopamo. Na videu se vide i jezevi, i evo ja sam uzeo jednog pre nekoliko dana i mogu vam reci da jede alge kao besan. Sjajan organizam. ----------------------------------- amsterdamxxx Pon Sep 28, 2015 12:17 pm ----------------------------------- naso sam neke druge klipove,jer pocinje da mi se svidja ova prica oko Barakuda(kao stuka je)...zanima me na klipu sledecem,gde Baracuda jede zlatne ribice(odmah da objasnim da nikako nisam pristalica ovakvog nacina hranjenja riba,Imam RB Pirane,nikad to ne radim)kako mogu Zlatne ribice da zive u slanoj vodi,ili je to samo trenutak od par minuta..? a i ova druga riba iz akvarijuma,opasno izgleda.. https://www.youtube.com/watch?v=lnLa47ZYS6o ----------------------------------- _Petar_ Pon Sep 28, 2015 12:29 pm ----------------------------------- Mislim da zlatna riba ne moze da zivi u slanoj vodi, vec su je samo ubacili radi hranjenja. Ljudi recimo ubacuju u slane akvarijume sa slicnim predatorima i gupike. Interesantno je recimo da Moli moze bez problema da zivi u potpuno slanoj vodi kad se aklimatizuje. ----------------------------------- _Petar_ Pon Sep 28, 2015 12:32 pm ----------------------------------- Inace ono sto znam da se moze naruciti kod nas od predatora su, Lionfish (veliki i patuljasti), Ajkule (velike i patuljaste), i Murine (velike i patuljaste). Takodje i grupieri bas kao ta druga riba sa snimka se mogu naruciti ovde. ----------------------------------- nickname Pon Sep 28, 2015 12:40 pm ----------------------------------- Ja sam drzao molike, platike i ksifo u brakicnoj vodi bez problema. Tako da one mogu e sad za zlatne to je verovatno samo hranjenje. Iako su zlatne ribice 0 hranljive vrednosti, ako se ne ne varam svi cyprinid bi se trebali izbegavati kao feederi jer imaju neki fazon sa vitaminom B. ----------------------------------- nickname Pon Sep 28, 2015 12:56 pm ----------------------------------- @amsterdamxxx evo jedne jako zanimljive ribice sto se tice slane vode https://www.youtube.com/watch?v=4iF1Dpj4cCg https://www.youtube.com/watch?v=gvk9-JIVTm8 ----------------------------------- _Petar_ Pon Sep 28, 2015 1:04 pm ----------------------------------- Ja sam imao dva Triggera, da ne poverujete. JAKO inteligentna riba. Osim sto vas prepoznaje od ostalih ukucana, proizvodi i zvukove koje cujete van akvarijuma. Kad je gladna, ljuta, uplasena. Fantasticna porodica riba! ----------------------------------- nickname Pon Sep 28, 2015 1:06 pm ----------------------------------- Samo sto sam dosta citao o ovom titan trigeru da nije bas tako dobrocudan oko korala a ni ronioce ne voli :D Onda su isti kao pufferi, ako zelis da imas ribu koja ima personality kao pas u akvarijumu nabavis puffera. ----------------------------------- amsterdamxxx Pon Sep 28, 2015 3:36 pm ----------------------------------- @amsterdamxxx: Gde nađe Bašku 'leba ti :) Meni je baba odatle i to mi je bilo leto na selu. Podloga ti je autentični šljunak sa baščanskih plaža, inače je posle nekih 5 metara pesak na glavnoj plaži i tu su zvezde (tu nema ježeva), školjke, arbuni, raže, razne ribe tipa glavoči, šparovi, salpe ... uglavnom sitnije. Desna strana uvale je strma i tu imaš litice ali sa blažim padom u dubinu. Leva strana je okomita, puna uvalica i pretežno nudistička :) i plaže sa malo krupnijim šljunkom i uglavnom kamenim dnom i većim dubinama. Tu možeš da vidiš hobotnice, ugore, barakude, delfine, modrulje, mačke, ogromne tune, kitove, škarpine, vukove, brancine, orade, skuše, lokaarde, ciplove, lignje itd ... Nisu bile ni retke velike vrste ajkula do 50-tih zbog klanice stoke i velebitskog kanala kojim ide morski saobraćaj. Prvo naseljeno mesto na Krku je bila Korintija, uvalica na kraju leve strane ... mogu do sutra ovako :) Evo ti link ali skromno: http://www.akvarij-baska.com.hr/index.html pa hteli smo temu o laganom pocetku Morske...meni deluje zanimljivo nesto sto teoriski mogu da priustim,tj da mozda i donesem nekad...a to ne mogu sa Jamaice...al sa Jadrana sto da ne...e sad malo sam fan tih agresivnih ribica,to je moj problem:) @Petre...gde kod nas mogu da se pogledaju i eventualno naruce te sandjame,i ima li neki cenovnik,za sad bi samo bacao oko...:) ----------------------------------- amsterdamxxx Pon Sep 28, 2015 3:41 pm ----------------------------------- e da nije mene zanimalo da Drzim Zlatnu ribicu,nego kako uspeva da prezivi....:) ----------------------------------- _Petar_ Pon Sep 28, 2015 3:51 pm ----------------------------------- Znas kako, koliko sam ja upucen to zavisi od velicine ribe i koju vrstu konkretno zelis. Cenovnika nema, nego ti se preracuna kada se naruci, medjutim mozes da saznas i okvirnu cenu preko telefona. Sto je primerak manji, to je i jeftiniji. Najbolje pozovi Igora u ReefrooM. Sto se tice gledanja uzivo, to jedino mozes ako odes u ReefrooM, ali tamo nema svega u trenutnoj ponudi. Ono sto znam da sada mozes videti uzivo od predatora je veliki Lionfish, a od extra agresivnih riba jedan Moon Wrasse je tamo. Ako bas volis ekstremno agresivne ribe, onda ti je moja preporuka da nabavis (jako je jeftin 400-500 din.) "Four Stripe damselfish". Em sto mozes da ga drzis u 30L, em sto je uzasno otporna riba kojoj treba jednostavna filtracija bas kao i u slatkovodnom. Medjutim, niko ga ne narucuje niti uzima, jer moze da bude samo sam u akvarijumu, jer je nevidjeni ubica. Po meni, naj agresivnija riba koju sam do sada video. Jednostavno poubija sve ostale ribe u akvarijumu, bez obzira na velicinu. http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_288689652_lg-70067-4-stripe-damsel.jpg ----------------------------------- TheDoVla Pon Sep 28, 2015 6:39 pm ----------------------------------- Podrzavam Petra. Meni je skroz dobra fora sa mediteranskim akvarijumom. Prosle godine sam bas razmisljao da li bi to bilo moguce. U Sutomoru sam u plicaku vidjao neke ribice, lice na sparova (gledao sam fotke po netu ovih sto je Nesa kacio). Jatne su ribe, meni zanimljive. Video sam i neku, skroz pljosnatu, neke bronakste boje (slicna boji ancistrusa). Uz neki lep pesak i mozda komade stena, lepo bi to izgledalo (ako je moguce da se tako nesto odradi). Ako jeste, interesuje me koliki bi akvarijum trebao za neko jato od 7-8 tih ribica i jos neku zanimljivu (kao sto je ta braon pljosnata, npr.). Interesuje me i koja je visina akvarijuma potrebna za tako nesto. Kao sto sam rekao, video sam mnogo lepe morske akvarijume dimenzija 60x30x18h. ----------------------------------- amsterdamxxx Pon Sep 28, 2015 8:02 pm ----------------------------------- a ja se secam da sam ko klinac cesto letovao u jednom malom mestu u Boki(Morinj se zove)i pecali smo po ceo dan....uglavnom se pecao Spar(koji se i jede)bela obicna riba,ali je znalo da naidje na udicu,nesto sto tamo zovu Mackulja(a mozda i gresim),ima zubice,i prelepe boje.i onako zivi i pliva uz obalu,uz kej..i znala je da naidje neka riba,max do 20cm,lici recimo na Jaguar Ciklida,ali su boje opake,i bas dobro je izgledala,ali nema sanse da se setim Imena... ----------------------------------- amsterdamxxx Pon Sep 28, 2015 8:20 pm ----------------------------------- naso sam koja je riba u pitanju....:)i koju sam znao povremeno da upecam u Boki http://i61.tinypic.com/t7dguv.png ----------------------------------- _Petar_ Pon Sep 28, 2015 8:30 pm ----------------------------------- Mislim da se pojavljuje u 7 minutu, u pecini dole levo: https://www.youtube.com/watch?v=do0Ps0P7nFw ----------------------------------- Milan013 Pon Sep 28, 2015 10:50 pm ----------------------------------- Hajde da pokusam da vratim temu na pravi put... bicu kratak sa razlozima zasto nisam "zasolio" a imam i par pitanja. Prvo, ne mislim da je morska akvaristika neki vrhunac akvaristike, vec je samo drugacija akvaristika. Cak naprotiv, misljenja sam da je mnogo teze odrzavati neki ozbiljan biljni akvarijum nego ozbiljan morski. Drugo, iako uvidjam neke stvari koje ne mogu imati kod slatkovodnih akvarijuma (poput sarenolikijih riba, "pametnijih", dugotrajnijih), ipak me to jos uvek ne privlaci dovoljno... kao sto je i HORUS obajsnjavao, volim brate kad vidim to zelenilo i podvodne pejzaze, a ne neki sarenih od boja u koralima, ok mi je ribe da budu sarenije ali tek da daju kontrast podvodnom pejzazu. Trece, da, zaista mislim da je morska akvaristika skuplja i to ponajvise je tako zbog zivog sveta a manje zbog opreme i odrzavanja koje je tu negde... nemam budzet sada za to, jer se ne bih zadovoljio sa par klovnova i anemonom. Inace bio sam na Igorovom predavanju o morskoj akvaristici koje je bilo super i mnogo toga mi je bilo jasnije. I rekao sam sebi da cu kad tad se oprobati i u morskom ali na listi pre toga imam jos neke druge stvati u akvaristici da odradim :) Kad pogledamo sva ova tri razloga, mislim da bih mnogo vise dobio za iste ili slicne ulozene pare kad bih krenuo na ciklidne akvarijume (prelepe ribe) ili diskuse (jos lepse ribe i moguce zelenilo)... Dodatno, ko je sinoc (cini mi se) na Animal Planet gledao emisiju Tanked, verovatno se slatko nasmejao kada su momci iz ATM-a koji inace uglavnom rade akrilne akvarijume za morske ribe sa vestackim koralima dobili zadatak da odrade biljni akvarijum sa diskusima... nisu znali sta ih je snaslo. :) A evo sad konkretnih pitanja: - Sta bi preporucio za pocetnicki akvarijum od 100l? Interesuje me neka jatna riba kao npr. kardinali. Moze li to u 100l, koliko komada, koja im je cena, koja im je oprema potrebna a da to bude nesto cenovno prihvatljivo... - Posto ja u mojim akvarijumima imam sve i svasta (samo puzeva imam 8 vrsta (malezijski, barski, ramshorn, amazonac, sulavesi, clea helena, theodoxus danubialis, theodoxus fluviatilis), volim raznovrsnost a zao mi je da bilo sta, koliko god nevazno bilo, eliminisem pa tako ni jedan barski ni malezijski puz nije nikada bacen... sta bi mi ti preporucio ako ti kazem da zelim da ne drzim samo morske ribe, vec i drugi zivi svet? Imam i kozice u akvarijumima... Reci mi okvirno cene zivog sveta koji nisu ribe :) Toliko za sada... ----------------------------------- amsterdamxxx Pon Sep 28, 2015 11:05 pm ----------------------------------- dobar post i dobra pitanja,a do jaja za one pozere iz ATM-a.... ----------------------------------- aldyn Pon Sep 28, 2015 11:06 pm ----------------------------------- Dodatno, ko je sinoc (cini mi se) na Animal Planet gledao emisiju Tanked, verovatno se slatko nasmejao kada su momci iz ATM-a koji inace uglavnom rade akrilne akvarijume za morske ribe sa vestackim koralima dobili zadatak da odrade biljni akvarijum sa diskusima... nisu znali sta ih je snaslo. :) Bas to sam i ja sinoc gledao i koliko je samo onaj debeli proucavao biljke hahahaha Inace ja mislim da bi dosta vise bilo morske akvaristike da je oprema jeftinija (prvi ja) kao i ribe i sta vec ide, jer svi ovi pet shopovi ili prodavnice (zovite kako hocete) dignu malo cijenu i to dosta raje odbije, jer na prvi pogled treba da ih privuce ----------------------------------- Milan013 Pon Sep 28, 2015 11:16 pm ----------------------------------- Znaci nisam jedini koji gleda... :) a gledam samo da bih video mozda nesto zanimljivo od akvaristicke tehnike ili video nesto zanimljivo o morskim ribama. Primetili ste kako su malo prikazivali kako se radi taj biljni akvarijum, a i na kraju im nije bas nesto, natrpase ga sa diskusima, sekiricama, neonkama i rodostomusima a nisu lepo ni objasnili te ostale ribe. Ali emisija je vise reality tipa nego naucna, steta za kanal kakav je inace Animal Planet... ----------------------------------- TheDoVla Pon Sep 28, 2015 11:37 pm ----------------------------------- Pa geenralno su svi ti kanali postali obicno zatupljivanje. Prikazuju aukcije, kupovine nekih kontejnera, probleme sa macka i psima, itd. Nekad se znalo sta je naucni kanal i naucna emisija. Ljudi, nije bas ni ok da se tema pretvori i jedan veliki cenovnik. Ima na forumu negde tema sa cenama pa se moze bar okvirno nesto zakljuciti. Sto se vise ljudi bude bavilo morskom akvaristikom, lakse ce biti za organizme i ostalo, to je cinjenica. Pogledajte biljnu akvaristiku kod nas. Neke biljke ljudi bacaju u kantu jer nemaju vise kome da ih poklone, a druge kostaju po 10e, a neke ne mogu ni da se nabave kod nas. Jednostavno ponuda/potraznja diktiraju cenu. Ima tu i toga da se kod nas preteruje sa cenama, ali ponuda/potraznja sve rese. ----------------------------------- aldyn Pon Sep 28, 2015 11:45 pm ----------------------------------- E pa sad zamislite da se tako nesta dijeli i poklanja u morskoj akvaristici, mislite da bi cijene ovolike bile ? ----------------------------------- TheDoVla Pon Sep 28, 2015 11:47 pm ----------------------------------- Ne moze da se deli jer u morskoj akvaristici jos nema toliko toga kao u biljnoj. Em se sve sporije razvija, em je mnogo manje akvarista koji se bave morskom nego biljnom. Kazem, i bilja ima koje je nedostupno/skupo, ali se sve to polako resava i sredjuje. ----------------------------------- aldyn Pon Sep 28, 2015 11:51 pm ----------------------------------- Pa to i mislim, po meni velika je razlika u cijenama i tu je kraj price, nema tu straha ni nista, jednostavno nema se onog najbitnijeg :) ----------------------------------- TheDoVla Pon Sep 28, 2015 11:59 pm ----------------------------------- Ma kad se malo razmisli, nema tu neke razlike u cenama. Kome se svidja morska, odradice neki lep morski za male pare. Kucajte "ada 60f reef" na google-u i videcete o cemu pricam. Ne moze niko da me ubedi da ima novca za akvairjum od 150l, a da nema novca za tako neki morski. Ako imas pare za jedno, imas i za drugo. E sad, to sto morska jos nije zazivela, pa dobro, mora neko vreme proci. Petar se