Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Zamucenje vode nakon reformiranja Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
shpider
Akvarista



Registrovan: 18 Jan 2014
Poruke: 32
Lokacija: Beograd, Banovo brdo

PorukaPoslao: Čet Okt 13, 2016 9:30 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav ljudi, nisam pocetnik ali pisem ovde posto predpostavljam da ce vecina znati da mi pomogne oko ove situacije. Imao sam nesrecu da mi procuri akvarijum (33L) na spoju i dok sam bio na poslu, kap po kap je iscurelo dve trecine vode. Kako bih sto brze odreagovao, odmah sutradan sam kupio akvarijum iste litraze ( dotadasnja postavka je bila stara skoro tri godine, sundjer filter sa rasprsivacem i vazdusnom pumpom, sa osmokotom, manje i srednje zahtevnim biljkama, rasvetom od 0,4 w po l, uz redovno dodavanje Easycarba i sa prenaseljenim zivim svetom po svim akvaristickim teorijama Smile - 5 neonki, 10ak odraslih gupika koje se konstantno mnoze (delio sam ih kako bih smanjio broj), gomilu malih gupija, 2 korija, 2 amonijera i do skoro 3-4 ksifa. Krenulo je spremanje. Obzirom da sam imao nekih 10l vode koja mi nije iscurela, spremio sam zemlju, proprao staru podlogu, kupio mangrov panj- prokuvao ga i poceo da postavljam sve. Nisam imao vremena za cikliranje (a mislim da mi nije ni bilo potrebno - ispravite me ako gresim) tako da sam nasuo zemlju oko 1cm, preko toga inertnu podlogu granulacije 2-4mm, postavio panj i nakon par sati poceo sa presadjivanjem biljaka. Imam akvarijum dugi niz godina, ali tek poslednje 2 godine sam se ozbiljnije zainteresovao i poceo da proucavam. Nikada do sada nisam imao mangrove panj. Voda je jako mutna od same postavke, vuce na zuto mozda malo crvenkasto. Pustio sam je dva dana, misleci da ce se stabilizovati, medjutim nista se nije promenilo. Kako mi ne bi sve ribice uginule (skoro 4 dana su bile u velikoj vangli sa filterom, bez ikakvih biljaka) morao sam veceras da ih prebacim u akvarijum. Slike su ispod, pa mi molim vas recite da li je ovo zamucenje od mangrovog panja ili sam nesto lose uradio :/ Nadam se da nece biti nastradalih Smile

Image

Image

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Čet Okt 13, 2016 9:30 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

amsterdamxxx
Akvarista



Registrovan: 12 Feb 2013
Poruke: 186
Lokacija: Smederevska Palanka

PorukaPoslao: Čet Okt 13, 2016 10:06 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

da nisi naglo zagrevao vodu,mozda je Infuzoria?..kazem samo mozda:)...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Čet Okt 13, 2016 10:07 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

I jeste, i nije strasno. Disbalans vode tj nutrifikacionih bakterija. NIsi trebao iz starog akvarijuma nista da propires tj da peres. Da si samo dosipao vodu u tih 10 litara, vratio grane/panjeve i odstatak dekora, verovatno bi se ponovo javio disbalan ali ne u toj kolicini.
E sad, ono sto tebe interesuje. Da li je opasno ? Zavisi koliki je disbalans, i za koliko moze da se stabilizuje. A to sa sigurnoscu nemoze niko da ti napise.
Pojacaj aeraciju vode, redja razmena vode tj umesto na 7-10 dana, neka bude na 15-20 dana u sledecih mesec dana. Za taj period, ako nije previse uzumrelo bakterija, trebao bi sistem da se uravnotezi. Aeracija ce obogatiti vodu kiseonikom sto ce pomoci i ribama i bakterijama da zive Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
shpider
Akvarista



Registrovan: 18 Jan 2014
Poruke: 32
Lokacija: Beograd, Banovo brdo

PorukaPoslao: Čet Okt 13, 2016 10:18 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

nikouro ::
I jeste, i nije strasno. NIsi trebao iz starog akvarijuma nista da propires tj da peres. Da si samo dosipao vodu u tih 10 litara, vratio grane/panjeve i odstatak dekora, verovatno bi se ponovo javio disbalan ali ne u toj kolicini.


Vratio bih ja staru vodu, medjutim ona je bila u lavoru i u njoj su bile ribe, tako da sam postepeno dodavao odstajalu cesmusu i deo po deo presipao u akvarijum koji je bio nenaseljen. Da sam imao gde da ih odlozim, sve bih odradio po pravilima. A podlogu sam ispirao, misleci da cu tako odstraniti istrosenu zemlju i prljavstinu koja se uvukla izmedju.

