----------------------------------- Heterotrof Ned Maj 21, 2017 1:03 am Zamisao akvarijuma ----------------------------------- Zdravo. Po struci sam biolog-ekolog, jedno vreme aktivan u herpetofauni, večito fokusiran na ekosisteme, biodiverzitet, lance ishrane, protok energije i evoluciju. Akvaristika/teraristika me je oduvek privlačila tom "misterijom" mikro-ekosistema, ali nisam profesionalac u tome, neko vreme čuvam Betta borca mužjaka u staklenoj kugli sa par submerznih biljaka koje sam našao u lokalnom potoku. Elem, rešio sam da pravim biljni biodiverzitet akvarijuma koji je tipičan za rečni/jezerski ekosistem Balkana. Dekoracija akvarijuma neće biti striktno "naučna", planiram da se igram drvljem, kamenjem, vodenim biljkama (najviše mahovinama) praveći neke pećine, ruine, nešto iz moje fantazije, pošto se bavim povremenim pisanjem eseja strave, ovo mi dođe kao inspiracija iz prirode. Planiram da sve to smestim u nekih 20-30l akvarijuma, nemam uslova za veće, a i po prirodi lenj, tako da od detaljnog i revnosnog održavanja nema ništa, poznajem sebe. 1. Ubacio bih u tom akvarijumu običnog rečnog raka (Astacus astacus), viđam ih u reci, doduše sve manje, pošto su odlični indikatori zagađenja. Da li je neko imao iskustva sa čuvanjem rečnog raka? Da li je ekstremni predator prema ostalim ribicama u smislu da ih ne potamani za nedelju dana? Ili da ipak ne rizikujem stavljanjem raka? 2. Stavio bih insekta gnjurca iz potoka? Kakav je prema ribicama pošto je krupan? Da li je neko stavljao? 3. Koji diverzitet ribica preporučujete kako bi radile maksimalno na čišćenju akvarijuma od algi i ostale eutrofičnosti vode? Molio bih i brojčanost. 4. Da li je dovoljna samo vazdušna pumpa, čisto zbog aeracije vode (mada će to i biljke činiti), pošto sam čitao da vodene pumpe su prejake za tako male akvarijume i remete kretanje ribica? Podlogu planiram što čvršću, mahom stene, bez "blata i mulja".