mnogo zalaze da cela prica oko morske zazivi. Kao sto rekoh, da li zbog neke zarade ili ne, uopste nije bitno, treba mu skinuti kapu. Covek se daje 110% za morsku akvaristiku, a kao sto rekoh, ovo ne pricam samo na osnovu njegovih postova i tema na ovom forumu. ----------------------------------- _Petar_ Uto Sep 29, 2015 2:15 am ----------------------------------- Nisam tvrdoglav covek, medjutim stvarno ovde moram da povucem crtu. Iscepah grlo u nameri da vam priblizim samo jos jednu granu akvaristike, za koju licno mislim da nije dovoljno istrazena i da bi neke od vas zanimala. Nikada nisam rekao da je morska akvaristika vrhunac akvaristike, jer to bi bila apsolutna glupost. I sam cu uskoro opet oformiti jedan slatkovodni akvarijum svakako, jer svaka grana akvaristike ima svoje cari. Morska akvaristika se ne moze proceniti preko fotografija, vec se mora imati u stanu da bi se shvatilo sta je to u stvari. Meni je sve bilo jasno kada sam po prvi put usao u prostoriju sa morskim akvarijumom, i osetio strasno snazan miris mora. To je za mene bila prekretnica u akvaristici. Rado bih pokrenuo i temu u kojoj bi voleo da novi morski akvaristi podele sa svima svoja iskustva sa novim morskim akvarijumom, i uporede ga sa bivsim akvarijumima koje su imali. Vec znam da bi i mene i te clanove koji bi se javili kolektivno kamenovali. Nije u pitanju "sledeci stepen" u akvaristici, niti nesto "naprednije", vec drugaciji pristup blizak svim onim nasim decijim lepim secanjima iz morskih plicaka dok smo odrastali. Ja samo o tome i zelim da pricam. Ubih se od objasnjavanja i ilustrovanja raznih morskih biotopa koji izgledaju skoro identicno kao slatkovodni, a vi idalje pominjete kako su vam morski akvarijumi "sareni". Sve cene smo izvukli i objasnili koliko morska akvaristika moze biti jeftina (cak i za velike litraze), a vi idalje pominjete da je skupa i skupa i skupa. Svi me pitate (evo idalje u nekoliko postova iznad) koliko sta kosta i kako da nabavite, i ja kad odgovorim, onda sam napadnut kao ReefrooM bot koji ovde otvara teme kako bih od vas jadnih pokrao neke pare. Nikada ni dinar nisam od akvaristike zaradio, niti sam trgovac, i samim tim nemam nameru da vas "navlacim" da kupujete u ReefrooM-u. Igor iz ReefrooM-a je moj veliki prijatelj koji mi je tokom godina mnogo pomogao, i sasvim je logicno da njega i pominjem posto u njega na ovom polju najvise poverenja i imam. Obzirom da covek placa reklamu na ovom forumu, receno mi je da je u redu pominjati njega i ReefrooM. Moj osnovni licni cilj je istrazivanje i testiranje na polju akvaristike, koje sam zeleo da podelim sa vama. Zasto? Iz prostog razloga sto imam licnu zelju da se akvaristicki hobi na ovim prostorima prosiri i da nas bude sto vise. Da napravimo jednu lepu i prijateljsku zajednicu, zasnovanu na uzajamnom pomaganju, savetovanju i podrsci. Ovom prilikom bih pomenuo i sjajne ljude, pre svega nzivkovica koji mi je u vise navrata poklanjao organizme i nudio SVAKU vrstu pomoci. Paju Patka koji se covek iscimao da se nadje sa mnom kako bi mi izasao u susret, i jos mnogo drugih predivnih ljudi zbog kojih je ovaj hobi fantasticna stvar na ovim prostorima. Ovaj hobi svima nama sluzi da pobegnemo malo u prirodu u toku stresnog i brzog dana, od smoga, racuna, nervoze i mnogo toga. Zasto bi smo i u tom posebnom kutku pravili spletke, kritike, potencijalne trgovacke prilike, svadje ? Osim sto je nesa upao u ovu temu i poceo mene licno da vredja bez ikakvog razloga, svaka moja rec je obrnuta u tom pravcu koji asocira da ja zelim da vam "uvalim" opremu iz ReefrooM-a. Ja zaista ne znam kako drugacije da dodjem do svih organizama i opreme za svoja istrazivanja nego preko ReefrooM-a, a onda kada drzim predavanja i pominjem moju ulogu u morskoj akvaristici kod nas, svi me gledate kao trgovca koji hoce da vas prevari i uvali vam neku robu iz ReefrooM-a. Ja nisam trgovac, ja nista ne prodajem niti navlacim ljude da kupuju u ReefrooM-u, ja sam samo hobista koji se trudi da vam ukaze na to gde i kako mozete da ostvarite ono sto me konkretno pitate. Ja zaista nemam vise nikakvog razloga da se idalje trudim da objasnjavam moje licne motive za sirenje morske akvaristike na ovim prostorima, niti imam ikakvog razloga da imam inicijativu za nove morske teme na ovom forumu. Jako mi je zao iskreno sto je sve otislo u ovom pravcu, ali zaista ovo je sve od mene. ----------------------------------- cyanogen Uto Sep 29, 2015 8:17 am ----------------------------------- samo treba malo smiriti tenzije, i sve ce doci na svoje mesto .. Petre, ja, a verujem i ogromna vecina, citajuci tvoje poruke, apsolutno NIJE NI POMISLILA da je bilo sta vezano za uvaljivanje robe i slicno. Naprotiv - jasno nam je da nam se obracas sa najplemenitijom namerom, kao sto si i sam objasnio. Stoga ne zelimo (verujem da se sa mnom slaze velika vecina) da odustajes zbog ove male zackoljice, jer ako odu svi oni koji znaju, ostacemo mi koji pojma nemamo ;) ----------------------------------- nzivkovic Uto Sep 29, 2015 9:07 am ----------------------------------- Evo i mene kao često pominjanog, da ovo nije marketinški trik ja sam živi dokaz. U studiju sa banera sam bio svega tri puta i to prvi put pre dve godine da se informišem oko malog akvarijuma, drugi put na predavanju i treći juče, da drugaru pravim društvo. Na predavanju sam kupio 1kg soli i to je sve što sam ja tamo pazario. Ona podela oko morskih i slatkovodnih je toliko ni sam ne znam kako bih nazvao...'ajde meni neko da kaže kojoj grupi pripadam jer imam jedan morski od 58l i od pre mesec dana još jedan od 90 l, a slatkovodnih više od 1500 l sve ukupno??? Petar je jedan od najvećih poznavaoca kod nas i ja mu se zahvaljujem na pomoći oko svih identifikacija naših stvorenja iz akvarijuma, savetima koji koral traži određenu jačinu svetlosti, protoka vode itd, kompatibilnoti riba....šteta bi bilo izgubiti sa foruma nekog takvog. Ideja teme je bila pomoć, ali je ovde očigledno od samog starta počelo sa ljudima koji su imali nešto protiv, tako da je bolje koga interesuje nešto neka otvora svoju temu, pa tamo neka očekuje odgovore i uputstva. Kako se jedini za pufera javio Aleksandar Mitrovic može da me kontaktira na pp kako bi ga preuzeo. Hvala svima koji su učestvovali u promašenoj temi, na ovaj ili onaj način. ----------------------------------- amsterdamxxx Uto Sep 29, 2015 9:25 am ----------------------------------- ja ne shvatam ,zasto se neko javlja ako ga ova tema ne zanima....ja sam na pocetku teme javio sa stavom da se ne plasim(jer me mozda ne zanima,a i Naslov je malo ujedao)ali se kasnije iskristalisala tema,i bas me zanima,na kraju krajeva,pratim citam ,ucestvujem,i nije mi glupo da pitam... pa da ocu Stuku da drzim,pitao bi,el ima nekog ko je probao.... Vidi Petre...Sharance...:) ----------------------------------- Gangster Uto Sep 29, 2015 9:29 am ----------------------------------- Ljudiiiii mojne bre to radite pa nismo deca!!!! Niko ovde nije malouman i ne moze mu neko nesto prodati ili uvaliti a da on to sam ne zeli i nece... previse dobrih ljudi odlazi sa ovog foruma zbog razlicitih nesporazuma. I nesa69 i _Petar_ su vrhunske kolege koje su uvek tu da nam pomognu, odgovore i daju korisne savete. Spustite loptu obojica, jer ste potrebni pre svega nama!!!! Aj zivi bili i zdravi ostali :) ----------------------------------- nesha barajevac Uto Sep 29, 2015 9:32 am ----------------------------------- Jeste, malo iskulirajte pa idemo dalje. Taman je tema počela da se uobličuje i dobija smisao. ----------------------------------- Popaj Uto Sep 29, 2015 9:41 am ----------------------------------- Tema nije promašena. Naslov još manje. Nažalost autor ove teme, kada je pomenu "strah", nije mislio na finansije. Bar sam ja tako shvatio naziv teme. Strah proizilazi iz ne znanja. Ova tema je trebala da ide u smeru edukacije članova. Što reče Nikola u prethodnom postu, mi koji smo ušli u morsku akvaristiku, sigurno znamo razliku u ceni. Većina održava paralelno oba pravca. Mislim da su ovakve teme od velikog značaja. Tome forum i treba da služi. Ako je autor teme ( koga lično ne poznajem), nesmotreno naveo broj telefona, firme koja se profesijalno bavi morskom akvaristikom, ne daje nikom za pravo da gadi ovakvu i slične teme. Ja sam u akvaristici 42 godine. Većini ni roditelji nemaju toliko godina. Ovo je jedini forum gde sam aktivan. To znači da sam napisao bar jedan post. Forumi su u izumiranju, zbog drugih društvenih mreža, nažalost. U cilju daljeg rada ovog foruma, a i tema morske akvaristike, molim administratora i urednike koji se bave ovim temama, da iste zaštite. Ova tema bi za početak mogla da bude očišćena od svih postova koji je narušavaju. Unapred hvala. ----------------------------------- The_Duke Uto Sep 29, 2015 10:08 am ----------------------------------- Sto ovo lepo lici na sabotazu od starta... Smeta rec strah, mo's misliti. A kad je taman pocelo da ide kako treba, sljas - vracamo se ne na nulu nego odosmo u minus. Ocekivao sam vise od ovog foruma. Nego dobro, covek se uci dok je ziv. ----------------------------------- Andjelija Uto Sep 29, 2015 10:14 am ----------------------------------- Tema nije promašena. Naslov još manje. Nažalost autor ove teme, kada je pomenu "strah", nije mislio na finansije. Bar sam ja tako shvatio naziv teme. Strah proizilazi iz ne znanja. Ova tema je trebala da ide u smeru edukacije članova. Što reče Nikola u prethodnom postu, mi koji smo ušli u morsku akvaristiku, sigurno znamo razliku u ceni. Većina održava paralelno oba pravca. Mislim da su ovakve teme od velikog značaja. Tome forum i treba da služi. Ako je autor teme ( koga lično ne poznajem), nesmotreno naveo broj telefona, firme koja se profesijalno bavi morskom akvaristikom, ne daje nikom za pravo da gadi ovakvu i slične teme. Ja sam u akvaristici 42 godine. Većini ni roditelji nemaju toliko godina. Ovo je jedini forum gde sam aktivan. To znači da sam napisao bar jedan post. Forumi su u izumiranju, zbog drugih društvenih mreža, nažalost. U cilju daljeg rada ovog foruma, a i tema morske akvaristike, molim administratora i urednike koji se bave ovim temama, da iste zaštite. Ova tema bi za početak mogla da bude očišćena od svih postova koji je narušavaju. Unapred hvala. Sve receno u postu iznad, i apsolutno se slazem... Jedino bih dodao da sam imao prilike da upoznam Petra, na kratko ali dovoljno, sto je samo bio dodatak na intenzivnu komunikaciju koju smo imali na forumu... Uostalom kada sam razmisljao pre godinu dana da pocenem sa morskom, on je bio prvi, uz kolegu nzivkovica, kome sam poslao pp da ga pitam za savet i dobio detaljan odgovor sta i kako... Na moju sledecu poruku da li on ima nesto da mi proda od opreme ili kamena nisam cak ni dobio odgovor. Eto mog iskustva po pitanju prodaje a saveta je bilo kad god je zatrebalo... Ljudiiiii mojne bre to radite pa nismo deca!!!! Niko ovde nije malouman i ne moze mu neko nesto prodati ili uvaliti a da on to sam ne zeli i nece... previse dobrih ljudi odlazi sa ovog foruma zbog razlicitih nesporazuma. I nesa69 i _Petar_ su vrhunske kolege koje su uvek tu da nam pomognu, odgovore i daju korisne savete. Spustite loptu obojica, jer ste potrebni pre svega nama!!!! Aj zivi bili i zdravi ostali Smile :bravo: :bravo: :bravo: ----------------------------------- TheDoVla Uto Sep 29, 2015 12:45 pm ----------------------------------- Bilo kakav kolektivni vid akvaristike u Srbiji je definitivno osudjen na propast. Nastavice sve i dalje da funkcionise na nekom individualnom nivou, ili u grupicama od par ljudi, i to je to. Da li je sujeta ili nesto drugo, nije vise ni bitno... ----------------------------------- Popaj Uto Sep 29, 2015 1:21 pm ----------------------------------- Kolektivni vid akvaristike postoji. Na sreću. Ja lično, ću se potruditi da postoji. ----------------------------------- TheDoVla Uto Sep 29, 2015 1:28 pm ----------------------------------- Da, ova tema je jos jedan dokaz i kakav. Mnogi su se licno trudili, ali niko jos nije uspeo. Iskreno se nadam da ces ti uspeti i zelim ti sve najbolje. ----------------------------------- Popaj Uto Sep 29, 2015 1:34 pm ----------------------------------- Ja ću uspeti sigurno ----------------------------------- nzivkovic Uto Sep 29, 2015 3:12 pm ----------------------------------- Ovo sve je i bilo da bi se zbližilo više grana akvaristike a ne da bi se još više udaljili, mnogo stvari je jako slično i samo uz lična iskustva to možemo da spojimo. Mnogo divnih ljudi sam upoznao na ovom forumu i sa dosta njih se čujem jako često i ne bih zbog cele ove zbrke da mnogi početnici izgube vrsne akvariste od kojih mogu štošta da nauče, a takvih ovde ima jako puno. ----------------------------------- Andjelija Uto Sep 29, 2015 4:25 pm ----------------------------------- Ode ova tema u p.m. Zasto je docekana od starta na noz, uopste mi nije jasno... Sto rece neko, ako te vec nesto ne interesuje ili ti nije zanimljivo, zasto uopste ostavljas komentare, a pogotovo zajedljive... Ne mogu da prihvatim da je naslov teme toliko provokativan (npr. na jednom drugom forumu ista ova tema se jako lepo razvila)... Ocigledno postoji problem neki od ranije, da li sa Petrom, da li sa Reefroom-om, to ne znam, ali to ne daje za pravo nikome da se na ovaj nacin narusava jedna normalna diskusija... Ako se ne varam, ne tako davno je Petar bio akter slicne situacije (sa polemikom koja je rezultirala brisanjem postova). Ovaj forum je cini mi se trenutno jedina svetla tacka u zemlji po pitanju postova, posetilaca, i znanja koje se moze dobiti, u svim oblastima akvaristike. To sto je deo Morska akvaristika u poslednjih 6 meseci zaziveo je dodatni plus cini mi se a ne nesto sto treba