Mene je zbunilo to, sto je pri formiranju pre tri godine, sa potpuno novom vodom pred cikliranje, voda bila u mnogo boljem stanju, znatno manje zamucena, pa sam mislio da panj ima doprinosa promeni boje.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
shpider
Akvarista



Registrovan: 18 Jan 2014
Poruke: 32
Lokacija: Beograd, Banovo brdo

PorukaPoslao: Čet Okt 13, 2016 10:19 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

amsterdamxxx ::
da nisi naglo zagrevao vodu,mozda je Infuzoria?..kazem samo mozda:)...


nisam, nisam, nemam cak ni grejac posto je na relativno ususkanom mestu Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nesa69
Urednik
Urednik



Registrovan: 01 Feb 2013
Poruke: 2221
Lokacija: Pančevo

PorukaPoslao: Čet Okt 13, 2016 11:51 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Panj boji vodu ali je ne muti. Vremenom i izmenama vode sve manje. Lično volim tu blagu obojenost Smile
Kad je cikliran akvarijum pre tri godine to je bilo bez živog sveta pa je sad druga situacija.

Nisam siguran ali može da bude mutno od zemlje za cveće (ili koja je već) ili od infuzorije, bakterijskog buma ...

Za infuzoriju uradiš ovo što je nikouro rekao i još totalno zamračiš akvarijum (neki debeli peškir preko) i ne gledaš, ne diraš, ne hraniš dan ili dva, tj. koliko izdržiš da ne viriš Smile Ne bi bilo loše da uzmeš Sera bionitrivec i da dodaš odmah, neko manje pakovanje, samo da se stabilizuje.

Ako je zemlja u pitanju (mislim na onu ispod podloge), ne znam kako sa sunđer filterom.
Probaj da izvadiš pola litre vode čisto da imaš da opereš suđer. Ako je baš prljav onda ponavljaj dok ne bude kao što si imao rutinu.

Meni više liči na infuzoriju, uglavnom sve napisano, jaka aeracija, ređe izmene vode, zamračenje, hranu preskoči par dana pa onda polako i prati.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
shpider
Akvarista



Registrovan: 18 Jan 2014
Poruke: 32
Lokacija: Beograd, Banovo brdo

PorukaPoslao: Pet Okt 14, 2016 12:19 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala na savetima. Doslo je i do pojave bele pene na vrhu, na obodima. Zamracicu i izdrzacu dva dana, ako nije infuzorija sa zemljom (za cvece je) cu se izboriti Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
gotika
Akvarista



Registrovan: 14 Feb 2012
Poruke: 887
Lokacija: zemun

PorukaPoslao: Pet Okt 14, 2016 12:30 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

koliko ti je cist bio taj lavor ?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Serene Sky
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2013
Poruke: 790
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Pet Okt 14, 2016 1:40 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Bujanje planktonskih organizama nista strasno. Brzo će se biološka ravnoteža uspostaviti. Malo i zemlja dodaje zamućenju. Zemlja i nov panj umeju da obore ph vode.

Vidi da ti neko izmeri ph i gh vode. Nema potrebe da kupujes testove za 2 3 merenja bolje kupi neki jeftiniji viseći filter.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Serene Sky
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2013
Poruke: 790
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Pet Okt 14, 2016 1:56 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ako imas povrsinsku skramu sitniji mehurovi ostaju zarobljeni u njoj pa se stvara pena vazdusna pumpa ne talasa vodu dovoljno da se razbiju mehurovi već ih samo gurne u stranu.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
jovica
Urednik
Urednik



Registrovan: 13 Maj 2012
Poruke: 2547
Lokacija: Smederevo

PorukaPoslao: Sub Okt 15, 2016 9:49 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ubaci ako si u mogucnosti jedan korner filter u taj akvarijum. Taj sundjer filter ti je za kozice, ili ako imas mresni. Za prenaseljen akvarijum, biljni nije. Pumpa ti moze terati i sundjer i taj korner zajedno, samo kupi obicnu T racvu i sistem za infuziju i povezi. Ili ako imas original creva za vazdusnu ,jos bolje.
Za korner filter ti treba malo pakovanje najobicnijih keramickih prstenova i perlon vata. Isperes ih lepo i naspes u korner filter. Preko njih stavis sloj perlon vata, oko 2cm debljine. Vodu racuna da ti izmedju povrsine perlon vate i resetke poklopca kad poklopis korner filter bude prazan prostor minimum 5mm.
Moras da imas dobru biolosku filtraciju, pogotovu jer ti je akvarijum prenaseljen.
Nisam razumeo, vodu sto ti je preostala, tih 10ak litara sto si ti bile ribe si prosuo, ili si je vratio u nov akvarijum?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
shpider
Akvarista



Registrovan: 18 Jan 2014
Poruke: 32
Lokacija: Beograd, Banovo brdo

PorukaPoslao: Sub Okt 15, 2016 11:45 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

jovica ::
Ubaci ako si u mogucnosti jedan korner filter u taj akvarijum.
Nisam razumeo, vodu sto ti je preostala, tih 10ak litara sto si ti bile ribe si prosuo, ili si je vratio u nov akvarijum?


