Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Zamucene oci Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Djole
Akvarista



Registrovan: 11 Avg 2010
Poruke: 58
Lokacija: Prijedor

PorukaPoslao: Sub Avg 21, 2010 12:53 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Upravo sam primjetio da mi jedan od skalara ima zamucene i naduvene oci. To bi mogla da bude neka bakterijska infekcija ? Moze li neko od iskusnijih kolega da me posavjetuje oko tretiranja. Posto je izbor lijekova kod nas veoma ogranicen ili nikakav nadam se da ima neka zamjena iz apoteka ?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Sub Avg 21, 2010 12:53 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Stefan062
Akvarista



Registrovan: 03 Avg 2010
Poruke: 973
Lokacija: Cacak

PorukaPoslao: Sub Avg 21, 2010 12:55 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

da li u ocima ima nesto belo?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Djole
Akvarista



Registrovan: 11 Avg 2010
Poruke: 58
Lokacija: Prijedor

PorukaPoslao: Sub Avg 21, 2010 1:02 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Oci su mutne, kao da ima neka bijela skrama preko njih, jedno oko vise od drugog, za sad....
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Sub Avg 21, 2010 1:38 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Veoma malo informacija za prepoznavanje bolesti. Dok se nejavi neko iskusniji u ovoj kategoriji, mogu samo da ti napisem da bolest moze biti i Bakterisko oboljenje, kao i Gljivicno oboljenje ili samo losa ishrana.
Evo par primera, pa pokusaj da prepoznas koja je od ovih bolesti :

Zamucenje citavog oka a izazvanim losom ishranom ribe. Obolelu ribu treba leciti sa nekim od ovih lekova:
Tetraciklin ...... Amplicilin ....... Eritromicin ........ Akriflavin


Zamucenje oka – mutno jedno ili oba oka.
Lijecenje: Prvo provjeriti da li riba ima somotsku bolest, bijele tacke ili tuberkulozu.
Lijekovi na bazi antibiotika.

Katarakta – bijela ili siva gljivica na oku (kao film ili paperjasto). Lijecenje: lijekovi na bazi fungicida.

Evo par smernica koje sam uspeo da pronadjem .....
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Djole
Akvarista



Registrovan: 11 Avg 2010
Poruke: 58
Lokacija: Prijedor

PorukaPoslao: Sub Avg 21, 2010 1:51 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ne vjerujem da je do lose ishrane, hranim ih suhom Tetra i JBL hranom, zaledjenom hranom kucne izrade na bazi pileceg bijelog, oslica, povrca i zaledjenim tubifeksom.

Moze li mi neko vise reci o samom tretiranju antibioticima ? Doziranje, trajanje itd. ?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
chicaan
Akvarista



Registrovan: 30 Maj 2010
Poruke: 400
Lokacija: Zemun, BGD

PorukaPoslao: Sub Avg 21, 2010 5:53 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Prvo, probaj da nam postaviš sliku da bi mogli da bolje odredimo šta je u pitanju. Drugo, stavi ribu u karantinski akvarijum ako već nisi. Po onome što si napisao mogu da zaključim da je u pitanju ili pop eye ili bakteriološka infekcija. Kao što je nikouro pisao, postoji mogućnost da je i nedostatak u ishrani, sva suva hrana kad prođe tri meseca od otvaranja kutije gubi vitamine i onda to nije više to. A što se tiče hrane koju sam pripremaš, nadam se da stavljaš i papriku jer je bogata c vitaminom. Što se lečenja antibioticima tiče, ne mogu ti pomoći jer nisam eksperimentisala sa antibioticima za ljude i ako nema ništa od lekova u akva ranjama, probaj da se raspitaš da li neki tvoj komšija-drug akvarista ima neki lek za ispomoć. Lekovi koje bih ti preporučila su Sera Bactopur i Tetra medica general tonic i dodavanje po uputstvu. Pa sa srećom...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
sale75bgd
Urednik
Urednik



Registrovan: 03 Nov 2009
Poruke: 2083
Lokacija: Fort Mill, South Carolina

PorukaPoslao: Sub Avg 21, 2010 6:34 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja bih prvo iskljucio mogucnost loseg kvaliteta vode!! Ako postoji mogucnost da je to, onda bih menjao vodu malo cesce i poboljsao filtraciju. Stavio bih soli u aq. Ako je mozda nov aq, "sveze formiran" dodao bih neki od onih Sera proizvoda tipa Nitrivec u filter.
Ako se resis za th. antibioticima u tvom slucaju, tj. slucaju skalara th. bi bila npr. eritromicinom, ampicilinom i akriflavinom.
Eritromicin deluje na vecinu gram-pozitivnih i nekih gram-negativnih bakterija i plesni. Moze da se koristi kod: raspadanja peraja, plesni, otvorene rane, krvave mrlje sa ostecenjem koze, bolesti luzenja, bolesti Black Molly-a, corynebacterium (bolesti bubrega) i bolesti ispalog oka, griz tacki, plesni ili prisustva parazita radi sprecavanja sekundarnih infekcija.
Doziranje: 250mg na 40 litara akvarijumske vode. Tretman se moze ponoviti posle 24 h.

