----------------------------------- lazar96 Čet Avg 22, 2013 9:05 pm Zelene alge po staklu ----------------------------------- Poz svima ovako akvarijum sam formiro pre 2 nedelje i pocele su da se pojavljuju zelene alge na prednjem staklu kao neke tackice sad akvarijum je od 160L i svetlo je vrlo slabo za sad neznam stvarno odakle alge pa sam hteo vas da pitam dal da kupim ovo za alge ili je bolji magnet posto sam cito da magnet hoce da grebe staklo http://www.dodaj.rs/f/3E/lY/XXUkajk/oprema-za-akvaristiku-ci.jpg ----------------------------------- nemanjask Čet Avg 22, 2013 9:15 pm ----------------------------------- Kupiš naj običniji sunđer za pranje sudova, osim ako ti nije problem da umočiš ruku u akvarijum. ----------------------------------- lazar96 Čet Avg 22, 2013 9:20 pm ----------------------------------- Ma nije problem sad sam bas probo da skinem malo prstom i vidim da se lako skidaju nego jel bolje da skidam sa onim hrapavim delom ili sa onim drugim obicnim? ----------------------------------- nemanjask Čet Avg 22, 2013 9:24 pm ----------------------------------- Hrapavu stranu naravno. ----------------------------------- Nensi Čet Avg 22, 2013 9:29 pm ----------------------------------- Nabavi ancistruse ako želiš,jedu alge sa stakla :wink: ----------------------------------- lazar96 Čet Avg 22, 2013 9:30 pm ----------------------------------- Imam 1 al ne radi nista samo se krije ispod panja ----------------------------------- pakonja Čet Avg 22, 2013 9:45 pm ----------------------------------- Ja sa stakla skidam starom plasticnom "halo" karticom... samo polako i nezno i sve se skine... a plastika je dosta mekana i ne grebe staklo... dok sam jednom prilikom probao grublju stranu sundjera kuhinjskog kada sam razlepljivao akvarijum i mogu ti reci da sam jedno parce zesce izgrebao sa njime... opet... mozda sam ja uzeo neki jako grub sundjer ali za sad mi plastika radi posao... ;) ----------------------------------- jovica Čet Avg 22, 2013 9:47 pm ----------------------------------- Ne daj mu spiru;inu jedan dan, ima da delje samo tako. Samo nemoj da shvatis bukvalno pa da ga moris gladju! :) Uzni plasticnu karticu sa kodovima od mobilnog ili staru kredi karticu, mozes i time, ja sa time skidam kad je ima. I obrati paznju sta je uzrok pojave zelene tackaste. Vellika jacina svetla, direktno sijanje sunca u ak, ili dosta osvetljena soba. Kod mene je to bio slucaj,i pokazalo se tacno. Kad mi dolaze gosti, podignem zavese, bude mi svetlo u sobi spolja, ne mora direkt sunce, sutra zelene tackaste ima dosta na prednjem staklu. ----------------------------------- paja patak Čet Avg 22, 2013 9:49 pm ----------------------------------- ...ili jednostavno uzmes onaj nozic od skalpela u ruke i skines sa stakla sta god ti smeta :) ja tako cistim i alge i kamenac i silikon kad sam sklapao akvarijum. ----------------------------------- lazar96 Čet Avg 22, 2013 9:57 pm ----------------------------------- Svetlo u akvarijumu mi je slabo i verovatno je zbog spoljnjeg svetla u dnevnom boravku ali moji nece da zamrace prostoriju kao mnogo im mracno i onda ima dosta svetlosti spustamo mi roletne i to ali tek posle 1,2 sata popodne pa do 7 uvece kad bije direktno sunce ali one se verovatno pre podne se namnoze. ----------------------------------- lazar96 Čet Avg 22, 2013 10:01 pm ----------------------------------- Nadam se da nece da steti ribicama ako 1 nedeljno budem cisito staklo od algi kad menjam vodu nije to neka velika kolicina algi ali ipak upada u oci kad se pridje