Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Zelene tacke po staklu Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
reventon
Akvarista



Registrovan: 03 Jun 2012
Poruke: 2004
Lokacija: Beograd, Banovo Brdo

PorukaPoslao: Sub Okt 13, 2012 8:02 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pre neki dan sam primetio zelene tacke po staklu. Citajuci forum, zakljucio sam da je u pitanju zelena tackasta alga. Procitao sam da se odstranja mehanickim putem, sto je u redu. Ono sto me buni je njen nastanak. Pise da nastaje usled jakog svetla. Osvetljenje je 0,64 w/l, sto je daleko od jakog... Deo vode menjam na 7,8 dana, akvarijum je dobro ubiljen, i ima odlicnu filtraciju. Sta jos moze da dovede do njenog stvaranja?
Napominjem da je nema puno (ni izbliza kao na slici u temi Zelena tackasta alga), ali resenje nije samo ocistiti je, vec i otkloniti njen uzrok, zar ne?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Sub Okt 13, 2012 8:02 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

trna88
Akvarista



Registrovan: 20 Avg 2012
Poruke: 77
Lokacija: BeoGrad

PorukaPoslao: Sub Okt 13, 2012 8:40 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Da ti nije izlozen aq suncevoj svetlosti (malcice vise svetlosti nego sto treba i eto algi) ?! Smile mozda glupo ali moze i to biti Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
jovica
Urednik
Urednik



Registrovan: 13 Maj 2012
Poruke: 2547
Lokacija: Smederevo

PorukaPoslao: Sub Okt 13, 2012 8:48 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Primetio sam kod mene da se javlja kad je suncano napolju, dovoljno je da sunceva svetlost udje u sobu i eto zelene tackaste na prednjem staklu. Napominjem da mi ni zrak sunceve svetlosti ne dopire direktno do akvarijuma. Moze da pomogne da par dana ne dizes roletne u sobi gde je akvarijum. Kod mene je od jula meseca tako i navikao sam. Rasveta u sobi je akvarijum i po ceo dan uzivam! Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
reventon
Akvarista



Registrovan: 03 Jun 2012
Poruke: 2004
Lokacija: Beograd, Banovo Brdo

PorukaPoslao: Sub Okt 13, 2012 8:57 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Akvarijum je okrenut prozoru "ledjima". Na prozoru su zavese, do skoro su i roletne bile navucene. Ali bez obzira na to, zadnja strana akvarijuma je prelepljenja, tako da svetlost ne ulazi... A i u poslednje vreme je oblacno, a bas sam tada i primetio algu...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Markonbg
Akvarista



Registrovan: 05 Jul 2012
Poruke: 230
Lokacija: Novi Beograd

PorukaPoslao: Ned Okt 14, 2012 11:20 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

onda ti preostaje samo da smanjis osvetljenje...drugog resenja nema.
Jer ti se pojavljuju alge jos negde? kamen,biljke?
sta stavljas za bilje?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
reventon
Akvarista



Registrovan: 03 Jun 2012
Poruke: 2004
Lokacija: Beograd, Banovo Brdo

PorukaPoslao: Ned Okt 14, 2012 11:23 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Za sada, samo po staklu... Stavljam samo Easy Carbo.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Zhorz
Akvarista


Opomene: 1
Registrovan: 15 Sep 2012
Poruke: 907
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Ned Okt 14, 2012 9:28 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

evo ja se vratih sa 3dnevnog odlaska i imam sta da vidim, sve te zelene tacke po staklu, prednji deo sam magnet cistacem skinuo ali na zadnjoj strani aq ih ima dosta....probacu sa smanjenim foto periodom od sutra.

edit: da li je moguce da se pojavile jer tri dana nisam stavljao makro i mikro elemente u odnosu na prethodnih 2meseca?


Poslednji izmenio Zhorz dana Ned Okt 14, 2012 9:32 pm, izmenjeno ukupno 1 puta

Razlog izmene Zhorz: makro-mikro elem
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
tusta
Akvarista



Registrovan: 14 Sep 2011
Poruke: 346
Lokacija: Pojate

PorukaPoslao: Pon Okt 15, 2012 12:51 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pojava zelene tackaste alge na staklu je signal da je doslo do disbalansa hemizama vode, odnosno, da u vodi nedostaju fosfati, naravno ako izuzmemo uticaj direktne sunceve svetlosti ili duzine foto perioda.