docekati na noz... Ponovo se pozivam na post kolege Popaja, mislim da je tu sve receno i upucen apel adminstratorima da rese situaciju. ----------------------------------- Thunderbeast Uto Sep 29, 2015 4:26 pm ----------------------------------- Ljudi, sta vam se desilo? Akvaristika je za uzivanje (morska, slatkovodna, biljni, ciklidi, ameri, afrikanci... zar je bitno, sve cu da probam :) )Da sam ja admin izbrisao bih ovu temu :). ----------------------------------- The_Duke Uto Sep 29, 2015 4:39 pm ----------------------------------- Da li se na osnovu par recenica moze upoznati covek? Ne moze. Da li se na osnovu objasnjavanja satima i cimanja da mi nesto objasni u sitna crevca a pre toga mi nikad oci nije video? E to moze. Nema smisla brisati temu jer je na sredini konacno pocela da dobija smisao koji je i trebalo da ima. Prosto. E sad, koji su razlozi stavljanja na liticu svih nas ovde od starta, stvarno mi nije jasno. Stekao sam osecaj da se samo cekala rec koja ce da zavrsi zapoceto upropascavanje poente. Pitanje je bilo najnormalnije. Sta je problem? Sto necete? Sa ciljem da vidimo sta da se menja i kako da pomognemo jedni drugima. A hvatalo se za jednu rec. Ne svidja ti se sarenilo? Nije te strah? Jbg, super, 'ajmo dalje. A onda dodje deo gde se sve konacno smirilo i krenulo u pozitivnom pravcu da bi smo videli cinizam. Mislim da hejtovanje uopste nije bilo potrebno i da je bilo namere da se spusti lopta kao sto je cini mi se dva puta apelovano, to bi se i uradilo. Stvarno ne kapiram sta se desilo. A da, koliko vidim, vazno je napomenuti da Petar nije nikad hteo da mi proda bilo sta. Samo mi je satima pricao o svemu. E sad, sta je vrednije, da ti neko zaista pomogne, ili da te otperja i kaze idi kod Janka, Branka pa kupi, to izgleda ostaje vecna misterija. A nivo trolovanja, cinizma i ostalih stvari na nasim forumima je rame uz rame misterija sa Atlantidom i Uskrnjim ostrvima. Modovi, ili nesto uradite sa ovom temom ili da dizemo ruke. Toliko od mene, bar na neko vreme. ----------------------------------- Djokic Uto Sep 29, 2015 8:31 pm ----------------------------------- Doooobro, idemo dalje, mene zanima sledece: rasveta koliko vidim izadje kao najskuplja stavka? "rasveta za 60L 100 evra" U pitanju je led? Koliko to bude vati? Sta drugo moze da vrsi pos'o a da bude jeftinije? U onom tekstu iz SAM-a spominju gro luks lampe ili nesto tako slicno, pa racunam ako je vrsilo pos'o tad... Dajte malo detaljnije objasnite: sta je zivi kamen, zivi pesak, skimer i ostali svemirski pojmovi...? ----------------------------------- gotika Uto Sep 29, 2015 9:27 pm ----------------------------------- ako bi se odlucio za jedan morski 100l akvarijum da onako dobro izgleda koliko bi trebao da spremim para ?koliko bi me to kostalo ?znaci nemam nista sve moram iz pocetka od nule ----------------------------------- Djokic Uto Sep 29, 2015 9:34 pm ----------------------------------- Ok, ajde u nastavku da dobijemo detalje za recimo aq do 100L. Sta bas mora, sta moze da se kombinuje ili zaobidje. ----------------------------------- Milan013 Uto Sep 29, 2015 9:39 pm ----------------------------------- Ubih se od objasnjavanja i ilustrovanja raznih morskih biotopa koji izgledaju skoro identicno kao slatkovodni, a vi idalje pominjete kako su vam morski akvarijumi "sareni". Sve cene smo izvukli i objasnili koliko morska akvaristika moze biti jeftina (cak i za velike litraze), a vi idalje pominjete da je skupa i skupa i skupa. Svi me pitate (evo idalje u nekoliko postova iznad) koliko sta kosta i kako da nabavite, i ja kad odgovorim, onda sam napadnut kao ReefrooM bot koji ovde otvara teme kako bih od vas jadnih pokrao neke pare. Morski biotop (osim ako ne mislis neki jadranski gde cu ja ili neko mi nesto doneti sa mora), nema sanse da kosta kao slatkovodni biljni biotop... i nije moja poenta u biotopu vec u aquascaping-u. Na to sam mislio kad sam rekao vodeni pejzazi. Please razuveri me, zelim da naucim, da razumem. Daj mi konkretan primer. Eto ja sam pitao za nesto konekretno sto me interesuje, jato kardinala (valjda nije neka skupa ribica, ako jeste daj mi neku alterantivu jatne ribice). Stvarno bih voleo ako mozes da mi odgovoris na pitanja. BTW, mani je jasno koliko neki clanovi ulazu truda ovde i to je za svaku pohvalu, ne treba ni pravilnik bas da bude isti za nekoga ko je napisao gomilu korisnih informacija i za nekog ko je nalupao par komentara samo da bi mogao da ostavlja oglase... kao neko ko je i sam visegodina vodio forum o jednoj grani sporta koja je malo zastupljena kod nas ali ima puno navijackih strasti, vrlo dobro znam o cemu pricam. Lep pozdrav svima! ----------------------------------- amsterdamxxx Uto Sep 29, 2015 9:40 pm ----------------------------------- bilo bi dobro da procitas celu Temu,kako je Petar poceo sa prvim Morskim...jako zanimljivo... ----------------------------------- The_Duke Uto Sep 29, 2015 9:46 pm ----------------------------------- @Djokic: Wat-aza je jedan od nebitnih parametara... Gledas ili nanometre ili kelvine. Moj morski na ledovima ima 68W. Mislim, ima teorijski, jer ti ledovi nikad ne rade na maksimalnoj snazi. Zivi kamen je kamen koji je naseljen morskim organizmima (znaci vec bio u morskom akvarijumu duze vremena), crvima, koralinama i ostalim sitnim i neuhvatljivim organizmima. Zivi pesak isto to. Ne mozes verovati sta sve izlazi iz zivog peska posle par dana stavljanja u akvarijum. Skimmer - uredjaj koji vadi otpad iz akvarijuma, da li suvom penom ili ne, nebitno je. Skoro uvek se skimmer ne preporucuje za akvarijume manje od 120L (mada ga vecina ima). Vadi proteine i amino kiseline i ostalu losu 'hemiju' - koja nastaje od zivog sveta unutra. Stream - u principu pumpa koja gura vodu unutra. Nikakva filtracija, samo talasanje. Da se krene od nule, sa parom klovnova i par korala, racunali smo da izadje na oko 200-250 evra. Znaci 10% zivog kamena, pesak, pumpa, grejac, svetlo, stream i skimmer od tehnike. Ako sam negde pogresio, neka me neki iskusniji kolega ispravi. ----------------------------------- Djokic Uto Sep 29, 2015 10:17 pm ----------------------------------- ... Moj morski na ledovima ima 68W... Koliko litra je ta aq? Hvala na odgovorima, kratko i jasno.Nesto sam vec kontao ali nisam bio siguran. ----------------------------------- The_Duke Uto Sep 29, 2015 10:20 pm ----------------------------------- Ipak sam bio malo optimistican u vezi cene, pre ce da bude da je oko 300E... 82L sa sve filterom duz cele pozadine. ----------------------------------- gotika Uto Sep 29, 2015 10:52 pm ----------------------------------- ok a gde da nabavim taj zivi pesak posto je sta ja nemam uslova da donesem sa mora znaci sve moram da kupim jel moze jos nesto od riba sem tog para klovnova sta je jos dostupno na nasem trzistu od morskih riba kolike su im cene ?ja sam pocetnik u ovim vodama sta moram da znam pre nego sto se upustim u morsku pricu ? ----------------------------------- Noik Uto Sep 29, 2015 11:31 pm ----------------------------------- Ajde da se ukljucim u temu kao neko ko tek planira morski akvarijum, ima zelju, polako razradjuje detalje oko izrade, mesta postavke, nabavke opreme i svega ostalog a, gleda da prodje koliko je god moguce jeftinije (naravno, ne na stetu sistema). Isprva mi se morska cinila kao ogroman bauk. Ne znam da li je neko pomenuo to, ali meni je glavna stvar koja me je odbijala su primeri gde ljudi krenu sa morem, pa odustanu ubrzo iz nekih razloga. Nesto tu ne stima, cini mi se malo malo pa neko novo ulaganje treba, i kojekakvi jos drugi razlozi. Drugo, pojmova mnogo, nova materija,a obaveze, vreme i finansije ogranicavajuci faktori u svemu tome...sto se mene tice, more je moralo da saceka. A da volim, volim more :D Sto aq da posmatram, sto kroz masku prirodno okruzenje :) Ljubitelj sam biotopa u slatkovodnoj, verovatno bih to odradio i u morskoj jednog dana. Da je sareno, jeste, prelepo na svoj nacin, ali bitno mi je da nije tu nista vestacko :) Situacija se, koliko vidim, zadnjih godina kod nas popravlja. Sve vise ljudi uspesno ima morske akvarijume, nesebicno pomazu jedni drugima. Korali i oprema postaju dostupniji, provaljuju se neke stvari, razmenjuju iskustva, organizuju druzenja, neke ljude mozes da slusas satima... Sve u svemu odlucio sam da krenem u realizaciju necega sto mi je ranije bilo problem. Polako, jedno po jedno, nigde, ne zurim. Prvo akvarijum i rasveta, pa ostala oprema, u medjuvremenu edukacija, posle nabavka kamena i organizama...pa se nadam da ce biti nesto i od mog akvarijuma. Iskreno jedva cekam da vidim kako polako taj ceo sistem ozivljava, novi organizmi izlaze, malo malo pa nesto iznikne sto nije bilo tu, organizmi se razvijaju...to je u stvari ono sto mi je najzanimljivije :) ----------------------------------- TheDoVla Uto Sep 29, 2015 11:38 pm ----------------------------------- Mene interesuje da li je izvodljivo odraditi neki nano morski, sa parom klovnova u akvarijum dimmenzija 60x30x18cm? Pitam treci put. :D Nesto sam ranije citao ono sto e Petar pisao i skontao sam da i n emora neka posebna rasveta da se radi. Ne kontam samo da li se koristi filter kao u slatkovodnoj akvaristici, ili je filtracija obezbedjena samim strujanjem vode kroz kamen. Ono sto bi slatkovodni akvaristi trebali pod obavezno da nauce od morskih je prednost otvorenog akvarijum... ----------------------------------- _Petar_ Sre Sep 30, 2015 12:20 am ----------------------------------- Evo mene opet. Apeluju ljudi da se tema ne napusta vec da se razvija i ja se slazem. Jako mi je bilo drago kada sam video vase postove podrske za celu pricu, i sto vidim da zaista ima zainteresovanih zaljubljenika u morsku prirodu. Ja 'fala bogu bih o ovome mogao da pisem danima bez prestanka. :) Medjutim, kada god krenem da pisem moje odusevljenje morskim svetom, i jos i uporedjujem moja iskustva sa slatkom vodom, to zvuci ruzno. Ista stvar oko konkretnih saveta za nabavku opreme i zivog sveta. U svakom slucaju, nastavicemo gde smo stali. Jedino sto bih voleo da apelujem na administratore da izmene naslov ove teme, kako ne bi zvucala uvredljivo nekim novim ili postojecim clanovima. Jedino tu vidim propust koji sam napravio. Sto se tice trgovaca i promocije, shvatam u potpunosti politiku nekog foruma, ali se mi sada nalazimo u situaciji gde ljudi konkretno zele da znaju koliko sta kosta i gde da se pokupe i odu i kupe. Kako ja da im pomognem sa tim ako sam totalno sputan? Evo recimo pricate o rasveti, i znam za jako jeftinu varijantu koju sam video recimo na kupujem-prodajem i to bih podelio sa vama (sto i hocu naravno), ali opet i to se negde kosi sa politikom foruma. Sta mi preostaje? Da kad god neko procita ovu temu, cima me na PP da mu iznova pisem sve cene i lokacije dok se ne opredeli sta mu je potrebno? To je suludo po meni. Ja smatram da je Ok pominjati trgovce koji vec placaju reklamu ovde, i videti kod njih sta ima da se kupi pa to i pomenuti. Ako neki novi trgovac vidi svoju priliku da mu se isplati da bude pomenut u nasim postovima, neka vidi sa upravom foruma da plati za to pravo. Meni je samo bitno da mi kao hobisti mozemo da pomognemo jedni drugima. To je sve. Sto se tice ReefrooM-a. Evo neki mi pisu da bi bilo lepo da napravimo okupljanje/predavanje gde bi smo pricali o svim sistemima koji bi mogli da se naprave za vase morske akvarijume. Dobro, pa gde da se nadjemo u kafani? Ili da se nadjemo "znate vec gde", pa da vam pokazem koliko talasanje povrsine morate da imate, da je evo ova riba dobra za to i to i da kosta toliko i toliko, da se ovako redja zivi kamen jer evo ovuda prolazi voda a ne tuda, da je ovo bitna debljina peska zbog ciscenja detritusa, da rasveta ovog tipa treba ovoliko da bude izdignuta na ovoj dubini vode...itd, itd. Znaci, moram da pomenem i gde bi smo se nasli uzivo. Pa bi ste me posle pitali sve u siframa preko foruma, "E, Petre a ono sto smo videli "tamo" na sta se odnosi ono za ono, sto kosta znas ti koliko? :) Tako da, hajde da uprostimo celu pricu u saglasnosti sa upravom foruma, i dodjemo do razvitka lepe i edukativne teme koja ce znaciti i buducim hobistima koji na nju nabasaju. Sto se tice SVE opreme koja vam je potrebna, ja cu vam svakako UVEK predociti alternative a ne trgovce. Medjutim je nemam izbora nego da pomenem gde ja mislim da mozete nabaviti ribe, korale, kamen i so. Kad se budu pojavili javno ostali slani trgovci, onda bi smo zaista mogli da ponudimo ljudima i vise lokacija za ovaj predivan morski hobi. Voleo bih da otvoreno pricamo na ovu temu i zadjemo malo dublje u citavu problematiku sto je po meni jako bitna stavka u ovoj grani akvaristike. Zasto to napominjem? Iz prostog razloga sto su hobisti na ovim prostorima bili zatrovani striktnim prvilima o morskoj akvaristici koja su uvek podrazumevala sulude svote novca. Meni licno je cilj da ovo srusim, i otus svi testovi koji se rade. Zasto? Zato sto sam i sam shvatio koliko bi kostao mali morski akvarijum, a tek onda sam pomislio koliko bi me tek kostao veliki, pa sam zeleo da to nekako resim u slatkovodnim okvirima. Da se ne lazemo, mi ovde para nemamo, nego se dovijamo kak oznamo i umemo. E pa zelim da dokazemo belom svetu da i mi uz edukaciju mozemo da pariramo na svetskoj akvaristickoj sceni uz edukativni pristup, a ne uz bacanje para na kojekakve gluposti. Kada pricamo o morskoj akvaristici, i kada je trazite putem interneta, u 99% slucajeva nalecete na uzasno sarene koralne "reef" akvarijume. Ovi akvarijumi kostaju boga oca i jos bubreg, i to je nacin kurcenja ljudi koji ulazu sulude svote novca za to. Slazem se za pojedine SPS korale se mora ozbiljno platiti, medjutim za 80% ostalog morskog sveta ne treba uopste ulagati