----------------------------------- Alexa777 Sub Dec 23, 2017 1:46 am Zelena koncasta alga ili neka druga? ----------------------------------- Pozdrav, da li bi neko mogao da mi pomogne da znam protiv koje alge se borim? Po onome sto sam citao mislim da je u pitanju zelena koncasta, ali mislim da mozda nije samo ona, cini mi se kao da ima bar dve razlicite alge. Akv je kocka stranice 30cm, svetlo je privremeno led panel od 20w, mozda je prejako, imam i stedljivu sijalicu od 20w, pa ne znam da li je bolje nju da stavim... Alge se hvataju i po biljkama i po kamenju, a pocinju da rastu i na mangrovom panju... Evo slika: http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_50466212_IMG_20171223_000509.jpg ----------------------------------- Alexa777 Sub Dec 23, 2017 1:51 am ----------------------------------- http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_756993309_IMG_20171223_000435.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_108141905_IMG_20171223_000448.jpg ----------------------------------- Lenji Lisac Sub Dec 23, 2017 4:35 am ----------------------------------- Imas i koncastu i kladrooforu. Smanji svetlo tacnije i jacinu i fotoperiod i ukloni sto vise mehanicki mozes. Tacnije da sam na tvom mestu svaku biljku bih izvadio i ocistio sto je vise moguce mehanicki i napravio blagi rastvor hidrogena (3%) i vode i okupao svaku biljku fajtalicom i ostavio na suvom ~5minuta da hidrogen deluje, zatim isprao u cistoj kofi vode pa tek onda vracao u akvarijum. Da je to posao, posao je, ali nije velika povrsina i zapremina tako da moze to brzinski da se uradi. ----------------------------------- Alexa777 Sub Dec 23, 2017 1:36 pm ----------------------------------- Vazi, hvala na savetu :) A da li bi pomogao onaj Algexit nakon toga, nisam nikad koristio hemiju pa nemam bas nekog iskustva... Nakon sto sve to uradim, da stavim i njega ako je ikako moguce potpuno da unistim alge? ----------------------------------- Lenji Lisac Sub Dec 23, 2017 3:17 pm ----------------------------------- Hidrogen ce ih unistiti totalno sa biljka, uradi to isto i sa kamenjem i drvecem po akvarijumu s tim sto na njima mozes direktno 3% bez rastvaranja da koristis. Probaj sa algexitom posle da odrzavas situaciju, ali mislim da ti nece biti potreban posle hodrogen tretmana. ----------------------------------- Alexa777 Sub Dec 23, 2017 3:27 pm ----------------------------------- ok, uradicu tako sigurno, samo na siga kamenu imam poprilican broj ikre helene, ne bih da ih unistim, jel mogu ta jaja pazljivo ta se skinu sa kamena a da se ne ostete? ili da samo fizicki uklonim alge sa kamena jer ih tu nema bas mnogo? i da li bi algexit mogao da steti ikri? Sudeci prema delovanju ne bi trebalo... ----------------------------------- HORUS Ned Dec 24, 2017 12:14 pm ----------------------------------- Kemen ti je krečnjačkog porekla. ----------------------------------- Alexa777 Ned Dec 24, 2017 4:52 pm ----------------------------------- Jel bi trebalo da ga izvadim da ne bi voda bila tvrda? Imam i mangrov panj koji omeksava vodu, jel moze tu da se nadje neki balans ili da kamen ide napolje? ----------------------------------- HORUS Ned Dec 24, 2017 4:59 pm ----------------------------------- Ja bih kamen kasnije izvadio, pošto vidim da je trenutno ikra na njemu. ----------------------------------- Lenji Lisac Ned Dec 24, 2017 5:01 pm ----------------------------------- ok, uradicu tako sigurno, samo na siga kamenu imam