----------------------------------- Peku Sub Sep 08, 2018 12:44 pm Zemlja za cveće ----------------------------------- Koja je solidna zemlja za sobno bilje? Skoro sam presadio cvece u neku X zemlju i sad mi novi listovi žute. ----------------------------------- ljubisa03 Pet Sep 14, 2018 11:33 pm ----------------------------------- Da li si probao da zalivas sa akvarijumskom vodom? kod mene je to bilo bum za orhideje i puzavice. ali , ...ako se nisi snasao do sada, potrazi Terracult. uvozi ga Agromarket, Nemacka proizvodnja, ima dosta siroku paletu, zavisi od vrsta bilja ( u glavnom po radnjama ima samo 2-3 vrste) i pakovanja su u glavnom veca ( ako se dobro secam od prosle godine 70L). Za manja pakovanja uzmi u cvecari Terabril od 5L pozdrav ----------------------------------- Peku Sub Sep 15, 2018 12:08 am ----------------------------------- Hvala Ljubiša. Potražiću Terabil. ----------------------------------- oldwolf Sub Sep 15, 2018 7:48 am Re: Zemlja za cveće ----------------------------------- Koja je solidna zemlja za sobno bilje? Skoro sam presadio cvece u neku X zemlju i sad mi novi listovi žute. Ja imam oko 50-tak saksija sobnog bilja i to vrlo zahtevnog kao kalateje 7,8 vrsta, glutenija itd. da ne nabrajam više. Zalivam povremeno akvarijumskom vodom, drugo sve zavisi kakva je ta akv. voda (ima li hem.elemente ili ne, da li je puna amonijaka ili ne itd, itd),to sve pišem iz razloga što nekada takva voda zna i da sagori koren saksijskog cveća zbog jače koncentracije. Sledeće ,ima razlika u mladim i starim jedinkama cveća i što je najvažnije od svega većina mog cveća se zaliva preko tanjirića, za pola sata "samo" uzme svu vodu ili koliko mu treba a ostatak prospem. Za neke vrste koristim kupovni listal/cvetal (ide jedan čep na 2L). Ima po forumima dosta iskustava, slično je kao i sa akvaristikom. Bitno je samo se dobro informisati, a ako je biljka kupljena u nekoj cvećari ili megamarketu u 99% slučajeva je tretirana nekim hormonom ,a ima ih x na x, takva je biljka već unapred osuđena na propast za 2-3 meseca osim ako joj ne daš taj isti hormon, a niko neće da prizna za to tretiranje, dok većina prodavaca nema ni pojma o tome jer to radi uzgajivač a prodavac o tome nema blage veze ,on zalije biljku po potrebi ito je to.Poz. ----------------------------------- Peku Sub Sep 15, 2018 10:50 am ----------------------------------- U pitanju su biljke koje su već jedno vreme kod mene i kojima je zamenjena zemlja. Ne propada cela biljka već samo novi izdanci. List takodje izraste izgleda normalno požuti i propadne. Stariji listovi ne propadaju. Isto tečno NPK koristim. Trenutno nemam aktivan slatkovodni sistem samo slanovodni. Vodom iz akvarijuma biljke nisam zalivao. Predpostavljam da je bezopasno zalivati sobno bilje, povrće je rizično jer se čovek tako može zaraziti prionom.