Ubacicu korner filter, posto sam malo ogranicen prostorom da li moga da ostavim samo njega (kad se nakupi dobrih bakterija) ili je savet da ipak koristim oba?
Vodu sam vratio u akv naravno, ali je bila razblazena sa dosta nove posto sam istovremeno formirao akv i gledao da mi prezive ribe u lavoru.

Lavor je bio cist, isprao sam ga pre upotrebe.

Trenutno je zamracen potpuno od cetvrtka uvece, veceras cu skinuti peskir, pa javljam situaciju Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
jovica
Urednik
Urednik



Registrovan: 13 Maj 2012
Poruke: 2547
Lokacija: Smederevo

PorukaPoslao: Sub Okt 15, 2016 6:51 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

To je muka malih akvarijuma. U pocetku moraju oba, pa kasnije izbaci sundjer filter ako bas moras. Potrebno je vreme da korisne bakterije nasele keramiku, podlogu hardskejp itd.
Sto se tice izmena vode, prati situaciju. Kako se ponasaju ribe. Nagli skok amonijaka ti pokazuju prvo ribe dna. Ako se one uznemire, pocrvene im skrge, voda dobije neki cudan miris, to ti je znak da nesto ne valja.
Jedino me buni ta hranljiva podloga. Nisam je nikad koristio, obicno kolege u pocetku menjaju cesce vodu po 50%. To ce ti reci neko ko je imao slican slucaj. Ako ranije nisi tsko radio, nemoj ni sad. Menjaj po 25% vode na 5 dana, dok se ne isciklira. Posle mozes na 7 dana. I umereno hrani ribe. Sad dok je ovako stanje, 1 dnevno i to po mslo. Izbegavaj proteinsku hranu. Opterecuje vodu.
Svo vreme prati sta se desava, pa po tome ces znati sta i kako treba da uradis. Natoci par balona vode, da izvetri hlor, da imas ako zatreba hitna izmena dela vode. Samo polako, i nemoj da brzas, bolje prvo pitaj ako ti nesto nije jasno.
Pozdrav! Bravo


Poslednji izmenio jovica dana Sub Okt 15, 2016 6:53 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
reventon
Akvarista



Registrovan: 03 Jun 2012
Poruke: 2004
Lokacija: Beograd, Banovo Brdo

PorukaPoslao: Ned Okt 16, 2016 12:08 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Kad bi se infuzorija tako lako resavala...
Pojavila mi se (iz cista mira) pre neke 2-3 godine. Dusu mi je izvadila dok nije nestala. Pokusao sam: pojacavanje filtracije (dodavanje kanistera, korner filtera, sundjer filtera, koriscenje drugih filter materijala), cescu zamenu vode, redju zamenu vode, pojacavanje aeracije, smanjivanje aeracije, smanjivanje fotoperioda, ukidanje fotoperioda, potpuno zamracivanje, razne preparate i nistaaa...
Onda sam digao ruke i rekao neka ga. Sve sam vratio u normalu kao sto je bilo i onda kada se infuzorija pojavila. Gledacu ga s mlecnom vodom pa nek ide zivot (doduse, nije bila toliko mlecna kao tvoja). Tri nedelje kasnije, sama od sebe je nestala.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
jovica
Urednik
Urednik



Registrovan: 13 Maj 2012
Poruke: 2547
Lokacija: Smederevo

PorukaPoslao: Ned Okt 16, 2016 9:55 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Reventon: Mozda je to zato sto si pustao zmiju da pliva po akvarijumu... smeh offtopic
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Filtracije vode u akvarijum Viktor Kotor Početak u akvaristici 2 Čet Dec 14, 2023 9:39 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Problem sa strujanjem vode Maridza Početak u akvaristici 4 Pon Jun 19, 2023 2:39 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Ponovni početak nakon dugog niza godi... dragoljub Početak u akvaristici 0 Pet Jan 20, 2023 1:55 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Losi parametri vode..Molim savet DraganNikolic Početak u akvaristici 4 Ned Okt 06, 2019 10:32 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka DIY preciscavanje vode Doksas Uradi Sam (DIY) 55 Pon Apr 15, 2019 9:21 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License