poprilican broj ikre helene, ne bih da ih unistim, jel mogu ta jaja pazljivo ta se skinu sa kamena a da se ne ostete? Mogu, cackalicom i stapicem za usi nezno pod vodom, ali ako nisi siguran sta radis, nemoj ih dirati. ili da samo fizicki uklonim alge sa kamena jer ih tu nema bas mnogo? Probaj samo fizicki posle ces koristiti i alexit pa mozda bude efektekta sa njim. i da li bi algexit mogao da steti ikri? Sudeci prema delovanju ne bi trebalo... Nisam isprobavao tako da ne mogu da ti dam odgovor na ovo pitanje, ne bi trebalo ali opet postoji verovatnoca.. quote="Alexa777"]Jel bi trebalo da ga izvadim da ne bi voda bila tvrda? Imam i mangrov panj koji omeksava vodu, jel moze tu da se nadje neki balans ili da kamen ide napolje?[/quote] Imas helene i kozice u akvarijumu bez riba tako da tvrda voda njima i znaci zbog skoljki, a mangrov panj ne spusta toliko koliko siga moze da dize.. ----------------------------------- Alexa777 Ned Dec 24, 2017 5:09 pm ----------------------------------- Aha vazi, hvala puno na pomoci! Ja sam napravio lep akvarijum a hteo sam da ga formiram sto ranije da bih pustio helene i kozice da se mnoze i da se ubilji to sve da bih kasnije imao pelcera i svega za neko ponovno sredjivanje, pa sam radio sa onim sto sam imao. Pa sad samo da sredim to svetlo i da ocistim alge i onda cu verovatno sve da vadim, da do tad nabavim jos nekog materijala pa da sve lepo rasporedim... Lenji Lisac- Ubacio sam juce jednu silver mmoli, mislim da je 70% onih crvica vec potamanila :D ----------------------------------- Lenji Lisac Ned Dec 24, 2017 5:39 pm ----------------------------------- Molim i drugi put. ;) Ja sam napravio lep akvarijum a hteo sam da ga formiram sto ranije Akvarijum se ne radi na brzinu, sto se brze sve "formira" (nama na oko) vise mucenja ce biti kasnije da se isprave greske.. Ubacio sam juce jednu silver mmoli, mislim da je 70% onih crvica vec potamanila :D Drago mi je da to citam. Kad ih potamani ostavi je jos jedno nedelju dve da ukoliko iz podloge proviri jos koji da sredi i njega. ;) ----------------------------------- tina_ns Sre Dec 27, 2017 8:32 pm ----------------------------------- danas sam nosila da mi testiraju vodu iz akvarijuma jer mi se stvaraju alge, pa da otkrijem uzrok tih algi. rekli su mi da imam koncastu algu, i kao da mi je voda previse dobra da trebam da je menjam na tri nedelje. medjutim ja sam procitala da se koncasta lako skida sa biljaka. sto je istina po opisu i izgledu je imam i skidam je tako sto je uvijem u pincetu. ali na druge dve biljke mi je sumljivo. pa sam slikala da vidite, mozda neko zna sta je. do nedavno nana mi je bila prelepa dok je nije napalo ovo. http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_84133304_93E8DDB7-6D7D-4005-BD0E-D5CB6BF5A106.jpeg i to ne moze da se skine mora da se cupka idto kao i sa ove biljke http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_137672685_B12A9B80-DDB3-436D-9937-DB30FE9D14B7.jpeg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_137672685_B12A9B80-DDB3-436D-9937-DB30FE9D14B7.jpeg ----------------------------------- oldwolf Sre Dec 27, 2017 8:50 pm ----------------------------------- ali na druge dve biljke mi je sumljivo. pa sam slikala da vidite, mozda neko zna sta je. do nedavno nana mi je bila prelepa dok je nije napalo ovo. i to ne moze da se skine mora da se cupka idto kao i sa ove biljke Smanji svetlo !!!!!!! Koje su dimenzije akvarijuma ? Šta ga osvetljava ? Da li do akvarijuma dopire