akvarijumu? ----------------------------------- jovica Čet Avg 22, 2013 10:29 pm ----------------------------------- Ribama ne smetaju alge, dok god ti menjas redovno deo vode i sifoniras dno. Tako da samo napred. :bravo: ----------------------------------- lazar96 Čet Avg 22, 2013 10:33 pm ----------------------------------- Menjam jednom nedeljno 35L vode ----------------------------------- jongi Pet Avg 23, 2013 1:23 pm ----------------------------------- Meni su nerite puzevi odradile staklo i dekoraciju kada sam stavio novu neonku. ----------------------------------- lazar96 Pet Avg 23, 2013 1:40 pm ----------------------------------- Jel ima jos neki puz sem nerita da moze da odradi lepo poso da ne jede biljke u akvarijumu? ----------------------------------- chikavili Pet Avg 23, 2013 2:52 pm ----------------------------------- Ja sam pobacao sve te alatke, magnete i sundjere, ubacio nerite i nikada vise nisam video zelenu tackastu :) ----------------------------------- chikavili Pet Avg 23, 2013 2:53 pm ----------------------------------- Jel ima jos neki puz sem nerita da moze da odradi lepo poso da ne jede biljke u akvarijumu? Ima - cithon corona - rogata nerita :D ----------------------------------- lazar96 Pet Avg 23, 2013 6:05 pm ----------------------------------- A problem je sto kod mene u vrnjackoj banji nemaju da se kupe nerite ----------------------------------- reventon Pet Avg 23, 2013 7:54 pm ----------------------------------- Vidi, kada se pojave zelene tackice po staklu (pretpostavljam da su one u pitanju), neko nepisano pravilo je da cesce menjas vodu i smanjis fotoperiod. Puzevi i ribe algari mogu samo da ti pripomognu oko unistavanja algi. Recimo, kod mene se, i pored algara i puzeva, stvaraju u malim kolicinama, ali ne mrzi me da ih s vremena na vreme zgulim sundjerom ili onim magnetom sto se kaci na staklo. ----------------------------------- lazar96 Sub Avg 24, 2013 12:51 am ----------------------------------- Ma nije meni problem da ih ja ocistim 1 nedeljno kad menjam vodu nego reko da nesmeta to ribicama ----------------------------------- usdp Sub Avg 24, 2013 1:24 am ----------------------------------- Ma nije meni problem da ih ja ocistim 1 nedeljno kad menjam vodu nego reko da nesmeta to ribicama ne smetaju im alge opusti se, grickace i one po malo ako imas sijamse ili sl.ali s vremena na vreme kada ih vidis uzmi magnet ili ono sto si pitao i ocisti. ----------------------------------- lazar96 Sub Avg 24, 2013 10:33 am ----------------------------------- Ma od algara imam 1 ancija i 1 amoniera i uzecu jos 1 ancija a sto se tice stakal probacu sa onim od stare kreditne kartice da vidim kako ce da izgleda bitno mi je sa necim sto nece da grebe staklo posto sam procito da magnet zna da grebe. ----------------------------------- nikouro Sub Avg 24, 2013 7:53 pm ----------------------------------- Magnet grebe staklo samo kada zaglavi kamencic a to se desava kada magnet gurnemo suvise blizu , ili u pesak ( podlogu ). ----------------------------------- usdp Sub Avg 24, 2013 9:08 pm ----------------------------------- Ma od algara imam 1 ancija i 1 amoniera i uzecu jos 1 ancija a sto se tice stakal probacu sa onim od stare kreditne kartice da vidim kako ce da izgleda bitno mi je sa necim sto nece da grebe staklo posto sam procito da magnet zna da grebe. meni je grebao i grebe kad uhvati i najmanji kamen, sto kaze covek kad se priblizi dnu, meni na 2-3cm hvata kamenje i grebe, tako da ga koristim od trecine aq odozdo gledano, a za donji deo sundjer ili mts karticu, telenor je tvrdja :D