puno. Isprva svi koji zele morski akvarijum kazu isto "Ja ne volim one tvrde korale toliko, lepsi su mi oni sto se lelujaju u vodi". Ja se slazem, medjutim tvrdi korali zahtevaju mnogo vise i to je samo nacin pokazivanja. "Lep ti taj Yugo, ali ja vozim BMW"......super bato, ali ako cu ja sa Yugom da stignem do mora i brcnem noge, bas me briga jer sam ja hobista a ne pozer. Zar ne? To je ta prica o Low-Budget sistemima i svim testovima a kojma tako dugo radim. Vrlo je moguce, a bice jos vise ostvarljivo kada se vise ljudi ukljuci u pricu. Bez namere da kupujete nesto od trgovaca , i gurate pare u neciji dzep. Trampite se izmedju sebe, delite pelcere korala, koristite slatkovodnu rasvetu koju imate, pumpe koje imate, grejace. Sve se moze kad se hoce, samo je bitno naglasiti da ovo nije egzaktna tematika, i da nema konkretnog odgovora na to "Koliko kosta 100L mora?". Mi mozemo da zakljucimo da je dovoljno i 50 evra, ali nekome se to more ne dopada dovoljno pa zeli vise. MOzemo da zakljucimo i da je 300 eura, pa mozda je to isuvise za nekoga ko bi vise voleo morski kamenjar a ne korale. Voleo bih da se potrudimo ovde i iznosimo konkretne primere i cene, kao i sisteme koji bi odgovarali svakome od vas. Ako ste iskreni zaljubljenik koji ima vremena da se posveti ovom hobiju, vas ce kostati manje, ako zelite da smanjite obavezu na minimum vas ce kostati vise. Primera radi, pominjali smo doziranje (nepotrebno za vecinu akvarijuma). I kada pricamo o tome, vi mozete da kupujete kH supstancu koja kosta toliko i toliko, pa da je povezete na dozirku (aparat za doziranje) koji takodje kosta toliko i toliko, i zavrsili ste taj deo. Medjutim, ja sam kupovao Sodu bikarbonu za 60 din/kg u zdravoj hrani, i svaki dan bih sipao po 6gr u akvarijum. Sistem je IDENTICAN, i rezultat je IDENTICAN, samo sto ja svaki dan izmerim po 6gr i sipam u vodu, a burzuj to ne radi. O tome se radi ovde i o tome zelim da pricamo. Mislim da vam je sada sve jasnije kada pricamo o cenama, ulaganjima i odrzavanjima. I molim vas da shvatite da nema egzaktnog resenja, vec cemo morati konkretno da pricamo o svacijem akvarijumu ponaosob i da donosimo resenja za svakoga od vas kako bi se to lepo uklopilo u budzet koji ste za to odvojili. "Hocu velike redatore ali mi je skup skimmer". "Nema problema, onda napravi skraber za alge. Ucinak je isti, cak i bolji, a mozes ga sam konstruisati od necega sto imas kod kuce, medjutim moras alge strugati jednom nedeljno, dok kod skimmera praznis casu kad se setis". I tako i ti ovde u ovoj Srbiji drzis iste ajkule kao i tamo neki stranac lovator, samo sto jednom nedeljno peres filter a on ne. Ali ti si ulozio minimalno jer je t otebi izvodljivo. Eto to je bila neka moja inicijalna ideja. Hvala svima na divnoj podrsci i odlicnim postovima. Ima predivnih ljudi na ovom forumu, i hobiju uopste na nasim prostorima, a meni je cast sto sam jedan od vas. ----------------------------------- TheDoVla Sre Sep 30, 2015 1:24 am ----------------------------------- Za one kojima smeta ona plava boja i preterano sarenilo... https://www.youtube.com/watch?v=4pl82HUpUtU Ja ne kontam jednu stvar, a to je kako dobijamo ove korale? Na svakom mogucem videu su neki drugi. Je l realno da ima toliko tih vrsta i da se nalaze u prodaji i onda mi biramo? Drugo ineresuje me kako ih "opstavljamo" i "pelcujemo"? Ne znam koliko je moje pitanje ok, ali sto se bilja tice, kontam kako se radi, pa idem nekom logikom da se i korali tako dele, seckaju, ili sta vec... Moze li neko objasnjenje? ----------------------------------- _Petar_ Sre Sep 30, 2015 2:52 am ----------------------------------- Super si akvarijum izabrao, i ovo su vecinom pocetnicki korali, kojima ne treba uopste striktnih uslova za rast i razvoj. E sad, da me neko ne saceka iza coska kao neznalicu, da dodam da na ovom snimku ima i tvrdih a i nekih jako teskih korala za drzanje (cisto se verovatno autor snimka trudi da pokaze da je znalac). Korale su ranije izronjavali iz mora pa prodavali, ali sada u vecini slucajeva dolaze do nas fragovi "pelceri" tih korala koje su trgovci umnozili kod sebe od originalnih primeraka. Korala ima zaista na stotine vrsta, u svim bojama i oblicima, a i svakodnevno se otkrivaju nove vrste koje se vade iz mora i umnozavaju. Nije retkost da nove koralne vrste nose imena hobista koji su ih otkrili, a o vecini korala se jako malo zna, sto je za nas divna prilika da razmenjujemo iskustva. Ja sam imao prilike da podelim svoja licna iskustva sa nekim inostranim naucnicima, i time dopunimo znanje o novim vrstama organizama. Desi se da ljudi izucavaju nekog crva, medjutim nakon nekoliko smrtnih slucajeva ne mogu da ih pronadju vise na toj lokaciji i zavrse pisanje rada na tu temu sa onim sto zakljuce. Ja dobijem kamen sa recimo bas tim crvom, i vidim golim okom koje korale jede i kako se razmnozava, pa to podelim sa njima. To je ono st obih voleo da mi razmenjujemo putem foruma i nasih licnih iskustava. Za mene licno je osecaj, kao da sam prvi stao na mesec. :) Korale "plecujes", sto se naziva fragiranje, jer odlomis ili iseces fragment. Kada odlomis deo korala i zalepis u drugi akvarijum, on nastavlja svoj rast. U principu je jako slicno kao i sa biljkama. Voleo bih da saradjujemo mnogo vise sa biljnim kavaristima, jer bih ja licno mnogo voleo da naucim od njih. A treba mi velika pomoc oko toga, sto ce svima nam itekako znaciti. Evo i od mene pitanje za biljne akvariste koje je izuzetno bitno za neki napredni sistem morske price. Sta klasicna zelena alga (Chlorodesmis fastigiata) od hemijskih elemenata koristi iz vode? Pitanje se odnosi i na vodeno bilje uopste. ----------------------------------- _Petar_ Sre Sep 30, 2015 3:12 am ----------------------------------- Evo kao sto sam obecao info za svetlo. Sad pricamo o naj jeftinijoj varijanti koja moze da funkcionise. Estetski je ruzno ali vrsi posao. Dakle, mekanim i LPS koralima treba oko 50 do 250 PAR jedinica svetlosti u toku dnevnih 12 sati. PAR je "Fotosinteticka radijacija", a postoji i PUR jedinica ali ne bih da vas bunim. Znaci merimo jacinu svetla sa PAR jedinicama (ovo je intenzitet i nema veze sa spektrom, koji je ili tipao ili hladniji). T5 neonka u proseku baci oko 100 PAR jedinica na oko 30 cm medjutim kada ih nagomilate PAR vrednosti rastu eksponencijalno, i time dobijate jaci intenzitet kada koristite T5 neonke a ne T8, koje su standard u slatkovodnoj akvaristici. T5 konzole kostaju a i neonke kostaju. Ljudi su se dosetili da LED diode manje greju, jeftinije kostaju i mogu da se podesavaju u intenzitetu (preko dimmera). Tako da je to spustilo cenu opreme za morsku akvaristiku drasticno. Znaci pricamo o LED-u sada. LED dioda moze biti hladno bela, toplo bela, plava, i u sim ostalim bojama. Ako koristite hladni spektar, to vise prija koralima a manje algama pa vam je akvarijum cistiji bez algi. Ako koristite topliji spektar, onda alge rastu brze i koriste povoljne elemente iz vode koje bi koralima znacili. Znaci idemo na hladniji, mada ni topliji spektar nije tragedija. Ja sam cak drzao korale na gro-lux-u da vidim kak oce ici, i nisu se preterano bunili, mada ipak vise vole hladniji spektar svakako, i malo se lepse otvaraju pod njim. Znaci LED. Ovo ce sve nzivkovic da vam objasni jer je majstor za LED konzole kod nas. Koliko je jak taj LED koji ljudi kod nas koriste? Negde oko 2W po jednom LED chipu, pa sad kombinujete koliko cete cipova da lepo pokrijete povrsinu i dobijete intenzitet. nzivkovic ce vam konkretno covek reci koliko on stavlja cipova na koju duzinu, pa preracunajte. E sad! Jos nisam testirao ali nameravam da uzmem kod sebe pa da izmerim i javim vam, ali sta mislite o LED cipu od 10W, 20W ,70W...ima logike da bi vrsio posao. Ja mislim da bi jedan chip od 10W sasvim zadovoljio akvarijum od 40L ako ne mnogo veci. Evo sta mi je palo na pamet da probamo, a vi mi recite ima li smisla? http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_206225068_LED.jpg A evo i cena iz jednog drugog oglasa sa kupujem-prodajem: REFLEKTORI NISU SLIM STO ZNACI DA SU 50% JACI OD SLIM VARIJANTE! !! - Led reflektori predviđeni za spoljašnju upotrebu - Radni vek 50000h. Reflektor od 10w menja klasičan od 100w. Cena: 6. e (1000lumena) Reflektor od 20w menja klasičan od 200w. Cena: 12e (2000 lumena) Reflektor od 30w menja klasičan od 300w. Cena: 17e (3000 lumena) Reflektor od 50w menja klasičan od 500w. Cena: 23e (5000 lumena ) Reflektor od 100w menja klasičan od 1000w. Cena: 60e (10000 lumena) Reflektor od 150 w menja klasican od 1500w Cena 140e Reflektor od 20w sa senzorom menja klasičan od 200w. Cena: 22e (2000 lumena) ----------------------------------- _Petar_ Sre Sep 30, 2015 3:22 am ----------------------------------- Metal halid lampe. Ovo je oduvek bio vrhunac u rasveti za morsku akvaristiku, jer simulira pravo sunce (6400K), a koristi se i u hladnijoj varijanti (10000K-15000K). Znaci recimo ovo daje 6400K primera radi, i to na jacini od 150W. I ovaj reflektor i lampa preko kostaju oko $150. http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_48119203_MH.jpg Sad se ja pitam sto mi ne bi smo koristili LED reflektor od 6400K i to jacine 20W sto je u stvari 200W, a to kosta 12 evra kod nas? ----------------------------------- The_Duke Sre Sep 30, 2015 10:01 am ----------------------------------- Skoro me je Noik pitao za rasvetu nesto. Da li T5 ili diode ili cipovi? Rekoh brate, sve moze. Samo je licno iskustvo presudno. Ako je neko koristio cipove, recice da su cipovi ekstra, ako je koristio T5, recice da je T5 najbolja rasveta. Zato me morska odusevljava. Sve moze i sve sljaka. Tako da ne vidim zasto ne bi mogao reflektor umesto MH... :D ----------------------------------- Andjelija Sre Sep 30, 2015 10:29 am ----------------------------------- Oko rasvete, dodao bih nesto iz licnog iskustva. Naime, sve konzole T5, koje se trenutno koriste u akvaristici se mogu koristiti i za morsku naravno, uz postojece ili ubacivanje sijalica za morsku akvaristiku. Ono sto nam je lako dostupno, a daje sjajne rezultate, je jednostavna nadogradnja tih konzola led diodama (led diode zalepljene vec fabricki na alu zvezdu). Potrebno je najosnovnije znanje oko struje (ili pomoc prijatelja) a mogu se lako umetnuti u postojece konzole i povezati na napajanje (napajanje za PC je najbolje). Dodamo li makar i 10tak dioda, efekat je znacajan, a daje mogucnost i za lako podesavanje spektra (u zavisnosti koje boje diode se dodaju). Iz licnog primera - meni je acropora (vrlo zahtevan koral) fantasticno napredovala pod dve juwel morske sijalice (koje same po sebi nisu dovoljno jake za ozbiljnije korale) i led diode koje sam dodao sam po sredini juwel konzole. 10tak dioda na ebay kosta oko 3-4 eur (cekaju se od 20 dana do 2 meseca), komad aluminijuma koji glumi pasivni hladnjak je lako naci kao otpad, a PC napajanje ne znam koliko kosta (ako nemate stari komp sa kog moze da skine) ali mislim da se polovno moze naci do 10tak eura... Za manje sisteme (50-70l) za komplet rasvetu je potrebno do 20-25 dioda... ----------------------------------- nzivkovic Sre Sep 30, 2015 12:24 pm ----------------------------------- Nzivkovic ne pravi rasvetu za novac niti je prodaje!!! Koga sredi interesuje koji ledovi neka pita! Date dimenzije akvarijuma pa se iskonsultujemo svi i nađemo najbolje rešenje, ko ne ume da ih spoji može da dođe zajedno da uradimo, ali mora da donese čokoladu ili keks :lol: Hoće li morska akvaristika dobiti aktivnog urednika da malo sredi ovu temu? ----------------------------------- _Petar_ Sre Sep 30, 2015 12:30 pm ----------------------------------- Evo ga trgovac javio se, otvoreno trazi cokoladu ili keks! :) A vi mene napadate. :) ----------------------------------- paja patak Sre Sep 30, 2015 12:44 pm ----------------------------------- pa stvaaarno otima decâma cokolade... strasno :D ...inace moja rasveta na 45x40x40 ima 12 dioda, i sjajna je! ----------------------------------- Andjelija Sre Sep 30, 2015 12:44 pm ----------------------------------- Nzivkovic ne pravi rasvetu za novac niti je prodaje!!! Koga sredi interesuje koji ledovi neka pita! Date dimenzije akvarijuma pa se iskonsultujemo svi i nađemo najbolje rešenje, ko ne ume da ih spoji može da dođe zajedno da uradimo, ali mora da donese čokoladu ili keks :lol: Hoće li morska akvaristika dobiti aktivnog urednika da malo sredi ovu temu? Dosta mi je vise ovih Jaffa/Noblica trgovaca!!! :lol: :lol: :lol: :lol: ----------------------------------- nzivkovic Sre Sep 30, 2015 12:50 pm ----------------------------------- Evo ga trgovac javio se, otvoreno trazi cokoladu ili keks! :) A vi mene napadate. :) Šta ću kad mi pada šećer od isparenja :) Evo još jedan podatak , na akvarijum od 60-70 l kao što je Anđelija rekao idu 20-30 ledioda, 100 komada su na Ebay-u oko 25-30$, PC napajanje do 10 a možda ga i nađete džabe, dimeri 3-5$ puta bar dva komada ili kontoler oko 30$. Koga interesuje može sam da izračuna. Potrebno je još Al profili, šrafovi, kabl i hauba u koju bi se sve to spakovalo. ----------------------------------- nesha barajevac Sre Sep 30, 2015 1:53 pm ----------------------------------- Imam ja par komada pc napajanja pa bih donirao 1-2 za potrebe ovog Živkovićevog poklon-akvarijuma i ako se pojavi još neko. Imam i tri diode od 3W što mi Živković onomad na silu poklonio, skupljaju prašinu...i nekoliko hladnjaka i kulera... ----------------------------------- Andjelija Čet Okt 01, 2015 11:07 am ----------------------------------- Nekako se stalno prica o najjeftinijoj varijanti, sto je sasvim ok… Ali verujem da ima i akvarista kojima nije problem da odvoje nesto vise za svoj morski akvarijum, pa bih hteo da iznesem racunicu za