sunčeva svetlost, tj. prirodna - prozorska ? Može odgovor, u svakom slučaju smanji intenzitet svetla i eventualno zamrači stranu akvarijuma odakle dolazi sunčeva svetlost. ----------------------------------- tina_ns Sre Dec 27, 2017 10:44 pm ----------------------------------- svetlo mi radi 10 sati dvokratno od 9-13h pa od 16-22h , a lampe su one koje idu uz juwel akvarijum mislim da su day and nature dve od 23w. a skvarijum od 180l 101cm sa 40cm. i u zadnjem delu je u dnevnoj sobi 7 m od prozora. ----------------------------------- oldwolf Čet Dec 28, 2017 6:51 am ----------------------------------- Po ovim podacima koje daješ trebalo bi da je skoro sve idealno, ali .... nešto ne štima, nešto algama daje podsticaj za rast (možda ? previše hrane) ...... možda je unešena sa biljkama pri formiranju akvarijuma pa se sada razbuktava kad ima dobru kolonu bakterija i pogodne uslove, nzm ... možda se uključi još neko .... Poz. pratim temu. ----------------------------------- tina_ns Čet Dec 28, 2017 8:36 am ----------------------------------- akvarijum je star dva meseca i sve je radjeno po pravilima, kada je test pokazao da je akvarijum cikliran postepeno smo dodavali ribice. vrednosti su sve u normali. za vodu i biljle dodajem ove stvari http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_54087237_B693BC33-8BB0-4538-AC48-53D201517B7F.jpeg plus kugle za biljke, koje ima jedva dve u sljunku. od podloge je samo sljunak. temperatura je 25,5. ribice hranim jednom dnevno flokice i pola zelene tablete.. sredom poste:) do sada smo menjali vodu na dve nedelje medjutim prepiruceno mi je u radnji. da menjam na tri nedelje. i imam pummpu sa filterom sa kojom skuplamo kaku u akvarijumu, bez izbacivanje vode. mislim da sam rekla sve sta radim mozda ovde negde lezi greska, mada ne verujem:) ----------------------------------- tina_ns Čet Dec 28, 2017 8:37 am ----------------------------------- i ovo http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_252407174_406A317E-B3CC-47D0-B9E1-3F6BE13DD7A7.jpeg ----------------------------------- Lenji Lisac Čet Dec 28, 2017 10:09 am ----------------------------------- Smanji svetlo u naredne dve tri nedelje na ~8h dnevno i smanji unos hranjivih elemenata za bilje ili prepolovi dozu koju sada dodajes. Alge na nani bi trebalo da pojedu otoi koje vidim u pozadini ili nerite, sto se tice koncastih amano kozice. ----------------------------------- Mladen82 Čet Dec 28, 2017 2:18 pm ----------------------------------- Tina Lisac ti je rekao u suštini šta bi trebalo. Po meni mnogo ti svačega dodaješ u vodu. Moj je star 3 meseca ali ništa od ovoga nisam stavljao i sve je ok. Posebno oko prihrane za biljke treba voditi računa. Druga stvar, to nemenjanje vode na dve tri nedelje po meni nije baš dobro. Treba je menjati na 7 dana. Čudi me da si pravila biljni akvarijum bez hranljive podloge. Ja sam samo dao moje mišljenje na osnovu nekog mog iskustva. Ali opet i ja pitam i smaram iskusnije. ----------------------------------- tina_ns Čet Dec 28, 2017 7:49 pm ----------------------------------- tu sam jedino pogresila sto nisam stavila hranljivu podlogu, jer sam bila cula za te kugle koje se menjaju kad se istrose i onda nemas potrebu da menjas celu podlogu. ali kugle i ne koristim toliko koliko prehranu preko vode. jednom nedeljno stavljam koliko treba po litrazi. a ono veliko plavo koristim pri svakoj zameni vode da unisti hlor. evo uoravo sam smanjila svetla. ne znam zasto su rekli