Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Zemlja: pitanje? Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
alem85
Akvarista



Registrovan: 25 Sep 2011
Poruke: 21
Lokacija: Travnik

PorukaPoslao: Ned Okt 30, 2011 11:29 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Prije svega, oprostite ako sam fulio ovu konkretnu temu na forumu.

Vjerujte pregledao sam sve ali nikako da nadjem konkretan odgovor. Naime, ineteresuje me da li je neophodno pripremati zemlju za cvijece nekim namakanjima po nekoliko sedmica ili prokuhavanjem??? Negdje govore da se mora, nedgje da ne...

Posto zelim da ubacim podlogu u akvarij od 200 l (140x40x40) pa ne smijem da rizikujem da ne bih sve mora iznova. Do sada sam ubacio u jedan akvarij zemlju pomjesanu sa kvarcnim pijeskom pa preko svega toga pijesak i dobro raste bilje do duse nezahtjevno...

Ali ovdje ipak zelim da radim nesto zahtjevnije pa mi treba pomoc oko podloge. Molim vas reci te mi sta je najbolje da radim na ove dimenzije akvarija. Kupovina nekih "profi" podloga otpada jer para nema Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Ned Okt 30, 2011 11:29 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Mello
Akvarista



Registrovan: 22 Jan 2011
Poruke: 389
Lokacija: Cacak

PorukaPoslao: Pon Okt 31, 2011 12:57 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Akvaristi koji koriste zemlju za cvece za svoje akvarijume, praktikuju da zemlja odstoji u vodi bar jedno 7 dana.

Iskreno, nisam primetio neku razliku u odnosu na rast bilja ali odstajala zemlja manje muti vodu tokom cikliranja.

Koja zemlja je u pitanju?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
Blue
Urednik
Urednik



Registrovan: 21 Jul 2009
Poruke: 2756
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pon Okt 31, 2011 9:38 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

U principu, preporucujem dobro ispiranje, ali to ne znaci da ces imati vise problema ako je samo istreses iz kese.
Za nekim dugotrajnim natapanjem mislim da nema posebne potrebe.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
jering
Akvarista



Registrovan: 17 Okt 2011
Poruke: 69
Lokacija: Nish

PorukaPoslao: Pon Okt 31, 2011 10:47 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nema potrebe za potapanje/ ispiranje zemlje, kad se tek formira akvarijum.
Bitno je da se ne stavlja veliki sloj, da se odvoji mrezicom da se ne bi digo kad se vade biljke, i da se to prekrije dobrim slojem (4-5cm) peska/sljunka.
U svakom slucaju, ono sto je najvaznije kod akvarijuma sa zemljom za cvece su CESTE IZMENE VODE! I to 3x nedeljno prvih mesec- dva, posle toga sve manje i manje do - jednom nedeljno. I to u pocetku 50%, a kasnije 30% vode.
Sve drugo otpada! Zamena vode ovde je ne zakon, nego ustav! Inace pada vlada, odnosno bujaju alge!!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Biohazard
Akvarista



Registrovan: 19 Sep 2011
Poruke: 353
Lokacija: Sarajevo

PorukaPoslao: Pon Okt 31, 2011 12:55 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja sam isto u tom periodu. Sinoc sam pripremio po "Rainforest"-ovom receptu. On je rekao da on prvo ubaci zemlju u mikrovalnu i dobro je sprzi Smile na sto vise stepeni par minuta, da pobije sve sto je nepozeljno u akvariumu a i ja vjerujem da u toj zemlji ima svega. Posle je natopi samo da prenoci da mu je lakse poredati po akvariumu i da se nebi dizala tokom sipanja vode u akvarium al on nestavlja mrezicu pa je zbog toga pomocio. I ja sam je stavio da prenoci u vodi pa nek stoji jos dan dok ne pripremim pjesak. Nece joj skoditi.
Eto valjda sam malo pomogao.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
alem85
Akvarista



Registrovan: 25 Sep 2011
Poruke: 21
Lokacija: Travnik

PorukaPoslao: Pon Okt 31, 2011 12:56 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala svima, takvi mi odgovori trebaju. Kada se vratim s posla poslat cu Vam sve vezano za zemlju koju sam uzeo. Uglavnom, negdje sam citao da je dobro prokuhati zelmlju pa ne znam da li da to radim...

A sto se tice zamjene vode, jel moze kako da se to smanji na manji period jer ubit ce me zena ako budem tri puta sedmicno po 100 litara vode vadio Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Biohazard
Akvarista



Registrovan: 19 Sep 2011
Poruke: 353
Lokacija: Sarajevo

PorukaPoslao: Pon Okt 31, 2011 1:02 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hahaha jos jedan smeh zene su nam svima za vratom. Pa i neznam bas oko zamjene radi to kad ona nije tu Very Happy a nemoras da je prokuhavas. Samo uradi ovako kako sam ja napisao jer ja mislim da RF zbilja zna sta radi po tom pitanju.