akvarijum koji je solidno opremljen (rukovodicu se mojim licnim iskustvom). Pretpostavka je da se postojeci akvarijum velicine 150 – 250 litara konvertuje u morski: Rasveta: Ukoliko se ide na t5 svetlo, recimo da su 4 nenke zadovoljavajuce; Primera radi Ati sijalica za morsku akvaristiku kosta oko EUR 18 po komadu, znaci 72 EUR za 4 sijalice; Ukoliko se kupuje i konzola, odiseja konzole su sasvim korektne, i kostaju EUR 100 (doduse stizu i one vec sa 4 sijalice, ali ne znam kakvog su kvaliteta i spectra). Ukoliko se ide na LED diy varijantu, za nekih otprilike 100 -120 eur se moze napraviti jako lepa rasveta Skimer: ove litraze moze super da opsluzi recimo Tunze skimmer 9004, koji kosta oko 120 eur; Ukoliko se ide na opciju sa sumpom, onda je mogucnost izbora skimmera veca, ali ne i mnogo jeftinije od ovoga... Stream pumpe: ukoliko se ide na pumpu sa kontrolorom, ona kosta oko 70 eur; ja bih preporucio I jednu manju uz nju, znaci ukupno oko 100 EUR za stream Kamen: zivi kamen, cca 15 – 20 kg, mislim da ovo izadje oko 250 EUR; kombinacija zivog i suvog nesto manje Pesak: ukoliko se stavlja pesak oko 30EUR Suma sumarum, ulaganje za jedan sasvim korektno opremljen 200 litras izadje oko 600-700 eur (bez samog akvarijuma, i bez zivog sveta). Naravno cene su za kupovinu nove opreme. Eto, nadam se da i ovo moze nekom da koristi ----------------------------------- HORUS Čet Okt 01, 2015 11:27 am ----------------------------------- Vidim da je rasprava krenula u dobrom smeru, ali ću vas najiskrenuje zamoliti da promenite naziv teme. Zaista nema razloga da se slatkovodni akvaristi plaše morske akvaristike. Unapred zahvalan, HORUS. ----------------------------------- zeki972 Čet Okt 01, 2015 1:47 pm ----------------------------------- nadam se da ne zamjerate sto se ukljucujem u temu, ali evo nakon citanja cijele teme zelio bih reci neke stvari.. morska akvaristika je hobi kao i slatkovodna i drzanje ptica i jos puno drugih hobija koji kostaju. volio bih da mi netko da ozbiljan odgovor koji hobi ne kosta i u kojem to hobiju nema ulaganja.. tvrdim iz osobnog iskustva da pocetna ulaganja u morskoj i slatkovodnoj akvaristici nisu niti moraju biti velika u razlici u cijeni i kostanju, a odrzavanje koje slijedi je podjednako.. napominjem da govorim o nekom srednjem hobi odnosu prema tom vidu akvaristike, jer oni koji su dublje i dalje otisli i u slatkovodnoj akvaristici bilo da su u pitanju ciklidasi ili biljni aquascape akvaristi znaju koliko kostaju i biljke i zivotinje i odrzavanje tih postavki, ako imaju takmicarske ambicije ili zele ribe cistih genetskih karakteristika.. sve ove probleme oko visokih cijena riba i opreme, koralja i svega ostalog sam i ja prolazio, ali sto se sirio broj ljudi koji su se bavili ovim hobijem to je za neke mlade generacije postajalo lakse.. do prije par godina smo svercali u tetrapacima sokova ribe iz Maribora i so i ostalu opremu..jer je cromis kostao i jos kosta 5 ili 6 eura kod njih , a kod nas su ga prodavali po 10 -12 eura, ili sol koja je kostala kao suho zlato, a tamo se nabavljala vreca od 25kg za cijenu pakiranja od 4 kg itd itd.. ne vidim problem ako ja imam koralj podijeliti ga ili prodati nekome tko ga zeli i nema..pa tako je i s biljem.. one biljke koje su rjedje i do kojih je teze doci i danas se prodaju po dobrim cijenama, a one koje rastu kao korov se poklanjaju ili prodaju za simbolicnu cijenu.. zelio bih reci za one koji ne znaju da se koralji razmnozavaju kao i biljke.. dovoljno je odrezati pelcer ( frag- komadic koralja) pucvrstiti ga i on nastavlja dalje rasti..jest da treba vremena da naraste, ali opet ima i onih brzorastucih.. sto covjek zeli imati zahtjevnije koralje i odrzavanje je zahtjevnije..odrzavanje nezahtjevnih i srednjezahtjevnih koralja ne zahtjeva nikakve doktorate ni diplome kemijskih fakulteta..morski akvarij zahtjeva vrijeme kao i slatkovodni..sve sto covjek mora znati je sto u stvari hoce i zeli.. nadam se i vjerujem da ce se i kod vas prosirivanjem broja hobista i broja trgovaca koji imaju opremu i zivi svijet cijene vremenom smanjivati, a za to vrijeme dijelite i razmjenjujte koralje i znanje, biti ce vam drago kad dodjete u posjet pa s kolegama i s ovog foruma sjedete ispred njihovih akvarija i uzivate i razmjenjujete iskustva kao sto sam imao i ja zadovoljstvo.. ----------------------------------- _Petar_ Čet Okt 01, 2015 1:57 pm ----------------------------------- Dragi Zeki972, bas mi je drago sto si se ukljucio u temi i podelio sa nama tvoje iskustvo. To o cemu pricas je bas ono sto se i ja licno trudim da naglasim. Isuvise je sve siroko da bi smo sve strpali pod isti kos. Postoji jako jeftini "ulaz u more" a postoje i lepsa i kvalitetnija resenja, koja je evo i Andjelija ovde konkretno izneo. Sve je stvar ukusa i budzeta, ali je bitno naglasiti da je sve moguce kada covek ima volju, pa cak i mali budzet za ovaj hobi. Odlican ti je post. ----------------------------------- nzivkovic Čet Okt 01, 2015 2:43 pm ----------------------------------- Zeki972 upravo zato i jeste ova tema, iako u početnoj fazi većina je spremna da pokloni po neki frag, pogotovo početniku. Hvala na divnom komentaru i podršci. Za komentar iznad Zekijevog nemam komentar, nekima nije izgleda dovoljno ono što se izdešavalo od početka ove teme. ----------------------------------- HORUS Čet Okt 01, 2015 4:21 pm ----------------------------------- nzivkovic@ Ja sam najljubaznije zamolio, jer se ja kao slatkovodni akvarista ne bojim morske akvaristike. Nemam nikakvu lošu nameru, samo konstatujem da naziv teme nije baš odgovarajući. Rekao sam da mi je drago što je rasprava (ne mislim svađa) krenula u dobrom pravcu, jer je normalno da ljudi koji su morski akvaristi razmenjuju iskustva. Ali, ja javno izjavljujem da se ne plašim morskih akvarijuma, te smatram da naziv teme nije baš adekvatan. ----------------------------------- Andjelija Čet Okt 01, 2015 4:33 pm ----------------------------------- @Horus Mislim da smo vec svi apsolvirali da glagol "plasiti" ovde nije upotrebljen u kontekstu omalovazavanja, vec u kontekstu da postoje akvaristi koji imaju zelju da se upuste u morksu akvaristiku, ali to ne rade zbog razlicitih nepoznanica i predrasuda... recimo da bi prava rec bila "ustrucavati"... Isto kao sto ja nisam smeo da se upustim u dobar biljni akvarijum, za koji si ti maher... Hajde da se vise ne bavimo ovim, ipak je 5 strana teme otislo na to... Kad vec administratori ne reaguju, a strasti su se smirile, nemoj ponovo da ih podgrevamo ----------------------------------- nesha barajevac Čet Okt 01, 2015 4:39 pm ----------------------------------- Ajd sad da mlatimo praznu slamu jedno 5-6 strana... Predložite naziv teme pa da menjamo ili neka Petar koji je započeo temu kaže novi naziv pa da teramo dalje. ----------------------------------- HORUS Čet Okt 01, 2015 4:54 pm ----------------------------------- Izvinjavamo se, mlogo se izvinjavamo. U ovoj temi čovek ne može pošteno ni da zamoli. :( Ajd' zdra'o. ----------------------------------- TheDoVla Čet Okt 01, 2015 5:47 pm ----------------------------------- Juce razmenih par poruka sa Petrom. Mogu vam reci da ovo u stvari deluje mnogooo teze nego sto jeste! Da se odmah ogradim, mi smo pricali o nekoj najosnovnijoj postavci, a ne o nekom "ludilu" od akvarijuma. U svakom slucaju, mislim da ce bilo koji akvarista mnogo lakse uci u morske vode nego sto misli. Da li se ljudi "boje" zbog monstrouznih cena koje se forsiraju (bar u inostranstvu jer mi imamo nase "pomorce" koji ruse taj "standard") ili je mozda jer morski akvarijum deluje mnogo "dalje" od biljnog i ciklidnog akvarijuma. Nije ni bitno zasto je tako, bitno je da se sve to sto smo mislili da znamo o morskoj akvaristici polako odlazi u zaborav a dolazi po nas mnogo laksi i jeftiniji nacin da uzivamo u komadu mora. Ne znam za vas, ali meni se ova tema sve vise i vise svidja. Svaka cast ljudi i dajte da se nastavi sa pozitivnom energijom. Bilo bi dobro kad bi ekipa koja je "osolila" u skorije vreme dala neke svoje utiske. Jedan duzi post, sta je koga uvuklo u slane vode, kako je to sve teklo, neke nedoumice, ideje, i sl. ----------------------------------- tripko Čet Okt 01, 2015 7:11 pm ----------------------------------- Ja sam vec u slatkovodnoj vec deset godina, a sakupljanje orpeme za morsku je pocelo pre tri/cetiri godine a start morskog je bio pre tri meseca. Ne bi to ja nazvao strahom, jednostavno svako od nas ima razlicite probleme u zivotu a po meni najznacajniji je zivotni standard koji nam novcano ili prostorno ne dovoljava neke stvari u pa cak i akvaristiku. Licno ja da bi obezbedio mesto u stanu morao sam da odradim neke radove tipa kupiti novi orman, uradim novu kuhinju, grejanje itd jednostavno obezbedjivao sam lokaciju za akvarijum i to kosta. Nazalost zadrzao sam se na starim dimenzijama a to su 80x35x40 pre toga biljni a sada sa novim akvarijumom na staroj komodi morski. Mesta za prosirenje ima ne bas koliko bi voleo ali mozda bi mozda dogurati do oko 200L videcemo. Nesto sam kupovao u inostranstvu a nesto ovde. Za akvarijum dimensija 80x35x40 sto dodje oko 90L morske vode pazario sam sledece: Tunze skimer 9002 127eura, Tunze nanostream 6015 33 eura, Hydrometer stakleni 8 eura, nov Refreactometer 20eura, nova rasveta ODYSSEA 4x25w sa novim atijevim sijalicama 60e, nov akvarijum sa kp ivicama 65 eura, nov AquaMedic RO aparat 60eura, 1500ml PO4 remover 15 eura, 1000ml ugrlja 18 eura. 9.4kg zivog kamena 127 eura, 2x clowfish 20 eura, voda+so 18eura, 5 kg peska 15eura. Sto Vam dodje 586 eura. Plus raniji trosak za komodu i nosace za rasvetu. Kasnije sam uzeo neke korale neke dobio na poklon sada idem dalje planiram kozicu, mozda jos neku ribu i popunjavanje sa koralima naravno. Po meni bitno je da se krene pa cak i od nekog minimuma, pa kasniji upgrade ce se lakse podneti. pozz ----------------------------------- Popaj Čet Okt 01, 2015 7:57 pm ----------------------------------- Juce razmenih par poruka sa Petrom. Mogu vam reci da ovo u stvari deluje mnogooo teze nego sto jeste! Da se odmah ogradim, mi smo pricali o nekoj najosnovnijoj postavci, a ne o nekom "ludilu" od akvarijuma. U svakom slucaju, mislim da ce bilo koji akvarista mnogo lakse uci u morske vode nego sto misli. Da li se ljudi "boje" zbog monstrouznih cena koje se forsiraju (bar u inostranstvu jer mi imamo nase "pomorce" koji ruse taj "standard") ili je mozda jer morski akvarijum deluje mnogo "dalje" od biljnog i ciklidnog akvarijuma. Nije ni bitno zasto je tako, bitno je da se sve to sto smo mislili da znamo o morskoj akvaristici polako odlazi u zaborav a dolazi po nas mnogo laksi i jeftiniji nacin da uzivamo u komadu mora. Ne znam za vas, ali meni se ova tema sve vise i vise svidja. Svaka cast ljudi i dajte da se nastavi sa pozitivnom energijom. Bilo bi dobro kad bi ekipa koja je "osolila" u skorije vreme dala neke svoje utiske. Jedan duzi post, sta je koga uvuklo u slane vode, kako je to sve teklo, neke nedoumice, ideje, i sl. Pošto si se iskreno zagrejao da se oprobaš u morskoj akvaristici, o našem početku, možeš da pročitaš i u našim temama. Bilo bi korisno. Normalno da u ovoj temi možete da dobijete brzi odgovor od autora, a i svakog od nas koji već imamo formirane morske akvarijume. Dogovorili smo se gotovo svi, koji imamo morski da ti u tome pomognemo. Od svakog ćeš dobiti po koral, i pomoć oko izrade rasvete. Tvoje je da obezbediš akvarijum. ako ti za to treba savet slobodno pitaj. Iza ovog poklona stoje članovi TMD-a: 1. Anđelija 2. N Živković 3. No.1 4. Paja Patak 5. Ciskela 6. Zuja 7. Duke 8. Mimi 77 9. Hector91 10. Popaj U daljim postovima skraćenica TMD nece da se komentariše da se ne bi povredio pravilnik foruma. Pa druže neka ti je sretan ulazak u morsku :bravo: ----------------------------------- VusaBEJBE Čet Okt 01, 2015 9:00 pm ----------------------------------- Žena rekla može! 49x35x35 jel dovoljno za more? ----------------------------------- _Petar_ Čet Okt 01, 2015 9:10 pm ----------------------------------- Ajd sad da mlatimo praznu slamu jedno 5-6 strana... Predložite naziv teme pa da menjamo ili neka Petar koji je započeo temu kaže novi naziv pa da teramo dalje. Neso majke ti molim te promeni naziv teme u "ustrucavaju", "izbegavaju", "dvoume oko", kako god ti odlucis da bi zvucalo korektno. Ja se jos jednom izvinjavam na nepromisljenom nazivu teme, jer mi stvarno ni na kraj pameti nije bilo da nekoga uvredim , unizim ili povredim. Iskreno. Isao sam na to da otvorim temu koja bi pruzila odgovore za sve one akvariste koji su se javljali u postovima sa recima "Ja jos ne smem da se upustim u morsku"...itd. Svakako mi je jako drago sto tema ide u dobrom pravcu i sto zaista ima jako korisnih postova, i pre svega za sada eto gvorimo najvise o cenama raznih akvarijumskih sistema u zavisnosti od razlicitih budzeta. Voleo bih da pokrenem i neku strucniju pricu sa biljnim akvaristima na ovom forumu, kako bi smo razmenili iskustva i imali dosta uzajamne pomoci, ali ne bih da u ovom trenutku svi ti termini zvuci isuvise komplikovano i vezuju se sa bazicnu morsku akvaristiku. Tako da cemo jos malo pricati o startnim sistemima, pa posle preci na malo strucnije i po meni jako, jako zanimljive teme iz biologije. ----------------------------------- _Petar_ Čet Okt 01, 2015 9:11 pm ----------------------------------- Žena rekla može! 49x35x35 jel dovoljno za more? Dodovljno za mali par klovnova. Oni ionako rastu do pune velicine i do 3-4 godine, tako da si miran. :) ----------------------------------- TheDoVla Čet Okt 01, 2015 9:58 pm ----------------------------------- Pošto si se iskreno zagrejao da se oprobaš u morskoj akvaristici, o našem početku, možeš da