da ne menjam vodu tri nedelje, oni su je testirali na sve i rekli su da je voda previse dobra, da treba da stoji . sta god to znacilo. sve cu da vas poslusam od jednom pa sta bude. dok su ribice zdrave sve je ok:) ----------------------------------- Ksendzi Čet Dec 28, 2017 8:38 pm ----------------------------------- Te ribice namucene sta su u pet shopovima prezivele ne mogu da zamislim, malo algi nece da im smeta, a ima biljaka koje mogu bez hranljive podloge. Ja kad sam uzela moje ribice bile su bezbojne, hvala bogu sad su sve zivahne i obojene hahaha Btw ja u moj akvarijum ne ubacujem nista od hemije, bukvalno. Ni pri zameni vode, jer ako ostavis vodu 24h da odstoji nema potrebe da stavljas to za hlor posto on ispari za to vreme. Jedino sto sam stavljala bio je easylife easy-start za vreme cikliranja i to je to. Ako budem primetila da nesto fali biljkama za regularan razvitak, pocecu da dodajem, za sad nista. Super su i ovako, jedino sto im je smetalo bili su amazonci, od kad njih nema sve izdzigljalo ko da raste u vodi hahaha ----------------------------------- Strahinja025 Čet Dec 28, 2017 9:58 pm ----------------------------------- Kakva je filtracija (koji filter, koja filter masa, koja količina)? Koliko prihrane dodajes u ml? ----------------------------------- becke021 Čet Dec 28, 2017 10:53 pm ----------------------------------- jednom nedeljno stavljam koliko treba po litrazi. Zar ne treba da tu dozu prihrane raspodelih u roku od nedelju dana, umesto sto sipas celu kolicinu odjednom? ----------------------------------- tina_ns Čet Dec 28, 2017 11:16 pm ----------------------------------- za filter cu ti reci da se zove bioflow m unutrasnji koji se dobije ugradjen u sklopu juwel akvarijuma sa svim filterima koje menjam isto kako je navedeno, a perem u akvarijumskoj vodi jednom mesecno. nadam se da si me to pitao za biljke prehranu foziranje je nedeljno 10ml na 50l akvarijumske vode jedan cep ima 30ml. ja stavim jedan cep i zrnce.pise da se odmah stavi. ja ne znam kako se ta vrsta tecnosti zove na srpskom. biljke su ovako napredovsle za nekih 8 nedelja http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_108178268_34C0079F-5DA7-4664-BF1A-9C91D448243E.jpeg ----------------------------------- tina_ns Čet Dec 28, 2017 11:18 pm ----------------------------------- http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_89087994_4ADAD58A-0255-4EF4-B6F1-45FADC881D6F.jpeg ----------------------------------- oldwolf Čet Dec 28, 2017 11:35 pm ----------------------------------- za vodu i biljle dodajem ove stvari plus kugle za biljke, koje ima jedva dve u sljunku. od podloge je samo sljunak. temperatura je 25,5. i imam pummpu sa filterom sa kojom skuplamo kaku u akvarijumu, bez izbacivanje vode. Pa .... vidi tina_ns stvari stoje ovako, najpre ne žuri (ima ona izreka "ko se na brzinu udaje/ženi, na tenane se kaje") dakle bez užurbanosti da sve dovedeš do savršenstva za kratko vreme, jer to ni profesionalcima ponekad ne pođe za rukom. Da ti ne pričam previše ,iz ovih podataka ja bih ti iskreno preporučio što manje hemije ili nimalo, temperaturu smanji na 22-24 (jer što je veća temperatura ,veća je šansa za brži razvoj bakterija infekcije itd.),opet zavisi koje ribe držiš ,diskusima i nekim drugim ribama treba veća temperatura ,ali većini 22-24. Što se tiče izbacivanja kake iz akvarijuma ,neprikosnoven je način sifoniranje iliti usisavanje gde spada i voda koja sadrži amonijak i druge štetne produkte