Akriflavin (bakterijske infekcije, raspadanje peraja, plesni (saprolegnije), plesni na ustima, kozni parazit, oodinium (somotske bolesti), bolesti luzenja i sidrastih crva.
- 10g praha se rastvori u 100ml vode, i jedna kap takvog rastvora se stavlja na 10 litara akvarijumske vode. Tretiranje vrsis samo jednom.

Ampicilin - koristi se za tretman gram-pozitivnih i gram negativnih infekcija. Koristan kod raspadanja peraja, plesni, zamucenja oka i gnojnih cireva.
Doziranje: 250mg na 40 l akvarijumske vode svaki drugi dan u roku od 5 dana (3 tretmana). Ukoliko je potrebno ponovis citav tretman kroz tri dana.
Vodi racuna da ne pogresis, bilo bi fatalno...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
Djole
Akvarista



Registrovan: 11 Avg 2010
Poruke: 58
Lokacija: Prijedor

PorukaPoslao: Sub Avg 21, 2010 9:06 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala mnogo na instrukcijama, vidjecu kakvo ce stanje biti sutra pa cu da se odlucim za tretman. Za sad sam izmjenio 30% vode. Hrana koju koristim je prilicno svjeza i kvalitetna. Moguce jedino da sam poslednjih dana malo pretjerao sa hranjenjem posto sam ubacio 5 diskusa. Evo i slike mada je loseg kvaliteta nazalost.
Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
sale75bgd
Urednik
Urednik



Registrovan: 03 Nov 2009
Poruke: 2083
Lokacija: Fort Mill, South Carolina

PorukaPoslao: Sub Avg 21, 2010 9:22 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Cuj, ako si preterao sa hranjenjem to je to o cemu ti pricam. Povecan nivo NH3, NO3 i NO2 najverovatnije. Sa tim promenama vode bi trebalo da bude sve ok. Th sa bactopur-om kako ti neko vec rece ne bi skodila za sv. slucaj. Usisavaj aq sa diskusima, ostatke nepojedene hrane, malo cesce. Usporice im rast...
Javljaj sta se desava, bas me interesuje.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
Djole
Akvarista



Registrovan: 11 Avg 2010
Poruke: 58
Lokacija: Prijedor

PorukaPoslao: Ned Avg 22, 2010 12:09 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala Sale na pomoci. U Prijedoru gdje zivim nema nikakvog izbora sto se tice ljekova za akvaristiku tako da sam prepusten ljekovima namjenjeni ljudima. Mjerio sam upravo NO3 sa TetraTestom (koji sam nabavio vani) i pokazuje da je 25mg/l. Isto mi pokazuje i za vodu iz cesme. Zao mi je sto nisam izmjerio prije zamjene vode. Mislite da su ove vrijednosti prihvatljive ? Ako nisu sta bi uradio da ih smanjim ?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
sale75bgd
Urednik
Urednik



Registrovan: 03 Nov 2009
Poruke: 2083
Lokacija: Fort Mill, South Carolina

PorukaPoslao: Ned Avg 22, 2010 6:04 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Drzi taj NO3 u tim i ako mozes ispod te vrednosti. 25 je ok, ali mozes ti to spustiti na 10 opusteno! Ne daj nikako da ode preko 50, ni slucajno!! Da si merio pre zamene vode ko zna koliki bi bio. Ne rece mi koliko dugo imas taj aq, koliki je i kakva je filtracija?
Tek sada videh hranu kucne izrade...ona bas jako, jako prlja vodu ako preterujes!! Zamucene oci su rez. toga, garantujem.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
Djole
Akvarista



Registrovan: 11 Avg 2010
Poruke: 58
Lokacija: Prijedor

PorukaPoslao: Ned Avg 22, 2010 10:28 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Akvarijum je kod mene 3-4 mjeseca. Predstavio sam ga u rubrici "Akvarijumi" u temi "450l". Znaci aq je +/-450L sa vanjskim filterom od nekih 30-40L sto je u sustini mozda malo.U filteru je perlon vata, keramicke cjevcice i bio kugle. Vidjecu ubrzo nekako da to pojacam, mozda nekim kanisterom ako uspijem da nadjem.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
sale75bgd
Urednik
Urednik



Registrovan: 03 Nov 2009
Poruke: 2083
Lokacija: Fort Mill, South Carolina

PorukaPoslao: Ned Avg 22, 2010 12:07 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ok, svoje misljenje vezano za aq cu ti napisati u temi "450l".
U ovoj nasoj fokusiracemo se na zamucene oci, odnosno uzrok koji je to prouzrokovao a to je los kvalitet vode, siguran sam bicu u pravu na kraju. Filtracija je po meni slaba, ali o tome cemo u sekciji "450l". Ovde si dobio odgovore vezano za zamucenje ociju i samo nam javi sta se desava, odnosno da li su saveti urodili plodom. Selimo se u "450l",
pozz
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
proivcek
Akvarista



Registrovan: 16 Avg 2010
Poruke: 23
Lokacija: Podgorica

PorukaPoslao: Uto Okt 05, 2010 6:44 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Image
od prije 2 dana pojavilo se ovo !!!! sta je to ? sta da radim sa ostalim ribicama? sumnjam na neku bolest jer su mi za 2 dana uginule 4 ribice ... nisu imale slicne simptome ali ......
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   


Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License