----------------------------------- Peku Sub Jul 14, 2018 12:55 am ----------------------------------- Šta vi ljudi radite kad vam se podloga stvrdne? Kao neko ko je uvek sebi lepio akvarijume imam jedno loše iskustvo sa biljkama. Nisam lepo izravnjao silikon na donjem spoju. Kad sam rastavljao postavku našao sam koren biljke ,oko 10tak cm, kako se proteže kroz silikon. Tako da se vraćam na predhodno pitanje "Sta vi radite kad vam se pesak stvrdne da biljke ne mogu da rastu". Mrežica iznad zemlje je jako loša ideja, sitna zaustavlja izlazak gasova i čini čupanje biljaka nemogućim, krupna ne radi ništa. Najveća glupost je koristiti kvarcni pesak za postavku koja nema strogo zacrtane parametre. Oštar je pa nije dobar za ribe dna, nije dobar za ribe koje preturaju pesak, nije dobar za ribu koja se uplaši pa krene da udara i po pesku i po staku... 100% da će te u prvih mesec dva izgrebati staklo, beo je pa ne daje sigurnoat ribama i izgleda neprirodno. Što se tiče tvrdoće podloge zgusne se više u odnosu na druge vrste peska. Nije vam svaka zemlja dobra za akvarijum. Neke su tretirane hemijom protiv kojekakvih organizama pa nisu zdrave za akvarijum. Koristio sam Florabella zemlju za cvece prvih godinu ipo dana sve je bilo super posle toga je nastao pakao sa čišćenjem podloge i čupanjem biljaka, promenama vode, a posle dve godin su krenule crne čupave alge. Najgora stvar kod zemlje je što sav pesak mora da se baci. To možda ne deluje strašno al kad treba negde baciti 6 kanti od 20l punih peska sa 4tog spata... Po meni je najlepša podloga prosejani rečni sljunak na granulaciju od 1-2mm.