u vodi koji su uglavnom pri dnu akvarijuma.Koliko odliješ na taj način - toliko dodaš odstojale česmovače, i neboj se. Već smo rekli oko svetla da se smanji. To je to .Pratim, sretno ! ----------------------------------- tina_ns Pet Dec 29, 2017 12:26 am ----------------------------------- imam chaetostoma thomasi, otocinkluse, neonke, colisa lalia amano kozice, dva puza, i one male nezeljene puzeve koje nikako da istrebim, svaki dan vadim minimum 5. hvala vam na pomoci, javljam se kad se stanje primiri sa algama, to ce potrajati. svetlo je smanjeno na 8 sati, pa cemo videti. ----------------------------------- oldwolf Pet Dec 29, 2017 7:03 am ----------------------------------- i one male nezeljene puzeve koje nikako da istrebim, svaki dan vadim minimum 5. A koliko ih je tek u razvoju ,biće ih more, sada se nevide koliko su mali , ja sam imao taj problem , neko ga rešava tako što ubacuje hemiju , neko kupi botiu makrakantu, neko ih vadi ........ Ja sam probao sa botiom i ona ih je tamanila a kad je porasla baš,baš i postala velika ,počela je da vrši teror u akvarijumu, tako prgava,lepa, velika, ali zbog ostalih je morala da leti napolje (niko ni da mrdne zbog nje, svi se sklanjaju, skoro i nejedu).Hop napolje. E ... ... onda sam danima vadio puževe i usput smanjio drastično hranu (kaže se ribi je dovoljno hrane koliko može da stane u njeno oko), i puževi polako nestadoše, ribe zdrave ko dren,sve ok. Inače mislio sam pobiću ribe glađu, jer mi je to ličilo na puko preživljavanje, ali sam ja izgleda tovio i ribe i puževe. Ti kažeš hraniš jednom , ali ako je preobilno ,opet nevalja, imaćeš invaziju puževa. To je moje iskustvo , uz bogatu trpezu obavezno i puževi, pa onda vadi biljke tretiraj hipermanganom da pobiješ nj. jajašca , ma haos. Samo neforsiraj hranu.Poz. ----------------------------------- Mladen82 Pet Dec 29, 2017 8:16 am ----------------------------------- Tina poslao sam ti pp ali verovatno nisi videla. Ne bih ovde da spamujem temu. ----------------------------------- Lenji Lisac Sub Dec 30, 2017 2:51 am ----------------------------------- nemenjanje vode na dve tri nedelje po meni nije baš dobro. Treba je menjati na 7 dana. Zavisi od akvarijuma do akvarijuma i od samog balansa u akvrijumu i koliko se voda sama po sebi odrzava ne znam zasto su rekli da ne menjam vodu tri nedelje, oni su je testirali na sve i rekli su da je voda previse dobra, da treba da stoji . sta god to znacilo. sve cu da vas poslusam od jednom pa sta bude. dok su ribice zdrave sve je ok:) Rekli, jer vise nisi pocetnik i misle da si usla u stos jer ocigledno brines za svoje ribe i trudis se da im napravis savrsen ugodjaj, sto je veoma pohvalno. Voda je dobra jer je dobar balans postignut u akvarijumu, dovoljan broj riba na zapreminu i filter obradjuje zadovoljavajucu kolicinu, kao i bilje, ukoliko bi sada dodala jos par riba moguce da bi se stanje promenilo, ali opet ima vise bilja tako da mozda i ne bi, opet moram da ponovim vise faktora utice na to, ali jedno mora da se uzme u obzir filter je uvek isti - u ovom slucaju (akvarijumu) -. Tako da je svaka promena sada "rizik" da se taj postignuti balans promeni. Nemoj nikad nikoga da slusas nego odluci sta je po tebi najbolje i sta ti ima donekle logiku, jer jedino ti svoj sistem poznajes. Obavezno kad promenis nesto u sistemu prati ga da vidis ima li napredka ili se pogorsava ukoliko je bolje nastavi, ukoliko ide u drugom pravcu vrati se na staro postepeno i primeni neko