----------------------------------- Jorimir Pet Jul 13, 2018 7:14 pm ----------------------------------- Evo jedan savet od kolege pocetnika, odnosno moje iskustvo. I ja sam mislio, super, uzecu zemlju za 80din umesto da platim pravim substrat 800din. Uzmem ja carobnicu, ispecem, potopim, povadim sve sto pliva. Nedelju dana sam menjao vodu svaki dan i ona uvek ista, prljava, da bi mi na kraju baba(jer sam na kraju njoj zemlju dao da stavi u cvece) rekla ,,pa jel si ti lud kako ces da isperes vodu od zemlje koja se stvarno rastvara" i potpuno je bila u pravu. Zemlja se rastvara i mozes je prati godinu dana voda ce idalje biti mutna. Ako stavis mrezicu i naspes dosta kvarcnog peska moze super da funkcionise ali pocetnik si, kao i ja i imas tu 200 drugih briga a da se i sa tim zavitlavas, previse je. Sto se peska tice, slicna prica(nisam probao ali sam se dosta raspitivao). U njemu ne raste nista. Lakse ce ti na kamenu nesto narasti nego u pesku. Stvrdne se vrlo brzo i koren biljke je kao da si ga u beton ulio. A jos moras i ribe da biras dobro jer ako uzmes tipa muljase, imaces staklenu kocku braon boje(ne bukvalno ali stalno ce kopati). Tako da bolje ti je uzeti kvarcni pesak 1-2mm granulacije, ispod njega substrat, imas u kojoj god radnji hoces i miran si. Ja sam to uradio i evo biljke super idu, nije muljava voda a imam 6 muljasa.