pročitaš i u našim temama. Bilo bi korisno. Normalno da u ovoj temi možete da dobijete brzi odgovor od autora, a i svakog od nas koji već imamo formirane morske akvarijume. Dogovorili smo se gotovo svi, koji imamo morski da ti u tome pomognemo. Od svakog ćeš dobiti po koral, i pomoć oko izrade rasvete. Tvoje je da obezbediš akvarijum. ako ti za to treba savet slobodno pitaj. Iza ovog poklona stoje članovi TMD-a: 1. Anđelija 2. N Živković 3. No.1 4. Paja Patak 5. Ciskela 6. Zuja 7. Duke 8. Mimi 77 9. Hector91 10. Popaj U daljim postovima skraćenica TMD nece da se komentariše da se ne bi povredio pravilnik foruma. Pa druže neka ti je sretan ulazak u morsku :bravo:[/quote] Dodje covek na forum da vidi sta ima novo i ne moze da veruje sta vidi! :D Au ljudi, koji ste carevi! :D Sta drugo da kazem osim HVALA PUNO! :D Cim bude sve spremno javljam se! :D ----------------------------------- _Petar_ Čet Okt 01, 2015 10:07 pm ----------------------------------- Bice i od mene korali, samo da poubijam sve parazite koje sam gajio, da vas ne zarazim sve. :D ----------------------------------- TheDoVla Čet Okt 01, 2015 10:36 pm ----------------------------------- Bice i od mene korali, samo da poubijam sve parazite koje sam gajio, da vas ne zarazim sve. :D Hvala puno Petre! :D Stvarno ste neverovatni narode! :D ----------------------------------- nikouro Čet Okt 01, 2015 11:36 pm ----------------------------------- Ljudi. Ajd ne zanosite se. Morska akvaristika jeste skupa. Bila je , i bice. To sto je jedna mala grupa ljudi udruzila svoje umece da se odredjene stvari, oprema, i jos neke sitnice uproste, pojednostave pa samim tim i pojeftine ne znaci da je morska jeftina. Ne zaboravite da su pojedinci kukali da se odredjeno ne moze jel nije to to. Sad vidim da menjaju plocu. Naravno, drago mi je zbog toga i nemislim nista lose o tome. Ali nemojte se zanositi da vam je morska u rangu slatkovodne a da pritom u glavi imate zivorotke tj gupike, molike pa i bette. Cak da uporedite i sa Diskusima, tropheusima, opet je morska skupa. Iskreno, sad kad bi resio da drzim diskuse, dobro bi razmislio. Pritom ne mislim diskuse u 90 litara. Ipak je izazov imati nesto osetljivo u "staklu". Nije isto kada vam ugine riba od 15-20 i vise eura i ona od 100 din. Evo, svi vi koji imate morski akvarijum napisite svaku stavku koju ste platili tj ulozili u morski. Deo po deo, koral po koral, ribu po ribu. Cena ! Krajnji zbir i stanje akvarijuma ?! Postavite sliku trenutnog stanja akvarijuma pa krenite od stakla ... Drugo. Morska akvaristika je odavno definisana. Pa cak i kod nas. Ima starijih clanova u ovoj zemlji, i okruzenju koji su svojim tekstovima pripomogli da se vecina nas zaleti u morske vode ( pritom nista lose ne mislim na - zaleti ). Jeste tehnika uznapredovala ali je princip ostao isti. Nekad je MH rasveta bila zakon, sada je LED. Nekad je zarulja obasjavala i grejala vodu slatkovodnom, sada razno razna rasveta razlicitog inteziteta i kolorita obasjava slatku vodu. Da, da ne zaboravim. Ima na netu. 18 000 K je neka idealna Kelvinaza za reef akvarijume. Kombinacija chipova od 6500K, 660nm, 460nm i jos kojeg u odredjenom odnosu daje tih 18 000 K. Ima tekstova kilometarskih gde je sve objasnjeno. Kao i u mnogim drugim stvarima, tako i ovde ce korali rasti i na manjoj ili vecoj vrednosti Kelvinaze. Klovn moze i u 20 litara da se drzi prvih par meseci zivota. Mnogi korali ce u ustih tih 20 litara na pocetku ko fragovi da rastu ... ali dokle sve to i sa kojom opremom ? Da ne duzim, nisam nesto raspolozan za pisanije tj prepricavanje vec napisanog: Zelite morski. Dobro se informisite. Citajte. Procenite. ----------------------------------- nikouro Čet Okt 01, 2015 11:58 pm ----------------------------------- Da. Interesuje me ova grupa : TMD ? Skracenica od ... ??? ----------------------------------- nzivkovic Pet Okt 02, 2015 1:02 am ----------------------------------- Žena rekla može! 49x35x35 jel dovoljno za more? Dovoljno, moj je 40*38*24 ,imaš temu Boyu u bojama mora pa pogledaj. Žene uvek odlučuju :lol: ----------------------------------- nzivkovic Pet Okt 02, 2015 1:05 am ----------------------------------- Pardon visina 34 cm ----------------------------------- nzivkovic Pet Okt 02, 2015 9:31 am Zasto slatkovodni akvaristi izbegavaju more? ----------------------------------- Hajde da prvo da dam neki predlog za problematični naslov teme "Sve što vas zanima oko morske akvaristike a niste imali koga da pitate" Da razjasnimo nešto, svaka grana akvarstike ima svoju cenu kao i svaki akvarijum, neko će držati par gupika u tegli i biti presrećan kada se okoti,... kako znamo da razne vrste riba ne koštaju isto niti upoređujemo po raznim temama, odnosi se i na podlogu, kamen, vrstu drveta u akvarijumu... svako drži ono što voli i može da priušti. Moj morski početak je izgledao ovako, ko je bio kod mene zna o čemu pišem, a to je sigurno par destetina ljudi sa ovog foruma zbog kojih se i zalažem da ova tema ide kako je zamišljeno: Meni akvarijumi stoje u jednoj pomoćnoj prostoriji i vodim bitku sa suprugom da bar jedan stavim u kuću (ko je prizetko zna o čemu pričam, igrom slučaja bili smo u jednoj turističkoj agenciji koja u svom enterijeru ima morski akvarijum, na šta moja žena kaže :"ako hoćeš akvarijum u kući neka bude ovakav" , tada se ja bacim na pretraživanje kako i koliko(famozna stavka) i dođem do neke cene od oko 400 e za zapreminu od približno 60-70 l i naravno da odustanem. Slučajno naletim na polovan akvarijum sa kompletnom opremom i živim svetom u Hrvatskoj za 150 e, pokušavam da nađem koga da pitam da li je to povoljno ili ne ali nemam koga, nalazim Petrove postove i odlučujem da mu pošaljem pp da se raspitam, malo po malo pronalazim put do njegovog srca i on mi odgovara da je povoljno ali da pazim da nije akvarijum zaražen. Ja u ludilu, ne znam šta da radim, i na kraju odlučujem da kupim pa gde puklo da puklo, malo cenkanja i pregovora, dogovor da se nađemo na granici, ja mu plaćam troškove , suma sumarum mene moj akvarijum košta 160 e.tema Boyu u bojama mora koga interesuje neka pogleda kako je to izgledalo tada. Imao sam diy rasvetu u koju niko nije verovao a malo po malo uz pomoć i znanje kolega sa foruma:Popaj i Nikouro unapređena u jednu finu rasvetu pod kojom je moguće držati doata vrsta korala. Posle ni sam ne znam koliko poziva da neki iskusniji morski akvarista dođe da mi kaže gde koji koral da stavim, koji traži jače svetlo, kome odgovara kakvo strujanje vode , ne uspevam u tome. Konačno uspevam da namamim Petra da dođe ( uspeo sam da ga navučem na Jadranske ribe) i dobijam pohvalu koja mi mnogo znači. Kako je moj početak bio koji mesec pre one akcije koja je često pominjana, dobijao sam pitanja koja hrana kako ovo kako ono i tako je počela i razmena fragova, saveta i svega ostalog. ja znam kako je nezgodno kada nemaš koga da pitaš da ti kaže iskreno i zato se borim da svi pitaju sve vezano za početak. Hvala svima koji su pročitali. ----------------------------------- Gangster Pet Okt 02, 2015 10:46 am ----------------------------------- Hajde da prvo da dam neki predlog za problematični naslov teme "Sve što vas zanima oko morske akvaristike a niste imali koga da pitate" :bravo: :bravo: :bravo: Ako vec toliko prethodni naslov smeta i mora da se menja onda mislim da je ovaj odlican! Evo ja kao neko ko nema pojma o morskoj akvaristici, mnogooo cita i u buducnosti zeli da se dokopa parceta mora, moram ovde javno da zamolim sve vas koji imate dobre namere da ne odustajete i da ne padate na sitne provokacije jer ima siguran sam mnogo ljudi kao sto sam ja koji citaju vase postove i puno im znace, ali jednostavno ne ucestvuju u diskusiji. Ja cu se licno aktivirati cim budem resio da krenem, a do tada ne bih gusio ovu temu sa mojim pitanjima a sta ako?? i kako bi bilo?? a jos nisam ni mesto u stanu za njega odredio. Ovo ne znaci da drugi ne trebaju da pitaju i da se informisu vec je to samo moj nacin da pristupim odredjenoj stvari. Iskreno se nadam da ce kada dodje vreme za moje more postojati ova ili neka slicna tema, kao i ljudi, koji ce hteti da mi pomognu u realizaciji "New Gangster Dream" projekta :D Pozdrav svima i samo ovako nastavite :bravo: ----------------------------------- nesha barajevac Pet Okt 02, 2015 12:34 pm ----------------------------------- Imam ja jedno pitanje za naše mornare. Pošto većina nas nema keša za kompletan morski sistem ili sistemčić, može li se nekako doći do cilja u etapama? Može li se za početak obezbediti neka osnova a posle, kako budžet dozvoljava, da se dodaje tj. nadograđuje i poboljšava ? Staklo, so, kamen i pumpa su , kako sam shvatio, polazna osnova kojoj se dodaje odgovarajuće osvetljenje, skimer i još šta već. Živi svet isto tako da se dodaje kako se obezbeđuju uslovi. Kao npr. biljni. Kreneš sa staklom, filterom, štedljivim, nezahtevnim biljkama itd. Posle poboljšaš rasvetu, co2, difuzore, atomizere, prihranu i ostala čuda i tako dođeš do planiranog cilja. Da li je tako nešto moguće u morskoj i na koji način, kojim redom i tempom bi to moglo da se realizuje? ----------------------------------- djileZR Pet Okt 02, 2015 12:49 pm ----------------------------------- Ovo je stvarno dobro pitanje, i mislim da bi pomoglo mnogima koji razmisljaju da pokrenu svoj akvarijum, a mozda ih muce finansije ili pak imaju za pocetni a ne znaju sta i kako posle (tj kad nastaviti sa poboljsavanjem) Znaci kojim redom bi se mogle desavati etape oformljivanja jednog morskog akvarijuma i posle kog vremena preci na sledeci stepen i kojim redom, kad poceti sa zahtevnijim koralima ----------------------------------- zeki972 Pet Okt 02, 2015 1:05 pm ----------------------------------- naravno da se moze i u etapama, puno nas je tako krenulo i nastavilo do nekih vecih sustava. - prvo sto treba imati je akvarij-staklo, - obicno zbog brzeg cikliranja i ozivljavanja novog sistema korsiti se trecina do polovine stare vode - voda koju je netko od postojecih akvarista izmjenio prilikom dodavanje nove vode u svoj akvarij, tako da i to smanjuje trosak u pocetku - pumpa je potrebna bilo kakva, ne mora biti cirkulacijska, mogu i one obicne protocne, a ako se radi o nekim pico ili nano sistemima moze i hang on filter, bitno je da voda ne miruje, voda se uvijek mora kretati, - potreban je grijac- ako se radi o toploj prostoriji gdje je temperatura stalno iznad 22 -23 i vise stupnjeva nije vam ni potreban grijac, - kamen se moze staviti i jadranski ili kvalitetni iz tropskih mora , a mogu se stavljati i keramicki modul i- mogu se i kominirati sve te tri stvari, ali treba imati na umu uvijek da se sva filtracija u morskom akvarija odvija u kamenu i to je osnova susutava, odnosno sistema. sto je kvalitetniji kamen, vjerujte da ste na dugo vrijeme osigurali kvalitetnu filtraciju sistema - netko pijesak stavlja u akvarij, a netko ga uopce ne stavlja zbog toga jer se vremenom jako puno prljavstine natalozi na njemu, bez obzira kako se akvarij odrzava, pa su odustali od stavljanja pijeska, dok pojedinci stavljaju samo tanak sloj pijeska da im dno nije golo - znaci i taj dio nije neophodan.. To je osnova koja treba zazivjeti i ako se radi o cikliranju, u prva dva tjedna vam nije potrebna ni neka posebna rasvjeta, imate vremena napraviti neku rasvjetu ili od led dioda sto je danas sve ucestalije ili nabaviti neku hirbidnu rasvejtu ili promjeniti na svojoj rasvjeti lampe sa lampama za morsku akvaristiku.. po meni to je najskuplje rjesenje, jer dok se to promjeni kupi se sve sto je potrebno za led rasvjetu i napravi nova led rasvjeta..ali svatko ima izbor.. to je ono sto je pocetak.. a ako je sistem do nekih 100 l cak ne treba sump i oni veliki skimeri, jer postoje skimeni koji se postavljaju hang on i ne zauzimaju mjesto u akvariju a jako dobro obavljaju svoj posao.. eto to je to.. ----------------------------------- _Petar_ Pet Okt 02, 2015 1:12 pm ----------------------------------- ODLICNO PITANJE! To je nesto sto ja bukvalno svima pricam, veicnom preko PP-a, a i u temama. Pre svega morate shvatiti i usvojiti da je za morski akvarijum najbitnije strpljenje. Sto manje para ulozis, vise cekas da bi dosao do istog rezltata. Sto vise cekas izmedju etapa, povoljnije je za tvoj akvarijum, i samim tim imas vremena da skupis pare. Evo o cemu pricam. Ako neko krece sa recimo suvim kamenom, kao sto sam ja u vecoj litrazi, cikliranje i balans traje mnoooogooo duze. Jeftinije je za vecu litrazu svakako, ali da bi se akvarijum izbalansirao treba mu nekoliko meseci. Primera radi, osiim klovnova, za neke druge ribe a pogotovo korale se UVEK savetuje da se saceka minimum 6 meseci od startovanja sistema kako bi se doslo do balansa koji je siguran i da vas glava ne boli. Znaci, ubacite kamen, i vrtite vodu bukvalno 6 meseci bez rasvete, i sa parom klovnova na primer. Onda dodje rasveta, pa polako mekani korali. Po meni je akvarijum dovoljno zreo za neke sarenije i zrelije korale tek nakon godinu dana od startovanja, a tek sa dve godine je akvarijum full spreman za najzahtevnije korale. Znaci po meni, to je idealan proces ako krecete jeftinije. Naravno, ako u statu uzmete zivi kamen, "zivu vodu" i kupite dovoljno korala sa dobrom rasvetom, onda mozete sve da grunete u samom stratu, pa da se balans postigne jako brzo. Ali ako idete mic po mic, i skupljate pare za svaku etapu to traje duze, ali je i stabilnije i po meni nekako smislenije. u morskoj akvaristici SVE traje jako sporo (sem katastrofa koje su brze), ali to vreme koje mora da se saceka, vam ide u prilog da skupljate mesecima pare za novi deo opreme, novi koral ili novu ribu. Sto sporije to bolje. Svi bi mi da zurimo i da dobijemo rezultate brzo, ali od morskog akvarijuma