drugo resenje posle par nedelja, da ne bi opterecivala sistem moze jos gore da se desi ukoliko se skace sa jednog na drugo resenje. za biljke prehranu foziranje je nedeljno 10ml na 50l akvarijumske vode jedan cep ima 30ml. ja stavim jedan cep i zrnce.pise da se odmah stavi. Pise za litrazu, ali da li pise za koliko ubiljen akvarijum, sve zavisi kolika je koncentracija bilja prisutna u akvarijumu... U ovom slucaju pojavile su se ove alge da je neki drugi proizvodjac moguce je da bi se pojavile neke druge alge, jer jedni imaju vise gvodzdja, drugi imaju vise magnezijuma, treci ima/nema mangan itd.. Npr.- Kod jednog proizvodjaca pise slabo ubiljen akvarijum - slika pola akvarijuma je zasadjeno. Kod drugog proizvodjaca pise slabo ubiljen akvarijum - slika 1/4 akvarijuma zasadjeno. (da je situacija jos zanimljivija na obe slike isto bilje) Tako da uvek akvarista mora da vodi racuna koliko kada da dodaje, nikad ne veruj proizvodjacima, jer se uvek ogradjuju sa nekim "+ - 5-10% varira odnos u koncentraciji" tako da pitanje je koju trenutno koncentraciju unosis u akvarijum. Uvek kada se dodaje bilo koja prihrana je bolje krenuti sa 1/2 od preporucene doze ili sa jos manje tipa 1/3, 1/4 pa polako dodavati na nedeljnoj bazi, kad alge pocnu da se pojavljuju smanji se doza i narednih par nedelja ne ubacijemo djubrivo uopste da bi se te pocetne alge povukle i zatim se vratimo na ne prethodnu vec onu peredpredhodnu dozu. Kad ne hranis ribe jedan dan u nedelji da li taj dan cupkaju bilje, grickaju krajeve? Konkretno mislim na trihogastere.. ----------------------------------- tina_ns Sub Dec 30, 2017 10:50 am ----------------------------------- smanjila sam i hrane i sve ostalo. nego sad razmisljam o suncevoj svetlosti, upravo je sinulo sunce. sobzirom da mi jekvarijum na kraju dnevne sobe a prozori veliki na drugoj strani ipak nesto dopire do njega. moj sin stoji i vidi se njegova senka, da nije to mozda uzrok mojih algi. http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_504874612_B1EA7CF9-E4FC-4ECB-8768-A97B011EF7E1.jpeg ----------------------------------- Lenji Lisac Sub Dec 30, 2017 5:23 pm ----------------------------------- Ukoliko ga vec obasjava sunce moze da se smanji fotoperiod. Moguce je da je to uzrok, ali moje misljenje je ipak da ima viska hranjivih elemenata. Mada, opet se dolazi do onoga ima vise biljne mase pa je moguce da se i same povuku (ima ko i da ih jede), a da se nastavi sa prihranom kao sto je i do sada. ----------------------------------- oldwolf Sub Dec 30, 2017 7:21 pm ----------------------------------- Zima je u toku i biće sve do polovine marte vrlo verovatno, tako da mu to sunce (koje do njega dopire tek sredinom dana) neće naškoditi, već kao što reče Lisac ,alge pospešuje višak hranljivih elemenata, tako da možeš opušteno do aprila, e već kad počne da ga baš obasjava to nije poželjno.Do tada razmišljaj o mogućem rešenju, a postoji mogućnost da se do tada sve stabilizuje pa mu i to prirodno osvetlenje neće smetati (imao sam priliku da vidim akvarijume koji su izloženi i te kako sunčevim zracima - pa ništa, ali to je retkost, a zbog čega ....). ----------------------------------- Strahinja025 Sub Dec 30, 2017 8:16 pm ----------------------------------- Nemaju koncaste veze sa tim. Meni moj stoji u centru dnevne soba nikad problem.... Samo malo tackaste po staklu. ----------------------------------- oldwolf Sub Dec 30, 2017 9:42 pm ----------------------------------- to je retkost, a