----------------------------------- io Pet Jul 13, 2018 9:41 pm ----------------------------------- u pesku rastu sve nezahtevne biljke, recimo sve vrste kriptokorina, valisnerija, sagitarija (izgleda kao mala valisnerija) , limun, sljivica i td, dakle nezahtevne biljke u smislu podloge. na kamenu ili panju rastu mahovine, mikrozorumi, monoselenijum, nane . s tim mozes da popunis pocetnicki akvarijum, bez zemlje, bez co2 i bez prihrane. sa stedljivom sijalicom filips tornado osvetljeno. godinama mi jedan akv u obicnom pesku dunavcu, s kriptama i nanom na panju, a drugi sa sljuknkom, i mozda biljke rastu sporije, ali su lepe, velike i nabujale, bez algi. pesak je uzet sa autobuske stanice, u 2 kese, ispiran je prvo u hladnoj vodi, da izadju pikavci, razno djubre, i braon prasina, a onda je 10-ak puta potapan u vrelu vodu iz bojlera (potpuno vrelu) u lavorima i kofama, i muljan s drskom od dzogera. kad se voda malo ohladi posle sat-dva prospem, pa opet ponovim postupak. jes da je trajalo ceo dan, ali pesak je posle bio cist, nista nije plivalo po vodi niti se muljavila i mutila. zasadjene su kripte, posle 3 nedelje ubaceni tanganjikanci, mreste se ko pomahnitali pune 4 godine i nikom nista ne fali. kripte rastu i bujaju , narocito usterijana koju stalno cerupam . prema tome, ne treba ti neka posebna zemlja i cuda, dovoljno je da uzmes nezahtevne biljke i da imas ok svetlo. kilave i zahtevne biljke, poput madagaskar (nesto nesto) koji izgleda kao mreza, jedva opstaju i s punim kapacitetom svega, zemlje, co2, prihrane i td. ne znam kakva je voda tu kod tebe u vodovodu, ja koristim beogradsku cesmusu direkt s cesme i nemam problema. eto i to moze biti problem. ako se zemlja za cvece dobro pripremi ni ona se nece topiti u vodi, ali to je vec za one koji vole da se vrzmaju s tim. ta zemlja kad se isposti treba da se menja, kako ta za cvece tako i kupovna specijalna podloga za akvarijume. takoreci, bas trebas to da volis , meni licno je smaranje :D imas na forumu dosta tema o pripremi zemlje za cvece za akve , udri malo u pretragu, ovaj forum nije bas od juce pa da nema tema o tome. srecno!