dobijemo samar ako tako radimo. Kada postavite recimo koral Akroporu na odredjeno mesto, kaze se da joj treba oko tri meseca da se aklimatizuje kako bi pocela da raste normalnom brzinom. Eto primera. Kada fragirate koral, njemu treba oko 8 dana do dve nedelje da se oporavi i ponovo pocne da raste. Svo ovo vreme koje treba sacekati, nam daje mnogo vise prostora da se divimo procesu i zaista je zanimljivo iako zvuci dosadno, a usput dobijamo priliku da skupljamo pare za dodatne stvari. ----------------------------------- zeki972 Pet Okt 02, 2015 1:20 pm ----------------------------------- i jedna stavr koji ne vidim da je ntko rekao, a u 99.99% slucajeva se pojavi su alge.. ali tu treba samo strpljenja i to je normalna faza u procesu stabilisiranja sistema.. i vremenom cete pomocu njih znati sto se dogadja u vasem akvariju, jer one su barem meni najbolji pokazatelj stanja akvarija..svaki disbalans ce uzrokovati pojavu algi, koje ce kad se sistem vrati u balans povuci kako je i dosla.. naravno netko nema strpljenja pa koristi sredstva da se rijesi algi a na drugoj strani radi jos jedan disbalans koji se pokazuje na neki drugi nacin... dako ako sto je Petar rekao strpljenje je najvaznija stvar..koju malo tko od nas ima.. :-) ----------------------------------- _Petar_ Pet Okt 02, 2015 1:52 pm ----------------------------------- Hehehehe da alge. Neko ih ima vise neko manje. Ja ih nekako "gajim". Kada su kod mene krenule alge, ubacio sam organizme koji bi trebalo da mi pomognu u borbi sa algama (jer nisam isao na sistem niskih nutrijenata, obzirom da volim da hranim korale obilno). Posle nekog vremena sam mnogo zavoleo te organizme, pa sad ne zelim da alge prodju kako bi organizmi imali sta da jedu. Suludo. :) Primera radi, tu je sjajan dolabella dolabella ogromni "slug" ili puz, koji izgleda kao Shrek iz crtanog filma, jer je em zelen em ima iste usi, i jede bukvlano SVE alge. Mnogo je simpatican. Zatim Diadema jez koji fascinantno izgleda i hrani se algama skoro po ceo dan. Jedan blenny koji izgleda kao da ima zvezdano nebo na telu, a tako mu i tepaju. Prilepci, male Asterina zvezde, "podovi" koji se hrane algama i kasnije njih edu korali i ribe i dodaju zivost u akvarijum, i jos svasta nesto. Nikad ne bih rekao da ce mi ovaj balans sa algama toliko znaciti, vise od 'sterilnog" izgleda akvarijuma. ----------------------------------- zeki972 Pet Okt 02, 2015 1:55 pm ----------------------------------- slazem se.. ja sam ubacio Zebrasoma flavescens, zucu.. i jezeve i bikolor blenija i salariusa, i raka mitraxa i n kraju sam ipak isao na varijantu ATS u sumpu.. ali zadovoljan sam..ali meni je to sasvim ok i salgama i bez algi :-) ----------------------------------- _Petar_ Pet Okt 02, 2015 2:39 pm ----------------------------------- HEEEEJ! PA reci mi jesi li zadovoljan kako ti radi ATS? Zivo me interesuje, nije za ovu temu, ali hajde u dva posta da razmenimo iskustva. Reci mi molim te koje elemente ti iz vode vadi ATS ako znas? ----------------------------------- _Petar_ Pet Okt 02, 2015 11:26 pm ----------------------------------- Uzeo sam LED reflektor od 20W (onaj tanji), pa cu videti sutra da ga povezem i javim vam moze li ili ne. ----------------------------------- nikouro Pet Okt 02, 2015 11:52 pm ----------------------------------- Mislim da je to losa odluka. ----------------------------------- Popaj Sub Okt 03, 2015 12:09 am ----------------------------------- Ja sam na dva kamena imao nesto malo algi. Ubacim zutog tanga i on ih ocistio za par dana. Bukvalno je obrijao kamen. ----------------------------------- _Petar_ Sub Okt 03, 2015 1:21 am ----------------------------------- Mislim da je to losa odluka. Zasto mislis da je losa odluka? Zato sto je spektar 6400K? ----------------------------------- nikouro Sub Okt 03, 2015 2:23 am ----------------------------------- Izmedju ostalog, da. Drugo i nista bitnije jeste to sto je izvor svetlosti u jednoj tacki. Velika je razlika te tacke kod LED izvora i MH sijalice. Velika. Priseti se rasvete poznanika koji je kocku osvetlio slicnim chipom pa menjao za neonku. Alge. Kako u slatkovodnoj, tako i u morskoj, alge su pokazatelj disbalansa elemenata, potrosaca i rasvete. Na startu, i do nekog perioda, pojedine alge su neminovne, ali kasnije ,kada se one tri grupe definisu onda su alge napast i znak da nesto nije u balansu. Da nesto treba menjati. Niko da mi odgovori sta je : TMD ? ----------------------------------- _Petar_ Sub Okt 03, 2015 2:34 am ----------------------------------- E super sto si sad produbio ovu temu, bas me zanimaju detalji. U cemu je problem kada LED dolazi iz jedne tacke i zasto se razlikuje MH i LED po tome? Jedino sto mi pada na pamet je da ce "shimmering" da bude izrazeniji. Sto se tice algi, u potpunosti si u pravu, jer 6400K itekako prija algama i podstice njihov rast. Medjutim, ja kada sam testirao toplo bele neonke ranije, i gro-lux cak, dosao sam do zanimljivih rezultata. Naime, ako napunis akvarijum (recimo mekanim) koralima, oni zaista dominiraju hemijom u vodi da alge jako tesko mogu da opstanu. Bez obzira na spektar. Zvuci cudno, ali u praksi vrsi posao. Drugo, sto se tice algi, meni su se recimo limpeti (prilepci) pokazali sjajno. Oni imaju zube sacinjene od najcvrsceg materijala na planeti i samim tim gule sve, cak i Koralinu. Mnoze se jako dobro i ja ih recimo imam nekoliko stotina u 60L. Pokrivaju i staklo i kamen i alge jednostavno ne mogu da krenu. Eto to su neka moja resenja za akvarijume sa toplijim spektrom. ----------------------------------- _Petar_ Sub Okt 03, 2015 2:38 am ----------------------------------- Da, jos jedna stvar. Sto se tice algi, mozes ih i smanjiti ako povecas KH na preko 10 jedinica. Neko drzi cak i na 16-18 jedinica. Koralima ne smeta kada se adaptiraju, ali alge ne mogu da rastu iz nekog razloga u tom okruzenju. Jos jedna zanimljiva stvar. Ovde naravno treba dobro obratiti paznju da Kalcijum i Magnezijum budu proporcionalni sa KH, kako ne bi doslo do percipiranja na grejacima, pumpama...itd. To je sad napredna tema, medjutim poenta je da imamo prostora da testiramo i probamo neke nove pristupe za nase hobiste i omogucimo im da lakse i povoljnije srede svoje more. ----------------------------------- TheDoVla Sub Okt 03, 2015 11:31 am ----------------------------------- [quote="nikouro"Alge. Kako u slatkovodnoj, tako i u morskoj, alge su pokazatelj disbalansa elemenata, potrosaca i rasvete[/quote] Ne mogu da se slozim sa ovim nikako. Govorm za slatkovodnu, a verujem da se to moze poprilicno primeniti u morskoj jer je ocigledno princip isti. Malo sam istrazivao holadnski stil ranije i naleteo sam na zanimljive podatke. Ono sto mi smatramo svetlom koje bi prijalo algama, ljudi koriste u dutch-u. Rasveta do 4000K, a bilje mozete da zamislite kakvo je. Koliko sam shtavio, t8 cevi, nista posebno, ali znaju ljudi kako. Dzabe vrhunska rasveta kad ne znas kako. Moze olaksati mnogo, ali ne znaci da se ne moze postici isto/slicno i sa mnogooo jeftinijom varijantom. ----------------------------------- nikouro Sub Okt 03, 2015 3:18 pm ----------------------------------- Izmedju ostalog, razlika tacke osvetljenja kod MH i LED rasvete jeste pokrivenost i PAR vrednost koja se postize iz tacke osvetljenja. MH rasveta ima nesto sto LED ili T5 lampe nece moci da dostignu. Ali zato LED ima svojih prednosti u odnosu na MH ali samo kada se rasiri i dobije na tu pokrivenost tj upotpuni nedostatak. Takodje, moje misljenje jeste i da MH bez reflektora nije nista drugo nego obicna sijalica. Skoro svi renomirani proizvodjaci LED rasvete za morsku akvaristiku ( pa i biljnu ) koriste tu cinjenicu i sa vecim brojem chipova pokriva i dobija odredjene potrebne rezultate. Chipovi su uglavnom manji od 1w. Opet, ima na netu dosta istrazivanja na ovu temu pa ne bih da prepricavam. TheDoVla@ Alge ce rasti i na pribliznih 4 000K, i na pribliznih 6500K, i na 10 000K, a hoce i na 25 000 Kelvina. Cim nema dovoljno potrosaca, koji ce koristiti elemente iz vode, alge ce preovladati akvarijumom. Holondski stil predvidja uglavnom dosta biljaka razlicitog tipa. Mali broj zagadjivaca i umerenu prihranu biljaka elementima uz odredjenu jacinu osvetljenja koja ce pokretati fotosintezu i potrosnju. Ranije se i morski akvarijum osvetljavao od 4 000 do 6 500 Kelvina. Korali su rasli, cak i SPS. Sada je neko dokazao da se pod odredjenim spektrom fotosinteza bolje odvija pa samim tim i biljke tj korali bolje i brze rastu. Ovde zanemarujemo CRI, Lumen, Lux, PAR, PUR. Nije isto 840 i 940. Nije isto rasuto osvetljenje i koncentrisano na odredjenu povrsinu. Ljudi koji ovladaju tom tehnikom i usaglase osvetljenje, dozu prihrane elementima i potrosace tih elemenata, imaju neverovatne postavke. Nazalost ili na srecu, ne uspeju svi u tome . ps. Mislim da smo izasli iz ideje zbog koje je tema otvorena. O svemu ovome pisemo i u ostalim temama. Ima dosta toga napisanog na netu i od strane NASIH starijih priznatih akvarista ( da ih ne nabrajam jer mozda nekog ne spomenem ). ----------------------------------- _Petar_ Ned Okt 04, 2015 4:03 am ----------------------------------- Eto sad zadjosmo u teme zbog kojih ljudi i izbegavaju morsku akvaristiku. Koristim priliku da napomenem da NISTA OD OVOGA ne morate znati kada krenete sa morskom akvaristikom. U nekim slucajevima neki od nas vole da se posvete mnogo vise, i da o tome diskutujemo ali ovo su tek finese, a ne obavezne stvari. Voleo bih da imate to na umu. ----------------------------------- nikouro Ned Okt 04, 2015 10:06 am ----------------------------------- Ovo ceka i svakog pocetnika u slatkovodnoj. Evo, sad na godisnjem odmoru saznam da mi jedan prijatelj iz obliznjeg grada ima akvarijum od 80-tak litara. Na pitanje zasto mu staklo zvrlji prazno : Pa znas, stalno mi voda bela. Nekada pozeleni, a imao sam problema i sa algama. Iako sam jednom mesecno menjao svu vodu, po preporuci prodavca. Imamo tu, u blizini lokalni shop. Jeftino nesto. Kupovao neke gupike za 150-200 din. itd. Vecina vas zna tu pricu. Velika vecina tako krene, i tako zavrsi sa akvaristikom. Ne zele, nemaju kad da obilaze forume, citaju, saznaju. Vecina se uzda u lokalni pet shop. Morska. NISTA NIJE BOLJE. Staklo je najjeftinije u celoj prici. Koral xenija 15 e. Jos kad ti sloze pricu, dodje da je xenija visoko rangirani SPS koral. Da ne pisemo o ovim malo zanimljivijim koralima koji su iznad 25e po fragu. Grejac. Ni slucajno neki atman sa laznom temperaturom. Obavezno neki od 2500 din. pa navise. Sto je sigurno, sigurno. Rasveta. Ako nije iz EU, ili preko bare, i ako ne kosta 500e pa navise, to rasveta nije. A i u ostalim stvarima prica nije nista bolja. Moze i obicna pumpa ali Jebao je jebao. Das 150e i da te vidi Bog. Slazem i sa ljudima koji kazu : Ako zelis udobnost, sigurnost, stalez i sve ostalo naj, ti ces voziti Mercedes ( npr ). U suprotnom kupi Yuga, pa vozi se. Sa druge strane, ako moram da kupujem svaki koral. I ako na njima potrosim 200 ili 400 i vise eura, normalno da cu da potrosim i na opremi vise para da osiguram zdrav ambijent i nekakvu sigurnost (?). Razumem i jednu, i drugu stranu. Kriza je ( mada nepamtim kada je bilo bolje ), i akvaristi se dovijaju na razno razne nacine. Jedni imaju para za kupovinu renomiranih stvari, korala, svega i svacega. Drugi se dovijaju na razno razne nacine uz tehnuku Uradi sam, pomoc prijatelja, poznanika i dobre duse, i da ne zaboravim - Kineze. Jedni su oduvek kupovali lepa kola i vozikali "ribe" do livada i sumaraka, dok su drugi boravili kod mehanicara i ulizivali u ..... da ih ne bi odrao.Bilo je tako, bece tako. Ako ste imali na umu da morsku priblizite ovoj drugoj grupi, onda vam je tema promasena. Za ovu prvu grupu se nebrinem. Takodje, medju nama se zna za coveka iz Zemuna, zna se da se riba moze poruciti po jeftinijoj ceni, kao i korali preko coveka iz Vojvodine, zna se za jos par ljudi koji mogu da vam obezbede nesto od opreme uz osmeh i toplu rec. Beograd ima i coveka koji ima radnju, ima jos par njih koji se ovim bave inkognito, ima grupu koja je voljna da u vecini stvari pomogne. A sta da rede oni u Nis, Sombor, Krusevac .... Opet odoh na siroko ... Osnova je : Citajte, ucite pa zakljucite da li ste spremni za ovakvu avanturu. Da li moze morski akvarijum od 80 litara ( manje ne bih preporucio NIKAKO ! ), za nekih 300e-400e . Jer manje od ove sume moze da vas izadje samo ako dobijete na poklon vise od pola stvari. ----------------------------------- zeki972 Ned Okt 04, 2015 11:26 am ----------------------------------- E super sto si sad produbio ovu temu, bas me zanimaju detalji. U cemu je problem kada LED dolazi iz jedne tacke i zasto se razlikuje MH i LED po tome? Jedino sto mi pada na pamet je da ce "shimmering" da bude izrazeniji. Sto se tice algi, u potpunosti si u pravu, jer 6400K itekako prija algama i podstice njihov rast. Medjutim, ja kada sam testirao toplo bele neonke ranije, i gro-lux cak, dosao sam do zanimljivih rezultata. Naime, ako napunis akvarijum (recimo mekanim) koralima, oni zaista dominiraju hemijom u vodi da alge jako tesko mogu da opstanu. Bez obzira na spektar. Zvuci cudno, ali u praksi vrsi posao. Drugo, sto se tice algi, meni su se recimo limpeti (prilepci) pokazali sjajno. Oni imaju zube sacinjene od najcvrsceg materijala na planeti i samim tim gule sve, cak i Koralinu. Mnoze se jako dobro i ja ih recimo imam nekoliko stotina u 60L. Pokrivaju i staklo i kamen i alge jednostavno ne mogu da krenu. Eto to su neka moja resenja za akvarijume sa toplijim spektrom. meni ATS je osvjetljen LED reflektorom toplo bijele boje i rastu alge kao lude ----------------------------------- _Petar_ Čet Okt 08, 2015 3:28 am ----------------------------------- Nikuro, nemoj tim tonom da odbijas ljude od ove price, nema razloga za to. Sve se moze kad se zeli, i te finansije pokusavamo da smanjimo na minimum ovde koristeci svu opremu iz slatkovodnih akvarijuma. Pokrenuli smo ovu temu kako bi smo spustili loptu izmedju slatkovodne i morske akvaristike, i pokrenuli prijateljsku saradnju u vidu razmene iskustava i sirenja ove grane akvaristike na ovim prostorima. Vec smo se slozili da morski akvarijumi mogu da budu izuzetno skupi ako neko zeli da ulaze u to mnogo finansija, medjutim ima dosta clanova na ovom forumu sa morskim akvarijumima koji kostaju mnogo manje nego sto navodis, a i litraze su im manje od 80L u nekim slucajevima. Neka se jave ljudi i neka podele svoja iskustva sa svima uz fotografije akvarijuma. Kratko i jasno. Evo ko ima zivaca da pogleda ovaj interesantan video. Covek je poceo davno da se bavi morskom akvaristikom i usao je u to sa iskustvom iz slatkovodne akvaristike. Mislim da je primereno ovoj temi, i njegovi jednostavni primeri akvarijuma ce mozda nekoga inspirisati. https://youtu.be/BJnZIbmLJ8g?list=PLBaMLrfToJyzF88glgb1qiwGmCJvR_5qs ----------------------------------- _Petar_ Čet Okt 08, 2015 3:47 am ----------------------------------- Molio bih vas da pogledate ceo video ako je moguce, jer covek prica o Low-Budget sistemima o kome smo vise puta pricali na forumu. Svakako mislim da je njegovo objasnjenje i iskustvo mnogo detaljnije od svega sto smo na forumu do sada pisali. Meni se ovaj pristup jako svidja, kao i sama estetika ovih akvarijuma. Voleo bih i da postavljate pitanja u vezi sa ovim ako ste zainteresovani. ----------------------------------- nikouro Čet Okt 08, 2015 10:29 am ----------------------------------- Mogao bi nekad i smajlic da upotrebis ( sem ako ne pretis ) :) . Vidis kako je lepse sa smajlicem. Nikoga ne plasim. Samo iznosim cinjenice. A naravno da bih voleo vise njih da se ukljuce u morske vode. Imamo dosta talentovanih akvarista koji su od kocke ( uvidevsi gresku ) presli na veci sistem i dokazali, i dokazuju da umeju da izadju na kraj sa izazovima. U mom pisanju imate istinito objasnjanje. Da svaki pocetak moze da vas odvede na jedan od dva puta. Jedan je : Kosta ce vas akvarijum otprilike ko jedan prosecan auto. Ili : Procicete sa minimalnim ulaganjem ako imate prijatelje oko sebe koji imaju morski akvarijum, i pre svega, volju da vam pomognu. Mislim da upravo ovakvim pisanjem spusta se lopta izmedju slatkovodne i morske. Kako ? Pa ne zvucimo ko pojedini prodavci pet shopova. Ovako, realnom slikom upoznajemo hobistu sa onim sta ga ocekuje. Sto je mnogo bolje. Da nisu poklonjeni i razmenjeni korali izmedju nekolicine akvarista, morska bi se danas svela na manji broj aktivnih akvarista. Da se ne lazemo. Da je ostalo na suvom, tj na suvo informisanje, ili ti, na razmenu iskustava, ne bi nas bilo ovoliko. Jer ta iskustva imamo i od drugih ljudi ( kao sto sam napomenuo pre, imamo i stare morske vukove u Srbiji ), a koje ne mogu da citiram jer su zastitili svoja dela, i pisanje. Ali je vecina nas procesljala svaki detalj tih tekstova. Novo doba. Idemo s vremenom, i industrijom. Tako cemo napredovati, tako usvajamo nove detalje, nekad ti detalji su bolji i korisni, nekad ... promaseni u osnovi. Takva je morska danas. Kada se dovoljno rasiri morska, kada bude pristupacna oprema, zivi svet, bice i mnogo vise ljudi u njoj. Sto se tice profesora Juan-a. Pionir morske akvaristike. Takakv mu je posao bio da je imao to zadovoljtvo da radi ono sto je voleo i ujedno istrazivao morski svet. Mnoge ideje tih pionira se i danas primenjuju. Osnova je ostala ista ali se neki drugi detalji menjaju. Pitacu nesto konkretno : Petre, imas li neki koral na poklon ? ----------------------------------- _Petar_ Čet Okt 08, 2015 7:55 pm ----------------------------------- Korale na poklon uvek. Evo ti i smajli. :) Sto se tice "starih morskih vukova", oni mnogo jure perfekciju, a to kosta boga oca. Ja nisam iz te price da pucam milijarde za ultra fluo boje korala. ----------------------------------- skalar 10 Sre Okt 21, 2015 7:26 pm ----------------------------------- Ja se plasim morske akvaristike a ne znam sto. ----------------------------------- Serene Sky Uto Jul 26, 2016 3:40 pm ----------------------------------- Tema za 5+ Da je malo oživim. Strah od morkse akvaristike leži u jednom skoro u svakoj religiji definisanom grehu a to je lenjost. Lenjos da nešto saznas, da nešto uradiš probaš vidiš, da istraješ u nečemu... Zasto lenjost? Održavanje: Biljni akvarijum nije biljni ako imas 3-4 ove 2-3 one biljke 10 neoniki 5 koridorasa. To je akvarijum sa ribama tu su neone dominanta vrsta. Ko je imao stvarno biljni akvarijum zna koja je muka odrzava ti ga. Samo usisavanje podloge je mukotrpan proces. A gde je trimovanje, vađenje, presađivanje biljaka.... Full biljni akvarijum je kao da imaš malo dete. Promena vode ne menja se 5 10% već 40%. U poredjenju sa tim odrzavanje u morskoj je laganica osim ako sebi sami hobi ne zakomplikujete. Hemija i testiranje Slatku vodu ne testirate? Ne sipate nista za prihranu? Sta ono bese problem u biljnom kalijum gvozdje co2 tvrdoca vode... Shvatam kako moze biti problem jako je tesko za morsku jer ne ide u 1 bočici na kojoj pise 2 čepa 2 puta nedeljno. Cena Uf ovo je svima nama boljka. Para nikad dosta. Mogu da shvatim da je skupo nekom ko ima decu i nema vremena posle posla da radi nesto drugo. Al ako dodjete sa posla i gledate tv i jedete dok ne zaspite i kukate kako je nesto skupo onda ste lenji. Niko vama ne kaze niti vas tera da od 1 plate kupite sve niti da sve odjednom kupite. Nadjite da raite nešto van posla ko zna mozda se pokazete bas u tome nečemu uspešni pa na kraju napravite akvarijum a neki vikendicu kuću možda čak i biznis. Ja radim za minimalac, pa kad posle 12h dodjem kuci ja uzmem da obradjujem slike i pravim 3D modele bar 3-4h i evo sad sklapam morski. Šta je skupo je dosta relativno. Za mobilni 300e nije mnogo al za akvarijum jeste? Sta radite sa tim telefonom? Ajde ovako ko na ovom forumu ima android i na njega je snimljenu aplikaciju da izmeri LUX rasvete tom telefon nije skup jer ga korisi za nešto sem za zatupljivanje. Postite malo! Kad kažem postite ne mislim da ne jedete čvarke i slaninicu sa jajetom za doručak svake srede i petka već da se jedno vreme odreknete nečega što vam je drago a znate da nije dobro po vas. Jeste teško al kad imaš cilj i zeliš nešto jako onda i nije. Ako nemate jaku želju batalite morski kupite zeca i izveditebga u setnju ne trebase baš svega odreci. Ljenjos je uzeti i prvu informaciju koju na koju naletiš na netu. A to je jako veliki proble. Većina nas zna engleski i gleda američke postavke koje u svom sklopu imaju svega i svačega a to je loše. Oni su dobri al nemci razbijaju. Kad su u Americi smatrali da je uspešan morski akvarijum ako alge rastu na sve strane u Evropi su gajili lps. Kod njih je to toliko prešlo iz hobija u nadmetanje u trošenju para a dosta te opreme je priča Carevo novo odelo tj ako je skupo onda valja i ja se osećam bolje. Predlažem vam da odete na BRS TV i tamo pogledate snimke predavanja i rasprava sa MACNA okupljanja. Navikli smo da nam sve bude servirano lako i na dobvat ruke tehnologija nam je omogucila da lenjost postane jako sladak greh. Sta je vrhunac nečega danas je jako teško definisati jer živimo u periodu gde televizija i pop kultura postavlja standarde nazalost. Za mene je vrhunac je stabilan sistem koji zahteva minimum intervencija od strane akvariste pa makar to bila i tegla sa mahovinom i jednom kozicom. U morskoj akvaristici samo je voda slana morska akvaristika je slatka :lol: Ako sam nekog uvredio ovim izvinjavam se nije mi bila namera, svoj gnev usmerite na pp nemojte rušiti temu. Ne zamerite i na pravopisnim i štamparskim greskama :oops: ----------------------------------- corvus Uto Jul 26, 2016 5:50 pm ----------------------------------- Meni je morska akvaristika manje vise odbojna jer vise volim barski i recni ekosistem od morskog moj san je 40 000 litara recnog ekosistema , uvek mi je lepsa bara od mora ,, nekako mi cudno i odbojno deluje morski ekosistem,, ----------------------------------- aldyn Uto Jul 26, 2016 6:51 pm ----------------------------------- Meni je morska akvaristika manje vise odbojna jer vise volim barski i recni ekosistem od morskog moj san je 40 000 litara recnog ekosistema , uvek mi je lepsa bara od mora ,, nekako mi cudno i odbojno deluje morski ekosistem,, E ovdje se moram sloziti s tobom :D Takodje bi 40 000 litara reckog, a volio bi se oprobati u 100l morskog, ali jednog dana ----------------------------------- Serene Sky Uto Jul 26, 2016 9:05 pm ----------------------------------- Meni je morski akvarijum san od malih nogu, pre vrtića ako se ne varam. Gledao sam neki dokumentarac o morskim životinjama možda cak i iz jadranskog mora, dobro se sećam snimaka anemone i kako hvata hranu, neke morske zvezde što juri školjku, ribice što se krije u flaši... i rekao sebi ja ovo moram da imam. Da nije bilo one proklete poplave 2014 sad bi se budio pored 300-360l mora. 40000L akvarijum ili bazen? Sve preko 2000L je prevelika papazjanija, preko 2000L je za one koji su u penziji ili imaju da plate radnika da im održava akvarijum. ----------------------------------- Serene Sky Uto Jul 26, 2016 9:05 pm ----------------------------------- *Jadranskog mora ----------------------------------- Miksa Uto Jul 26, 2016 10:10 pm ----------------------------------- Morski i slatkovodni nebo i zemlja. Bolje 50l morskog nego 200l slatkog ;) ----------------------------------- mavejic Uto Jul 26, 2016 11:35 pm ----------------------------------- Velika smo deca pa neka svako bira sta voli. Meni je morski velika zaraza, tako da spremam morsku kockicu, za pocetak. Ko sta voli nek izvoli! ----------------------------------- amsterdamxxx Sre Jul 27, 2016 8:33 am ----------------------------------- Velika smo deca pa neka svako bira sta voli. Meni je morski velika zaraza, tako da spremam morsku kockicu, za pocetak. Ko sta voli nek izvoli! kako kome,ukusi su razlici i konstatacija je nepotrebna:)...i jedna i druga akvaristika su lepe na svoj nacin.... ----------------------------------- amsterdamxxx Sre Jul 27, 2016 8:35 am ----------------------------------- e jbg...trebalo je da citiram post iznad od korisnika 'Miksa'...:) izvinjavam se,a nemamo Edit... ----------------------------------- Serene Sky Sre Jul 27, 2016 10:29 am ----------------------------------- Mislim da je trebalo da čitaš od početka teme :ideja: ----------------------------------- amsterdamxxx Sre Jul 27, 2016 10:59 am ----------------------------------- citao sam,nije to problem...vec konstatacija,da je nesto nebo i zemlja...ok,pozdrav ----------------------------------- corvus Sre Jul 27, 2016 6:35 pm ----------------------------------- Meni je razlika samo u prefereniciji prema biotopima ,, realno bas me briga da li je voda slana ili slatka ,, slatka akvaristika je kompleksna ima mnogo razlicitih biotopa i ja ne volim sve ,, da budem precizna ja volim da vidim i morske akvarijume ali me ne vuku da ih ja sam pravim i da ih imam ,, kao sto me Malawi ili tanganjika ne privlaci za uzgajanje samo za gledanje ,, dok sve sto ima veze sa recnim i barskim slivovima prosto me privlaci kao magnet ,, pogresno je Misliti da je Morska nesto drugo od slatke to je isto samo drugi biotop ,,, uh malo mi je tesko da objasnim sta tacno mislim nadam se da ste me razumeli ,, ----------------------------------- amsterdamxxx Sre Jul 27, 2016 8:52 pm ----------------------------------- Potpuno se slažem sa tobom...:) ----------------------------------- Serene Sky Sre Jul 27, 2016 10:21 pm ----------------------------------- Ma da to mu dodje isto biotop ko biotop samo se malo razlikuju biomi :lol: Ekosistem je naziv za komplesno jedinstvo živih bića (biocenoza) i prostora u kom oni žive (biotop). Kaze vikipedija. Koliko je biotop zanimlji za akvariste što imaju slatkovode akvarijume tako je biocenoza zanimljiva za one koje imaju morski akvarijum. ----------------------------------- corvus Sre Jul 27, 2016 10:45 pm ----------------------------------- da ne bude da ne zelim da odgovorim na prethodno pitanje oko 40 000 litara , ja zelim 40 000 litara u spoljnim uslovima sa ekonomicnim grejanjem ,,,te stoga da takav bazen cuva ribice 9 meseci spoljnim uslovima ,, drugim recima ribnjak od 40 000 litara heheh sa grejanjem do duse ,, , ----------------------------------- corvus Sre Jul 27, 2016 10:56 pm ----------------------------------- Ja volim slatkovodni ekosistem , eto samo tako ,, ne vidim morsku ni kao korak napred ni nazad ,, jednostavno je tako ,, razni biotopi koji se nalaze u Amazonskim slivovima su mi prosto fascinatni a zivi svet reka i mocvara me je uvek nekako privlacio zbog kompleksnosti a i moram priznati verovatno zato sto je bio dostupniji ,, ----------------------------------- Serene Sky Sre Jul 27, 2016 10:58 pm ----------------------------------- Ma da to mu dodje isto biotop ko biotop samo se malo razlikuju biomi :lol: Ekosistem je naziv za komplesno jedinstvo živih bića (biocenoza) i prostora u kom oni žive (biotop). Kaze vikipedija. Koliko je biotop zanimlji za akvariste što imaju slatkovode akvarijume tako je biocenoza zanimljiva za one koje imaju morski akvarijum. ----------------------------------- corvus Sre Jul 27, 2016 10:58 pm ----------------------------------- Freshwater Natural Aquarium Documentary https://www.youtube.com/watch?v=TzzJU810AIk gle ovo je za mene savrsenstvo ,, ----------------------------------- No 1 Čet Jul 28, 2016 8:46 am ----------------------------------- Predivan video ... :D