zbog čega ....). Svaki akvarijum je priča za sebe , kao i svaki čovek, samo što postoje neke stvari koje se zovu "bolje sprečiti nego lečiti", i samo zato što ja imam 99 godina a pri tome pušim , nebi trebalo da svima preporučim pušenje ( možda nije krajnje adekvatno poređenje). Svima poz. ----------------------------------- tina_ns Sub Dec 30, 2017 10:14 pm ----------------------------------- leti imam zavese na terasi tako da sam leti svakako zamracena.vi ste spas inace bih visila non stop u radnji i dosadjivala sa pitanjima. ne bih da upropastim stvar, ipak je dosta love ulozeno u ovo cudo. e kad bi ribice jos i znale za ovaj trud:) ----------------------------------- Lenji Lisac Sub Dec 30, 2017 11:49 pm ----------------------------------- Nemaju koncaste veze sa tim. Meni moj stoji u centru dnevne soba nikad problem.... Samo malo tackaste po staklu. Drugi sistem, druge ribe, druga voda, drugo odrzavanje... Inace veliki faktor pojave algi i kog tipa igra i da li je sunce sa zapadne ili istocne strane, tj. jutarnje ili vecernje? Probaj da napravis eksperiment tacnije da postavis dva akvarijuma zapremine ~50L jedan pored drugog i jedan je osvetljen sa jutarnjim suncem 7-11h, dok drugi dobija vecernje sunce 16-20h, letnji period (ne preporucujem nikako od 11-16h da budu na suncu, jer u tom periodu ce samo koncasta i da raste). Odvojeni su 10cm i pregradjeni da nemaju direktnog svetla sem u tom periodu od po 4h inace osvetljeni su ceo dan (koliko sunce daje od izlaska do zalaska). Od zivog sveta po 20 gupi muzjaka u oba, isto kolicinski kao i tip bilja u oba, bez filtera (mini bara) samo vrsi zamenu vode isti dan istu zapreminu (bez sifoniranja, voda iz gornjeg dela akvarijuma). Da li ce biti iste alge i u jednom i u drugom akvarijumu? ----------------------------------- tina_ns Ned Dec 31, 2017 2:49 am ----------------------------------- odgovor za lenjog lisca je da trichogasteri non stop nesto cupkaju, oni su non stop gladni. ne grizu da odgrizu deo biljke ali kao da kljucaju po njima, nevezano da li je posni dan ili ne. i po svemu ostalom. cim otvorim poklopac napravim zezu oni traze tabletu na mestu gde su je zadnji put jele, tableta koja je navodno za druge ribe. sto se tice tecnosti za biljke ne pise nista drugo za doziranje samo fiksno koliko se stavlja. ----------------------------------- Lenji Lisac Ned Dec 31, 2017 5:11 am ----------------------------------- Upravo to me je zanimalo to sto grickaju bilje u stvari kidaju i jedu te alge, ne bilje naravno (znaju trule listove da kidaju kao i iglicasto bilje), da nemas trihogastere ko zna koliko bi algi tih bilo. Probaj da ih ne hranis dva tri dana slobodno (ne bih ti rekao ukoliko bi bilo posledica kasnije po ribe, jer znam da ih volis) i prati stanje algi da li se smanjuje. Da su trihogaster cosby-ji (pogotovu zenka nosilja il jos bolje koja je tek ikru izbacila) odavno bi sve te alge nestale. Svastojedi su to, a mislim da znas koliko mogu da pojedu. ;) Cudno mi da Dennerle ima ovakvo objasnjenje samo za zapeminu sad sam proverio i na njihovom sajtu. Ne znam sta da ti kazem sem opet da ponovim probaj malo dozu da smanjis pa kako bilje raste i siri se ti tako postepeno povecavaj dozu. ----------------------------------- oldwolf Ned Dec 31, 2017 8:11 am ----------------------------------- trichogasteri non stop nesto cupkaju, oni su non stop gladni. ne grizu da odgrizu deo biljke ali kao da kljucaju po njima, nevezano da li je posni dan ili ne. Riba