----------------------------------- Ikebana Sub Mar 05, 2022 12:15 am ----------------------------------- Vidim da ova tema nije aktivna od 2018 ali ajde ja da napisem svoje utiske vezano za zemlju za cvece. Situacija je sledeca. Akvarijum 50l prema dimenzijama i da kazemo da ima nekih 37l vode kada se oduzme sljunak panjevi, to sto nije napunjen do vrha. Zemlja za cvece TERRA OSMOCOTE, 2 cm, pa mrezica za komarce, nakon toga sam stavio tanak sloj cisto da prekrije glinenih kuglica prethodno opranih u cesmovaci vodi, pa mrezica za komarce pa preko toga 2-5cm kvarcnog crnog sljunka granulacije 2-3mm. Situacija je sledeca: Citajuci iskustva ljudi sa zemljom za cvece u akvarijumu i ona dobra i ona losa odlucio sam da koristim najpre zdravu logiku. Posto ce zemlja prvih par dana da muti vodu i ispusta mnogo hranljivih materija u vodu odlucio sam da zrtvujem 2000din za nezahtevne brzorastuce biljke koje upijaju brzo i mnogo hranljivih materija. U tom smislu kupio sam vise pelcera kabombe i jos par slicnih biljaka, vodeni hrast, vodeni limun i jos nekoliko vrsta kojima ne znam ime. Od momenta kada je akvarijum pusten u rad odmah sam ubacio biljke, pored toga sam kupio EASY LIFE PRO FITO, i EASY START samo prvi dan sipao preporucenu dozu i posle stao. 4 dan od montaze sam ubacio 20 ribica, a posle 15 dana jos 8 kozica i dva nerita puza, uz biljke se provuklo par barskih puzeva i jedan Malezijac, i sada ima bar 20 barskih malih. Elem, kupljen je hang on filter Atmah hf 0400, prvih 6-7 dana sam koristio fabricki filter medijum koji je podrazumevao mrezicu za aktivnim ugljem i neku plastiku na koju su trebale da se hvataju korisne bakterije. Sto se tice osvetljenja tu nisam nikakav strucnjak ima na oglasima brdo led panela za 1500-2000 din ali ja sam se odlucio za Philips tornado fluo stedljivu sijalicu 20w- 6500k-1250lumena (sto je navodno jednako 115w obicne sijalice), probao sam i led obicnu 6500k- 1080lumena ali mi se nije svidela na prvi pogled kako svetli. Akvarijum radi vec mesec dana, koristim CO2 limuntus-soda, algi nema ni u tragovima, PRO FITO kad se setim na svaka 2-3 dana po 3-4 kapljice, biljke rastu ko lude, kabomba se skracuje na 3 dana inace pocne da pluta vrh. Moram napomenuti da sam prve nedelje menjao 5l vode svaka dva dana, posle 7 dana sam 5l menjao na 3 dana, a sada menjam jednom u 7 dana 5l, i to je voda sa cesme ostavljena da odstoji bez dodavanja bilo kakve hemije. Filter nisam cistio ni jednom, samo sam posle 17-20 dana izvadio fabricki medijum iz filtera i stavio keramicke prstenove i sundjer za sudove umesto fabrickog medijuma. Sijalica mi abog poklopca stoji 2-3 cm iznad vode na staklu i radi na tajmeru u sistemu 4-2-4. Akvarijum je toliko bez ikalvih algi da sam za svaki slucaj kupio tablete spiruline kako bi se hranile kozice i ancistrusi. Moramnrexi da je voda bistra od prvog dana iako ispod sljunka ima 2cm zemkje za cvece. Fluo sijalicu okrenem na 7-8 dana ( okrenm joj smer gde da vise svetli into je to). Zakljucak, po meni zemljanza cvece je super stvar. Bio sam na korakndabkupim neku serra hranljivu podlogu ali kada sam otvorio kanticu videobsam da to izgledabkao neki prasnjavi sljunak sa nekim kockicama koje lice na dohranu, a cena daleko od simbolicne i tako sam se odlucio za zemlju za cvece. Da napomenem, prilikom kupovine biljaka, od privatnog hobiste preko KP oglasa, pojedine biljke su na obodima listova imale crne bradate alge, koje sam svesno uneo u akvarijum. Posle par dana te alge ne da su stagnirale nego su pocele da nestaju, medjutim nerviralo da tako izgleda pa sam poskidao te listove a od 30 pelcera bilo je mozda na 4-5 mesta takvih algi. Danas nema nikakvih algi. Sto se mene tice, ako budem uzimao veci akvarijum sigurno cu opet staviti zemlju za cvece, i glinene kuglice, jednio sto cu mozda promeniti je granulacija sljunka koja ce biti 1-2mm jer je laksi za sadnju biljaka.