PS: Napisi na profilu odakle si Wink
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Popaj
Akvarista



Registrovan: 06 Apr 2011
Poruke: 940
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pon Okt 31, 2011 1:25 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Najbolje je obraditi zemlju u mikrotalasnoj, zato što je to sigurno.Međutim, pitanje je koja je to količina.
U više navrata sam savetovao da se kupuje zemlja, koja je namenjena za akvaristiku.Može da se nabavi u specijalizovanim radnjama.Ne treba kupovati zemlju za cveće, koja je tretirana raznim otrovima.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
jering
Akvarista



Registrovan: 17 Okt 2011
Poruke: 69
Lokacija: Nish

PorukaPoslao: Pon Okt 31, 2011 3:03 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Terra magma... 100 x proverena! Biljke rastu kao lude i imaju sve sto im treba!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
alem85
Akvarista



Registrovan: 25 Sep 2011
Poruke: 21
Lokacija: Travnik

PorukaPoslao: Pon Okt 31, 2011 3:06 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Evo stavio sam lokaciju, Travnik BiH:-) hahah vidis, zene su nam ipak tolerantne kada skontas da barem ja imam u kuci trenutno 350 l vode, ali uskoro cu sve smanjiti na 200 l jer sam malo pretjerao Smile haha

Pa kako skontam najbolje je da idem na mikrovalnu, pa lagano to pokvasim, rasitnim i ubacim u akvarij, pa idemo sa mijenjanjem vode ebi ga.

Nego, jel moze za mrezicu posluziti ona gradjavinska mrezica za ROFIKS cini mi se, jer imam toga dosta, da ne kupujem sad nesto drugo.

pozz
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Wlayko91
Akvarista



Registrovan: 02 Avg 2010
Poruke: 1167
Lokacija: Beograd/Grocka

PorukaPoslao: Pon Okt 31, 2011 8:22 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ako mislis na plavu mrezicu za fasadu koja je negde oko 5x5mm mozes, ali samo ako je krupna granulacija peska 5mm i vise...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
sale75bgd
Urednik
Urednik



Registrovan: 03 Nov 2009
Poruke: 2083
Lokacija: Fort Mill, South Carolina

PorukaPoslao: Pon Okt 31, 2011 8:45 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nekako mi je pile za rernu vise nego zemlja...a ta rerna u kojoj se pekla zemlja mi posle vise nije ni za sta...
Nikada nisam to radio sa zemljom niti bih. Ispirao je jesam jednom pre 5 godina i napravio takav svinjac da to ne bih ponovio za lek!
Otvoris kesu, prospes po akvarijumu, tras mrezica i nalijes vodu.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
LakiNena
Banovan
Banovan


Opomene: 1
Registrovan: 21 Jul 2011
Poruke: 297
Lokacija: Srbija,Beograd

PorukaPoslao: Pon Okt 31, 2011 8:55 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Izvini sto ti upadam u temu,isti problem....
Problem mi je da kolima idem do Zemuna po podlogu i da se vracam pa da sacekam cikliranje pa ponovo u Zemun po ribe...Koliko bih goriva istrosio...Da li bih mogao na obliznjim pijacama da kupim neku sitnu zemlju za cvece i da je dobro prokuvam i potopim u vodu jedno 5 dana.Pa da je ubacim u akvarijum (stavio bih mrezicu za komarce preko a kad sadim biljke da li da stavim prvo mrezicu pa posadim biljke u zemlju ili da pravim rupe tu gde sadim biljke?) i preko da ide sljunak granulacije 3-5mm.Sloj bi u prednjem planu bio oko 3.5cm u srednjem planu 4cm a u zadnjem 5cm.Da li bi to valjalo i koliko bi ta zemlja prljala?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
LakiNena
Banovan
Banovan


Opomene: 1
Registrovan: 21 Jul 2011
Poruke: 297
Lokacija: Srbija,Beograd

PorukaPoslao: Pon Okt 31, 2011 9:49 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ajde ljudi pomagajte hitno je!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Bojan
Vlasnik
Vlasnik



Registrovan: 25 Feb 2009
Poruke: 6720
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Pon Okt 31, 2011 11:00 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ne upadaj u temu vec lepo otvori svoju temu. Lakse je komunicirati i preglednije je. Dosta vise sa upadicama.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Pitanje za rasvetu Milivoje Lampa Rasveta 4 Pon Nov 20, 2023 10:50 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pitanje u vezi akvarijuma Ehein aquap... brandzaman Početak u akvaristici 0 Pet Jun 03, 2022 11:09 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pitanje za vlasnike Juwel Ria Rooster Akvarijumi 3 Čet Apr 01, 2021 10:20 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka co2 pitanje denza025 Ostala oprema 3 Čet Avg 06, 2020 7:53 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Pitanje vezano za sajt i održavanje nenad.dragisic Razno 2 Čet Jul 09, 2020 4:16 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License