je uvek gladna (bar većina) a trihogasteri su posebna priča, nemoj da te to zavara.Drži se utvrđenog programa ishrane da bi sistem ostajao pod kontrolom (mislim na alge, amonijak, zdravlje riba itd.) Ako dobro razmislimo ,uostalom,mnogo više ljudi strada od hrane, a ne od gladi - tako je i kod riba. p.s. kad pišem o ljudima ne mislim na one u Africi i krajnje siromašnim zemljama. ----------------------------------- andreja84 Pon Jan 22, 2018 9:47 pm ----------------------------------- Imam i ja jedno pitanje vezano za koncastu algu, akvarijum formiran pre desetak dana, hranjiva podloga 0.5 - 1 cm, preko toga recni sljunak 3 cm. Dimenzije 60x30x30(vodeni stub) tacnije 54 litara. Nekoliko biljaka sam usadio cim je krenulo cikliranje (bacopa australis) a ostale nedelju dana kasnije (nezahtevne biljke). Od rasvete trenutno imam jednu obicnu neonku T8 18W (GE Daylight) sto je 0,33 W/L sa reflektorom i fotoperiod 7 sati. A pojavila mi se koncasta alga na Bacopi pre svega, mada je ima i na panju malo. Ne bih da smanjujem svetlo jos vise dok mi se ne ukorene pelceri biljaka. Sta da radim da bi se oslobodio napasti? Skidam ih mehanicki sa biljaka, ali malo malo i poneka se opet pojavi. Filtracija je dvokomorni spoljni, dimenzije filtracione komore su 20x10 i materijal je naredjan redom vata - sundjer - vata - JBL Cermec. Pumpa je atman at-302 450l/h ----------------------------------- andreja84 Pon Jan 22, 2018 10:05 pm ----------------------------------- Evo kako ona ustvari izgleda http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_252775210_alga.jpg A evo kako izgleda ceo akvarijum trenutno. Ima biljaka, imam i drezgu koja vuce hranjive materije iz vodene kolone, svetlo je slabo, a ona se mnozi. ----------------------------------- andreja84 Pon Jan 22, 2018 10:07 pm ----------------------------------- Zamolio bih urednika da spoji poruke, greskom nisam postavio sliku u prethodnoj. Izvinjenje. http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_505550531_Dan%201.jpg ----------------------------------- Peku Pon Jan 22, 2018 10:39 pm ----------------------------------- Akvarijum ti je star svega 10tak dana. Potrebno je oko mesec nekada i vise da se filter oformi kako treba a još vise vremena da dodje sve u neki balans i ravnotezu. 3cm ti je malo podloge ako ceš da gajiš biljke za dobar koren treba ti 10tak do 15cm sve zavisi od biljke do biljke. Ako si koristio zemlju kao hranljivu podlogu imaćeš ogromnih problema sa tako tankim slojem krupnog sljunka. Ubaci kokeg moija da gricka napasti koje ti se javljaju a i bolje ćeš isciklirati akvarijum. Ako prezive ti ih zadrzi pokloni baci vrati u petshop.... ----------------------------------- andreja84 Pon Jan 22, 2018 10:56 pm ----------------------------------- Nisam se najbolje izrazio, podloga ide do 7 cm u zadnjem delu akvarijuma, a tih tvojih 15 na dubinu akvarijuma od 30 mi malo ne drze vodu. Jesam koristio zemlju, ali probao sam sa sifonom, i ne podize se zemlja kroz sljunak, tako da tu nema problema. Imam za sada 5 gupika dobijenih na poklon, bas za brze cikliranje, mozda nadjem negde i moli da bi grickala. ----------------------------------- Peku Sre Jan 24, 2018 2:23 am ----------------------------------- Nemoj onda stavljati još riba već imaš dovoljno. 3cm sljunka iznad zemlje nije dovoljno da sprči probijanje hranljivih materija u vodenu kolonu. Posledica uglavno bude bujanje algi. Podloga ce vremenom da se poravnja pa ce svuda biti iste visine.