----------------------------------- Lenji Lisac Sub Dec 30, 2017 2:51 am ----------------------------------- nemenjanje vode na dve tri nedelje po meni nije baš dobro. Treba je menjati na 7 dana. Zavisi od akvarijuma do akvarijuma i od samog balansa u akvrijumu i koliko se voda sama po sebi odrzava ne znam zasto su rekli da ne menjam vodu tri nedelje, oni su je testirali na sve i rekli su da je voda previse dobra, da treba da stoji . sta god to znacilo. sve cu da vas poslusam od jednom pa sta bude. dok su ribice zdrave sve je ok:) Rekli, jer vise nisi pocetnik i misle da si usla u stos jer ocigledno brines za svoje ribe i trudis se da im napravis savrsen ugodjaj, sto je veoma pohvalno. Voda je dobra jer je dobar balans postignut u akvarijumu, dovoljan broj riba na zapreminu i filter obradjuje zadovoljavajucu kolicinu, kao i bilje, ukoliko bi sada dodala jos par riba moguce da bi se stanje promenilo, ali opet ima vise bilja tako da mozda i ne bi, opet moram da ponovim vise faktora utice na to, ali jedno mora da se uzme u obzir filter je uvek isti - u ovom slucaju (akvarijumu) -. Tako da je svaka promena sada "rizik" da se taj postignuti balans promeni. Nemoj nikad nikoga da slusas nego odluci sta je po tebi najbolje i sta ti ima donekle logiku, jer jedino ti svoj sistem poznajes. Obavezno kad promenis nesto u sistemu prati ga da vidis ima li napredka ili se pogorsava ukoliko je bolje nastavi, ukoliko ide u drugom pravcu vrati se na staro postepeno i primeni neko drugo resenje posle par nedelja, da ne bi opterecivala sistem moze jos gore da se desi ukoliko se skace sa jednog na drugo resenje. za biljke prehranu foziranje je nedeljno 10ml na 50l akvarijumske vode jedan cep ima 30ml. ja stavim jedan cep i zrnce.pise da se odmah stavi. Pise za litrazu, ali da li pise za koliko ubiljen akvarijum, sve zavisi kolika je koncentracija bilja prisutna u akvarijumu... U ovom slucaju pojavile su se ove alge da je neki drugi proizvodjac moguce je da bi se pojavile neke druge alge, jer jedni imaju vise gvodzdja, drugi imaju vise magnezijuma, treci ima/nema mangan itd.. Npr.- Kod jednog proizvodjaca pise slabo ubiljen akvarijum - slika pola akvarijuma je zasadjeno. Kod drugog proizvodjaca pise slabo ubiljen akvarijum - slika 1/4 akvarijuma zasadjeno. (da je situacija jos zanimljivija na obe slike isto bilje) Tako da uvek akvarista mora da vodi racuna koliko kada da dodaje, nikad ne veruj proizvodjacima, jer se uvek ogradjuju sa nekim "+ - 5-10% varira odnos u koncentraciji" tako da pitanje je koju trenutno koncentraciju unosis u akvarijum. Uvek kada se dodaje bilo koja prihrana je bolje krenuti sa 1/2 od preporucene doze ili sa jos manje tipa 1/3, 1/4 pa polako dodavati na nedeljnoj bazi, kad alge pocnu da se pojavljuju smanji se doza i narednih par nedelja ne ubacijemo djubrivo uopste da bi se te pocetne alge povukle i zatim se vratimo na ne prethodnu vec onu peredpredhodnu dozu. Kad ne hranis ribe jedan dan u nedelji da li taj dan cupkaju bilje, grickaju krajeve? Konkretno mislim na trihogastere..