Resenje, krenuti sa dodavanjem makroelemenata ukolio nista ne dodajes od hemije, a ukoliko se vec dodaje, pojacati dodavanje KH2PO4.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
reventon
Akvarista



Registrovan: 03 Jun 2012
Poruke: 2004
Lokacija: Beograd, Banovo Brdo

PorukaPoslao: Pon Okt 15, 2012 1:17 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nazalost, hemija mi nikada nije bila jaca strana. KH2PO4 je sta...? Vidim da ima kalijum i fosfor...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
tusta
Akvarista



Registrovan: 14 Sep 2011
Poruke: 346
Lokacija: Pojate

PorukaPoslao: Pon Okt 15, 2012 1:28 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

@Zhorz - naravno da je moguce, nakon odredjene pauze u prihrani biljaka putem vodene kolone gde biljke inace putem lista usvajaju hranljive materije, startuje se okidac da u nedostatku iste potraze je putem korena u podlozi, sto ce alge sa zadovoljstvom docekati jer ce u vodi uvek biti dovoljno amonijaka koji ce pokrenuti njihov bum.

Resenje: odstranis tackastu sa stakla, zamenis jednu polovinu vode i nastavis sa redovnom prihranom, avarijum ce se vrlo brzo dovesti u red.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
tusta
Akvarista



Registrovan: 14 Sep 2011
Poruke: 346
Lokacija: Pojate

PorukaPoslao: Pon Okt 15, 2012 1:38 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

KH2PO4, odnosno Kalijum Dihidrogen Fosfat je jedinjenje u kome se neorganski fosfor nalazi u obliku ortofosfata, ili kako mi to jednostavnije nazivamo samo fosfati, inace fosfor je veoma bitan za rast biljaka. U gotovim smesama makroelemenata kh2po4 se vec nalazi u odredjenoj proporciji koje je biljkama potrebno za normalan razvoj. Medjutim mozemo ga dodavati i odvojeno, kako god, prelistaj malo deo foruma vezan za hemiju, verovatno ces naci dosta odgovora na eventualna dodatna pitanja.
Kalijum u ovom jedinjenju zanemari jer se nalazi u jako maloj kolicini, njega obicno dodajem prilikom dodavanja nitrata kroz KNO3 a ako se pojavi deficit pojacavamo ga sa K2SO4 ili KCL. U KH2PO4 je bitan dakle fosfor.

P.S. Vidis da nije dobro prespavati casove hemije, nikad ne znas kada ce da ti zatreba : )))


Poslednji izmenio tusta dana Pon Okt 15, 2012 1:43 am, izmenjeno ukupno 1 puta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
jovica
Urednik
Urednik



Registrovan: 13 Maj 2012
Poruke: 2547
Lokacija: Smederevo

PorukaPoslao: Pon Okt 15, 2012 6:55 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Jel vidis sa kojim se predznanjem ide u kafanu??? Smile Svaka cast! Bravo
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Zhorz
Akvarista


Opomene: 1
Registrovan: 15 Sep 2012
Poruke: 907
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Pon Okt 15, 2012 7:21 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

tusta ::
@Zhorz - naravno da je moguce, nakon odredjene pauze u prihrani biljaka putem vodene kolone gde biljke inace putem lista usvajaju hranljive materije, startuje se okidac da u nedostatku iste potraze je putem korena u podlozi, sto ce alge sa zadovoljstvom docekati jer ce u vodi uvek biti dovoljno amonijaka koji ce pokrenuti njihov bum.

Resenje: odstranis tackastu sa stakla, zamenis jednu polovinu vode i nastavis sa redovnom prihranom, avarijum ce se vrlo brzo dovesti u red.


Bravo Bravo Bravo
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
reventon
Akvarista



Registrovan: 03 Jun 2012
Poruke: 2004
Lokacija: Beograd, Banovo Brdo

PorukaPoslao: Pon Okt 15, 2012 10:09 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Cudi me da toga nema u Easy Carbu...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
tusta
Akvarista



Registrovan: 14 Sep 2011
Poruke: 346
Lokacija: Pojate

PorukaPoslao: Pon Okt 15, 2012 3:33 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Easy Carbo ti je neka vrsta zamene za CO2, i samo jedan od artikala u paleti njihovih proizvoda namenjenih za prihranu biljaka... Ako hoces firmiranu hemiju da dodajes i imas dubok dzep, onda za fosfor potrazi EasyLife Fosfo, za kalijum EasyLife Potassium, za nitrate EasyLife Nitro a za mikro elemente EasyLife ProFito... A sve to sa mnogo, mnogo manje para mozes da nabavis i u DIY varijanti... Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Algar za braon alge po kamencicima,de... uki01 Alge 10 Sre Sep 25, 2019 7:40 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Bele tacke ICH........ srki.acs Bolest 11 Pet Jun 14, 2019 8:48 pm Pogledaj zadnje poruke
Ovaj forum je zaključan i ne možete menjati teme ili odgovarati Zelene pečurke Peku Arhiva Malih Oglasa 0 Čet Okt 04, 2018 7:59 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka bele mrlje na staklu tam Početak u akvaristici 9 Čet Mar 22, 2018 5:46 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Plave, zute, zelene (tamne boje) kozice Alexa777 Arhiva Malih Oglasa 0 Čet Dec 28, 2017 4:59 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License